sobota, 16 października 2021

Hiszpańskie Święto Narodowe, wizyty na Grenlandii i w Katarze, nowe informacje na temat najbliższych ślubów + więcej

Norwegia

11 października król Harald, królowa Sonja i książę Haakon byli obecni na otwarciu nowej sesji norweskiego Parlamentu, Stortingu.Wieczorem tego dnia książę Haakon i księżna Mette-Marit pojawili się na meczu Norwegia-Czarnogóra w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej.

13 października para książęca odwiedziła projekt UngInvest AIB wspierany przez Fundację pary książęcej, która obchodzi w tym roku swoje 20-lecie. W trakcie wizyty książę i księżna zostali poproszeni o udekorowanie tortu jubileuszowego.

Książę i księżna pojawili się też na premierze filmu dokumentalnego "Aksel".


Szwecja

13 października król Carl Gustaf i królowa Silvia pojawili się na Międzynarodowym Forum Pamięci o Holokauście i Walce z Antysemityzmem w Malmö.

14 października para królewska złożyła wizytę regionalną w Jönköping w prowincji Smalandia, aby dowiedzieć się o sytuacji pandemicznej i lokalnych inicjatywach wspierających mieszkańców w czasie pandemii.

Następczyni Tronu była obecna na sympozjum na Uniwersytecie w Uppsali.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

15 października para królewska udałą się z wizytą do Göteborga. Królowa Silvia otworzyła po remoncie Szpital Dziecięcy swojego imienia, a następnie razem z mężem pojawiła się na inauguracji nowych organów w Sali Koncertowej.Tymczasem księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili region Kronoberg w Smalandii, aby zwrócić uwagę na podejmowane lokalnie wysiłki w celu walki z pandemią i kryzysem przez nią wywołanym.
Monako/Francja

8 października księżna Charlene przeszła kolejną, ostatnią już przed powrotem do Monako, operację, która według słów Pałacu przebiegła "bardzo dobrze". Pałac nie podał jednak, kiedy księżna będzie mogła wrócić, ale w wywiadzie w sierpniu księżna miała nadzieję, że stanie się to jeszcze w październiku.


9 października książę Albert w towarzystwie księcia Jeana-Christophe Napoleona (obecnego pretendenta do tronu Francji z linii Bonaparte) i księżnej Olympii odsłonił popiersie Cesarzowej Eugenie (żony Napoleona III) w Monako, gdzie Cesarzowa często przyjeżdżała.

13 października książę Albert i księżniczka Caroline wydali przyjęcie w Pałacu Książęcym dla uczestników sympozjum zorganizowanym przez Villanova University.


Hiszpania

12 października król Felipe i królowa Letizia wraz z Infantką Sofią uczestniczyli w obchodach Święta Narodowego. W tym roku na uroczystościach zabrakło księżniczki Leonor, która od sierpnia uczy się w UWC Atlantic College w Walii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images15 października król Felipe i królowa Letizia wręczyli 70. nagrody literackie Planeta de Novela Award  w Barcelonie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Królowa Sofia pojawiła się na koncercie "El Belvedere de Escher" kompozytora Octavi Rumbau Masgrau, który zdobył tegoroczną Nagrodę Królowej Sofii.


Jordania / Katar

11 października królowa Rania odwiedziła salon wystawowy organizacji Turquoise Mountain, w której prezentowane są ręcznie wykonane jordańskie produkty inspirowane lokalne i regionalne dziedzictwo kulturowe. Organizacja Turquoise Mountain ma za zadanie wspierać tradycyjne rzemiosło, zapewniając jednocześnie miejsca pracy. Została założona w 2006, co ciekawe przez księcia Walii Charlesa.

13 października król Abdullah i królowa Rania złożyli roboczą wizytę w Katarze, gdzie zostali przywitani przez Emira Kataru Szejka Tamima bin Hamada. Królowa spotkała się również z Szejką Mozą bint Nasser, jedną z żon byłego Emira, Szejka Hamada bin Khalifę.


Albania

Po ślubie Wielkiego Księcia Jerzego Michajłowicza i księżnej Victorii Romanowny książę Leka i księżna Elia zostali jeszcze kilka dni, by pozwiedzać Petersburg.


