poniedziałek, 14 lutego 2022

Zaległości cz. 2 - Mathilde i Philippe na Bliskim Wschodzie, wizyty w Trinity Buoy Wharf i Centrum Terapii Protonowej + więcej

Niderlandy

8 lutego królowa Maxima jako członkini Holenderskiego Komitetu Przedsiębiorczości odwiedziła firmę odzieżową By-Bar w Bredzie, aby porozmawiać o wpływie pandemii na firmę oraz wizji na przyszłość.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images

9 lutego królowa uczestniczyła w spotkaniu na temat rozwiązań problematycznych długów młodych ludzi zaproponowanych przez Youth Perspective Fund Foundation (JPF).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


3 lutego księżniczka Beatrix, książę Constantijn i księżna Laurentien byli obecni na otwarciu 18. edycji Holland Dance Festival.

Embed from Getty Images

10 lutego księżniczka Beatrix wspólnie z młodszą siostrą, księżniczką Margriet, obejrzała jubileuszowe wystąpienie firmy tanecznej Introdans, która świętuje w tym roku swoje 50-lecie, w teatrze Amare w Hadze. Wystąpienie poświęcono fundacji Prinses Beatrix Spierfonds objętej patronatem byłej królowej, która wspiera osoby z chorobami mięśni.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wielka Brytania

3 lutego książę Walii, księżna Kornwalii i księżna Cambridge odwiedzili centrum szkoleniowe Trinity Buoy Wharf, w którym prowadzone są programy fundacji księcia The Prince's Foundation pomagające młodym ludziom przygotować się do szkół artystycznych, architektonicznych i rzemieślniczych lub bezpośrednio do praktyki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images8 lutego księżna Kornwalii spędziła dzień w Bath, gdzie jako patronka St John’s Foundation odwiedziła szkołę podstawową Roundhill Primary School, aby zobaczyć jak organizacja pomaga dzieciom w niekorzystnej sytuacji pomyślnie ukończyć szkołę i kontynuować edukację. Zasadziła też drzewko z okazji Platynowego Jubileuszu królowej w ramach inicjatywy Queen's Green Canopy. Później odwiedziła organizację VOICES i usłyszała historie osób, które doświadczyły przemocy domowej.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesWieczorem tego dnia księżna wydała przyjęcie dla członków brytyjskiej drużyny jeździeckiej w Clarence House, aby pogratulować im występów na ubiegłorocznych Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. W wygłoszonym przemówieniu powiedziała, że jest z nich dumna i przyznała, że w młodości marzyła o zdobyciu medalu olimpijskiego.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


8 lutego księżna Cambridge odwiedziła organizację PACT (Parents and Communities Together) wspierającą rodziców małych dzieci w zakresie zdrowia psychicznego i prawidłowego rozwoju ich dzieci. Księżna wzięła też udział w cotygodniowym spotkaniu grupy MumSpace.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

9 lutego August Brooksbank skończył roczek. Księżniczka Eugenie zamieściła życzenia dla synka na swoim koncie na Instagramie: "Wszystkiego najlepszego dla naszego małego bohatera Augie. Jesteś wyjątkową duszą, która swoim uśmiechem i machaniem rozjaśnia każde pomieszczenie. Sprawiłeś, że jesteśmy bardzo dumni. Kochamy Cię! 💙💙💙"

Hiszpania

2 lutego królowa Letizia jako honorowa przewodnicząca hiszpańskiego oddziału UNICEF-u wzięła udział w spotkaniu roboczym organizacji, na którym podsumowano działalność UNICEF-u w ubiegłym roku i przedstawiono przyszłe cele.


Embed from Getty Images


4 lutego, w Światowym Dniu Walki z Rakiem, królowa wzięła udział w XI edycji Forum Przeciwko Rakowi organizowanym przez Hiszpańskie Stowarzyszenie Przeciwko Rakowi (AECC). W czasie forum zainaugurowano kampanię "¿Iguales?", która ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat nierówności potęgowanych przez nowotwory.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
11 lutego Letizia odwiedziła Centrum Terapii Protonowej QuirónSalud w szpitalu Quirón, pierwszą placówkę terapii protonowej w Hiszpanii. Terapia protonowa jest stosowana w leczeniu niektórych rodzajów nowotworów, przede wszystkim tych zlokalizowanych w pobliżu rdzenia kręgowego, pnia mózgu czy drogi wzrokowej, oraz nowotworów nawracających. Obecnie terapia protonowa jest skuteczną i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych metod leczenia raka, bo w przeciwieństwie do nich, minimalizuje ryzyko uszkodzenia otaczających guz zdrowych tkanek.

Embed from Getty Images


Belgia

2 lutego wieczorem król Philippe i królowa Mathilde na czele delegacji biznesowej wylądowali w Muskacie, rozpoczynając kilkudniową wizytę oficjalną w Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Embed from Getty Images

Oficjalna ceremonia powitania pary królewskiej w Omanie przez Sułtana Haithama bin Tariqa odbyła się następnego dnia rano. 

