wtorek, 28 marca 2017

Gdzie po abdykacji zamieszka Cesarz?


Rezydencją panującego Cesarza Japonii od 1868 jest oczywiście Pałac Cesarski znajdujący się w pobliżu stacji kolejowej w Tokio. Oczywiste jest więc również, że to w tym pałacu zamieszka kolejny cesarz po objęciu Chryzantemowego Tronu wraz z rodziną. Gdzie jednak zamieszka Cesarz Akihito po abdykacji?

japantimes.co.jp


Według najnowszych doniesień, rząd planuje "zamienić" rezydencjami obecną Parę Cesarską i parę książęcą po abdykacji Cesarza Akihito. Oznaczałoby to, że nowy cesarz wraz z rodziną wprowadziłby się do Pałacu Cesarskiego - oczywiście po jego odnowieniu, natomiast obecny wraz z żoną - przeniósłby się  do rezydencji Akasaka, gdzie mieszkali tuż po ślubie, od czerwca 1960 do grudnia 1993.

the-japan-news.com

Cały zespół pałacowy ma powierzchnię 341 hektarów i poza głównym pałacem zawiera prywatne rezydencje rodziny cesarskiej, archiwum, muzea oraz biura administracyjne. Większa część jest zamknięta dla zwiedzających,, a Pałac Cesarski jest udostępniony tylko w dwa dni roku - w urodziny Cesarza 23 grudnia oraz 2 stycznia, kiedy rodzina cesarska pojawia się na balkonie z okazji Nowego Roku. Wyjątkiem są jednak Wschodnie Ogrody oraz Agencja Dworu Cesarskiego, które można zwiedzać podczas wcześniej zarezerwowanych wycieczek z przewodnikiem.

imperialfamilyjapan.wordpress.com

Pałac stał się rezydencją Cesarzy Japonii w 1868, kiedy Cesarz Mutsuhito przeniósł stolicę z Kioto do Edo (dzisiejsze Tokio). Zamek Edo stał się wówczas jego rezydencją. Już kilka lat później Pałac Nishinomaru będący częścią zamku Edo spłonął w pożarze. W okresie Meiji (okres w historii Japonii przypadający na panowanie Cesarza Mutsuhito) większość budynków zamku została zburzona, by wybudować nowe, bądź zniszczona w czasie licznych trzęsień ziemi czy pożarów. W maju 1945 większość budynków Pałacu Cesarskiego została zbombardowana przez alianckich żołnierzy, a remont i modernizacja zakończyły się w 1968. Rezydencja Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko znajduje się w Ogrodach Fukiage i została zaprojektowana przez japońskiego architekta Shōzō Uchii.

Most Seimon Ishibashi prowadzący do głównej bramy Pałacu Cesarskiego - shikibook.wordpress.com

Zdjęcie Pary Cesarskiej wykonane w listopadzie 2010 w Ogrodach Fukiage - english.sina.com

Cesarz Akihito po wstąpieniu na tron w 1989 nie od razu wprowadził się do Pałacu Cesarskiego ze względu na remont, jakiego tam dokonywano, prawdopodobnie więc obecny następca tronu początkowo nadal będzie mieszkał w Pałacu Tōgū na terenie Akasaka. Zespół pałacowy Akasaka, jak informują media, także planuje się odnowić na użytek Cesarza Akihito i Cesarzowej Michiko.

wikipedia.org

2 komentarze:

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.