niedziela, 1 stycznia 2017

Nowy Rok, nowe zdjęcie z Bhutanu, nowości z Japonii + więcej

Maroko

Księżniczka Lalla Hasnaa wzięła udział w corocznej gali charytatywnej, z której dochód przeznaczony jest dla afrykańskich emigrantów mieszkających w Maroku.

twitter.com

twitter.com

Król Mohammed odznaczył Pierre'a Bergé'a, przewodniczącego Fundacji Jardin Majorelle, Orderem Al-Alaoui.

twitter.com

Otworzył także nowy terminal lotniska Marakesz-Menara, który ma zwiększyć atrakcyjność miasta.

twitter.com

Otworzył nowe centrum konsultacyjne szpitala Mohammed VI University Hospital Center w Marakeszu.

twitter.com

Zainaugurował park sportowy "Agdal" oraz basen "M'hamid".

twitter.com

30 grudnia król zobaczył kilka zabytków, które zostały odnowione w Marakeszu.

twitter.com

twitter.com

Grecja

Pojawiły się zdjęcia ze świąt greckiej rodziny królewskiej, które spędzili razem w Grecji. 

twitter.com
twitter.com

Dzięki zdjęciu, jakie na swoim Instagramie zamieściła Marie-Chantal, wiemy też, jak wyglądał świąteczny stół:

Instagram


Królestwo Obojga Sycylii

Książę i księżna Castro opublikowali świąteczną kartkę swojej rodziny.

twitter.com

Tajlandia

26 grudnia wicepremier Tajlandii przewodniczył ceremonii wytyczania granic stosu pogrzebowego dla zmarłego króla Bhumibola Adulyadeja w Sanam Luang. Wytyczona powierzchnia ma kształt kwadratu, a stos pogrzebowy ma zostać ukończony jesienią 2017.

englishnews.thaipbs.or.th
englishnews.thaipbs.or.th

Król Maha Vajiralongkorn wygłosił swoje pierwsze przemówienie noworoczne, w którym oczywiście wspominał o śmierci króla Bhumibola Adulyadeja.

twitter.com

Japonia

Jak poinformowała Agencja Dworu Cesarskiego, Cesarz Akihito nie będzie już wygłaszał noworocznych przemówień, aby zmniejszyć uciążliwości wynikające z pełnienia oficjalnych obowiązków, ze względu na podeszły wiek. Cesarz jednak będzie kontynuował tradycję pozdrawiania Japończyków zebranych pod Pałacem 2 stycznia.

Doradcy rządu badają możliwość abdykacji Cesarza oraz zastanawiają się, jak zmniejszyć jego obciążenie. Pojawiły się pogłoski, że projekt ustawy umożliwiającej rezygnację Cesarza zostanie wysłany do Parlamentu już pod koniec kwietnia, a nie, jak wcześniej sądzono, w maju. Jednak ustawa będzie miała zastosowanie tylko wobec obecnie panującego Cesarza, czemu sprzeciwia się Partia Demokratyczna. Zamiast tego proponuje trwałą zmianę umożliwiają abdykację także przyszłym władcom.

Tymczasem 27 grudnia odbył się tradycyjny lunch noworoczny z udziałem rodziny cesarskiej. Dysponujemy jedynie zdjęciem Następcy Tronu z księżną Masako w drodze do Pałacu Cesarskiego:

imperialfamilyjapan.wordpress.com

Natomiast dzisiaj opublikowano noworoczne zdjęcie rodziny cesarskiej.

twitter.com


Jordania

28 grudnia książę Hussein odwiedził Aqaba Special Economic Zone Authority oraz zobaczył postępy projektu centrum rekreacyjnego.

twitter.com

twitter.com

Rosja

Nowy Rok W Danii 31 grudnia zmarł książę Dymitr Romanow, najstarszy krewny ostatniego Cara Rosji, Mikołaja II. Został zabrany do szpitala w sylwestrowy wieczór. Miał 90 lat.