Rumunia

Alina i Nicolas Medforth-Mills spędzili kilka dni w Brugii, mieście w północno-zachodniej Belgii.


Wielka Brytania

12 października królowa i księżniczka Anne wzięły udział w nabożeństwie w Westminster Abbey. Uwadze dziennikarzy nie umknęło, że monarchini poruszała się o lasce - jak przekazał Pałac, to dla zapewnienia komfortu poruszania się.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

14 października królowa, książę Walii i księżna Kornwalii pojawili się na otwarciu 6. sesji walijskiego Parlamentu Senedd w Cardiff.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


13 października książę i księżna Cambridge odwiedzili Kew Gardens, gdzie wzięli udział w wydarzeniu Generation Earthshot w związku ze zbliżającym się rozdaniem pierwszych nagród Earthshot (ceremonia odbędzie się w najbliższą niedzielę, 17 października).

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images16 października królowa pojawiła się na wyścigach konnych Qipco British Champions w Ascot, po których wręczyła nagrodę zwycięzcy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Japonia

W dniach 9-10 października książę Fumihito i księżna Kiko zdalnie uczestniczyli w Narodowym Festiwalu Uprawy Drzew w prefekturze Hokkaido.


10 października księżniczka Kako wzięła udział w cyfrowych obchodach 100. rocznicy powstania japońskiego ruchu harcerek.
12 października księżniczka Mako odwiedziła mauzoleum pradziadków, Cesarza Showa i Cesarzowej Kojun, aby poinformować ich o zbliżającym się ślubie, zaplanowanym na 26 października.Tego samego dnia razem z mamą, księżną Kiko, i siostrą, księżniczką Kako, obejrzały film "Emu" powstały z okazji 70-lecia Japońskiej Federacji Głuchych. Jak wiadomo, wszystkie trzy biegle posługują się japońskim językiem migowym i są zaangażowane w działalność na rzecz osób głuchych i głuchoniemych (księżniczka Kako nawet pracuje na pół etatu w Federacji).Księżniczka Mako została odznaczona Wielkim Krzyżem Orderu Rio Branco I Klasy, jednym z najwyższych odznaczeń państwowych w Brazylii. Order wręczył księżniczce Ambasador Brazylii w rezydencji na terenie kompleksu Akasaka. Co ciekawe, wśród odznaczonych tym orderem są także książę Frederik, księżniczka Madeleine i książę Carl Philip.15 października Agencja Dworu Imperialnego przekazała kolejne informacje w sprawie zbliżającego się ślubu księżniczki Mako i Kei Komuro. Jak poinformowano, 18 października narzeczeni wreszcie będą mogli się zobaczyć po ponad trzech latach rozłąki, po zakończeniu kwarantanny Komuro. 19 października księżniczka odwiedzi świątynie na terenie Pałacu Cesarskiego, aby poinformować przodków o swoim ślubie; 22 października spotka się z Cesarzem Naruhito i Cesarzową Masako, a trzy dni później z dziadkami, Emerytowaną Parą Cesarską (nie będą to jednak tradycyjne rytuały). Do ślubu nadal ma podejmować oficjalne obowiązki.
Po ślubie 26 października narzeczeni spotkają się z prasą w czasie konferencji prasowej zorganizowanej w hotelu (konferencja zostanie sfinansowana przez młodą parę). Tego samego dnia księżniczka wyprowadzi się z Pałacu Akasaka do mieszkania w Tokio, gdzie będzie czekać na wydanie amerykańskiej wizy i przygotowywać się do wyjazdu do Nowego Jorku.
Niderlandy

12 października księżniczka Beatrix była obecna na obchodach 90-lecia stowarzyszenia "Women of Now".


13 października królowa Maxima jako honorowa przewodnicząca kampanii "Méér Muziek in de Klas" odwiedziła szkołę im. królowej Beatrix w Hadze, której szkolny zespół muzyczny wystąpi na tegorocznej Świątecznej Gali Muzycznej.

