czwartek, 17 lutego 2022

Zaległości cz. 3 Wystawa Dannebrog, wiadomość królowej Ranii + więcej

Japonia

8 lutego potwierdzono pierwszy przypadek COVID-19 w rodzinie cesarskiej. Zachorowała księżniczka Yōko, młodsza córka księżnej Nobuko i zmarłego w 2012 księcia Tomohito (kuzyna pierwszego stopnia Emerytowanego Cesarza Akihito). 
Początkowo, poza bólem gardła, nic jej nie dolegało, ale by ułatwić izolację, trafiła do szpitala na terenie Pałacu Cesarskiego. Następnego dnia jej stan się pogorszył i z zapaleniem płuc przewieziono ją do Szpitala Uniwersyteckiego w Tokio. Szpital opuściła 16 lutego.
Poza nią, rodzina cesarska jest zdrowa, u jej siostry, księżniczki Akiko, przeprowadzone testy dały wynik negatywny. Zachorował jednak jeden z pracowników, który w ostatnim czasie miał kontakt z księżniczkami, którego z łagodnymi objawami skierowano na izolację.


10 lutego Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zdalnie odwiedzili  Kamenoko, ośrodek wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w mieście Oda w prefekturze Shimane. Rozmawiali z pracownikami i osobami korzystającymi ze wsparcia ośrodka oraz wzięli udział w muzykoterapii.
Hiszpania

Księżniczka Yōko to nie jedyna członkini rodziny królewskiej/cesarskiej, która zachorowała w ostatnim czasie. 9 lutego poinformowano, że król Felipe uzyskał pozytywny wynik testu i został skierowany na 7-dniową izolację, którą wydłużono, kiedy okazało się, że po tym czasie przeprowadzony ponownie test nadal dał wynik pozytywny. Król nie ma objawów, ale jego wyjścia zostały odwołane. Królowa Letizia i Infantka Sofia są zdrowe.


Dania

9 lutego pozytywny wynik testu uzyskała również królowa Margrethe. Jak poinformował Dwór Królewski, monarchini ma łagodne objawy i przebywa w izolacji w swojej rezydencji w Pałacu Christiana IX na terenie Amalienborg. W związku z tym odwołała swoje coroczne prywatne ferie zimowe w Norwegii.
Królowa czuje się już dobrze i 13 lutego zgodnie z zaleceniami lekarza opuściła izolację.


Zaledwie dzień wcześniej, 8 lutego monarchini otworzyła wystawę "DANNEBEROG Kongeskib i 90 år", która powstała z okazji 90-lecia królewskiego jachtu Dannebrog w w Muzeum Historii Morskiej M/S w Elsinore. Królowa jest patronką muzeum. Wystawa przedstawia ostatnie dziewięć dekad istnienia jachtu, jego znaczenie, załogę i podróże, które odbyła na nim duńska rodzina królewska, poczynając od rejsów króla Christiana X, króla Frederika IX, a kończąc na rejsach królowej Margrethe i jej rodziny.

11 lutego wystawę zobaczyła księżniczka Benedikte.

Dzisiaj pozytywny wynik testu uzyskała księżniczka Benedikte. Z łagodnymi objawami przebywa w izolacji w swojej rezydencji w Kopenhadze.Niderlandy

15 lutego król Willem-Alexander i królowa Maxima odwiedzili biuro Oranje Fonds w Utrechcie. Fundacja, nad którą para królewska sprawuje patronat, powstała jako ich prezent ślubny i w tym roku obchodzi swoje 20-lecie.

16 lutego królowa pojawiła się na prezentacji raportu banku ABN AMRO poświęconego usługom finansowym skierowanym do kobiet.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Jordania