W związku z tym jest ostatnim royalsem zmarłym w zeszłym roku. Wkrótce więcej przeczytacie o nim w zaktualizowanym poście "Odeszli w 2016..."

polskanorge.com

Bhutan

Nowy Rok, nowy miesiąc to także nowe zdjęcie z Bhutanu! Tym razem do kalendarza wybrano zdjęcie Jigme, Jetsun i małego Jigme z wizyty w Trongsa. Mały książę rośnie jak na drożdżach, dla mnie to wprost nie do uwierzenia, że już w przyszłym miesiącu skończy rok!!

Zdjęcie do pobrania w dowolnym formacie znajdziecie TUTAJ

twitter.com
****

Za pośrednictwem swojego Instagrama zaręczyny ogłosiła Tamara Czartoryska, córka Adama Karola Czartoryskiego i Nory Picciotto, przez ojca spokrewniona z królami Hiszpanii i francuskimi Burbonami. Jest prezenterką, próbowała swoich sił także jako aktorka i modelka. Obecnie mieszka w Kalifornii.

Instagram

14 komentarzy:

 1. Świetne podsumowanie!
  Czy Księżna i książę Castro odpowiadają na listy? I czy odsyłaja takie kartki np ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wysyłałam do nich listu, ale kto wie? Całkiem możliwe

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Księżniczka Tamara Laura Czartoryski de Borbon. Nazwisk rodowych książąt polskich urodzonych poza granicami Polski nie odmienia się.
   Oficjalnego oświadczenia domu Czartoryskich nie było. Księżniczka urodzona jest w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wymagana jest zgoda monarchii angielskiej na zaręczyny i ślub.

   Usuń
 3. Mam nadzieję, że w Japonii umożliwią abdykację cesarza. Powinna być taka możliwość, nikt nie ma wiecznie sił. Nawet papież zrezygnował

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedziałabym, że nie jest na tyle stary, by nie móc przeczytać czegoś z kartki. Może też scedować jakieś obowiązki na syna i synową, która czuje się lepiej. Po co od razu abdykować?

   Tak z innej beczki: wiadomo coś o życiu córki pary cesarskiej? Ma jakieś dzieci już? Szkoda, że nie mogą jej normalnie odwiedzać, a ona ich.

   Usuń
  2. Magdalena Surowiec 1 stycznia 2017 20:24 --> a co do papieża to moim zdaniem nie chodziło o wiek, a o fakt, że przerosły go problemy kościoła, z którym trzeba było zrobić trochę porządku.

   Usuń
  3. Odnośnie córki Pary Cesarskiej, prowadzi ona normalne życie. Pracuje na uniwersytecie, a od kilku lat jest też kapłanką w świątyni bogini Amaterasu. Nie ma dzieci.

   Usuń
  4. A tak w ogóle czemu nie mogą się odwiedzać?

   Usuń
  5. Mogą się odwiedzać, ale nie w Pałacu Cesarskim. Taka jest po prostu tradycja, jeżeli córka cesarska wyjdzie za mąż za nierównego sobie. Ale tak jest tylko teoretycznie, bo Sayako jest widywana w Pałacu Cesarskim, czasami uczestniczy w ważnych wydarzeniach razem z pozostałymi członkami rodziny. W październiku była obecna na bankiecie na cześć Belgijskiej Pary Królewskiej.

   Usuń
  6. A taki jego ojciec cesarz Hirohito żył 87 lat i nie abdykował. Ten też by wytrzymał do końca.

   Usuń
  7. Larissa dzięki za informację. Czy są zdjęcia Sayako z bankietu?

   Usuń
 4. Miło, ze GRK spędziła Święta w Grecji. Wiadomo gdzie? Czyżby oddano im Pałac? A może to dom Tatiany i Nicolasa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, nie mamy informacji, gdzie dokładnie. Na pewno nie jest to Pałac, którego im nie zwrócono, wypłacono jedynie odszkodowanie.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.