Embed from Getty Images


Później para królewska odwiedziła też Wielki Meczet Sułtana Qaboosa, ukończony w 2001 po sześciu latach prac główny meczet Omanu. Cały meczet, wraz z salami modlitewnymi dla kobiet i mężczyzn, przejściami i wewnętrznym dziedzińcem, może pomieścić do 20 000 wiernych. Został wzniesiony z indyjskiego piaskowca, a ważnymi elementami jego wyposażenia są ręcznie tkany dywan modlitewny, kiedyś największy jednoczęściowy dywan na świecie (obecnie jest drugi, po dywanie znajdującym się w Meczecie Szejka Zayeda w Abu Zabi), oraz wysoki na 14 metrów żyrandol, który waży 8,5 tony i zawiera 600 000 kryształów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Fragment dywanu. Luca Nebuloni, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

4 lutego, ostatniego dnia wizyty w Omanie, para królewska była obecna na oficjalnym otwarciu portu Duqm nad Morzem Arabskim, który jest wspólnym projektem Belgii i Omanu. Zwiedzili port zarówno od strony lądu, jak i morza, odwiedzili też Hyport, zakład produkcji zielonego wodoru powstały we współpracy obu krajów, a także lokalny targ z pamiątkami i pobliską atrakcję Rock Garden.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


5 lutego, ostatni dzień podróży po Bliskim Wschodzie, Mathilde i Philippe spędzili na Expo 2020 w Dubaju.

Embed from Getty Images

Do Brukseli odlecieli następnego dnia.

Embed from Getty Images

4 komentarze:

 1. Kate z dziećmi to połączenie idealne.
  Camilla wykonuje po cichu wspaniałą pracę. Dobrze, że zostanie za to odpowiednio uhonorowana w przyszłości tytułem królowej.
  Wreszcie wróciły egzotyczne podróże. Meczet w Omanie robi niezwykle wrażenie. Pewnie gdyby nie wizyta królewska nigdy bym o nim nie usłyszała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam mieszane uczucia co do Karola i Kamili, jakoś los sprawia, że następca tronu długo czeka na swoją kolej - to fakt, już jest stary i będzie jeszcze starszy, doceniam jego zaangażowanie w ekologię, jego ekologiczna farma to przykład, że można to robić bez chemii, księżna jest bardzo zaangażowana w czytelnictwo i pomoc ofiarom przemocy domowej, co jest piękne, dobroczynne, obydwie postaci są oddane swoim rolom, są pracowici, razem szczęśliwi, ale już naznaczeni, to nie jest następca, którego wszyscy oczekują na tronie, nie ma w sobie charakteru i osobowości pasującej do tej roli, może to później skutkować nieposzanowaniem, śmieszkowaniem, niepoważnym podejściem do jego osoby, skandal z Dianą i Kamilą bardzo długo oddziaływał i w jakiejś części społeczeństwa nadal działa, swoją wytrwałością i pracowitością wymazują powoli złe wrażenie, ale czas płynie a Karol jest ciągle następcą, dodatkowo nie ma osobowości na króla, jakoś ich nie widzę na czele narodu, oni spełniają się teraz w tym co robią, ale te zaszczytne miejsca jakoś nie korelują z nimi, to się wyczuwa, Karol i tron - no tak średnio, nawet jeśli zapomnimy całkowicie o paskudnej przeszłości, to nie to, nawet ich pracowitość nie zmieni tego, że sporo osób no ma wątpliwości i patrzy na to z takim grymasem braku 100 procentowej pewności,jego panowania albo nie będzie albo będzie bardzo krótkie co łatwo wywnioskować, ale czas pokaże, zaczynam mieć też wątpliwości co do Williama, on też jest przewidywalny, prostolinijny, bez wyrazu, poukładany, sumienny, ale mdły, choć czasem słuchając go mam wrażenie, że zawsze bierze babcię za wzór pracowitości i oddania, ale nie wszystkie jej decyzje popiera, więc narazie wykonuje to co musi, ale on zupełnie inaczej by czymś pokierował, trzeba jeszcze pamiętać o sytuacji i warunkach w jakich odbywa się panowanie, może się okazać, że Karol na krótko, ale celnie będzie w swoim czasie potrzebny a William może mieć już inną rzeczywistość w królestwie i będzie inaczej, czas pokaże jak udźwigną wyzwania przed nimi, jesteśmy w czasie przemian a to ma ogromne znaczenie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dobrze napisany komentarz i mozna się z nim spokojnie zgodzic. Mam tez wrażenie, że zgoda królowej na koronację ks. Karola i jego małzonki wynika w dużej części z powodu ratowania upadającego wizerunku rodziny za sprawą afery związanej z ks. Andrzejem oraz opuszczeniem rodziny przez wnuka Harrego z małzonką. Wszystkie te wydarzenia unaoczniły, że monarchia nie jest jednak doskonała i tylko wielki autorytet królowej powstrzymywal media przed roztrząsaniem wszystkich grzechów tej rodziny. Koronowane ks.karola na króla uwazam za chybione i niepotrzebny z uwagi na jego wiek oraz brak charyzmy tak potrzebnej do piastaowania tego zaszczytnego stanowiska ale i Wiliam i potulna Kate nie budzą wiekszej nadziei, że udzwigną lepiej cieżąr brytyjskiej korony. Czas pokaże. Pozdrawiam i dziekuje .

   Usuń
  2. Również się zgadzam z powyższym komentarzem. Zobaczymy. Na razie oby Elżbieta żyła jak najdłużej i w jak najlepszym zdrowiu.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.