19 mar 2017

Abdykacja w Japonii coraz bliżej? + Cesarzowa jest chora

Wygląda na to, że powoli zbliża się przełomowy moment w historii najstarszej dynastii na świecie - japońskie partie przedstawiły propozycję sformułowania nowej ustawy umożliwiającej abdykację.

newmyroyals.comW ubiegły piątek (17 marca) japońskie partie rządzące i opozycyjne podały premierowi propozycję wzywającą jego rząd do napisania specjalnej ustawy, która umożliwiłaby Cesarzowi abdykację. Propozycja jest teraz rozważana przez panel ekspertów powołanych przez Shinzo Abe, która w ciągu kilku najbliższych tygodni ma sporządzić sprawozdanie końcowe w sprawie abdykacji. Oczekuje się, że następnie rząd przedstawi projekt ustawy w parlamencie około maja. Ustawa może być uchwalona już podczas bieżącej sesji kończącej się w połowie czerwca.

dailymail.co.uk

Jednak według doniesień medialnych, abdykacja wcale nie nastąpi tak szybko, nawet jeśli japoński parlament uchwali ustawę, która ją umożliwi - sugeruje się, że może ona nastąpić dopiero pod koniec 2018 roku, kiedy Cesarz skończy 85 lat, tuż przed obchodami 30-lecia panowania. Inną przypuszczalną datą objęcia tronu przez księcia Naruhito jest 1 stycznia 2019.

worldroyalfamily.blogspot.com

W swoim wstępnym raporcie w styczniu panel rządowy unikał bardziej spornych kwestii, takich jak uwzględnienie w linii sukcesji również kobiet, biorąc pod uwagę realne obawy o brak męskich następców tronu. Propozycja parlamentu pozostawia jednak możliwość przedyskutowania i tego problemu po wprowadzeniu możliwości abdykacji - co stanowi kompromis między konserwatystami a liberanami, którzy rządali wprowadzenia bardziej rozległych reform - nie wiadomo jednak, czy i kiedy to nastąpi. Zdaniem niektórych ekspertów, możliwość abdykacji Akihito jest wezwaniem do rozważenia bardziej istotnych problemów, takie jak wspomniane wcześniej zmniejszanie się liczby następców tronu i ich starzenie się, co odzwierciedla aktualną sytuację w całej Japonii - wyludnianie się kraju i starzenie się społeczeństwa.

newmyroyals.com

Nie ulega wątpliwości, że abdykacja Cesarza Akihito będzie rewolucyjną reformą w liczącej 2000 lat najstarszej dynastii na świecie - i miejmy nadzieję, że to dopiero początek zmian, których będziemy świadkami za panowania Naruhito.


Żródło: dailymail.co.uk

**********


Jak ostatnio podano do publicznej wiadomości, u Cesarzowej Michiko zdiagnozowano półpaśća po powrocie z ostatniej wizyty w Wietnamie i Tajlandii. Cesarzowa zażywa lekarstwa, ale nie ma gorączki. Na podobne dolegliwości skarżyła się już wcześniej, w trakcie wizyty w Hiszpanii w 1994 oraz po powrocie z oficjalnej podróży do Brazylii i Argentyny trzy lata później. Początkowo nie planowano odwoływać żadnych zaplanowanych wyjść, jednak w piątek agencja podała, że Cesarzowa nie będzie towarzyszyć mężowi w tradycyjnych wiosennych rytuałach 20 marca.

zimbio.com

4 komentarze:

  1. Z pewnością rewolucja i trudno mi sobie to wyobrazić.Jednak widać,że cesarz i cesarzowa mają problemy z pełnieniem swoich funkcji,cesarzowej szkodzą podróże.Na naszych oczach zmienia się historia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pewien przełom, ale abdykacja niebyt mi się podoba. Jakby Naruhito z żoną (w miarę możliwości z uwagi na chorobę chociaż poprawa jest i jest jej coraz więcej) nie mogli przejmować coraz więcej obowiązków po prostu.

    OdpowiedzUsuń