sobota, 5 lutego 2022

50 zdjęć księżnej Mary

Biorąc pod uwagę fakt, że w polskiej blogosferze są już blogi poświęcone duńskiej rodzinie królewskiej czy księżnej Mary ze zbiorami jej zdjęć na przestrzeni całego życia (odsyłam tutaj), biografią (tutaj) czy Love Story (klik), nie mogłam się zdecydować, w jaki sposób uczcić przypadające dzisiaj 50. urodziny księżnej. W końcu, zainspirowana nieco postem Charlotte, autorki jednego z anglojęzycznych blogów o księżnej Kate (link), przygotowałam album fotograficzny Mary – ale zawierający jedynie jej zdjęcia odkąd została księżną.

Hasse Nielsen ©


Wielokrotnie zmieniałam koncepcję co do tego postu, więc ostatecznie wyszedł z tego pewnie niezły bałagan ;) Starałam się, żeby trafiły do niego zarówno zdjęcia, których jeszcze mogliście nie widzieć (co z perspektywy fanów księżnej pewnie się nie udało), jak i te bardziej znane, ale wyjątkowe. Sporo z nich pochodzi z najnowszego albumu ze zdjęciami księżnej "Mary H.K.H.", który swoją premierę miał pod koniec stycznia. Przy każdej fotografii znajdziecie krótki opis, kiedy i/lub przy jakiej okazji została ona wykonana. Wbrew temu, co sugeruje tytuł, jest ich nieco więcej niż 50. Bez zbędnego przedłużania, zaczynamy :)Jedno z wielu zakulisowych zdjęć ze ślubu Mary i Frederika, jakie opublikowano, 14 maja 2004. Para książęca jako jedna z nielicznych europejskich rodzin królewskich bardzo chętnie dzieli się z Nami takimi zakulisowymi ślubnymi zdjęciami :)

Embed from Getty Images


Koncert z okazji 70. urodzin księcia Henrika, 10 czerwca 2004. Było to pierwsze pierwsze "wyjście" księcia Frederika i księżnej Mary po powrocie z miesiąca miodowego.

Embed from Getty Images

Pierwsza oficjalna wizyta w Australii po ślubie, luty/marzec 2005. Powyżej zdjęcie z wyścigów żeglarskich pomiędzy Danią a Australią, w których para książęca startowała w przeciwnych drużynach: książę w duńskiej, a księżna w australijskiej. Wygrała Australia :)


Kartka świąteczna pary książęcej w 2005 – już we trójkę, z małym Christianem (czwórkę, jeśli liczyć Ziggy ;) )

Embed from Getty Images

Rejs na wyspę Bornholm, 21 czerwca 2006


Chrzciny księżniczki Isabelli w kaplicy Pałacu Fredensborg, 1 lipca 2007

Embed from Getty Images

Oficjalna wizyta pary książęcej na Islandii, maj 2008. Powyższe zdjęcie zostało wykonane podczas spaceru w wąwozie Almannagjá na obszarze parku narodowego Þingvellir wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wcześniej nie publikowane zakulisowe zdjęcie z małą Isabellą z obchodów 40. urodzin księcia Frederika, 26 maja 2008.

Embed from Getty Images

Sesja zdjęciowa z dziećmi w Sydney w czasie wizyty w Australii, wrzesień 2008

Embed from Getty Images

Wizyta w Wietnamie z królową Margrethe i księciem Henrikiem, listopad 2009. Dla pary książęcej była to pierwsza państwowa wizyta poza granicami Danii, w której uczestniczyli, a dla Mary także pierwsza wizyta w Wietnamie. W Hanoi zobaczyli dom, w którym we wczesnym dzieciństwie mieszkał książę Henrik.


Zdjęcie wykonane latem 2010 w Graasten. Zostało później użyte do świątecznej kartki pary książęcej.


Ostatnie oficjalne wyjście księżnej przed narodzinami bliźniąt – gala na cześć pułku Guard Hussar Regiment, 20 listopada 2010.


Jedno z najbardziej znanych i zarazem najpiękniejszych zdjęć księcia Frederika i księżnej Mary z tego okresu.


