piątek, 29 października 2021

Stortingsmiddag, 1. urodziny księżniczki Geraldine, przyjęcie przed Shameless Festival + więcej

Szwecja

22 października król Carl Gustaf i księżniczka Victoria wzięli udział w corocznym spotkaniu World Wide Fund for Nature WWF.

Embed from Getty ImagesEmbed from Getty Images


27 października królowa Silvia wręczyła stypendia naukowe Masonic Barnhuset Foundation.

28 października król Carl Gustaf i królowa Silvia złożyli wizytę regionalną w prowincji Halland, aby dowiedzieć się o przebiegu pandemii, jej skutkach i lokalnych inicjatywach. Podróże po Szwecji w tym celu są inicjatywą króla i odbywają się od jesieni zeszłego roku (zostały wówczas przerwane przez kolejną falę pandemii). Planowo mają zakończyć się 29 listopada wizytą pary królewskiej w regionie Jämtland.

Tego samego dnia Następczyni Tronu z mężem odwiedziła Szwedzką Agencję Zdrowia Publicznego, aby dowiedzieć się o aktualnej sytuacji pandemicznej w kraju.

29 października opublikowano wirtualne pozdrowienia królowej Silvii dla uczestników Gali Opieki (Vårdgalan).


Austria

20 października arcyksiężniczka Eleonore (najstarsza z trójki dzieci obecnego pretendenta do austriackiego tronu Karla Habsburga) i jej mąż, belgijski kierowca rajdowy Jérôme d'Ambrosio, powitali na świecie swoje pierwsze dziecko. Arcyksiężniczka urodziła synka, nazwanego Otto na cześć pradziadka, ostatniego Następcy Tronu Austro-Węgier.
Para pobrała się w ceremonii cywilnej w lipcu 2020.


Dania

26 października wieczorem królowa Margrethe wydała koncert i kolację dla przedstawicieli duńskiej branży filmowej w Pałacu Fredensborg. Wzięli w niej udział także książę Frederik, księżna Mary, książę Joachim i księżna Marie.

Monako

Kilka dni temu księżna Charlene straciła wiernego towarzysza, suczkę rasy chihuahua, która uciekła jej i zginęła pod kołami samochodu.

Ale mam też dobrą wiadomość - książę Albert w niedawnym wywiadzie powiedział, że ostatnia operacja księżnej przebiegła zgodnie z planem i już wkrótce będzie mogła wrócić do domu po długiej rozłące z rodziną spowodowaną infekcją otolaryngologiczną, w sam raz na obchody Święta Narodowego.


Wielka Brytania

26 października królowa przyjęła na wirtualnej audiencji z zamku w Windsorze nowych Ambasadorów Szwajcarii i Korei Południowej wraz z małżonkami.Księżna Kornwalii wydała przyjęcie w Clarence House dla społeczności The Duchess of Cornwall's Reading Room - uruchomionej w tym roku inicjatywy księżnej Kornwalii na Instagramie (link) mającej na celu promowanie czytelnictwa. Na przyjęciu obecny był także książę Walii.
Tego samego dnia para książęca zainaugurowała coroczną, w tym roku jubileuszową, zbiórkę Centenary Poppy Appeal.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

27 października księżna wzięła udział w przyjęciu w Wellcome Collection Museum przed inauguracją Shameless Festival, którego celem jest połączenie aktywizmu ze sztuką w celu zmiany postaw wobec przemocy seksualnej. W wygłoszonym przemówieniu (możecie go wysłuchać na nagraniu poniżej) mówiła, że średnio co trzy dni jedna kobieta umiera zabita przez mężczyznę oraz że tylko w ciągu jednego roku w Wielkiej Brytanii 144 tysiące kobiet zostało zgwałconych lub próbowano zgwałcić. 

Wstyd jest jedną z najsilniejszych emocji odczuwanych po przestępstwie seksualnym. Ofiary czują się napadnięte i brudne, osłabione przez postawienie ich w pozycji bezradności przez kogoś silniejszego, być może kogoś, komu wcześniej ufały. Często to uczucie wstydu powoduje, że ofiara wini samą siebie, omyłkowo biorąc odpowiedzialność za zbrodnię [...].
Gwałciciele nie rodzą się, są konstruowani. I potrzeba całej społeczności – mężczyzn i kobiet – aby zdementować kłamstwa, słowa i czyny, które sprzyjają kulturze, w której napaść seksualna jest postrzegana jako normalna i w której hańbi się ofiarę. ~ Księżna Kornwalii


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
28 października jako wice-patronka Royal Commonwealth Society wręczyła nagrody laureatom tegorocznej edycji konkursu pisarskiego The Queen's Commonwealth Essay 2021 i wydała na ich cześć przyjęcie w Pałacu św. Jakuba.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Tego samego dnia królowa spotkała się na wirtualnej audiencji z medalistą The Queen's Gold Medal for Poetry.


Poinformowano, że książę Walii i księżna Kornwalii odwiedzą Jordanię i Egipt w dniach 16-19 listopada.


