wtorek, 24 marca 2020

Królewskie podróże: Japonia, Tajlandia i Wielka Brytania


Dziś drugi (i zarazem ostatni) post o podróży poślubnej króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy (pierwszą część znajdziecie TUTAJ). Po powrocie do Bhutanu z Singapuru na początku listopada 2011 król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema nie zabawili w kraju zbyt długo. Wkrótce ogłoszono ich kolejną podróż, tym razem w kierunku Japonii.

pinterestWizyta odbyła się w dniach 15-20 listopada na zaproszenie Cesarza Japonii i była pierwszą w historii wizytą króla Bhutanu w tym kraju.
15 listopada para wylądowała na lotnisku Narita w Tokio i po przybyciu spotkali się z Premierem Japonii i jego małżonką na oficjalnej audiencji w Pałacu Akasaka, gdzie się zatrzymali. Pałac Akasaka czy też State Guest House mieści się na terenie kompleksu Akasaka w okręgu Minato w Tokio, w odległości około 300-500 metrów od Pałacu Tōgū, czyli oficjalnej rezydencji Następcy Tronu (obecnie nadal mieszka w niej Cesarz Naruhito z rodziną). State Guest House jest jedną z dwóch rządowych rezydencji udostępnianych zagranicznym gościom przybywającym do Japonii z państwową lub oficjalną wizytą.

Queen Jetsun Pema Facebook

Queen Jetsun Pema Facebook

hellomagazine.com

Embed from Getty Images

16 listopada odbyła się ceremonia oficjalnego powitania króla Jigme Khesara i królowej Jetsun Pemy, spotkanie z członkami rodziny imperialnej, a wieczorem bankiet. Niestety, ówczesny Cesarz Akihito nie mógł wziąć udziału w wizycie jako że zachorował na zapalenie oskrzeli. Zastąpił go jeszcze wówczas książę koronny Naruhito.

Queen Jetsun Pema Facebook

hellomagazine.com

Reuters / ibtimes.com

Queen Jetsun Pema Facebook

Reuters / ibtimes.com

Reuters / ibtimes.com

hellomagazine.com

Reuters / ibtimes.com

Embed from Getty Images

© AFP Photo / Pool / Yoshikazu TSUNO

© Kyodo/MAXPPP

17 listopada para królewska odwiedziła japońskie Zgromadzenie Narodowe (Parlament), w którym król wygłosił przemówienie, wyrażając solidarność z ofiarami wielkiego trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię w marcu 2011. Król Jigme Khesar został przyjęty przez ówczesnego Następcę Tronu księcia Naruhito oraz ponownie przez Premiera Shinzo Abe, a następnie razem z żoną udał się na Uniwersytet Keio, gdzie otrzymał honorowy tytuł doktora ekonomii. Złożyli również wizytę w świątyni shintoistycznej Meiji Shrine oraz Kodokan Judo Institute (jak wiadomo, król z zamiłowania uprawia judo).
Wieczorem para królewska wzięła udział w przyjęciu w hotelu New Otani celebrującym japońsko-bhutańską przyjaźń.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images18 listopada para została oficjalnie pożegnana. Resztę dnia spędzili w prefekturze Fukushima, gdzie zostali ciepło przywitani przez gubernatora prefektury i lokalnych mieszkańców, którzy wyszli do nich na stację. Tutaj odwiedzili szkołę podstawową Sakuragaoka Elementary School w mieście Soma, w której król opowiedział uczniom ludową bhutańską opowieść o smokach. Następnie przenieśli się do dzielnicy Haragama-Obama w porcie i wzięli udział w ceremonii modlitewnej poprowadzonej przez bhutańskiego mnicha Dorji Lopena ku czci ofiar wielkiego trzęsienia ziemi i tsunami sprzed kilku miesięcy. Wieczorem udali się do Kioto, ostatniego japońskiego miasta, które odwiedzili w trakcie podróży.

jetsettimes.com

Kyodo / japantimes.co.jp

Itsuo Inouye/Pool/Reuters

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook

Jiji Press / AFP


19 listopada, pierwszego dnia w Kioto, odwiedzili świątynię Kinkaku-ji Temple, gdzie modlili się o pokój na świecie, oraz świątynię Sanjusangen-do. Następnie zobaczyli warsztaty Ikebana oraz Kyoto Traditional Crafts Center, gdzie przyglądali się procesowi rzeźbienia w drewnie i obejrzeli świeżo ukończoną rzeźbę Buddy. Później odwiedzili Tatsumura Textile Company. Dzień pierwszy wizyty zakończył się powitalną kolacją wydaną przez władze prefektury i władze miasta oraz Izbę Handlowo-Przemysłową, na której pojawili się ubrani w japońskie kimono.

pinterest

© AFP Photo / Jiji Press

nikkei.com

Queen Jetsun Pema Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook

© Kyodo/MAXPPP

HM King Jigme Khesar Facebook

indonesiatatler.com

HM King Jigme Khesar Facebook

HM King Jigme Khesar Facebook20 listopada, drugiego dnia wizyty w Kioto i zarazem ostatniego ich pobytu w Japonii odwiedzili Sento Imperial Palace.

