poniedziałek, 1 lipca 2019

Aktualizacja 2: Następca Tronu Japonii z żoną w Polsce - dzień 4, Warszawa + więcej


Wielka Brytania

30 czerwca królowa Elżbieta pojawiła się na niedzielnym nabożeństwie w Canongate Kirk w Edynburgu. Królowa przebywa w Szkocji w ramach "Holyrood Week".

newmyroyals.comnewmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

1 lipca księżna Cambridge wydała piknik dla dzieci z organizacji objętych jej patronatem w swoim 'Back to Nature Garden', który teraz został przeniesiony na Hampton Court Garden Festival. W udoskonalonym nieco ogrodzie znalazły się teraz również łąka dla pszczół czy staw.

therealmyroyals.com

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace TwitterKsiążę Walii tymczasem rozpoczął swój coroczny tydzień w Walii, biorąc udział w obchodach 60-lecia regimentu The Queen's Dragoon Guards w katedrze Llandaff Cardiff. Następnie odwiedził lokalny oddział swojej organizacji Prince's Trust oraz spotkał się z przedstawicielami The British Horse Loggers w lesie Ty’n-y-Coed.

Clarence House Twitter

Clarence House Twitter

Prince's Trust Cymru

Clarence House Twitter
Natomiast hrabia i hrabina Wessex jako hrabia i hrabina Forfar odwiedzili Forfar w Szkocji po raz pierwszy odkąd królowa przyznała im te szkockie tytuły wcześniej w tym roku.

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter
Książę Kentu pojawił się w loży królewskiej na pierwszym dniu turnieju tenisowego Wimbledon.

Embed from Getty Images

Beatrice i Edoardo zostali zauważeni na kolacji w restauracji sushi.

dailymail.co.uk

30 czerwca zapowiedzianą kolejną jesienną podróż Kate i Williama. Tak jak się spodziewano, udadzą się ponownie do Azji, niemniej sporym zaskoczeniem wydał się ostateczny kierunek - Pakistan. Źródła twierdzą, że odbędzie się w październiku i potrwa około tygodnia, a para odwiedzi takie miasta, jak Islamabad, Lahore, Quetta, Karachi czy Peshawar oraz społeczności wiejskie. Dzieci zostaną w Wielkiej Brytanii.
Już od jakiegoś czasu krążą pogłoski, że chrzciny Archie'go będą całkowicie prywatne - nie wiedzieć czemu, wywołało to spore zamieszanie. Według mnie, nie ma w tym nic dziwnego, skoro Harry i Meghan chcą zapewnić swoim dzieciom całkowitą prywatność i wychować ich na "zwykłych" obywateli. Jakby nie patrzeć, każde poprzednie chrzciny królewskich dzieci w tej rodzinie już od ładnych kilku pokoleń były prywatne, mogliśmy co najwyżej liczyć na zdjęcia z przyjazdu/wyjazdu gości. Dziennikarze twierdzą, że chrzciny odbędą się w najbliższy weekend, 6 lipca, w kaplicy na Zamku Windsor (ale nie Kaplicy św. Jerzego), a uczestniczyć w nim będzie ok. 25 zaproszonych gości, w tym książę Karol i księżna Camilla, Doria Ragland, książę William i księżna Kate oraz rodzice chrzestni.

