czwartek, 22 stycznia 2015

Tajska Rodzina Królewska


Zgodnie z obietnicą :)

***


Tajlandia jest wielowiekową monarchią. Głową państwa do października był Król Rama IX, Bhumibol Adulyadej. Jego pełny tytuł to: Jego Wspaniałość, Wielki Pan, Siła Ziemi, Nieporównywalna Moc, Syn Mahidola, Potomek Boga Wisznu, Wielki Król Syjamu, Jego Królewskość, Wspaniała Ochrona. Był najdłużej panującym władcą w historii Tajlandii, rządził krajem od 68 lat. Zmarł 13 października 2016.
Król Bhumibol wychowywał się w Szwajcarii. W 1946r. po śmierci brata, Króla Ananda Mahidola odziedziczył tron, jednakże chcąc kontynuować studia wyznaczył regentem wuja, Rangsita.
W 1950r. powrócił do kraju. Początkowo odgrywał niewielką rolę wobec skromnych uprawnień konstytucyjnych oraz autorytarnego charakteru rządów wojskowych. W 1973r. i 1992r. pomógł jednak rozwiązywać konflikty i przeprowadzić transformację do w pełni demokratycznego ustroju, zdobywając sobie szacunek poddanych i autorytet w świecie. Krytyka Króla i obraza majestatu jest w Tajlandii karana wyrokiem więzienia od 3 do 15 lat. Strony internetowe krytykujące jego rządy są cenzurowane. W 1987r. powszechne referendum nadało mu przydomek "Wielki".
Według magazynu "Forbes" był jednym z najbogatszych monarchów. Jego majątek szacuje się na 30 mld dolarów. Na liście 50. najbogatszych polityków świata sporządzonej przez tygodnik "Angora" zajął 2. miejsce.Bhumibol w dniu swojej koronacji

Król Bhumibol był bardzo szanowany przez swoich poddanych. Przyczyniły się do tego jego działania podczas kryzysu w 1992r. oraz w czasie "walki narkotykowej" w 2003r.
W latach 2005-2006 doszło w Tajlandii do kryzysu politycznego, który skutkował zamachem stanu. W końcu doszło do referendum, w którym poddani postanowili pozostać przy monarchii.

Bhumibol miał liczne problemy zdrowotne. W 2011r. oficjalnie potwierdzono, że cierpiał na chorobę Parkinsona oraz depresję.Wraz z żoną, Sirikit Kitiyakarą, miał trzy córki: Ubolratanę Rajakanyę, Mahę Chakri Sirindhorn i Chulabhorn Walailak, a także syna, Mahę Vajiralongkorna.
Królowa Sirikit Kitiyakara poślubiła Bhumibola na krótko przed jego koronacją 28 kwietnia 1950r., ale tytuł królowej otrzymała dopiero w 1956r. Pochodzi ze znanej w Tajlandii rodziny arystokratycznej.
Od 2012r. Sirikit nie pojawia się publicznie z powodu udaru, który przeszła.
W dniu jej urodzin, 12 sierpnia, w Tajlandii obchodzony jest Dzień Matki.

Para Królewska niedługo po koronacji


Księżniczka Ubolratana Rajakanya przyszła na świat 5 kwietnia 1951r. w Lozannie w Szwajcarii.
Podczas studiów w USA poznała swojego przyszłego męża, Petera Ladd Jensena. Dla tego małżeństwa zrezygnowała z tytułu i zamieszkała na stałe w Stanach. Para doczekała się trójki dzieci: Ploypailiny Jensen, Bhumi "Poomi" Jensena i Sirikitiyi "Mai" Jensen.


W 1998r. para rozwiodła się. Ubolratana wraz z dziećmi mieszkała w San Diego do 2001r., by później powrócić do Tajlandii. Nie odzyskała tytułu, ale bierze udział w oficjalnych ceremoniach.
W 2008r. wystąpiła w filmie "Where The Mirracle Happens", a w 2010r. w "My Best Bodyguard".Ploypailin Jensen urodziła się 13 lutego 1981r. Naukę pobierała w Anglii i Stanach Zjednoczonych.
Jest pianistką. Koncertowała nawet w Operze w Sydney, a od czasu do czasu gra tajskich operach mydlanych i jest modelką.
25 sierpnia 2009r. poślubiła swojego wieloletniego partnera, Davida Wheelera. Ceremonia odbyła się na Hawajach. Para doczekała się dwóch synów, Maxa i Leonardo.