8 lutego książę Hamzah bin Hussein, najstarszy z czwórki dzieci króla Jordanii Husseina i królowej Noor, i jego druga żona, księżna Basmah Bani Ahmad powitali na świecie swoje szóste dziecko i drugiego syna, księcia Mohammada. Mały książę został nazwany na cześć stryja księcia Hamzaha, księcia Muhammada bin Talala, który zmarł 29 kwietnia ubiegłego roku. Chłopiec ma cztery starsze siostry i starszego o rok brata, a także starszą przyrodnią siostrę z poprzedniego związku księcia Hamzaha.
Królowa Rania opublikowała nagraną wiadomość, która została wyemitowana podczas Earthshot Innovation Showcase na Expo 2020 w Dubaju. Królowa, jako członkini Earthshot Prize Council, wezwała w nim globalną społeczność do zjednoczenia się, by przeciwdziałać zmianom klimatu. "Wśród niepokoju związanego z pandemicznym lockdownem, zobaczyliśmy promyk nadziei. [...] Ulice były cichsze, powietrze czystsze, woda czystsza. Ale to nie trwało długo. Dzisiaj nasze wspólne środowisko jest pod presją. Tutaj na Bliskim Wschodzie temperatury rosną, a zapasy wody się kurczą, i nie jesteśmy w tym sami. Jeśli chodzi o środowisko, każdy region jest zagrożony. Teraz pytanie brzmi, jaka będzie nasza przyszłość, i jestem pełna nadziei, bo przyszłość to ci finaliści [Earthshot Prize - przyp. Blue Blood] i wielu im podobnych na całym świecie. Przypominają nam, że ludzka pomysłowość jest ostatecznym odnawialnym zasobem. [...] Aby urzeczywistnić pełną nadziei przyszłość przed nami, musimy pracować jako jedność", mówiła królowa.


Belgia

10 lutego królowa Mathilde odwiedziła flamandzką infolinię dla dzieci De Vlaamse Hulplijn 1712 z okazji jej 10-lecia oraz prezentacji corocznego raportu na temat przemocy, maltretowania i wykorzystywania dzieci.11 lutego odwiedziła szkołę Haute Ecole Provinciale de Hainaut Condorcet w Mons, gdzie spotkała się ze studentami pielęgniarstwa oraz dowiedziała się o wprowadzonych zmianach w organizacji kursów w związku z pandemią, w tym innowacjach technologicznych z wykorzystaniem grafiki 3D czy symulacji komputerowych.Dzisiaj rodzina królewska: król Philippe, królowa Mathilde, król Albert, królowa Paola, księżniczka Astrid, arcyksiążę Lorenz, książę Laurent, księżna Claire, księżniczka Lea i księżniczka Delphine z mężem pojawili się na nabożeństwie ku czci zmarłych członków rodziny królewskiej w kościele Notre-Dame de Laeken w Brukseli.
Król Albert pojawił się z plastrem na czole, ale nie wiadomo, co mu się stało.Wielka Brytania

W ramach Dziecięcego Tygodnia Zdrowia Psychicznego księżna Kate była gościem programu CBeebies Bedtime Stories kanału BBC dla dzieci, w którym przeczytała najmłodszym bajkę na dobranoc "The Owl Who Was Afraid of the Dark" Jill Tomlinson.10 lutego książę Charles ponownie uzyskał pozytywny wynik testu, w związku z czym odwołano jego planowaną wizytę w Winchesterze. Poprzednio książę zachorował na początku pandemii, w marcu 2020.


U księżnej Camilli przeprowadzone tego dnia testy dały wynik negatywny, w związku z czym mogła odbyć zaplanowany na ten dzień szereg wyjść. Najpierw, w ramach Tygodnia Świadomości Nadużyć Seksualnych i Przemocy Seksualnej odwiedziła Paddington Haven, ośrodek dla ofiar napaści seksualnych (SARC) w Londynie, gdzie spotkała się z pracownikami i usłyszała historie osób korzystających z pomocy tego ośrodka. Później w mieście Aylesbury w Buckinghamshire odwiedziła podobną organizację, Thames Valley Partnership, gdzie dowiedziała się, jak nowa technologia jest wykorzystywana do pomocy osobom dotkniętym przemocą domową, na przykład TecSOS zapewniające natychmiastowe i poufne połączenie z policją dla osób z grup ryzyka, czy bezpłatna aplikacja Bright Sky App.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


W Londynie księżna otworzyła też Nourish Hub, kuchnię społeczności UK Harvest, której jest patronką. Kuchnia prowadzi 'serwis lunchowy' wykorzystujący uratowaną przed wyrzuceniem żywność do przygotowywania posiłków dla starszych, biednych czy niepełnosprawnych osób z lokalnej społeczności. Księżna wzięła również udział w warsztatach kulinarnych dla uchodźców.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


W trakcie jednego z wyjść została zapytana, co myśli o słowach królowej, która w wydanym kilka dni wcześniej oświadczeniu z okazji swojego Platynowego Jubileuszu napisała, że "jest moim szczerym życzeniem, aby kiedy nadejdzie ten czas, Camilla była znana jako Królowa Małżonka", a nie - jak wcześniej podawano - Księżna Małżonka. Odparła, że czuje się "bardzo, bardzo zaszczycona i bardzo wzruszona". Powiedziała też, że "miała szczęście", że jej wynik okazał się negatywny, w przeciwieństwie do testu przeprowadzonego u męża.


