sobota, 17 października 2015

Co wiemy o królewskim ślubie w Albanii?

visit-ulcinij.com
 
Choć zaręczyli się w 2010r., wciąż nie są jeszcze małżeństwem. Od ponad pięciu lat pojawiają się coraz to nowe, potencjalne daty ich ślubu, ale dotychczas żadna się nie sprawdziła.
Książę Leka II- pretendent do tronu Albanii i Elia Zaharia- aktorka komediowa, to prawdziwi mistrzowie w trzymaniu królewskich fanów w niepewności.

Kiedy w maju 2010r. Dwór Królewski ogłosił zaręczyny jedynego syna Księcia Leki I i jego nieżyjącej żony, Susan Cullen-Ward, cała Albania się cieszyła.
28-letni wówczas Leka II zawsze mówił, że marzy o poślubieniu rodowitej Albanki. Elia urodziła się w Albanii, ale naukę pobierała we Francji. Już jako mała dziewczynka wiązała swoją przyszłość z filmem i teatrem. Nic dziwnego- jej matką jest Yllka Muji, znana albańska aktorka.

yllpress.com

Para poznała się dzięki wspólnym znajomym. Mówi się, że była to miłość od pierwszego wejrzenia i pewnie faktycznie tak było, bo już dwa lata po pierwszym spotkaniu para ogłosiła zaręczyny.

Oficjalne zdjęcie z okazji zaręczyn/ javanews.al

Początkowo Leka i Elia utrzymywali, że ich ślub odbędzie się w 2012r. Ich plany musiały jednak ulec zmianie, gdy 30 listopada 2011r. Leka I zmarł po długiej chorobie w Szpitalu im. Matki Teresy w Tiranie.
Tego samego dnia jego syn został ogłoszony pretendentem do tronu.

Narzeczeni z Księciem Leką I/ pinterest.com

Jakiś czas później Albańska Rodzina Królewska otrzymała od rządu wiele przywilejów, stając się niemalże drugim ośrodkiem władzy. Leka został prywatnym doradcą ówczesnego prezydenta, a Elia prezesem Fundacji Królowej Géraldine (babci narzeczonego).
Wobec tak ważnych obowiązków, kwestia ślubu zeszła na dalszy plan.

Elia podczas spotkania z podopiecznymi Fundacji/albanianroyalcourt.al

Dopiero we wrześniu 2014r. pojawił się artykuł mówiący o tym, że para pobierze się 15 września 2015r., a wśród gości znajdzie się kilku członków z innych rodzin monarszych.
Jednak w maju 2015r. w wywiadzie dla magazynu Class Elia zdradziła, że dokładna data ślubu nie została jeszcze wybrana.

albania,dyndns.org


Dokładnie tydzień temu pojawiła się informacja, że para pobrała się w tajemnicy przed mediami. Wszystko za sprawą niefortunnego wpisu na oficjalnym profilu Leki na Facebook'u, z obchodów 120-tej rocznicy śmierci Króla Zog'a I. Elia została podpisana na zdjęciu jako... Księżna Elia!

facebook.com

Na szczęście szybko okazało się, że administratorzy profilu trochę się pospieszyli z tytułami, a na oficjalnej stronie Rodziny Królewskiej Elia wciąż widnieje jako panna Elia Zaharia.

Kilka dni temu kosowskie media podały, że podczas swojej wizyty w tym kraju w czerwcu, przyszła panna młoda zdradziła im, że ślub odbędzie się jeszcze w tym roku, ale nie we wrześniu. Może szykuje się zimowa uroczystość?

vivamaxima.centerblog.net

Kwestia terminu ślubu tej dwójki jest jak widzicie bardzo zagmatwana i po tylu "zawodach" trudno uwierzyć w to, że najnowsze informacje są prawdziwe.

Kilka rzeczy wydaje się jednak pewnych. Para najprawdopodobniej podtrzyma rodzinną tradycję i weźmie jedynie ślub cywilny, podczas którego otrzyma błogosławieństwo od duchownych muzułmańskich, katolickich i prawosławnych.
Wśród gości znajdą się zapewne przedstawiciele: Egipskiej Rodziny Królewskiej, Rosyjskiej Rodziny Carskiej, Rumuńskiej Rodziny Królewskiej, Czarnogórskiej Rodziny Królewskiej i Bułgarskiej Rodziny Carskiej, gdyż z tymi monarchiami Albania jest najbliżej związana.
Możliwe, choć mniej prawdopodobne jest pojawienie się członków: Hiszpańskiej Rodziny Królewskiej, Holenderskiej Rodziny Królewskiej, Belgijskiej Rodziny Królewskiej oraz innych monarchii islamskich.

Leka i Elia podczas oficjalnej wizyty w Rumunii/royalmusingsblogspotcom.blogspot.com

A jak Wy sądzicie? Czy w końcu doczekamy się w tym roku ślubu Leki i Elii? Kogo z innych rodzin monarszych spodziewacie się na nim zobaczyć?
Chętnie poznam Wasze opinie.

P.S. Jeśli zostanie w końcu podana dokładna data ślubu i jego ewentualna transmisja lub inne źródło informacji na bieżąco, poprowadzę na blogu relację na żywo ;)theroyalforums.com, albanianroyalcourt.al

9 komentarzy:

 1. Niesamowite, że pomimo zniesienia monarchii w tym kraju pełnią oni taką ważną rolę w państwie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, to chyba rzadko się dzieje.

   Usuń
  2. To zapewne ma związek z dużym poparciem społeczeństwa dla monarchii i tym, że Leka pracuje w rządzie. Poza tym, to może być taka forma rekompensaty za sfałszowane w 1997r. referendum, które po uczciwym przeprowadzeniu przywróciłby monarchię w Albanii. Obecny rząd przyznał, że nie wyklucza przeprowadzenia w przyszłości nowego, uczciwego referendum, w którym Albańczycy mieliby zadecydować czy chcą powrotu monarchii.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 2. A PRK ? ;p

  Jeśli ktoś ma jechać z HRK to albo Beatrix albo Constantijn i Laurentien ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowała mnie wspomniana w poście "Czarnogórska Rodzina Królewska" i chętnie bym o niej poczytała. Bo z tego co mi wiadomo to jedynym królem Czarnogóry był Mikołaj I Petrowić-Niegosz ale niestety nie wiem nic o jego rodzinie. Rozumiem, że jego dzieci/wnukowie jeszcze żyją? Posiadasz może jakieś źródła dotyczące jego rodziny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej o rodzinie będę pisać w nowej serii, która ruszy na blogu już za tydzień.
   Ale tak, miał w sumie dwanaścioro dzieci i obecnym pretendentem tronu jest jego prawnuk, również Mikołaj :)

   Usuń
  2. W takim razie nie mogę doczekać się tej serii :) Swoją drogą wczoraj cały wieczór spędziłam na zgłębianiu wiedzy o CzRK :) aż jestem ciekawa czym Twoja notka jeszcze mnie zaskoczy.

   Usuń
  3. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć coś czego jeszcze nie zgłębiłaś :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.