Rodzina na pogrzebie króla Bhumibola Adulyadeja


Bhumi Jensen przyszedł na świat 16 sierpnia 1983r.  Powszechnie wiadomo, że cierpiał na autyzm. Naukę pobierał w Tajlandii.


26 grudnia 2004r. Bhumi zginął w słynnym tsunami, spowodowanym trzęsieniem ziemi na Oceanie Indyjskim. Wraz z rodziną przebywał wówczas na wakacjach w La Flora Resort w Khao Lak. Jego ciało znaleziono następnego dnia, na plaży. Identyfikacji zwłok dokonał jego wuj, Maha Vajiralongkorn.
Mimo braku tytułu, Bhumi miał królewski pogrzeb.

Pogrzeb BhumiegoSirikitiya Jensen urodziła się 18 marca 1985r. Po przeprowadzce matki i rodzeństwa do Tajlandii, została w USA z ojcem, by ukończyć szkołę średnią. Skończyła Uniwersytet California i Nowojorski.
Maha Vajiralongkorn, jedyny syn Króla, a co za tym idzie, Następca Tronu Tajlandii (od 13 października 2016 Król Tajlandii). Następcą Tronu został w wieku 20 lat, otrzymując tytuł Somdech Phra Boroma Orasadhiraj Chao Fah Maha Vajiralongkorn Sayam Makutrajakuman. 
W Australii uczył się w Akademii Wojskowej. Jest wykwalifikowanym pilotem. W 1978r., zgodnie z tradycją, przez pewien czas był buddyjskim mnichem.


Maha był trzykrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była jego kuzynka, Soamsawali Kitiyakara. Para pobrała się w 1977r. Para doczekała się jednego dziecka, córki Bajrakitiyabhy.
Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1991r.
Od tamtego czasu, Soamsawali adoptowała córkę, Bai Phlu.Bajrakitiyabha, zwana Patty lub Pa, urodziła się 7 grudnia 1978r. Studiowała prawo i nauki polityczne w USA. Udziela się społecznie, a od 4 września 2012r. jest ambasadorem Tajlandii w Austrii.

whosdatedwho.com


Drugą żoną Mahy była Yuvadhida Polpraserth. Niewiele wiadomo o tym małżeństwie. Para pobrała się w 1994r., a rozwiodła w 1996r. Kobieta nigdy nie otrzymała żadnego tytułu, była znana jako pani Sujarinee Vivacharawongse.
Para doczekała się pięciorga dzieci. Ich czterej synowie to: Juthavachara Mahidol (ur. 29 sierpnia 1979r.), Vacharaesorn Mahidol (ur. 27 maja 1981r.), Chakriwat Mahidol (ur. 26 lutego 1983r.) i Vatcharawee Mahidol (ur. 14 czerwca 1985r.). Jedyna córka pary, Busya Nambejra Mahidol, przyszła na świat 8 stycznia 1987r.
W związku z tym, że matka dzieci nigdy nie otrzymała tytułu, nosiły one jedynie predykaty "Ich Książęcych Wysokości". Jedynie Busya została podniesiona do rangi "Jej Królewskiej Wysokości" 15 czerwca 2005r. i zmieniła imię na "Sirivannavari Nariratana".


Najmłodsza córka Mahy jest chyba najbardziej znanym wnuczęciem Króla Bhumibola. Po rozwodzie rodziców przeniosła się wraz z matką i braćmi do Wielkiej Brytanii. Później jednak, w dosyć niejasnych okolicznościach, została zabrana stamtąd przez ojca i zamieszkała z nim w Tajlandii.
W 2009r. znalazła się na liście 20. najgorętszych młodych "royalsów" magazynu "Forbes". W 2005r. reprezentowała Tajlandię w South East Asian Games w badmintonie.Trzecią żoną Następcy Tronu została Srirasmi Suwadee. Para pobrała się w tajemnicy 10 lutego 2001r. Kiedy oficjalnie potwierdzono ślub pary, Maha powiedział: "Mam 50 lat i myślę, że czas by moja rodzina stała się kompletna".

Maha i Srirasmi Suwadee

14 lutego 2005r. ogłoszono, że Księżna spodziewa się dziecka. 29 kwietnia, na skutek cesarskiego cięcia, na świat przyszedł Dipangkorn Rasmijoti.

