czwartek, 19 stycznia 2017

Zapomniani Książęta cz.2

Hej! Powracam do Was z drugim postem z serii "Zapomniani książęta". W poprzedniej części przedstawiłem Wam księcia Jerzego z Kentu. Dzisiaj zajmiemy się jego bratem- księciem Janem. Zapraszam! 

www.pl.wikipedia.org/ Książę Jan z rodzeństwem w 1912 rokuKsiążę John urodził się  12 lipca 1905 w York Cottage, Sandringham, a zmarł  18 stycznia 1919 w Wood Farm, Sandrigham( w wieku 14 lat). Był najmłodszym synem króla Jerzego V i królowej Marii Teck. W chwilii urodzenia był 6 w linii sukcesji do tronu Wielkiej Brytanii. Jego chrzest odbył się  3 sierpnia 1905 roku w Kościele Św. Marii Magdaleny w Sandringham. Rodzicami chrzestnymi zostali:

 • Król Portugalii Karol I
 • książę i księżna Sparty
 • książę Karol z Danii
 • Alicja, księżna Teck
 • Aleksander, książę Fife
W 1909 wykryto u niego epilepsję, w małym stopniu niepełnosprawność intelektualną i prawdopodobnie autyzm. Początkowo choroba nie dawała żadnych oznak, dlatego Jan traktowany był jako "zwykłe"dziecko. Był dość wesołym, ekstrawertycznym i pogodnym chłopcem. Jego wuj, książę Albany również cierpiał na padaczkę i dożył później starości, dlatego istniała nadzieja,że jego stan również ulegnie poprawie.                           

Jego cioteczna babka,Wdowa Cesarzowa Rosji w listach do swojego syna pisała,że: "Dzieci George'a są bardzo sympatyczne  ... , George i Johnny są zarówno uroczy i bardzo zabawni".

Ojciec Jana, król Jerzy V powiedział kiedyś do prezydenta Stanów Zjednoczonych Theodora Roosevelta , że "wszystkie jego dzieci były posłuszne, z wyjątkiem Jana".

Książę miał pierwszy napad padaczkowy w wieku czterech lat. Kolejny atak spowodował, że Jan nie uczestniczył w koronacji ojca 22 czerwca 1911 roku w Opactwie Westminsterskim. Król obawiał się,że syn dostanie ataku podczas ceremonii i wywoła skandal. 

Zauważono także,że książę był zbyt wysoki jak na swój wiek. Zaczęto go nazywać "monster baby". 

Król i królowa trzymali go z dala od publiczności, w związku z tym niemalże całe swoje dzieciństwo spędził w odosobnieniu w Sandringham House. Większość swojego czasu spędzał ze swoją opiekunką Charlottą Bill(zwaną "Lalą") i za zgodą rodziców z lokalnymi dziećmi. Jego najlepszą przyjaciółką była Winifred Thomas( zmarła w 1980 roku, w wieku 75 lat).Chorowała na astmę.Razem ze swoją babcią królową Alexandrą na terenach Sandrigham House John pielęgnował ogród, gdzie spędzał wiele czasu.

Wraz z upływem lat życie księcia "zaczęło wygasać". Nie pojawiał się na żadnych ceremoniach, publicznych wystąpieniach i nie pozował do portretów, zniknął z życia publicznego już na zawsze. 

www.historicmysteries.com

ŚMIERĆ
Książę Jan zmarł we śnie, po ciężkim ataku epileptycznym 18 stycznia 1919 roku o godzinie 5:30 nad ranem. W chwili śmierci była przy nim obecna tylko niania, która poinformowała króla i królową o śmierci ich syna. Pogrzeb odbył się 21 stycznia 1919 r. z udziałem m.in. pary królewskiej, niani Charlotte Bill, a także Johna Daltona, który 13 lat wcześniej udzielał księciu chrztu.Został pochowany w kościele Św. Marii Magdaleny w Sandringham.  

Śmierć syna dla królowej Marii była wielkim szokiem, w swoim pamiętniku napisała,że śmierć dla jej dziecka była wybawieniem i zakończeniem jego nieustannego cierpienia.W dniu 20 stycznia Daily Mirror napisał, że "kiedy książę zmarł jego twarz nosiła anielski uśmiech".  

W Brytyjskiej Rodzinie Królewskiej, uważa się,że na imię John nałożona jest klątwa. Głównie z powodu Jana bez Ziemi, przedwczesnych i tragicznych śmierci dotykających członków rodziny królewskiej o imieniu Jan, m.in. księcia Jana z Walii, syna Edwarda VII i brata Jerzego V.
Diana, księżna Walii w 1982 r. chciała nadać nowo narodzonemu synowi imię Jan na cześć jej ojca, Jana, hrabiego Spencera, jednak Królowa nie wyraziła na to zgody (ostatecznie chłopcu dano imię William).

Historia księcia Jana ujrzała światło dzienne, dopiero w 1998 roku, kiedy na aukcji w Paryżu, sprzedano albumy księcia Windsoru(Edwarda VIII).  
www.fanpop.com
Historia księcia Jana posłużyła również za temat w filmie dokumentalnym "Książę Jan: Tragiczny sekret Windsorów". W 2003 roku stacja BBC stworzyła film o księciu Janie: "The Lost Prince"(polecam obejrzeć).      
Wątek księcia pojawia się również w filmie "Jak zostać królem". Dowiadujemy się tu,że książę John był bardzo zżyty z ojcem królowej Elżbiety II. Jakiekolwiek rozmowy w rodzinie na temat chorego księcia były surowo zakazane. W tamtych czasach chore dziecko było powodem do wstydu, w szczególności w Rodzinie Królewskiej.  Wielu ludzi twierdzi,że sposób w jaki został traktowany syn brytyjskiego monarchy uważa się za dowód "bezduszności Windsorów". 
Odtąd John został nazwany "Zapomnianym księciem"

Mam nadzieję,że post Wam się spodobał. Życie księcia Jana było bardzo nieszczęśliwe i nie każdy o nim pamięta. Wczoraj minęło 98 lat od jego śmierci. Swoją drogą ciekawe jakby wyglądała Brytyjska Rodzina Królewska, gdyby książę nie umarł. Zawsze mnie to ciekawi. Niedługo kolejny post! :)

                                         Kamil 

7 komentarzy:

 1. Dobrze, ze wrocilaas do tego cyklu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post, więcej prosimy.

  OdpowiedzUsuń
 3. W tamtych czasach los chorych na padaczkę był okrutny,gdyż nic nie wiadomo było o tej chorobie.
  Poruszający los księcia.Nic dziwnego,że Elżbieta nie pozwoliła na nadanie tego imienia następcy tronu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Napiszcie tu artykuł o kazirodztwie i chorobach z nimi związanych. To było bardzo często w królewskich rodach

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post, bardzo mi się podobał

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post :)
  Mogłybyście napisać o tym,które pary podpisały intercyze przed ślubem? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Biedne dziecko. Może w dzisiejszych czasach miałby szczęśliwsze życie...

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.