Podczas ostatniego Trooping the Colour dostrzeżono - obok obrączki ślubnej i pierścionka zaręczynowego - kolejny pierścionek na serdecznym palcu księżnej Sussex. Tzw. pierścionek wieczności (Eternity Ring) jest dziełem jubilera Lorraine'a Schwartza i prezentem księcia Harry'ego z okazji rocznicy ślubu i narodzin Archi'ego. Jak ujawnia Harper's Bazaar, książę ponownie sam go zaprojektował, dodając do obrączki kamienie urodzinowe Meghan, Archie'go i swoje - oliwkowozielony kamień peridot księżnej, niebieski szafir księcia i zielony szmaragd ich synka. Źródła magazynu twierdzą, że "Meghan była wzruszona". Więcej o znaczeniu każdego z kamieni przeczytacie w artykule, do którego link znajdziecie poniżej.
Przy okazji, zauważono również drobną zmianę w pierścionku zaręczynowym. Początkowo uważano, że to zlecenie księżnej, jednak według najnowszych doniesień, ponownie stoi za tym Harry. Przy okazji projektowania nowego pierścionka zlecił wymianę i zmianę rozmiaru obrączki w pierścionku zaręczynowym.I ostatnia, ale nie mniej ważna, informacja, nim przejdziemy dalej. Początek nowego miesiąca to, poza tradycyjną kartką z Bhutanu (która niestety ponownie zawiera "tylko" zdjęcie krajobrazu klik), zmiana dedykacji na Instagramie pary książęcej Sussex. W lipcu postanowili zwrócić uwagę na zmiany klimatyczne i ochronę środowiska, obserwując i przybliżając pracę tych, którzy działają na jego rzecz. Przytaczając słowa księcia Sussex, "Z prawie 7,7 miliardem ludzi zamieszkujących tę Ziemię, każdy wybór, każdy ślad i każde działanie robi różnicę... Możemy to zrobić tylko razem i każdy mały element pomaga".
W poście wspomniano o upływającym nieubłaganie czasie, stale pomniejszających się zasobach naturalnych, zmianach klimatycznych, zagrożeniach świata przyrody, niszczycielskim wpływie tworzyw sztucznych, plastików i mikroplastików i wreszcie emisji paliw kopalnych. "(...) narażamy na niebezpieczeństwo to piękne miejsce, które nazywamy domem - dla siebie i dla przyszłych pokoleń. Ratujmy to. Zróbmy naszą część."
Wśród organizacji, które w tym miesiącu para książęca obserwuje na swoim koncie, znalazły się:

African Parks
Elephants without Borders
Wilderness Foundation UK
Leonardo DiCaprio Foundation
WWF International (World Wildlife Fund)
Australian Geographic
Rhino Conservation Botswana
Zero Hour
Everyday Climate Change
Dr. Jane Goodall
Ocean Heroes Bootcamp
Greta Thunberg
Mike Bloomberg
Queen's Canopy
National Geographic

O działalności każdej z tych organizacji możecie dowiedzieć się więcej na ich kontach na Instagramie (link do nich znajdziecie w tym miesiącu w 'Obserwowanych' na koncie pary książęcej). Przy okazji, zachęcamy Was do wzięcia udziału w organizowanej przez WWF kampanii i podpisania petycji przeciwko użyciu plastiku. Szczegóły znajdziecie tutaj.As a continuation of our monthly social awareness approach to shine a light on the accounts that are working towards positive change, for the month of July we turn our attention to the environment. There is a ticking clock to protect our planet - with climate change, the deterioration of our natural resources, endangerment of sacred wildlife, the impact of plastics and microplastics, and fossil fuel emissions, we are jeopardizing this beautiful place we call home - for ourselves and for future generations. Let’s save it. Let’s do our part. Quote from The Duke of Sussex: “Environmental damage has been treated as a necessary by-product of economic growth. So deeply ingrained is this thinking that it has been considered part of the natural order that humankind’s development comes at the expense of our planet. Only now are we starting to notice and understand the damage that we’ve been causing. With nearly 7.7 billion people inhabiting this Earth, every choice, every footprint, every action makes a difference.” *********************************************************** Please visit the accounts we are following this month for more details on how you can make great change and help save our planet. We can only do this together, and every little bit helps. 🌏 All photos included are from the above accounts
Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)Japonia

Kolejny dzień pełen wrażeń w Polsce książę i księżna Akishino spędzili w Warszawie. Rano para książęca odwiedziła Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych PJATK i spotkała się z władzami uczelni oraz studentami. Spotkanie, jak później poinformowano, dotyczyło wyzwań edukacyjnych, polsko-japońskiej współpracy w tej dziedzinie oraz rynku pracy dla absolwentów. Wizyta na PJATK nie jest przypadkowa; założona w 1994 niepubliczna uczelnia współpracuje m.in. z siedmioma uniwersytetami w Japonii. Współpraca polega na wymianie studentów i kadry dydaktycznej oraz prowadzeniu wspólnych badań, projektów, szkoleń czy konferencji.belgaimage.be

Poza tym, udali się do Ogrodu Botanicznego - Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej - Polskiej Akademii Nauk PAN w Powsinie, znajdującego się przy południowej granicy warszawskiej dzielnicy Ursynów. Zasadzili tutaj drzewko wiśniowe z gatunku Autumnalis Rosea na pamiątkę wizyty, zobaczyli wystawę fotograficzną o Japonii i wystawę kur  rasy czubatka dworska oraz odwiedzili stoiska z polskimi jajkami w Halach Mirowskich na warszawskim Mirowie. Co ciekawe, ogród, w którym zasadzono pamiątkową wiśnię, otrzymał symboliczną nazwę Reiwa Sakura.