Już w szóstkę, 2011


Jedno z bardziej znanych zdjęć Mary i Frederika, wykonane w oceanarium Morza Północnego w czasie letniego rejsu jachtem Dannebrog w sierpniu 2011.

Z bliźniętami na Tasmanii w 2011. Zdjęcie z prywatnego albumu rodziny książęcej, którym Mary podzieliła się przy okazji wywiadu dla Berlingske z okazji swoich 40. urodzin.


Fotografia ze wspomnianego wywiadu dla Berlingske wykonana w Pałacu Amalienborg przez Lindę Henriksen, styczeń 2012.


Wizyta na Grenlandii przy okazji inauguracji programu Fri for Mobberi fundacji księżnej, 5 czerwca 2012.


Tradycyjny bankiet noworoczny, 1 stycznia 2013.

Embed from Getty Images

Zimowa sesja zdjęciowa w Verbier, 10 lutego 2013.

Powyższe i poniższe zdjęcia pochodzą z tej samej sesji zdjęciowej wykonanej przez Franne'a Voigta na dachu Pałacu Amalienborg. Powyższe znalazło się w albumie fotograficznym księcia Frederika "HKH Kronprins Frederik" opublikowanym w 2013, z kolei poniższe pochodzą z albumu "Mary H.K.H.".


Mary, Frederik i Josephine w czasie wakacji w Australii. Zdjęcie z prywatnego albumu książęcej pary, którymi podzielili się w książce "HKH Kronprins Frederik".

I kolejna sesja zdjęciowa autorstwa Franne'a Voigta – tym razem z okazji 10. rocznicy ślubu pary książęcej w 2014. Fotografia poniżej również została wtedy wykonana, ale zobaczyliśmy ją po raz pierwszy dopiero niedawno, w albumie "Mary H.K.H".

Z bliźniętami na jachcie Dannebrog. Autorem również jest zaufany fotograf Franne Voigt.

Rodzina w Graasten – na tej samej kanapie co na zdjęciu z 2010, ale już w szóstkę. Fotografia pojawiła się w albumie księżnej.


Coroczne przyjęcie świąteczne Mary Fonden w Pałacu Amalienborg, 4 grudnia 2014.


Jedno z moich ulubionych zdjęć. Wykonane przed 2015, niestety nie wiemy kiedy dokładnie ani z jakiej okazji.

Embed from Getty Images

Kolejne bardziej znane zdjęcie – z wizyty w Niemczech w maju 2015.


Wizyta w schronisku Rosa Manus oferującym wsparcie dla kobiet i dzieci doświadczających przemocy w Lejdzie, 4 listopada 2015. Walka z przemocą domową stanowi jeden z filarów działalności fundacji księżnej.

Embed from Getty Images

Z księciem Frederikiem w drodze na wieczorny bankiet wydany z okazji 70. urodzin króla Carla Gustafa w Sztokholmie, 30 kwietnia 2016.

Para książęca na wyścigach konnych Royal Ascot w Anglii, 15 czerwca 2016.


Prezentacja znaczków świątecznych, 31 października 2016. Jako patronka Julemærkefonden księżna co roku bierze udział w prezentacji znaczków świątecznych. Dochód z ich sprzedaży jest przeznaczany na utrzymanie prowadzonych przez organizację domów dla dzieci.

Kolejne nowe/stare zdjęcie z całą rodziną Mary pochodzące z albumu "Mary H.K.H."


Z królową Mathilde w czasie rejsu po Kopenhadze, 28 marca 2017. Król Philippe i królowa Mathilde przybyli wówczas do Danii z oficjalną wizytą państwową, a książę Frederik i księżna Mary zabrali ich w rejs statkiem, by pokazać im Kopenhagę od strony wody.

Przyjęcie z okazji 10-lecia działalności Mary Fonden w Pałacu Christiana VII w Amalienborg, 11 września 2017. Fotografię wykonał Steen Brogaard.

Z królową Margrethe i córkami w przerwie między oficjalnymi obchodami 50. urodzin księcia Frederika, maj 2018. Zdjęcie z albumu "Mary H.K.H.".


