sobota, 9 października 2021

Królowa Margrethe na Grenlandii, otwarcie wystawy "Viva La Frida", wręczenie nagród Focus Earth + więcej

 Belgia

6 października królowa Mathilde odwiedziła oddział dla pacjentek z rakiem piersi w szpitalu CHU UCL w Namur, Wizyta miała związek z miesiącem świadomości raka piersi, jakim jest październik.
7 października król Philippe i królowa Mathilde zobaczyli wystawę prac brytyjskiego artysty Davida Hockney'a w Centrum Sztuk Pięknych (BOZAR).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
 
Wcześniej tego dnia królowa Mathilde spotkała się z dyrektor generalną Fairtrade, Nyagoy Nyong’o, i dyrektorem belgijskiego oddziału Fairtrade Nicolasem Lambert, od których otrzymała "Fair Card" w uznaniu za swoją pracę na rzecz najsłabszych.8 października para królewska złożyła wizytę w belgijskiej prowincji Luksemburg, gdzie odwiedzili centrum sztuki dla osób z niepełnosprawnościami, firmę Comptoir Forestier oraz Château Jadot w Marche-en-Famenne.


6 października król Albert i królowa Paola byli obecni na wręczeniu nagród Focus Earth przyznawaną co roku przez Fundację Królowej Paoli za naukowe, technologiczne, artystyczne lub ekologiczne projekty podnoszące jakość życia. Nagrody wręczyła księżna Claire - było to jej pierwsze wyjcie od niemal dwóch lat. Tak długa przerwa podsyciła plotki jakoby księżna i książę Laurent zamierzali się rozwieść, którym książę od wielu miesięcy stanowczo zaprzeczał.


Luksemburg

7 października opublikowano trzy nowe zdjęcia Wielkiego Księcia Henri'ego i Wielkiej Księżnej Marii Teresy z okazji 21. rocznicy wstąpienia na tron. Henri został Wielkim Księciem w październiku 2000 po abdykacji ojca, Wielkiego Księcia Jeana, o czym więcej pisała Wam Iza w jednym z postów z serii "Koronacje, intronizacje, inauguracje" tutaj.Księżna Stephanie 7 października zobaczyła wystawę "Post-Capital: Sztuka i ekonomia w erze cyfrowej" w w Muzeum Sztuki Współczesnej w Luksemburgu (MUDAM).

8 października zobaczyła kolejną wystawę w MUDAM, tym razem "A Cornered Solo Show #1".Wielka Brytania

6 października, po powrocie ze Szkocji, gdzie spędziła lato, królowa spotkała się z Royal Regiment of Canadian Artillery na zamku w Windsorze z okazji ich 150-lecia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

7 października w towarzystwie najmłodszego syna, księcia Edwarda, pojawiła się na inauguracji 16. biegu sztafetowego The Queen's Baton Relay na dziedzińcu Pałacu Buckingham. Sztafeta odbędzie się na wszystkich terytoriach Wspólnoty Narodów i zakończy się 28 lipca w Birmingham, w czasie Igrzysk Wspólnoty Narodów 2022.
Wcześniej w Pałacu Buckingham królowej pokazano pałeczkę, którą będą przekazywać między sobą uczestnicy sztafety.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

6 października księżna Mary razem z bramkarzem duńskiej drużyny piłki nożnej Kasperem Schmeichelem zainaugurowała nowy projekt swojej fundacji Antibulli Fodbold, którego celem jest walka z zastraszaniem w duńskich klubach piłkarskich dla dzieci w wieku 6-12 lat.


7 października księżna jako patronka Global Fashion Agenda wygłosiła przemówienie inaugurujące Copenhagen Fashion Summit 2021. Dwudniowy szczyt, podobnie jak ubiegłoroczny, odbył się w formie cyfrowej.


8 października po południu królowa Margrethe wylądowała w Ilulissat, gdzie rozpoczęła swoją wielokrotnie przekładaną oficjalną wizytę na Grenlandii. Podróż ma związek z przypadającą w tym roku 100. rocznicą pierwszej wizyty duńskiego monarchy w tym kraju, którą odbył dziadek królowej, król Christian X.


Po przybyciu królowa udała się do Centrum Ilulissat Isfjordscenter, położonym przy jednym z najszybciej poruszających się na świecie lodowcu. Centrum rozpowszechnia wiedzę o lodowcach, zmianach klimatycznych i kulturze na obszarze Arktyki. Później królowa uczestniczyła w rejsie wokół lodowca, w czasie której opowiadano jej o przyrodzie w regionie Arktyki. Miała też okazję obserwować przepływające nieopodal jej łodzi stado humbaków.

