poniedziałek, 11 lutego 2019

Gala Childhood, rozdanie nagród Endeavour Fund i BAFTA, narodziny księżniczki, nowości z Albanii + więcej + wyniki ankiety


Holandia

8 lutego królowa Maxima w swojej roli specjalnego wysłannika ONZ ds. finansów uczestniczyła w szczycie Fintech for Inclusion Global Summit 2019.

newmyroyals.comnewmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

therealmyroyals.com

Księżna Laurentien wzięła udział w obchodach 100-lecia Publicznej Biblioteki w Amsterdamie.

REX Shutterstock

REX Shutterstock

REX Shutterstock

10 lutego królowa Maxima przybyła z roboczą wizytą do Ammanu, Jordanii jako specjalna wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. finansowania integracyjnego na rzecz rozwoju. Pierwszego dnia wizyty królowa dowiedziała się więcej na temat kilku projektów dotyczących syryjskich uchodźców i kobiet. Następnie uczestniczyła w spotkaniu dotyczącym finansowania integracyjnego z przedstawicielami Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju UNDP, Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców UNHCR, Grupy Banku Światowego i Światowego Programu Żywnościowego WFP.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.comSzwecja / Norwegia

Para królewska, książę Carl Philip i księżniczka Madeleine wieczorem 7 lutego wzięli udział w gali z okazji 20-lecia World Childhood Foundation, które przypada w tym roku.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Pojawiły się zdjęcia z odbywającego się wcześniej tego dnia spotkania komitetu wykonawczego Childhood z udziałem królowej Silvii i księżniczki Madeleine.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Tymczasem księżna Sofia przebywa aktualnie w RPA, gdzie pracuje dla Project Playground.Miniony weekend księżniczka Victoria i książę Daniel z dziećmi oraz książę Haakon i księżna Mette-Marit spędzili, kibicując sportowcom na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Alpejskim w szwedzkim ośrodku narciarskim Åre. Zawody potrwają do 17 lutego.
therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com9 i 10 lutego do norweskiej i szwedzkiej pary koronnej w Åre dołączyli Ingrid Alexandra i Sverre Magnuson, a także król Carl Gustaf i królowa Silvia.


Twitter

Twitter

Twitter

7 lutego królowa Sonja w towarzystwie księżniczki Astrid otworzyła wystawę "Histories. Three generations Sámi artists" w swojej galerii sztuki Dronning Sonja KunstStall.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Grecja

Pozostając nadal w temacie Szwecji, księżna Tatiana miniony weekend spędziła w Sztokholmie na urodzinach przyjaciółki, Ellen Dinkelspiel.Luksemburg

4 lutego w ramach przygotowań do zbliżającego się międzynarodowego forum "Stand, Speak, Rise Up", Wielka Księżna Maria Teresa spotkała się z redaktorami Saint-Paul Luxembourg i RTL.

Cour grand-ducale Twitter

Cour grand-ducale Twitter

10 lutego książę Felix wręczył Dyplomy Mistrzów i Diplômes de la Promotion du Travail 2018.

Cour grand-ducale / Claude Piscitelli

Cour grand-ducale / Claude Piscitelli

Cour grand-ducale / Claude Piscitelli

Wielki Książę Henri, Wielka Księżna Maria Teresa oraz książę Felix z Amalią i Liamem pojawili się na obchodach Dnia Rodziny EME.

Cour grand-ducale / Sébastien Grébille

Cour grand-ducale / Sébastien Grébille

Cour grand-ducale / Sébastien Grébille

Cour grand-ducale / Sébastien Grébille

Dzisiaj w wieku 89 lat zmarła księżna wdowa de Ligne, urodzona jako księżniczka Alix, młodsza siostra Wielkiego Księcia Jeana. W 1950 poślubiła 13. księcia de Ligne Antoine. Doczekali się siedmiorga dzieci. Owdowiała w 2005. Pogrzeb odbędzie się w Beloeil w Belgii.Wielka Brytania

7 lutego wieczorem książę i księżna Sussex wręczyli nagrody Endeavour Fund Awards, podobnie jak w zeszłym roku. Nie wiem, czy tak jak my, zgodzicie się z Meghan, że Harry "będzie najlepszym tatą".

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Endeavour Fund Twitter

Endeavour Fund Twitter

Endeavour Fund TwitterJednocześnie tego dnia poinformowano, że para książęca w dniach 23-25 lutego odwiedzi Maroko. Szczegóły nie zostały na razie podane, ale z pewnością zostaną przyjęci przez króla Mohammeda VI (w takich chwilach jak ta naprawdę brakuje mi Lalli Salmy!). W Rabacie mają wylądować w niedzielę wieczorem.Hrabina Sophie tego dnia odwiedziła The China Clay Museum and Country Park "Wheal Martyn" w Kornwalii.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

The Royal Family Twitter

W sobotę wieczorem poinformowano, że książę Edynburga "po dokładnym rozważeniu" sytuacji zdecydował się dobrowolnie zrzec się prawa jazdy po niedawnym głośnym wypadku z jego udziałem.


