sobota, 31 października 2015

Sobota z monarchią: Polska Rodzina Królewska

Tym postem rozpoczynamy na blogu serię Sobota z monarchią, dzięki której w każdą sobotę będziecie mogli poznać kolejnych, obecnych pretendentów do zdetronizowanych tronów i ich rodziny. 
Wszystkie posty są przygotowywane wspólnie przeze mnie oraz Izę z bloga Dutch Royalty.

A zatem zapraszamy Was serdecznie na pierwszy post z tej serii, w którym przedstawiamy Wam pretendentów do naszego rodzimego, polskiego tronu.
Miłej lektury!


 ***

Polskie insygnia królewskie / Gryffindor, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


Kwestia sukcesji tronu w naszym kraju jest dosyć skomplikowana i istnieją różne poglądy na to, kto powinien dziedziczyć tron.

W pierwszej polskiej konstytucji, Konstytucji 3 Maja w 1791, było wyraźnie zapisane, że tron Polski będzie dziedziczny, a władcami będą królowie Saksonii z dynastii Wettynów. Po śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego kolejnym królem miał być Fryderyk August I, elektor Saksonii. Po nim koronę dziedziczyliby jego męscy potomkowie. Fryderyk miał jedną córkę, Marię Augustę. Miała ona poślubić przedstawiciela którejś z dynastii europejskich, dając początek nowej polskiej dynastii. Do tych planów nie doszło, na skutek III Rozbioru Polska przestała istnieć, a ówczesny król abdykował.
Po upadku Księstwa Warszawskiego, utworzono Królestwo Polskie, kontrolowane przez Cesarstwo Rosyjskie. Państwo stanowiło pewnego rodzaju autonomię, miało swoją konstytucję i armię. Każdy Car Rosji był jednocześnie królem Polski. Królestwo przetrwało do 1831, a po upadku powstania listopadowego Polskę włączono na dobre do Rosji.
Kiedy odzyskaliśmy niepodległość, Polska stała się republiką.


Wprawdzie Konstytucja 3 maja nie weszła nigdy w życie, jednak większość współczesnych monarchistów uważa, że to właśnie Wettynowie są prawowitymi dziedzicami korony polskiej. Istnieją jednak również "obozy" monarchistyczne, które uważają, że są jeszcze inne rody, mające prawo do władania naszym krajem.
W 2009r. Organizacja Monarchistów Polskich wydała książkę prof. Jacka Bartyzela pt. Legitymizm. Historia i teraźniejszość. Na podstawie wskazań autora oraz własnych, Organizacja przedstawiła następujących kandydatów do tronu:

 • przedstawiciel rodu wywodzącego się, jak Jagiellonowie, od Giedymina I, np. jeden z książąt Czartoryskich (dowolny)

 • przedstawiciel rodu Burbonów parmeńskich (obecnie Wielki Książę Jean lub jego syn, na rzecz którego abdykował, Wielki Książę Henri z Luksemburga)

 • przedstawiciel rodu Burbonów neapolitańskich (jest to sporny tytuł, o który ubiegają się obecnie: Książę Castro, Carlo, i Książę Noto, Pedro) 

 • przedstawiciel rodu Koburgów belgijskich (obecnie Król Albert II lub jego syn, na rzecz którego abdykował, Król Philippe)

 • Karol Stefan Habsburg-Lotaryński, książę von Altenburg, syn Arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga, właściciela dóbr żywieckich

 • kandydat wybrany przez naród- założyciel nowej dynastii (najczęściej wskazuje się tu urzędującego akurat prezydenta Polski)

Oczywiście roszczenia względem polskiego tronu wysuwa obecna pretendentka do tronu Rosji, Wielka Księżna Maria Władimirowna Romanowa, ale nią zajmiemy się szczegółowo w innej notce z serii.Jako że zdecydowana większość monarchistów uznaje książąt saskich za pretendentów do tronu, to nimi zajmiemy się w dzisiejszym poście.
Obecnie mamy dwóch pretendentów do tronu Polski (tym samym tronu Saksonii).Książę Rüdiger Karl Ernst Timo Aldi von Sachsen przyszedł na świat 23 grudnia 1953 w Mülheim an der Ruhr, niedaleko Düsseldorfu. Jego rodzicami byli książę saksoński, Timo i Margrit Lucas, córka rzeźnika. 
W tamtych czasach małżeństwo księcia i panny "z ludu" było niedopuszczalne, więc małżeństwo Timo i Margrit zostało uznane za morgantyczne (zawarte bez zgody rodu).

Książę Rüdiger miał ciężkie dzieciństwo. Jego ojciec był uzależniony od morfiny i był bezrobotny. Gdy chłopiec miał 18 miesięcy, zamieszkał wraz z matką w domu dziadka w Mülheim. Z pewnością nie były to królewskie warunki życia, gdyż rodzina Margrit była bardzo biedna.

Podczas sprawy rozwodowej okazało się, że Margrit spodziewa się drugiego dziecka. W 1955r. urodziła córkę, Iris.

Dwa lata później matka Księcia zmarła. Timo nie miał pracy, dotychczas nie stać go było na płacenie alimentów, więc sąd orzekł, że dzieci zostaną pod opieką państwa Lucas.

Mimo trudnego dzieciństwa, Rüdiger świetnie się uczył. W 2003r. był już znanym psychologiem.
Obecnie mieszka w Moritzburgu, gdzie wraz z najstarszym synem jest właścicielem lasu, liczącego 1200 ha.