Jiji

belgaimage.be

The Asahi Shimbun / asahi.com

The Asahi Shimbun / asahi.com

belgaimage.be

belgaimage.be

Program wizyty obejmował także oddzielne wyjścia dla pary - Następca Tronu odwiedził więc SGGW, Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, najstarszy i największy tego typu ośrodek w Polsce, a księżna Kiko bibliotekę na Mokotowie będącą polską siedzibę Stowarzyszenia IBBY. Księżna jest patronką International Board on Books for Young People. Więcej o tej wizycie tutaj.

belgaimage.be

Dawid Zuchowicz / Gazeta Wyborcza Warszawa / warszawa.wyborcza.pl

Po południu zostali oficjalnie pożegnani w Belwederze, w którym mieszkali podczas swojego pobytu w Polsce, przez Prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.pl

Kancelaria Prezydenta RP / prezydent.pl

Ostatnim punktem planu na ten dzień było przyjęcie w rezydencji Ambasadora Japonii w Warszawie, podczas którego książę Akishino wygłosił przemówienie. Szczególną uwagę zwrócił w nim na 100-letnią historię polsko-japońskich relacji, w tym o wizycie Józefa Piłsudskiego i działalności św. Maksymiliana Kolbe w Japonii. Wspominał również o dzieciach syberyjskich, czyli polskich dzieciach, które przybyły ze swoimi zesłanymi rodzicami na Syberię bądź przyszły tam na świat. W latach 1919-1922 Japończycy, poruszeni ich losem, pomogli je stamtąd wydostać i zapewnili troskliwą opiekę w Japonii, gdzie odwiedziła ich Cesarzowa Sadako, babka Emerytowanego Cesarza Akihito i tym samym prababka księcia. "Podróż do Polski pozwoliła mi patrzeć z nadzieją na wspólną przyszłość obu krajów", powiedział Następca Tronu.
W czasie przyjęcia wysłuchano także występu dzieci grających na tradycyjnych japońskich bębnach, taiko.
Jutro natomiast para książęca wyleci z Warszawy do Helsinek na drugą część podróży i jeszcze tego samego dnia (a nie, tak jak wcześniej zapowiadano, 3 lipca) spotka się z Prezydentem i Pierwszą Damą Finlandii. Wizyta w tym kraju, podobnie jak w Polsce, ma związek z jubileuszem 100-lecia nawiązania japońsko-fińskich stosunków dyplomatycznych. Notkę z tej wizyty znajdziecie na blogu w drugiej połowie tygodnia.

Jiji

belgaimage.be

belgaimage.be

belgaimage.be

1 lipca Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako przyjęli w Pałacu Imperialnym Prezydenta Turcji z małżonką.

The Asahi Shimbun / asahi.com

Presidency of the Republic of Turkey Directorate of Communications - iletisim.gov.tr

Presidency of the Republic of Turkey Directorate of Communications - iletisim.gov.tr

Istiklal - istiklal.com.tr


Maroko

25 czerwca Lalla Salma z synem, księciem Moulay'em Hassanem i byłym szwagrem, Moulay'em Rashidem, została zauważona na koncercie Black Eyed Peas na międzynarodowym festiwalu muzycznym Mawazine Festival, organizowanym co roku w Rabacie.Pojawiło się zdjęcie Lalli Salmy i Lalli Khadiji, niestety nie wiadomo, kiedy ani przy jakiej okazji zostało wykonane.

m.alyaoum24.com


Szwecja

Carl Philip i Sofia opublikowali nowe zdjęcie z synami, życząc udanego lata.

TwitterHiszpania

1 lipca królowa Letizia odwiedziła Hiszpańskie Stowarzyszenie Przeciwko Nowotworom Asociación Española contra el Cáncer.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter

Casa de S.M. el Rey Twitter


Dania

Księżniczka Benedikte 30 czerwca była obecna na biegu Princess Benedikte’s Honorary Prize Run.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Opublikowano trzy nowe zdjęcia księżnej Marie i księcia Joachima.

