środa, 28 kwietnia 2021

Księżniczka Leonor matką chrzestną statku, Koningsdag, spotkanie skandynawskich Następców Tronu + więcej

Rumunia

21 kwietnia księżniczka Margareta i książę Radu spotkali się z Andrianem Candu, członkiem Parlamentu Mołdawii, na zamku Săvârșin.

 23 kwietnia para przyjęła delegację z miasta Lipova w okręgu Arad, położone w zachodniej części Rumunii.

Księżniczka Margareta przesłała życzenia z okazji Niedzieli Palmowej, która w Kościele Prawosławnym przypadała 25 kwietnia.


27 kwietnia księżniczka wraz z mężem wzięli udział w akacji "Along with Veterans" zorganizowanej przez Ministerstwo Obrony i Stowarzyszenie Bohaterów z okazji Dnia Weteranów Wojennych, które przypada 29 kwietnia. W ramach akcji para pomogła pakować prezenty, które w dniu święta zostaną dostarczone wszystkim weteranom II wojny światowej na terenie Rumunii i Mołdawii.Podobnie jak rok temu (link), księżniczka razem z szefową królewskiej kuchni, Vioricą Lucianą Calin, upiekła już dwa tradycyjne rumuńskie ciasta na Wielkanoc: Pasca i Cozonac. Przepisy Dwór Królewski opublikował na swojej stronie internetowej tutaj.Jordania

26 kwietnia królowa Rania odwiedziła wioskę Al Faisaliah, w której spotkała się z członkiniami Al Yusra Women Charity Society.Luksemburg

Księżna Stephanie 21 kwietnia spotkała się z przewodniczącą stowarzyszenia Lëtz’Arles, którego jest patronką od 2017, i nowym dyrektorem Rencontres de la Photographie d'Arles. W trakcie spotkania omawiano przyszłe projekty obu organizacji.22 kwietnia Wielki Książę Henri i Wielka Księżna Maria Teresa zobaczyli wystawę prac luksemburskiego artysty Roberta Brandy'ego w Narodowym Muzeum Historii i Sztuki (MNHA).
Tego samego dnia zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19.

Księżniczka Alexandra jako ambasadorka tegorocznej edycji charytatywnego wydarzenia Télévie 2021, w trakcie którego zbierano fundusze na rzecz badań nad rakiem i białaczką, wygłosiła przemówienie i podziękowała wszystkim darczyńcom.Już jakiś czas temu książę Louis z narzeczoną, Scarlett-Lauren Sirgue, udzielili wywiadu magazynowi Point de Vue i zapozowali do kilku nowych zdjęć.


Dania/Norwegia/Szwecja

26 kwietnia skandynawscy Następcy Tronu - książę Haakon i księżna Mette-Marit, księżniczka Victoria i książę Daniel oraz książę Frederik i księżna Mary - zorganizowali wirtualne spotkanie w trakcie którego rozmawiali o sytuacji w swoich krajach i swojej pracy w czasie pandemii. Podobne spotkanie odbyli także wiosną ubiegłego roku.
27 kwietnia księżniczka Victoria otworzyła pierwszą sesję Nobel Prize Summit Academic Science i wzięła udział w dyskusji "The Nobel Prize Summit: Our Planet, Our Future".
Niderlandy

Dzisiaj król Willem-Alexander obchodzi swoje 54. urodziny. Tradycyjnie razem z królową Maximą i córkami - księżniczkami Cathariną-Amalią, Alexią i Ariane - wziął udział w obchodach Koningsdag, które w tym roku zorganizowano w studiu na terenie High Tech Campus w Eindhoven. Ponownie z uwagi na pandemię obchody tego święta miały charakter cyfrowy - Holendrów zachęcano, by zostać w domu i oglądać transmisję z wydarzeń.
Co ciekawe, król przybył na miejsce tym samym samochodem, którym podróżował z rodzicami w dzieciństwie, w towarzystwie najstarszej córki.
Na zlecenie stacji NOS przeprowadzono coroczny sondaż mierzący poparcie dla monarchii i rodziny królewskiej w Niderlandach (link). Wyniki nie napawają niestety optymizmem - po zeszłorocznej aferze z wakacjami w Grecji, poparcie dla monarchii drastycznie spadło - z 75 % w kwietniu 2020 do 58%. Zaufanie do pary królewskiej również spadło - w przypadku króla Willema-Alexandra wynosi obecnie 57% i jest niższe niż w poprzednich latach.Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzień zakończył się koncertem The Streamers, który odbył się na dziedzińcu przed Królewskimi Stajniami (Koninklijk Staldepartement) Pałacu Noordeinde i był transmitowany online.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Belgia

27 kwietnia królowa Mathilde zobaczyła wystawę "Le Monde de Clovis. Itinéraires mérovingiens" w Muzeum Mariemont w Morlanwelz przybliżającą zwiedzającym okres panowania Merowingów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wielka Brytania

21 kwietnia książę i księżna Cambridge spotkali się z kadetami z 282 (East Ham) Squadron RAF Air Cadets. Księżna jest honorowym naczelnym komendantem lotniczym RAF Air Cadets. Rolę tę przejęła w 2015 od księcia Edynburga, który sprawował ją przez ponad 60 lat. W trakcie wizyty spróbowała swoich sił na symulatorze lotu.
Para książęca uzyskała specjalną zgodę od królowej na odbycie tej wizyty, w związku z żałobą po księciu Edynburga, która skończyła się w piątek.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesTego samego dnia królowa skończyła 95 lat. Urodziny świętowała prywatnie na zamku Windsor z uwagi na trwającą żałobę po księciu Philipie.
23 kwietnia książę Louis skończył 3 latka. Z tej okazji opublikowano jego nowe zdjęcie autorstwa dumnej mamy, księżnej Kate. Zdjęcie wykonano kilka dni wcześniej, w dniu, w którym Louis po raz pierwszy poszedł do przedszkola. Podobnie jak starsza siostra, księżniczka Charlotte, zaczął uczęszczać do Willcocks Nursery School w Londynie.