Ale niestety to szczęście nie trwało długo. Zaledwie kilka dni później, 14 lutego, rzecznik pary książęcej potwierdził, że kolejny test przeprowadzony u księżnej przed kolejnym zaplanowanym wyjściem dał wynik pozytywny. Księżna poddała się izolacji.


16 lutego królowa przyjęła na audiencji odchodzącego ze stanowiska i zastępującego go Sekretarza Służb Obronnych na zamku Windsor.
Na stoliku za nią zauważono nowe/stare zdjęcie monarchini z wnuczką Louise i prawnuczętami wykonane w zeszłym roku.
Szwecja

10 lutego księżniczka Victoria i książę Daniel spotkali się z przedstawicielami Visita, organizacji zrzeszającej szwedzki przemysł hotelarski, aby porozmawiać o aktualnej sytuacji branży i jej przyszłości wobec zniesienia obostrzeń. Para książęca spotkała się z przedstawicielami tej organizacji już wcześniej, w sierpniu 2020.

Wieczorem tego dnia para książęca obejrzała spektakl "Mammorna" w teatrze Stockholm City Theatre.

14 lutego Następczyni Tronu rozpoczęła kolejny program szkoleniowy Sił Zbrojnych zaplanowany na ten rok, który ma poszerzyć jej wiedzę na temat "zadań i działań Sił Zbrojnych na poziomie strategicznym, operacyjnym i taktycznym", jak czytamy w wydanym przez Dwór Królewski oświadczeniu.

15 lutego król Carl Gustaf, królowa Silvia, księżniczka Victoria i książę Daniel pojawili się na operze Löftet w Operze Królewskiej w Sztokholmie.

Norwegia

12 lutego księżniczka Astrid, starsza siostra króla Haralda, obchodziła swoje 90. urodziny. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował jej nowe zdjęcie oraz dwa archiwalne z młodości księżniczki.

Poinformowano, że przesunięte uroczystości z okazji 18. urodzin księżniczki Ingrid Alexandry zaplanowano w dniach 16-17 czerwca. 16 czerwca odbędzie się przyjęcie wydane przez norweskie rząd, a 17 czerwca uroczysta kolacja wydana przez dziadków księżniczki, króla Haralda i królową Sonję, w Pałacu Królewskim w Oslo.


16 lutego królowa Sonja i księżna Mette-Marit pojawiły się na premierze filmu "Margrete den første", który przedstawia historię królowej Margaret I, władczyni Danii, Szwecji i Norwegii, która połączyła te kraje unią kalmarską.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dzisiaj księżna zobaczyła wystawę "Every Moment Counts- Feeling Of AIDS w centrum sztuki Henie Onstad Art Centre w Sandvika.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Luksemburg

16 lutego Dwór Wielkoksiążęcy opublikował dwa nowe zdjęcia księżniczki Alexandry wykonane z okazji jej 31. urodzin przez Sophie Margue.2 komentarze:

  1. Mette-Marit pojawia się częściej publicznie w ostatnim czasie, co bardzo mnie cieszy.
    Kate ma głos stworzony do opowiadania bajek.
    Kto by pomyślał jeszcze rok temu, że Delphine będzie wraz z całą rodziną królewską uczestniczyć we mszy? Intrygujące jest to, w jaki sposób rodzina naprawiła swoje relacje. Czy to prawdziwe pojednanie, czy tylko scena na użytek publiczności? Zaskoczyły mnie też wieści o szczerym filmie o królowej Paoli. Wszystko to jest bardzo ciekawe i niejasne.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się ta tradycja w Belgii - msza ku pamięci zmarłych członków rodziny królewskiej.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.