Luksemburg

Opublikowano zdjęcia z kilku wizyt księcia Guillaume'a, księżnej Stephanie i małego Charlesa w domach opieki i spotkań z seniorami. W ich trakcie para książęca podziękowała personelowi za ich pracę w czasie pandemii. Nie muszę dodawać, że to mały książę skradł serca wszystkich :)
10 listopada do sprzedaży trafi książka "Un Amour souverain" autorstwa Stéphane Bern opowiadająca Love Story Wielkiego Księcia Henri'ego i Wielkiej Księżnej Marii Teresy. Książka powstała we współpracy z parą wielkoksiążęcą  z okazji ich tegorocznej 40. rocznicy ślub, a wszystkie zyski ze sprzedaży trafią do stowarzyszenia Stan Speak Rise Up powstałego z inicjatywy Wielkiej Księżnej w celu walki z przemocą seksualną.Niderlandy

26 października księżniczka Beatrix otworzyła most im. Księcia Clausa w Dordrechcie.

27 października król Willem-Alexander i królowa Maxima po jesiennej krótkiej przerwie w obowiązkach wydali tradycyjny lunch w Pałacu Noordeinde dla 26 laureatów różnych nagród: dziennikarskich, kucharskich, sportowych czy biznesowych.


Hiszpania

26 października król Felipe i królowa Letizia byli obecni na wręczeniu nagród dziennikarskich "Francisco Cerecedo".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


28 października para królewska odwiedziła szkołę Mestra Clara Torres w Tui w Pontevedra w Galicji, która zdobyła tytuł Szkoły Roku Fundacji Księżniczki Girony.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

29 października królowa pojawiła się na 21. edycji Festiwalu Filmowego Opera Prima w mieście Tudela w prowincji Nawarra.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Norwegia

22 października król Harald, królowa Sonja, książę Haakon i księżna Mette-Marit wzięli udział w otwarciu muzeum MUNCH w Oslo poświęcona norweskiemu malarzowi Edvardowi Munchowi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


28 października król Harald wydał coroczne przyjęcie dla norweskich parlamentarzystów (Stortingsmiddag) w Pałacu Królewskim w Oslo z udziałem królowej Sonji, księcia Haakona, księżnej Mette-Marit i księżniczki Astrid. Przyjęcie odbyło się po raz pierwszy od dwóch lat (zeszłoroczne zostało odwołane z uwagi na pandemię). Królowa miała na sobie Queen Josefina's Diamond Tiara, a księżna Mette-Marit - Amethyst Necklace Tiara i suknię, którą nosiła w 2012 na kolacji z okazji 40-lecia panowania królowej Margrethe.


Belgia

Królowa Mathilde wręczyła nagrody naukowe Queen Elisabeth Medical Foundation Science Awards za lata 2020 i 2021.

26 października odwiedziła specjalistyczny szpital rehabilitacyjny RevArte w Edegem, który w tym roku obchodzi swoje 10-lecie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

27 października spotkała się z dyrektorami generalnymi organizacji La Ligue des familles i Gezinsbond.


29 października para królewska spotkała się z belgijskimi medalistami tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.


25 października księżniczka Elisabeth skończyła 20 lat. Dzień spędziła na uczelni, Lincoln College na Uniwersytecie w Oksfordzie, ale opublikowano jej nowe zdjęcie. Pojawił się także dokument poświęcony księżniczce zatytułowany "Elisabeth les 20 ans d'une future reine", z którego mogliśmy się dowiedzieć, że przez pewien czas była wolontariuszką w domu opieki, przez dziesięć lat uczęszczała na lekcje tańca współczesnego dwa razy w tygodniu. Niestety, nie udało mi się znaleźć linku do programu dostępnego w Polsce.
W czasie wizyty roboczej w Danii (poza prywatną kolacją u królowej Margrethe nie obejmowała ona spotkań z duńską rodziną królewską, więc nie publikowałam z niej zdjęć) król Philippe zdradził w rozmowie z dziennikarzami, że Elisabeth już się zadomowiła w Oksfordzie i bardzo jej się tam podoba. Zapytał też ze śmiechem, czy reporterzy widzieli już dokument o niej ;)


Albania

22 października księżniczka Geraldine skończyła roczek. Dumni rodzice opublikowali z tej okazji nową rodzinną sesję zdjęciową.

Z babcią (mamą Elii, Yllką Mujo):


i wujem Amosem (bratem Elii):


5 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję za wieści za Szwecji, bo na SwedishPrincesses niestety panuje cisza (prawdopodobnie Marlena nie ma na razie czasu), a nie znam innych równie dobrych blogów czy fanpage'ów o SRK.
  Patrząc na ogromne zaangażowanie Camilli, można żałować, że nie dano jej szansy zostać księżną Walii dużo wcześniej, jeszcze w latach 70.
  Strój Mary bardzo ładny, choć dziwnie znajomy.
  Informacja o psiaku Charlene... :( Dobrze, że choć operacja się udała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniały ciąg spotkań Camilli - jej słowa o przemocy robią wrażenie, ale są przemyślane, oparte na faktach, nie ba emocjach i oskarżeniach, jak często bywa przy tak trudnych tematach.
  Miło zobaczyć wreszcie razem Marie i Joachima. Szkoda jedynie, że wieczorowa okazja została stracona na garnitury. Po tylu miesiącach pandemii mam już ich dość. Na szczęście Sonja i Mette-Marit pokazały nam tiary.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak. Garniturom dziękujemy na jakiś czas :))

   Usuń
 3. Faktycznie szkoda, że zarówno Mary, jak i Marie założyły zestawy ze spodniami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje dla Eleonory i Jerome'a!
  Szkoda pieska.
  Geraldine to cały tata.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.