Ślubne stroje księżniczki Eugenie i Jacka Brooksbank będzie można oglądać na wystawie na Zamku Windsor od 1 marca do 22 kwietnia tego roku.W minionym tygodniu księżniczka Anne otworzyła szkołę średnią i nowy kampus w technikum Berkeley Green UTC.

The Royal Family Twitter

The Royal Family Twitter

Berkeley Green UTC Twitter

6 lutego natomiast odwiedziła szkołę New College Worcester.

New College Worc Twitter

New College Worc Twitter

New College Worc Twitter

Księżna Cambridge razem z Andrée Davies oraz Adamem White wzięła się za przygotowywanie swojego ogrodu tematycznego na tegoroczną wystawę Royal Horticultural Society (RHS) Chelsea Show 2019 zatytułowanego "Back to Nature Garden". Jak poinformowano, ogród ma zachęcić rodziny do wyjścia z domu i spędzania czasu na świeżym powietrzu, odkrywając razem naturę. Już wiadomo, że pojawi się w nim m.in. domek na drzewie, strumyk z kamieniami czy wodospad. Mamy też pierwsze szkice i plany ogrodu.

Kensington Palace TwitterW tym roku królowa Elżbieta nieco przedłużyła swoje zimowe ferie w Sandringham zamiast wrócić do Londynu jak zwykle po rocznicy śmierci swojego ojca, przypadającej 6 lutego. W niedzielę, 10 lutego, uczestniczyła w niedzielnym nabożeństwie w kościele St Mary Magdalene.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

Do Londynu wróciła dzisiaj.

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

Wieczorem książę i księżna Cambridge byli obecni na rozdaniu nagród BAFTA.

Kensington Palace Twitter

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Japonia

8 lutego książę Naruhito i księżna Masako pojawili się na 64. National Youth Book Report Contest. Dla księżnej była to pierwsze po 17 latach obecność na tym wydarzeniu.

Twitter

Twitter

Twitter


Albania / Egipt

Elia Zaharia Zogu razem z koleżankami po fachu, aktorkami Luli Bitri i Flaurą Kuretą pojawiła się w programie Rudina Show w telewizji Klan, w czasie którego rozmawiały o zbliżającej się premierze spektaklu, w którym grają wszystkie trzy panie, "Gusht: Portret:Familjar". Spektakl zostanie wystawiony 15, 16 i 17 lutego o godz. 19.00 w teatrze Ar Turbina, otwierając tym samym sezon w Teatrze Narodowym Teatri Kombëtar. Całą rozmowę, trwającą prawie trzydzieści minut wraz z fragmentami prób do spektaklu możecie obejrzeć poniżej.

Tymczasem książę Leka odwiedził przedszkola Zenisht i Burgajet, by razem z Ambasadorem Węgier dostarczyć ręcznie wykonane skórzane buty z węgierskiej firmy obuwniczej "“Tanoda D and K Kft". Pomoc węgierskiego rządu nie powinna dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę węgierskie pochodzenie pierwszej królowej Albanii, babki księcia Leki Geraldine.
Ishte kënaqësi të bashkohem me Ambasadorin e Hungarisë në Shqipëri, Sh.Tij. Z Lòrànt Balla, për të vizituar shkollat e Zenishtit dhe Burgajetit. Ambasada ka dhuruar çizme prej lëkure të punuar me dorë nëpërmjet mbështetjes së kompanisë hungareze të këpucëve "Tanoda D dhe K Kft". I jam gjithmonë mirënjohës qeverisë hungareze për kujdesin e veçantë që tregon ndaj historisë së gjyshes sime, Mbretëreshës Geraldine, dhe përmes kujtimit të saj, japin ndihmën dhe vullnetin e mirë ndaj Shqipërisë. ——————— It was a pleasure to join the Hungarian Ambassidor to Albania, H.E Lòrànt Balla, in visiting the Zenisht and Burgajet kindergartens. The Embassy donated handmade leather boots via the support of an Hungarian shoe company “Tanoda D and K Kft”. I am always grateful to the Hungarian government for remembering my grandmother, Queen Geraldine, and through her memory, their assistance and goodwill to Albania. #hungaryhelps #tanodadandkkft #shoesforkids #mausgyerekcipő #proudAlbanian #burrel #burgajet #albania #monarchy #donation
Post udostępniony przez Prince Leka (@princleka)