Książę był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Astrid Linke, poślubił ją 14 lipca 1979. Para miała trzech synów:

 • Daniela (ur. 1975)
 • Arne (ur. 1977)
 • Nils'a (ur. 1978)

W latach 80-tych małżeństwo pary przeżywało kryzys. W 1989r. para wniosła pozew o rozwód, jednak kilka miesięcy później, cierpiąca na depresję Astrid, popełniła samobójstwo przez przedawkowanie leków.

Rüdiger ożenił się ponownie w styczniu 2004r. z Dianą Dorndorf. Małżeństwo trwało zaledwie rok i zakończyło się rozwodem. Niedługo później Książę zamieścił swoje zdjęcie w rubryce Samotnych serc w niemieckiej gazecie Bild, w nadziei, że w końcu znajdzie dla siebie księżniczkę.

Jeśli za prawowitego pretendenta uznamy właśnie Rüdiger'a , to Polska Rodzina Królewska wyglądałaby tak:

 • JKW Książę Rüdiger
 • JKW Książę Daniel & JKW Księżna Sandra
 • JKW Księżniczka Anna-Katharina/ Anna-Katarzyna
 • JKW Książę Gero
 • JKW Książę Arne & JKW Księżna Sara
 • JKW Księżniczka Rosa/ Róża
 • JKW Księżniczka Frida
 • JKW Książę Nils & JKW Księżna Jedida
 • JKW Książę Moritz/ Maurycy
 • JKW Księżniczka Aurelie/ Aurelia
 • JKW Księżniczka Felicitas/ Felicja
 • JKW Księżniczka Iris

Poniżej zdjęcia całej rodziny:


Książę Daniel i Księżna Sandra z małą Anną-Kathariną / haus-wettin.de


Książę Arne i Księżna Sara z małą Rosą/ haus-wettin.de


Książę Nils i Księżna Jedida z Moritz'em i Aurelie/ haus-wettin.de
Drugim pretendentem do tronu jest Alexander de Alif, Margrabia Miśni. 

P1162866_gross.jpg: Andre.henschkederivative work: Lady Whistler, CC BY-SA 3.0,
via Wikimedia Commons


Alexander jest najstarszym synem saksońskiej księżniczki Anny i Roberta de Alif. Wychowywał się w Meksyku skąd pochodzi jego ojciec. Ma dwóch braci: Friedrich'a i Karl'a. W momencie narodzin Alexander nie był członkiem Saksońskiej Rodziny Królewskiej, gdyż nie można dziedziczyć tytułu w linii żeńskiej. Tytuł otrzymał 25 sierpnia 1972, gdy bezdzietny brat jego matki, Książę Maria Emanuel (poniżej na zdjęciu), adoptował go i zapewnił mu miejsce w sukcesji. Alexander został wtedy księciem Saskogessapskim.3 kwietnia 1987 poślubił księżniczkę bawarską, Giselę. Para ma czworo dzieci:

 • Georg'a Philipp'a(ur. 1988)
 • Mauricio Gabriela (ur. 1989)
 • Paul'a Celemens'a (ur. 1993)
 • Marię Teresitę (ur. 1999)

To właśnie małżeństwo Alexandra z księżniczką z rodu Wittelsbachów sprawiły, że Maria Emmanuel postanowił adoptować siostrzeńca.

Jeśli za prawowitego pretendenta uznamy zatem Alexandra, nasza Rodzina Królewska wyglądałaby tak:

 • Alexander/ Aleksander de Afif & Gisela/ Gizela Wittelsbach
 • Georg Philipp/ Jerzy Filip de Afif
 • Mauricio Gabriel/ Maurycy Gabriel de Afif
 • Paul Clemens/ Paweł Klemens de Afif
 • Maria Teresita/ Maria Teresa de Afif


Jak pewnie pamiętacie doskonale z lekcji historii, Polska od 1569r. pozostawała w unii z Wielkim Księstwem Litewskim, tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Król Polski był jednocześnie Wielkim Księciem Litwy, a zatem teoretycznie oba te kraje powinny mieć tych samych pretendentów do tronu. Tak jednak nie jest.

Gdy Litwa uzyskała niepodległość od Rosji w 1918r., Taryba (Litewska Rada Państwowa) chciała powrotu monarchii elekcyjnej, a tytuł króla zaproponowała Księciu Urachu, Wilhelmowi. Wilhelm zgodził się i w czerwcu 1918r. zmienił imię na Mendog II, ale w związku z wybuchem rewolucji listopadowej do koronacji nigdy nie doszło.

Mendog II. Autor nieznany / domena publiczna,Wikimedia
Commons


Od 9 lutego 1991r. funkcję pretendenta do tronu Litwy pełni wnuk Wilhelma, Wilhelm Albert (również Książę Urachu). W 1992r. zawarł on małżeństwo morgantyczne, więc w 2009r. jego brat, Inigo, przyleciał na Litwę i zaoferował, że jeśli małżeństwo brata miałoby nie zostać uznane, to on jest gotowy zostać pretendentem.


Kogo Wy widzielibyście na tronie Polski? Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie po prawej stronie (nad ankietą na gif miesiąca). Czekamy również na Wasze opinie w komentarzach.


Iza & Larissa
Źródło: haus-wettin.de, wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.