Queen Jetsun Pema Facebook

© Kyodo/MAXPPP

Prosto z Japonii wylecieli do Tajlandii, w której zatrzymali się na krótko w drodze do Londynu. Tutaj 21 listopada spotkali się z ówczesną Premier Yingluck Shinawatra i jej mężem w hotelu w Bangkoku. W trakcie audiencji król wyraził ubolewanie i przekazał Premier kondolencje ofiarom powodzi, które nawiedziły wówczas Tajlandię. Wystosował również list solidarności do ówczesnego króla Bhumibola Adulyadeja. Później Premier wydała na cześć gości lunch.

HM King Jigme Khesar Facebook

mekaje.wordpress.com23 listopada byli już w Londynie, gdzie spotkali się z księciem Walii i księżną Kornwalii na herbacie w Clarence House. Tutaj spędzili ostatnią część swojego miesiąca miodowego, która potrwała około tygodnia.

zimbio.com

hellomagazine.com

24 listopada para królewska pojawiła się na przyjęciu wydanym przez księcia Walii dla absolwentów The Prince’s Foundation for the Built Environment.
Tego samego dnia odwiedzili The Honourable Society of the Inner Temple, stowarzyszenie zawodowe dla angielskich i walijskich adwokatów i sędziów. Król Bhutanu otrzymał honorowy tytuł wyższego rangą członka stowarzyszenia (Honorary Bencher of the Inn).

hellomagazine.com

pinterest

© MMP Image Creation / Innerview 2012

© MMP Image Creation / Innerview 2012

pinterest

25 listopada Jigme i Jetsun byli obecni na corocznej gali The Bhutan Society of the United Kingdom, które świętowało 20-lecie istnienia w Inner Temple w Londynie. Spotkali się na niej ze studentami z Bhutanu i przedstawicielami bhutańskiej społeczności.
Nie znalazłam niestety żadnych zdjęć z tego wieczoru.
26 listopada natomiast odwiedzili Magdalen College w Oksfordzie, gdzie król studiował nauki polityczne w 2000.
Do Bhutanu wrócili 30 listopada. 6 grudnia udzielili audiencji uczestnikom szkoleń De-Suung.

© Magdalen College University of Oxford

8 komentarzy:

 1. Masako nie było? Pewnie biedaczka nie była w stanie być

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się, kiedy po raz ostatni mogliśmy zobaczyć Jetsun Pemę w europejskim stroju.
  Ten post przypomniał mi, że wciąż nie mamy zdjęć małego księcia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem pewna, ale przypuszczam, że w sierpniu 2012 na Delhi Couture Week https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2016/04/13/14/3323694400000578-3393983-image-a-82_1460553071084.jpg
   Kojarzę jeszcze dwa inne zdjęcia, ale nie wiem, kiedy dokładnie ani przy jakiej okazji zostały wykonane:
   https://3.bp.blogspot.com/-qefOArMPRAo/V8ngIHzIIoI/AAAAAAAAOhM/UBR7WubtBvkfBXqN5czLgda4A7Zdh3EtACEw/s1600/10659445_956752534338573_6413753405662967652_n.jpg
   http://3.bp.blogspot.com/-XFj6FJtFK2I/VF85uK_qoWI/AAAAAAAAOC0/_X31ERzn0NA/s1600/9-Their%2BMajesties%2Bwith%2BMr.%2BArthit%2BOurairat%2C%2BRangsit%2BUniversity%2C%2BRector.jpg

   Usuń
 3. Czy na zdjęciu, na którym w zachodnim stroju idzie za rękę z mężem, Jetsun ma za duże buty czy to tylko takie złudzenie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba tak, na innych zdjęciach widać to wyraźniej:
   https://editorial01.shutterstock.com/wm-preview-1500/1503203u/1ce62454/reception-at-the-princes-foundation-for-the-built-environment-shoreditch-london-britain-shutterstock-editorial-1503203u.jpg
   https://editorial01.shutterstock.com/wm-preview-1500/1503287a/d17c4a9b/the-prince-of-wales-president-meets-alumni-in-a-reception-at-the-the-princes-foundation-for-the-built-environment-britain-shutterstock-editorial-1503287a.jpg

   Usuń
 4. Uroczo wygląda w Europejskim stroju

  OdpowiedzUsuń
 5. może to głupio zabrzmi, ale cieszę się, że jako jedne z niewielu blogerek nie wykorzystujecie choroby księcia Karola jako "breaking newsa" tylko pewnie poinformujecie o tym normalnie w ramach postu z aktualnościami. trochę przykro się robi, gdy inne blogerki tworzą mało postów, ale do takich rzeczy są pierwsze

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.