© Steen Brogaard

© Steen Brogaard

© Steen Brogaard

Książę Frederik dzisiaj pojawił się na pierwszym dniu Wimbledonu w Londynie.

Embed from Getty Images

Monako

Księżna Charlene wręczyła nagrody Elégance et Automobile Monte-Carlo.***

Na koniec, odsyłamy Was do kilku ostatnich, zaktualizowanych postów z wizyty księcia Fumihito i księżnej Kiko w Polsce: Dzień 1 - WarszawaDzień 2 - Kraków i Dzień 3 - Łowicz i Warszawa, a także notki z sobotniego ślubu na Majorce KLIK.

9 komentarzy:

 1. Szkoda że wizyta japońskiej pary książęcej nie cieszy się takim zainteresowaniem jak choćby wizyta Williama i Kate
  Piękne zdjęcie ze Szwecji
  Harry zaskoczył mnie tym projektowaniem biżuterii może minął się z powołaniem

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdjęcia Marie są przepiękne. Aż je sobie ściągnęłam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co do tego ''wychowania na zwykłych obywateli'' to rodziny królewskie (nie tylko w Anglii) popełniają społeczno-polityczne samobójstwo. Oczywiście kolorowe gazety, są pewnie absolutnie zachwycone. Ale poważnie rzecz biorąc to może mieć fatalne skutki dla monarchii i dla zwykłych obywateli i raczej będzie miało. Trudno dziś o prawdziwy autorytet, w rodzinach królewskich także, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy wpis! Myślę, że warto czytać ten blog i dowiadywać się nowych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Carl Philip i Sophia opublikowali nowe zdjecia z SYNKAMI ??????

  OdpowiedzUsuń
 6. Śliczne zdjęcie ze Szwecji.
  Prywatne chrzciny są raczej logicznym krokiem po odmówieniu tytułu synowi, zresztą tak jak wspomniałaś w brk chrzciny zawsze były raczej prywatne. Choć mogliby po prostu ogłosić datę, skoro media i tak już wiedzą, tak po prostu dla okazania szacunku traycji i fanom, którzy złożyli im tyle życzeń i zorganizowali ogromne zbiórki pieniędzy na cele charytatywne w związku z jego narodzinami. Bo czy chcą tego czy nie dziecko księcia i byłej aktorki, prawnuk królowej i tak jest osobą publiczną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem Harry'emu "Edwardowi VIII" zaczyna odbijać odką zaczął spotykać się z Meghan. Zachowanie z chrzcinami mega słabe (rozumiem, że rodzice chrzestni chcą pozostać anonimowi), ale robią tak naprawdę z tego jeszcze większą szopkę niż prywatę. Okej Archie nie ma tytułu, ale jak napisała Karolina Joanna jest on wnukiem królowej i czy chce czy nie jego życie będzie pod obstrzałem mediów to po pierwsze, a po drugie moim zdaniem mogliby udostępnić listę gości - jeżeli Karol, a po nim William wstąpią na tron i będą przestrzegać "starych reguł" to Archie i jego rodzeństwo będą musieli otrzymać zgodę na ślub od króla (no chyba, że zostanie to zniesione). Druga sprawa to ochrona środowiska - no wszystko pięknie fajnie, ale to jest obłuda z ich strony, niech w takim razie zrezygnuje z latania samolotem, który także zanieczyszcza powietrze (i tutaj dygresja, że również Victoria powinna zrezygnować z latania samolotem i pływania statkiem, który także zanieszczyszcza środowisko, ale morskie), a autorkom bloga oprócz wszystkiego, co szklane polecam jazdę na rowerze będziecie bardziej eko.
  Widać, że Kate uwielbia dzieciaki.
  Sofia i Carl mają pięknych synów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady, wiadomo, że nie da się na stałe zrezygnować z samolotów i plastiku oraz wrócić do epoki kamienia łupanego. Chodzi o to, żeby uświadomić ludziom, że drobne gesty mogą być znaczące. Szczególnie w wykonaniu osób cieszących się autorytetem, jak Victoria.

   Usuń
 8. Chociaż bardzo lubiłam emerytowaną parę cesarską, to nie mogę się oprzeć wrażeniu, że obie panie - Masako i Kiko - rozkwitły, odkąd wzmocniła się ich pozycja. Zgadzacie się ze mną?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.