Dipangkorn z matką

Srirasmi stała się obiektem kontrowersji, gdy 12 listopada 2009r. do internetu wyciekł prywatny film rodziny, na którym widać Księżną topless na urodzinach pudla męża.

Jedno z kontrowersyjnych zdjęć Srirasmi

W związku z zarzutami korupcyjnymi wobec siedmiu członków rodziny Srirasmi, Maha osobiście wystosował prośbę o odebranie tym członkom honorowego tytułu, jaki posiadali jako krewni przyszłej królowej. Sama Srirasmi musiała zapłacić Rodzinie Królewskiej 6 mln dolarów rekompensaty za wywołany skandal.
W grudniu Księżna oficjalnie zrezygnowała z obowiązków, czyli zakończyła swoje małżeństwo z Następcą Tronu. Zdecydowano, że aby zachować miejsce w sukcesji, Dipangkorn będzie mieszkać z ojcem.

Sukcesja Dipangkorna jest jednak wątpliwa, bowiem Maha... niedawno został ponownie ojcem. Matką dziecka jest stewardessa i oficer tajskiej armii, Suthida Vajiralongkorn. Podobno jej ślub z Następcą Tronu jest tylko kwestią czasu.

Maha z przyszłą żoną

Pięciomiesięczny syn Mahy i Suthidy. Nie znamy jeszcze jego imienia.


Ogólnie, Maha jest najbardziej kontrowersyjną postacią w Tajlandii. Krąży o nim wiele plotek. Na przykład ta, że na skutek licznych romansów nabawił się AIDS. Podobno Księżna Srirasmi rok lub dwa lata przed narodzinami syna, była w ciąży i miała urodzić córkę. Maha miał ją wówczas zmusić do aborcji z dwóch powodów: potrzebował następcy oraz szpiku kostnego od nowonarodzonego syna, co pozwoliło by spowolnić działanie choroby. Nie mógł poprosić starszych synów o bycie dawcami, gdyż nie utrzymuje z nimi kontaktu.Księżniczka Maha Sirindhorn jest drugą córką Króla Bhumibola. Urodziła się 2 kwietnia 1955r. Przez niektórych Tajów jest uważana za potencjalną królową Tajlandii.
Studiowała na najlepszych uczelniach w Tajlandii, posiada tytuł doktorski. Mówi płynnie po angielsku, francusku, chińsku, a obecnie uczy się niemieckiego i łaciny.
To ona zwykle reprezentuje Rodzinę Królewską na ważnych uroczystościach innych monarchii.
Chulabhorn Walailak jest najmłodszym dzieckiem Pary Królewskiej. Przyszła na świat 4 lipca 1957r. Z wykształcenia jest chemiczką.


W 1981r. poślubiła oficera Tajlandzkich Sił Powietrznych, Virayudha Tishyasarina. Choć w TRK małżeństwo z kimś o niższym statusie społecznym oznacza utratę tytułu, Król Bhumibol dał córce pozwolenie na zatrzymanie tytułu "Chao Fa".
Para doczekała się dwóch córek: Siribhachudhabhorn (ur. 8 października 1982r.) i Adityadhornkitikhun (ur. 6 maja 1984r.).

Księżniczka Siribhachudhabhorn

Księżniczka Adityadhornkitikhun

W 1996r. małżeństwo zakończyło się rozwodem. Obecnie Chulabhorn spotyka się z profesorem Uniwersytetu Medycznego Chulalongkorn, Chaichonem Locharernkulem.


***

Wyniki ankiety:

Miejsce 3: Stylizacje nr 10 i 11 (po 7 głosów)
Miejsce 2: Stylizacja nr 12 (14 głosów)Miejsce 1: Stylizacja nr 1 (38 głosów)
Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018

23 komentarze:

 1. Katarzyna Marcja Mac22 stycznia 2015 14:36

  ten blog nie dośc że dostarcza "rozrywki" to jeszcze ma właściwości edukacyjne.świetna robota.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się :) Po lekturze takich notek ma się ogromną chęć pojechać do tego kraju i zwiedzić jego "królewskie zakamarki" i nie tylko ;)