14 października królowa jako Specjalna Wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Inkluzywnego na rzecz Rozwoju uczestniczyła w internetowym szczycie 2021 Global Inclusive Growth Summit.
Później w ciągu dnia wzięła udział w przedstawieniu dla uczniów i studentów "Time Out Café".
Dania

Drugiego dnia wizyty na Grenlandii królowa Margrethe odwiedziła muzeum poświęcone polarnikowi i pisarzowi Knudowi Rasmussenowi w Ilulissat.
Następnie udała się do stolicy Grenlandii, Nuuk, gdzie uczestniczyła w obchodach 300-lecia chrześcijaństwa na Uniwersytecie Grenlandzkim.
Dzień zakończył się kolacją wydaną na cześć królowej w Centrum Kultury Katuaq.

Trzeci dzień na Grenlandii królowa rozpoczęła od wizyty w Muzeum Narodowym Grenlandii. Później zobaczyła pomnik upamiętniający wizytę sprzed 100 lat jej dziadków, króla Christiana X i królowej Alexandrine, na którym odsłoniła także tablicę upamiętniającą jej obecną podróż.
Po południu wzięła udział w nabożeństwie w kościele Hans Egedes Kirke, w czasie którego wyświęcono nowego biskupa Grenlandii.

Czwartego dnia wizyty królowa odwiedziła amerykańską bazę Sił Kosmicznych Thule Air Base w Pituffik. Zdjęcia z tego dnia znajdziecie tutaj.
Piątego i zarazem ostatniego dnia podróży królowa odwiedziła duńską bazę wojskową Nord, w której przez cały rok stacjonuje kilkuosobowa grupa żołnierzy. Latem baza jest wykorzystywana także jako stacja naukowa.

11 października książę Frederik i księżna Mary wzięli udział w obchodach 150-lecia kolei w Haslev, po których odwiedzili wieżę leśną w lesie otaczającym były klasztor Gisselfeld Kloster.

12 października księżna Mary była obecna na obchodach Międzynarodowego Dnia Dziewczynek w gimnazjum Nærum.

Wieczorem tego samego dnia razem z księciem Vincentem i księżniczką Josephine kibicowała Duńczykom podczas meczu eliminacyjnego z Austrią.15 października opublikowano dwa nowe zdjęcia księcia Christiana z okazji jego 16. urodzin wykonane w szkole Herlufsholm, do którego książę zaczął uczęszczać w tym roku.Grecja

Już za tydzień, 23 października, w Grecji odbędzie się ślub kościelny księcia Philipposa i księżnej Niny. Jak informują hiszpańskie media, uroczystości rozpoczną się dzień wcześniej, 22 października, przyjęciem przedślubnym nad jeziorem Vouliagmeni położonym około 20-25 kilometrów na południe od Aten. Ślub odbędzie się następnego dnia w Katedrze Zwiastowania Matki Bożej w Atenach, po którym goście zostaną zaproszeni na weselny bankiet. Trzydniowe uroczystości zwieńczy obiad/kolacja wydana przez króla Konstantinosa w Jacht Klubie w Pireusie 24 października.
Wśród gości znajdą się przedstawiciele hiszpańskiej, duńskiej, brytyjskiej oraz bułgarskiej rodziny królewskiej. Swoją obecność potwierdziły już królowa Sofia i Infantka Elena, ale prawdopodobnie pojawi się także Infantka Cristina oraz przypuszczalnie król Juan Carlos, jeden z ojców chrzestnych księcia Philipposa.


Belgia

11 października królowa Mathilde wzięła udział w wydarzeniu dotyczącym celów zrównoważonego rozwoju na Uniwersytecie UCLouvain w Louvain-la-Neuve.


13 października królowa wzięła udział w dyskusji na temat kreatywności i pomysłowości w biznesie.

14 października razem z królem Philippe'm otworzyła 28. edycję festiwalu kultury "Europalia".

Wczoraj była obecna na prezentacji raportu UNICEF o sytuacji dzieci na świecie i wzięła udział w dyskusji na temat zdrowia psychicznego.Królowa napisała artykuł wstępny w czasopiśmie Developmental Medicine & Child Neurology, w którym poruszyła temat wpływu pandemii koronawirusa na rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Zachęcała do głębszej refleksji nad ich kondycją fizyczną i psychiczną nie tylko obecnie, w czasie kryzysu, ale również poza nim, i wypracowaniem sposobów ich wsparcia na co dzień.