Sobotnie popołudnie księżniczka Isabella, książę Vincent i księżniczka Josephine spędzili na premierze "Robin Hooda".Niderlandy

7 października królowa Maxima otworzyła wystawę "Viva La Frida" z dziełami meksykańskiej artystki Fridy Kahlo.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Hiszpania

Królowa Letizia otworzyła wystawę "Goya" w muzeum Fondation Beyeler niedaleko Bazylei w Szwajcarii. Wystawa powstała we współpracy z Muzeum Prado.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

8 października królowa Sofia razem z siostrą, księżniczką Irene, wzięła udział w koncercie inaugurującym nowy rok szkolny w Szkole Muzycznej Królowej Sofii.Jak poinformowano, w obchodach Święta Narodowego 12 października weźmie udział para królewska z Infantką Sofią. Zabraknie księżniczki Leonor, która w sierpniu zaczęła naukę w UWC Atlantic College w Walii.


Japonia

3 października Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako zdalnie wzięli udział w 40. National Sea Enrichment Festival odbywającym się w mieście Ishinomaki w prefekturze Miyagi.
Księżniczka Kako cyfrowo uczestniczyła w konkursie języka migowego dla uczniów szkół średnich.8 października Cesarz wziął udział w oficjalnym otwarciu 205. sesji japońskiego Zgromadzenia Narodowego.


6 października Emerytowany Cesarz Akihito i Emerytowana Cesarzowa Michiko zostali zauważeni w drodze do rezydencji Akasaka, gdzie wprowadzą się po zakończeniu trwającego już remontu.


4 października książę Fumihito i księżna Kiko w zdalnej formie wzięli udział w obchodach 150-lecia Mennicy Japońskiej w Osace.


5 października książę Fumihito i księżniczka Mako otrzymali medale paragwajskiego Orderu Zasługi za wkład w zacieśnianie więzi między Japonią a Paragwajem.
Księżniczka odwiedziła Paragwaj we wrześniu 2016 w czasie swojej drugiej oficjalnej podróży zagranicznej, a jej ojciec dziesięć lat wcześniej, w 2006.


Jak poinformowano, 12 października księżniczka odwiedzi mauzolea swoich pradziadków, Cesarza Showa i Cesarzowej Kojun, aby poinformować przodków o swoim zbliżającym się ślubie.Monako

8 października książę Albert i księżniczka Caroline uczestniczyli w ceremonii zmiany dowódcy monakijskiej Straży Pożarnej.


Szwecja

8 października król Carl Gustaf i królowa Silvia zainaugurowali ścieżkę dla osób niepełnosprawnych na szlaku turystycznym Sörmlandsleden.

5 komentarzy:

 1. Gabrielo, dlaczego Wielki Książę/Wielka Księżna (np. "zdjęcia Wielkiego Księcia Henri'ego i Wielkiej Księżnej Marii Teresy") i Cesarz/Cesarzowa zapisujesz dużymi literami, a król, królowa, książę, księżniczka, księżna są zapisywane małymi? Jaką kierujesz się zasadą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam sprecyzowanej zasady, po prostu tak przyjęłam ;) W języku angielskim wszystkie te nazwy (król, książę, cesarz, wielki książę, księżniczka, itd.) są zapisywane wielką literą, z kolei w języku polskim reguła mówi, żeby zapisywać je małą, tak samo prezydenta czy papieża - ze względów grzecznościowych możemy je zapisywać dużą literą. Generalnie zapisywanie "króla, księcia, księżniczki" etc. dużymi literami wydawało mi się nienaturalne, więc zaczynając prowadzić tego bloga z tego zrezygnowałam. Z kolei nazwy typu Cesarz czy Wielki Książę wydają mi się nienaturalne pisane małymi literami, więc - można powiedzieć ze względów grzecznościowych - przyjęłam pisownię dużymi literami.

   Usuń
 2. Miło zobaczyć Kako i Claire po dłuższej przerwie. Mam nadzieję, że w przypadku belgijskiej księżnej plotki były tylko plotkami, a sama wraca do zdrowia.
  Maxima w szalenie kolorowej stylizacji tym razem pasowała do tematu wystawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze znów widzieć cesarzową Masako
  Maxima i Mary jak zwykle pięknie wyglądają

  OdpowiedzUsuń
 4. Maxima jak zawsze niezwykle po królewsku.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.