O świcie 25 kwietnia księżniczka Anne z mężem wzięła udział w nabożeństwie i złożyła wieniec pod pomnikiem Wellington Arch, a następnie nabożeństwie w Westminster Abbey z okazji Anzac Day - święta państwowego obchodzonego na cześć wszystkich, którzy stracili życie w działaniach wojennych prowadzonych przez Australię i Nową Zelandię.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dzisiaj królowa udzieliła cyfrowej audiencji Ambasadorom Łotwy i Republiki Wybrzeża Kości Słoniowej.

Embed from Getty Images


Z kolei książę i księżna Cambridge odwiedzili farmę Durham oraz projekt 'Cheesy Waffles' wspierany przez organizację The Key - jedną z 26 korzystających z funduszu Royal Wedding Charitable Gift Fund. Fundusz został założony w 2011 przed ślubem pary książęcej, która zachęcała do ofiarowania darowizn charytatywnych zamiast wysyłania im prezentów ślubnych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesJaponia

19 kwietnia Emerytowany Cesarz Akihito został zauważony w drodze do Biology Research Institute, gdzie w dalszym ciągu prowadzi badania nad rybami z rodziny babkowatych.23 kwietnia Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako pojawili się na ceremonii wręczenia nagród MIDORI Academic Prize.
Hiszpania

22 kwietnia król Felipe i królowa Letizia z Leonor i Sofią odwiedzili stocznię Navantia w hiszpańskiej Kartagenie, gdzie wzięli udział w ceremonii wodowania okrętu podwodnego S-81 "Isaac Peral", pierwszego z czterech okrętów podwodnych, który zacznie służyć w hiszpańskiej marynarce wojennej w nadchodzących latach. Księżniczka Leonor została jego matką chrzestną i w towarzystwie ojca rozbiła butelkę czerwonego wina o łódź.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

23 kwietnia król Felipe i królowa Letizia odwiedzili Instytut Cervantesa w Alcalá de Henares, około 30 kilometrów od Madrytu, gdzie wzięli udział w uroczystościach z okazji Międzynarodowego Dnia Książki.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images


Dzisiaj królowa Letizia przewodniczyła posiedzeniu "FundéuRAE", specjalnego organu, który przygotowuje zalecenia mające na celu promowanie właściwego używania języka hiszpańskiego w mediach.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


7 komentarzy:

 1. Gratulacje dla księżniczki Leonor!
  Cała rodzina pięknie wyglądała na Dniu Króla.
  Śliczne jest zdjęcie księcia Louisa na rowerku i zdjęcie Królowej z końmi.
  Uwielbiam przyjaźń skandynawskich następców tronu :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry sposób na obchodzenie rocznicy ślubu poprzez odwiedziny organizacji, którym ten ślub pomógł finansowo.
  Widać, że holenderska rodzina królewska bardzo się stara odbudować zaufanie społeczne. Obchody mimo ograniczeń wypadły bardzo dobrze. Trzy księżniczki pokazują ciekawy, własny styl.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy coś już wiadomo o tych specjalnych obradach w Japonii? :) I czy to prawda że są jakieś wieści w sprawie ślubu Mako? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o dyskusje rządowego panelu, to do tej pory odbyły się jedynie dwa spotkania (pierwsze pod koniec marca i drugie w kwietniu). Natomiast co do ślubu księżniczki Mako, Kei Komuro rozważa zapłacenie byłemu narzeczonemu matki, by rozwiązać spór finansowy. W wydanym niedawno oświadczeniu napisał, że prowadził z nim negocjacje przez ponad rok i miał nadzieję dojść z nim do porozumienia, ale wysiłki się nie powiodły i kilka miesięcy temu zerwali rozmowy. Dlatego teraz zastanawia się nad zwróceniem całej kwoty, którą mężczyzna im ofiarował - niestety źródła Asahi Shimbun twierdzą, że były narzeczony pani Komuro nie chce już tych pieniędzy... Także do ślubu wciąż mamy chyba daleko :( Pocieszam się jedynie myślą, że ani Komuro, ani księżniczka Mako nie zmienili zdania i nadal chcą się pobrać

   Usuń
  2. Dziękuję Ci za odpowiedź! Strasznie smutna ta historia z Mako :(

   Usuń
 4. Sofia z Hiszpanii miała piękną sukienkę.
  Szkoda, że skandynawskie rodziny królewskie trzymają się tylko ze sobą.
  Willem i Maxima mogliby zadbać o swoje córki, najstarszą i najmłodszą.
  Kate miała piękny płaszcz i jak zwykle wystudiowane miny.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.