czwartek, 26 marca 2020

Romanian Greek Key Tiara


W dzisiejszym poście weźmiemy pod lupę Romanian Greek Key/Meander Tiara, jedyną tiarę, którą wciąż posiada rumuńska rodzina królewska.

pinterest


Powstanie tej tiary, podobnie jak pokaźnego grona innych, które już opisywałyśmy na tym blogu, zawdzięczamy rosyjskiej rodzinie carskiej. Niestety, początków jej historii trudno się doszukać, wiemy tylko tyle, że tiara istniała już na początku XX wieku, a jej pierwszą, znaną nam właścicielką była księżniczka Victoria Melita 'Ducky', druga córka księcia Saksonii-Koburg-Gotha Alfreda (syna królowej Victorii) i jego żony, z pochodzenia wielkiej księżnej Marii Aleksandrowny. Jej postać kilkukrotnie pojawiała się już na tym blogu, przeczytacie o niej tutaj czy tutaj. Jak zapewne pamiętacie, Ducky, jak nazywano ją w rodzinie, po rozwodzie z pierwszym mężem w październiku 1905 w Tegernsee wyszła za mąż za swojego kuzyna ze strony matki, wielkiego księcia Cyryla Władimirowicza. Przypuszcza się, że to właśnie on podarował ukochanej tę tiarę, która początkowo miała formę kokosznika, popularnego w Rosji nakrycia głowy będącego inspiracją dla wielu jubilerów tworzących tiary.

thecourtjeweller.com

Diadem został stworzony z diamentów i platyny zainspirowany meandrami czy też greckimi kluczami, geometrycznymi ornamentami dekoracyjnymi znanymi jeszcze w starożytnej Grecji i Rzymie, które powróciły w okresie renesansu i klasycyzmu. Grecki klucz ma formę poziomego pasa złożonego z powtarzających się układów linii załamanych pod kątem prostym. W tej tiarze każdy pojedynczy meander został dodatkowo przedzielony trzema diamentami ułożonymi pionowo. Za czasów Victorii Melity tiara miała jeszcze dodatkową ramę, dzięki której można ją było usztywnić i nosić jak koronę.

thecourtjeweller.com

Kiedy w Rosji wybuchła rewolucja i bolszewicy skonfiskowali cały majątek należący do zdetronizowanej rodziny carskiej, Dicky została zmuszona do sprzedaży tiary, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie. Nie musiała długo szukać nabywcy, jej starsza siostra Missy, czyli królowa Rumunii Maria w czasie wojny straciła większość swoich klejnotów oddanych w rosyjski depozyt i szukała teraz odpowiedniego prezentu dla przyszłej synowej, greckiej księżniczki Helen. Motyw greckiego klucza sprawił, że Meander Tiara była idealnym podarunkiem. Przedtem przeszła jednak niewielkie modyfikacje, usunięto na trwałe ramę, dzięki czemu diadem stał się bardziej elastyczny i mógł być noszony w popularnej w tamtym czasie formie bandeau.

orderofsplendor.blogspot.com

Nowa księżna bardzo polubiła diadem i nosiła go wielokrotnie, począwszy od swojego ślubu z rumuńskim Następcą Tronu, księciem Carolem, w marcu 1921. Miała go na sobie m.in. na ślubie duńskiej księżniczki Anne-Marie i króla Grecji Konstantinosa w 1964. W 1948 na swój ślub z synem Helen i Carola, królem Mihaiem założyła go księżniczka Anne Bourbon-Parma, która stała się jego nową właścicielką po śmierci teściowej w 1982.

Embed from Getty Images


pinterest

W 1995, w dniu swojego ślubu z Kazimierzem Mystkowskim tiarę miała na sobie najmłodsza córka Anne i Mihaia, księżniczka Maria.

pinterest

pinterest / dailymail.co.uk

Obecnie Romanian Greek Key Tiara jest jedyną tiarą będącą w posiadaniu rumuńskiej rodziny królewskiej. Królowa Anne podarowała ją swojej najstarszej córce, księżniczce Margarecie i to ona obecnie się w niej pokazuje, pozując do oficjalnych zdjęć czy uczestnicząc w wydarzeniach na innych dworach królewskich, na przykład w lipcu 2011 na ślubie księcia Alberta i Charlene Wittstock, rok później w czasie przedślubnej kolacji księcia Guillaume'a i księżnej Stephanie czy w czasie obchodów 70. urodzin króla Szwecji. Po raz ostatni mogliśmy ją podziwiać w październiku 2016 w Tiranie na bankiecie weselnym księcia Leki i Elii Zaharii.

pinterest


Źródło: royal-magazin.de, thecourtjeweller.com, orderofsplendor.blogspot.com, tiara-mania.com

2 komentarze:

  1. Przypominam mi brytyjską Meander Tiara noszoną na ślubie przez Zarę. Jej rosyjskość od razu rzuca się w oczy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Podoba mi się pierwotna wersja tiary. Bardzo na plus jest fakt, że można ją modyfikować co bardzo ładnie wygląda.
    /J.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.