Luksemburg

12 października dziedziczna księżna Stephanie odwiedziła atelier luksemburskiej artystki Tiny Gillen, która będzie reprezentować Luksemburg na 59. Biennale w Wenecji w przyszłym roku.


Księżna zobaczyła wystawę "A Cornered Solo Show #1" w muzeum MUDAM.


15 października razem z księciem Guillaume'm odwiedziła targi HomeExpo 2021.

7 komentarzy:

 1. Ciekawe, kiedy Charlene naprawdę wróci do Monako. Przy Ranii, Letycji i Maksymie wszystkie "ikony mody" z Vogue'a i tym podobnych mogą się schować. Bardzo ładne to popiersie cesarzowej Eugenii - za każdym razem, kiedy widzę Jean-Christophe'a to nie mogę się nadziwić, jak bardzo jest podobny do swoich przodków. Ciekawe, czy zostaną opublikowane jakieś zdjęcia ze ślubu Mako - swoją drogą, nie wiedziałam, że nie widziała się z Komuro trzy lata, zszokowałam się. To okrutne, że nie pozwalali jej się z nim spotykać przez tak długo, bo wątpię, by ona miała wpływ na tę decyzję. Ten filmik, na którym księżniczki oglądają film z księżną Kiko jest okropnie groteskowy - siedzą jak kukły przez telewizorem. Nie wiem, czy wynika to z kultury japońskiej, czy z czego innego, ale ja odnoszę negatywne wrażenie po obejrzeniu tego. Mette Maritt wygląda bardzo ładnie. Czy są jakieś nowe informacje na temat jej stanu zdrowia? To już trzy lata odkąd ogłoszono jej chorobę. Sporo artykułów przeczytałam na temat samoistnego włóknienia płuc i niestety wszędzie przewijała się teza, że pacjenci żyją do kilku lat po diagnozie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie to, że nie pozwolili się im spotykać, po prostu przez ostatnie trzy lata studiował w USA i wg doniesień nie przyjeżdżał do Japonii, a księżniczka nie może swobodnie podróżować poza Japonię, więc nie mieli jak się widywać. Co do Mette-Marit, Dwór Królewski milczy, a ja nie słyszałam o doniesieniach o jej stanie zdrowia. Miejmy nadzieję, że to, że się pojawia publicznie, dobrze wróży.

   Usuń
  2. Czy wiadomo, dlaczego w ciągu 3 lat ani razu nie był w Japonii? Czy możliwe, że miało to coś wspólnego z tą sytuacją? (może to oczywiste pytania, jednak nie orientuję się zbyt dobrze w sytuacji członków rodziny cesarskiej Japonii i jej bliskich, więc wszystko jest dla mnie nowością)

   Usuń
  3. Niestety nie wiadomo nic o powodach, ale to bardzo dziwne, że nie przyjeżdżał nawet na święta czy ferie.

   Usuń
 2. Czy było coś na blogu o kontrowersjach związanych z gwardią honorową na ślubie Jerzego i Rebeki/Wiktorii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pisałam o tym. Z tego co, czytałam to nie wiadomo, czy gwardia otrzymała zgodę na udział w ślubie Wielkiego Księcia. Źródła Ministerstwa Obrony twierdzą, że nie i w związku z tym wszczęto postępowanie dyscyplinarne, ale Dwór Imperialny twierdzi, że postępował zgodnie z procedurami, wystąpił o zgodę i ją uzyskał. Mniej więcej tyle na ten temat wiemy.

   Usuń
 3. Cieszy mnie, że Mette-Marit coraz częściej się pojawia publicznie.
  Przerażające, że narzeczeni spotykają się twarzą w twarz po raz pierwszy od trzech lat i zostają to wpisane do kalendarza dworskiego. Niesfinansowanie konferencji prasowej przez dwór uważam za czystą złośliwość.
  Jeśli pojawią się Juan Carlos i Christina na ślubie nie obędzie się bez kontrowersji.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.