   Ileana

   Usuń
 2. A mogłabyś napisać post o księciu Mikołaju,syna księcia Joachima z Danii? :) Byłabym bardzo wdzięczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałam o nim tutaj: http://royaltyismylife.blogspot.com/2015/01/krolewscy-kawalerowie.html

   Usuń
  2. Ok,dziękuję :) Nie zauważyłam :)

   Usuń
 3. Ten ich przyszły król faktycznie wygląda jak tyran i despota. Szkoda, że musi zostać następcą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Odpowiedzi
  1. Haha, mnie też :D Pomijając fakt skomplikowanej pisowni i wymowy, jak dla mnie są stanowczo za długie ;)

   Usuń
  2. Tam jest tak, że te imiona dla Nas są długie, a dla nich to jedna sylaba ;)

   Usuń
 5. Wczoraj zmarl krol arabii saudyjskiej, moglabys cos napisac o rodzinie krolewskiej z arabii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś tam napiszę, chociaż planowałam dzisiaj napisać co nieco o domniemanej nieślubnej córce Juana Carlosa :)

   Usuń
  2. Napisz napisz o tej "córce". Ja bym się nie zdziwiła gdyby to była prawda.

   Usuń
 6. Może księżniczka Maha Sirindhorn byłaby lepszą monarchinią niż jej brat? W sumie znając nastroje społeczeństwa król powinien wyznaczyć nowego następcę tronu. Gdyby głową państwa została Maha Sirindhorn to jej następcami mogłyby zostać dzieci jej brata (nie wymieniam kolejności, ponieważ wszystko może się diametralnie zmienić, a Maha Vajiralongkorn będzie miał pewnie jeszcze dużo potomków...) Ogólnie znakomity materiał z którego można dowiedzieć się dużo ciekawych informacji.

  Mam pytanie odnośnie tego zdjęcia:
  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b1/King_Rama_IX_being_presented_with_regalia_at_coronation.jpg
  Czy to jest Wielka Korona Zwycięstwa?

  Ileana

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak, to wielka korona zwycięstwa :) Księżniczka Maha jest moim zdaniem świetną kandydatką na królową (szkoda, że nie ma dzieci), ale nie wiem, co by się wtedy działo dalej z sukcesją.
  Odnośnie tego, co napisałaś pod naszą wcześniejszą dyskusją o TRK, zaczęłam sobie przeglądać tego bloga, z którego podałam link do zdjęcia nowego syna Mahy. Ogólnie blog jest świetny i można się dowiedzieć wielu gorszych rzeczy o Następcy Tronu.
  Mianowicie, Maha ma pewien system pozbywania się żon, które mu się znudziły. Pierwsza była jego kuzynką, więc nie mógł jej "wywieść" gdzieś daleko, żeby mu nie przeszkadzała. Rozwód ciągnął się latami. Druga żona była "commonerką". Gdy mu się znudziła oskarżył ją publicznie o romans z 60-letnim oficerem gwardii królewskiej i handel amfetaminą (to oczywiście kłamstwa). Musiała wyjechać za granicę, żeby jej czasem czegoś nie zrobił, a on i tak ją znalazł, zabrał jej i synom paszporty dyplomatyczne, a córkę porwał. Wszystkie władze w Tajlandii wiedzą, że druga żona i synowie Mahy mają zakaz wstępu do kraju.
  Srirasmi jest krewną królowej, więc Maha miał problem, żeby się jej pozbyć. Najchętniej wsadziłby ją do więzienia z resztą rodziny. Ale i tak ją ukarał zabierając jej ukochanego syna i wywożąc go do Monachium, do kochanki i ich nowego dziecka.
  Tu są zdjęcia z chwili, kiedy Srirasmi opuszczała Pałac i po raz ostatni widziała Dipagkorna:
  https://nickobongiorno.files.wordpress.com/2014/12/srirasmi-son0.jpg?w=425&h=349
  https://nickobongiorno.files.wordpress.com/2014/12/srirasmi-son01.jpg?w=426&h=331
  https://nickobongiorno.files.wordpress.com/2014/12/srirasmi-son70.jpg?w=424&h=282
  https://nickobongiorno.files.wordpress.com/2014/12/srirasmi-son711.jpg?w=429&h=286

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego po księżniczce mogłyby dziedziczyć dzieci Mahy, a on sam zostałby pominięty. Cóż, czas pokaże co oni tam wykombinują w tej kwestii. Osobiście nie wyobrażam sobie tego człowieka na tronie :/
   O! Faktycznie, bardzo ciekawy blog!
   Przykre patrzeć na pożegnanie matki z jej jedynym dzieckiem... Przyznam się, że jestem oszołomiona tymi informacjami. Ciekawe co w przyszłości zgotuje 4 żonie... W dwóch słowach: Tyran i Despota.