Rodzina książęca na tle posągu Kópakonan – kobiety-foki ze znanej wszystkim na Wyspach Owczych legendy – w wiosce Mikladalur na wyspie Kalsoy w czasie oficjalnej wizyty na Wyspach Owczych, 24 sierpnia 2018.

Embed from Getty Images

Książę Frederik i księżna Mary na obchodach 800-lecia duńskiej flagi, 15 czerwca 2019.

Embed from Getty Images

Wręczenie nagród książęcej pary, 2 listopada 2019. Nagrody są wręczane co roku jesienią za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury i pracy społecznej w Danii, Grenlandii i na Wyspach Owczych.

Księżna Mary na obchodach Święta Flagi, 5 września 2020.

Powyższe i poniższe zdjęcia również znalazły się w albumie "Mary H.K.H." Poniższą fotografię wykonał Franne Voigt. Jeździectwo od wielu lat jest jedną z wielkich pasji księżnej. W dzieciństwie podobno brała nawet udział w zawodach – wróciła do tego kilka lat temu.Otwarcie nowych budynków szpitala Herlev, 2 czerwca 2021.


Niedawna sesja zdjęciowa dla Women's Weekly wykonana przez zaufanego fotografa Franne'a Voigta.


Kolejna tegoroczna sesja zdjęciowa dla duńskiego magazynu Financial Times. Tym razem autorem jest Hasse Nielsen.

Hasse Nielsen ©

Dwie kolejne fotografie zostały opublikowane ostatnio przez Dwór Królewski. Tę sesję zdjęciową również wykonał Hasse Nielsen. Księżna Mary ma na sobie tę samą suknię co na wcześniejszych zdjęciach dla Women's Weekly.

Hasse Nielsen ©

Hasse Nielsen ©

I ostatnie już zdjęcie - z rodziną w swojej rezydencji na terenie Pałacu Amalienborg, 2022.

**** **** **** ****

Dzisiejszy dzień księżna spędza prywatnie w gronie rodziny. Post z podsumowaniem ostatnich uroczystości zorganizowanych z okazji z jej 50. urodzinami pojawi się na blogu w najbliższym tygodniu. Tymczasem zapraszam Was do dwuczęściowego postu o działalności księżnej, który przygotowałam już jakiś czas temu: Część 1 i Część 2.

9 komentarzy:

 1. Najbardziej to mi się podoba publikowanie po latach zdjęć ze ślubu, różnych uroczystości i innych ujęć ze znanych już sesji.
  Ciekawy kolaż z ikonicznych, znanych zdjęć i mniej znanych lub z innego ujęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za post! Ślub Mary był pierwszym królewskim ślubem obejrzanym przeze mnie na żywo, dlatego mam do Mary i duńskich royalsów szczególny sentyment. Ideałów nie ma, ale do dziś Mary pozostaje dla mnie najbliższą temu pojęciu: kobietą, żoną, matką, księżną, aktywną działaczką i ikoną mody.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie jeszcze wydarzenia są planowane ale zostały przełożone (bo coś obiło mi się o uszy)? Będzie bankiet jak na Fredericka urodziny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli pytasz o obchody urodzin Mary to bankiet miał być, ale został odwołany - na ten moment nie wiadomo, czy w ogóle brana jest pod uwagę możliwość jego ewentualnej organizacji w innym terminie. Przesunięta jest natomiast uroczystość organizowana przez Mary Fonden, ale nie podano na razie nowej daty.

   Usuń
 4. Super podsumowanie, niektórych zdjęć wcześniej nie widziałam

  OdpowiedzUsuń
 5. Niektóre zdjęcia się nie wyświetlają, najbardziej podoba mi się to gdzie Fred całuje Mary w ciąży :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęć jest sporo, więc mogą się dłużej ładować, ale wszystkie powinny się wyświetlać, sprawdzałam na różnych przeglądarkach i urządzeniach :)

   Usuń
 6. Boziu, ale to piękne, aż mi łzy w oczach stanęły, zwłaszcza na widok zdjęć Mary z Fryderykiem. Widać, że bardzo się kochają.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo piękne zdjęcia, wspaniały post :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.