niedziela, 24 lipca 2022

Jakie relacje łączą skandynawskie rodziny królewskie?

 Dziś jedna z Waszych niedawnych propozycji - koligacje rodzinne skandynawskich rodzin królewskich.

Danię, Szwecję i Norwegię łączą bliskie więzi, zarówno historyczne, jak i kulturowe. Przez stulecia te trzy kraje były powiązane rozmaitymi związkami, spośród których najbardziej znaną jest unia kalmarska. Zawarta pod koniec XIV wieku w Kalmarze w Szwecji, na ponad sto lat połączyła kraje skandynawskie unią personalną. W 1523 unię zerwała Szwecja, ale jeszcze przez niemal trzysta lat, do 1814 trwała unia personalna między Danią a Norwegią. Później, do roku 1905 i uzyskania pełnej suwerenności Norwegia pozostawała w unii personalnej ze Szwecją.

Hayden120, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Równie bliskie więzi łączą jak wiadomo skandynawskie rodziny królewskie - przyjacielskie, ale także rodzinne, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę wspólną historię. W tym poście przyjrzymy się jednak tylko wybranym, najbliższym wspólnym przodkom skandynawskich monarchów. Dla ułatwienia przygotowałam dla Was uproszczone drzewa genealogiczne.

Embed from Getty Images


Wspólni przodkowie skandynawskich monarchów


Oczywiście, podobnie jak połowa obecnych europejskich monarchów, król Harald, królowa Margrethe i król Carl Gustaf są potomkami królowej Victorii. Wszyscy troje są jej praprawnukami - król Norwegii w linii Edwarda VII, przez jej wnuczkę Maud, która w 1905 została królową Norwegii jako żona Haakona VII; natomiast królowa Danii i król Szwecji w linii Arthura. Król Szwecji jako jedyny z tego grona jest spokrewniony z królową Victorią zarówno przez ojca, księcia Gustafa Adolfa, jak i matkę, księżną Sibillę (która była wnuczką księcia Leopolda). Kilka lat temu na blogu pojawiła się seria poświęcona potomkom królowej Victorii, więc zainteresowanych odsyłam właśnie tam.


Wspólnym przodkiem skandynawskich monarchów jest także Oscar II - król Szwecji w latach 1872-1907 i Norwegii w latach 1872-1905. To właśnie za jego panowania Norwegia zerwała ostatnią unię personalną ze Szwecją i wybrała na króla księcia Danii Carla, który stał się królem Haakonem VII. Oscar II jest prapradziadkiem królowej Margrethe i króla Carla Gustafa (oboje są z nim spokrewnieni przez jego najstarszego syna, króla Gustafa V). Z kolei dla obecnego norweskiego króla Oscar II jest pradziadkiem przez trzeciego z czterech synów, księcia Västergötland Carla.

Szwedzka i duńska rodzina królewska


Jak widać na powyższych drzewach genealogicznych, najbliżej spokrewnieni z całej trójki są królowa Margrethe II i król Carl XVI Gustaf - są kuzynami pierwszego stopnia. Królowa Ingrid, matka królowej Margrethe, urodziła się jako szwedzka księżniczka, córka króla Gustafa VI Adolfa i jego pierwszej żony, księżniczki Margaret z Connaught. Była tym samym młodszą siostrą księcia Gustafa Adolfa, ojca obecnego króla Szwecji.

Więcej o relacjach między szwedzką a duńską rodziną królewską przeczytacie na blogu Marleny tutaj.

Embed from Getty Images

(Film nie na temat, ale nie mogłam się powstrzymać, by go nie wstawić, wspominając o szwedzko-duńskich relacjach :) Księżna Mary ze swoją chrześnicą, księżniczką Estelle i książę Frederik z chrześniakiem, księciem Oscarem.)
Duńska i norweska rodzina królewska


Król Harald V i królowa Margrethe II są kuzynami drugiego stopnia jako prawnukowie króla Danii Frederika VIII (i królowej Lovisy, urodzonej jako szwedzka księżniczka, ale jej już na drzewie genealogicznym nie umieszczałam). Duńska monarchini jest prawnuczką króla Frederika VIII przez jego najstarszego syna, króla Christiana X. Z kolei obecny król Norwegii jest potomkiem Frederika VIII zarówno ze strony ojca, jak i matki. Młodszy syn Frederika VIII, urodzony jako książę Carl, w 1905 został królem Norwegii, przybierając imię Haakona VII. Jego syn, późniejszy król Olav V, poślubił swoją kuzynkę, szwedzką księżniczkę Märthę, która przyszła na świat jako druga córka księżniczki Ingeborg, młodszej siostry Christiana X i Haakona VII.


Duńska rodzina królewska utrzymuje z norweską rodziną królewską równie bliskie relacje co ze szwedzką. Jak wiadomo, królowa Margrethe spędza zazwyczaj zimowe ferie właśnie w Norwegii, odwiedzając króla Haralda i królową Sonję. Para królewska wybrała duńską królową na matkę chrzestną syna, księcia Haakona, z kolei król Harald jest ojcem chrzestnym księcia Joachima.

Embed from Getty Images

Młodsze pokolenie również się przyjaźni i często spotyka, zarówno podczas oficjalnych, jak i prywatnych wizyt. O łączących ich więziach najlepiej świadczy fakt, że książę Haakon na swojego drużbę poprosił nie kogo innego, a księcia Frederika. Ponadto duński Następca Tronu został ojcem chrzestnym jego córki, księżniczki Ingrid Alexandry. Z kolei książę Haakon i księżna Mette-Marit są rodzicami chrzestnymi księcia Christiana.

Embed from Getty Images


Norweska i szwedzka rodzina królewska


Król Harald i król Carl Gustaf są spokrewnieni w dalszym stopniu. Ich ostatnim wspólnym przodkiem był wspomniany już król Oscar II. Jego starszy syn, król Gustaf V, był pradziadkiem obecnego króla Szwecji, natomiast młodszy, książę Carl, był ojcem księżnej koronnej Märthy, matki króla Norwegii. Tym samym obecny król Szwecji i Następca Tronu Norwegii są kuzynami trzeciego stopnia (król Harald i król Carl Gustaf są kuzynami drugiego stopnia jeden raz przesuniętymi, posługując się terminologią angielską).


Relacje łączące szwedzką i norweską rodzinę królewską opisała Wam dokładniej Marlena na blogu Swedish Princesses tutaj.

Embed from Getty ImagesŹródła:

4 komentarze:

 1. Ich związki genealogiczne są bardzo bliskie i odzwierciedla się to w ich relacjach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie posty, dziękuję za ciekawą lekturę i te zdjęcia pokazujące, że oni są normalną wielką rodziną a nie jakimiś półbożkami lub innymi wytworami chorej wyobraźni ludzi

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam oglądać takie wspólne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 4. Ogromnie dziękuję za ten post <3

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.