   Chciałam się Ciebie zapytać czemu porwał swoją córkę, którą miał z drugą żoną. To mnie trochę męczyło, dlaczego tak postąpił? Ale uprzedziłaś mnie i teraz już wszystko wiem. Dziękuję za informacje! Dowiedziałam się sporo nowych szczegółów :)

   Ileana

   Usuń
  2. Cóż, żona nr 4 jest "commonerką". Nie chciałabym być w jej skórze, kiedy znudzi się Następcy Tronu.

   Wydaje mi się, że Maha porwał córkę, bo on generalnie niektóre swoje dzieci lubi bardziej od innych (pisze "lubi", bo nie wiem czy ten człowiek jest zdolny do miłości). Starsi synowie podobno mu się sprzeciwiali, nie podobał im się jego styl życia, więc się ich pozbył.

   Osobiście moim marzeniem jest takie rozwiązanie, że Maha Sirindhorn powinna zostać królową, a następnie powinni pominąć męską sukcesję (myślę, że po tych wszystkich przeżyciach było by lepiej dla Dipangkorna, żeby żył z matką gdzieś w spokoju, z dala od mediów, żeby zapomnieć o tym wszystkim) i oddali potem tron Patty (jest wszechstronnie wykształcona i myślę, że jest świetnym materiałem na królową), ewentualnie Sirivannavari (ale ona raczej się do tego nie nadaje).

   Usuń
  3. Aż mnie ciarki przeszły na samą myśl o tym co może ją spotkać w przyszłości...

   Bardzo możliwe, że jest tak, jak piszesz. Ponadto uważam, że porwanie córki miało być czymś w rodzaju zabezpieczenia na przyszłość. Na przykład jakby synowie chcieli go obalić. Mógłby wtedy zrobić coś niedobrego Sirivannavari.

   Ja też gorąco kibicuje księżniczce, aby została następczynią tronu, a w przyszłości królową. Jednak jej następcami powinny zostać dzieci jej brata. To jest bardzo dobry pomysł, aby dziedziczyło pierworodne dziecko (jak na Zachodzie Europy) I w tym przypadku zgadzam się, że Patty jest idealną kandydatką na następczynie księżniczki Mahy - dyplomatka, działaczka społeczna, prawniczka. Obie są kobietami nauki. Z pewnością zrobiłyby wiele dobrego dla swojego kraju. A tego despotę trzeba jak najszybciej pozbawić praw do tronu! Wszystko w rękach króla. Oby zakończenie tej historii skończyło się pozytywnie.

   Ileana

   Usuń
  4. Żeby się stało tak jak byśmy chciały musieliby diametralnie zmienić prawo sukcesyjne. Przede wszystkim zasadę, że dziedziczyć może tylko dziecko następcy tronu i jego obecnego małżonka/małżonki. No, a później wprowadzić primogeniturę wg. starszeństwa.
   Nie wiem czy Król zrobi to wszystko przed swoją śmiercią :(

   Usuń
  5. To prawda. Sytuacja jest dosyć skomplikowana. Jednak byłoby to najlepsze rozwiązanie dla monarchii w Tajlandii. Wszystko w rękach króla. Myślę, że Rama IX tak tego nie zostawi i znajdzie jakieś sensowne rozwiązanie, które zdąży jeszcze wprowadzić w życie. Nam pozostaje tylko trzymać kciuki za nasz plan i obserwować.

   Ileana

   Usuń
 8. To prawda. Sytuacja jest dosyć skomplikowana. Jednak byłoby to najlepsze rozwiązanie dla monarchii w Tajlandii. Wszystko w rękach króla. Myślę, że Rama IX tak tego nie zostawi i znajdzie jakieś sensowne rozwiązanie, które zdąży jeszcze wprowadzić w życie. Nam pozostaje tylko trzymać kciuki za nasz plan i obserwować.

  Ileana

  OdpowiedzUsuń
 9. no i macię Mahę na tronie

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.