Wprawdzie para książęca już dawno wróciła z Dubaju, gdzie razem z członkami innych rodzin królewskich byli obecni na otwarciu Emerald Palace Kempinski, ale pojawiło się więcej zdjęć i informacji, o których tutaj nie wspomniałam. Otwarcie 5-gwiazdkowego hotelu z udziałem prawdziwej śmietanki zdetronizowanych rodzin królewskich wiązało się z inauguracją Royal Academy, organizacji filantropijnej założonej przez członków królewskich i cesarskich rodzin z całego świata "w celu organizowania regularnych wydarzeń kulturalnych, społecznych, akademickich i filantropijnych".
Leka i Elia jak zwykle skorzystali ze sposobności by przy okazji pozwiedzać, co też skrzętnie dokumentowali na swoich kontach w mediach społecznościowych. Odwiedzili słynny ogród kwiatowy Miracle Garden w Dubaju, do którego udali się w towarzystwie księżnej Noal Zaher z Egiptu, a także Abu Zabi, gdzie zobaczyli Wielki Meczet Szejka Zajida, jeden z największych na świecie, oraz Luwr, otworzone stosunkowo niedawno (w listopadzie 2017) muzeum sztuki w ramach umowy między Abu Zabi a rządem francuskim, będące największym tego typu muzeum na Półwyspie Arabskim.
Ishte një kënaqësi të merrnim pjesë në hapjen e madhe të Hotelit Emerald Kempinski në Dubai. Kjo shënoi edhe inaugurimin e Akademisë Mbretërore, në prani dhe nën patronazhin e 15 Familjeve Mbretërore. Kjo organizatë filantropike e themeluar nga anëtarët e dinastive Perandorake dhe Mbretërore të botës do të ketë për qëllim organizimin e ngjarjeve të rregullta kulturore, sociale, akademike dhe filantropike. It was a pleasure for my wife and i to attend the grand opening of the Emerald Kempinski Palace in Dubai. Which marked the inauguration of the Royal Academy, in the presence and under the patronage of 15 members of Royal Families. The Royal Academy is an philanthropic organisation founded by the members of the Imperial and Royal Dynasties of the world with the aim to host regular cultural, social, academic and philanthropic events.
Post udostępniony przez Prince Leka (@princleka)
Post udostępniony przez Prince Leka (@princleka)

Elia Zaharia Zogu Instagram

Elia Zaharia Zogu Instagram

Elia Zaharia Zogu Instagram

Elia Zaharia Zogu Instagram


Rumunia

Alia i Nicolas kontynuują swoją podróż poślubną w Tajlandii. Para zatrzymała się w hotelu 5-gwiazdkowym JW Marriott Khao Lak. Po romantycznej kolacji w słynnej restauracji Baba Nest, o której pisałam Wam tutaj, przyszedł czas na nurkowanie na słynących z tej atrakcji i piaszczystych plaż tajskich wyspach Similanach na Morzu Andamańskim. Następnie udali się do luksusowego obozu "Elephant Hills", łączącego ideę obozu afrykańskich parków narodowych z tajskim środowiskiem tropikalnych lasów. Na obóz składa się dziesięć luksusowych namiotów, w tym także słynny Rainforest Camp położony na jeziorze Cheow Larn, wszystkie usytuowane w Parku Narodowym  Khao Sok w południowej Tajlandii. Kurort, jak łatwo się domyślić po jego nazwie, oferuje spotkania z mieszkającymi na jego terenie największymi zwierzętami lądowymi Azji, słoniami azjatyckimi (indyjskimi). Zatrzymujący się tam goście mogą pomagać w ich myciu, karmieniu, obóz oferuje również wypady po najbliższej okolicy.
Tymczasem książę Radu w ostatnim czasie przede wszystkim udzielał audiencji w Pałacu Elisabeta. 1 lutego spotkał się z profesorami Academy of Sciences of the Republic of Moldova.

romaniaregala.ro

4 lutego spotkał się z Ambasadorem Polski, Marcinem Wilczkiem. Później przyjął także rumuńskiego producenta telewizyjnego oraz wziął udział w spotkaniu poświęconym Royal Colloquium, objętym królewskim patronatem - z tych spotkań nie pojawiły się zdjęcia. Na koniec dnia przyjął jeszcze Ambasadora Izraela.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro

8 lutego w imieniu księżniczki Margarety udzielił kolejnych dwóch audiencji - dla Ambasadorów Danii i Armenii.

romaniaregala.ro

romaniaregala.ro


Dania

8 lutego królowa Małgorzata wzięła udział w paradzie Danish Artillery Regiment.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Monako

Księżna Charlene przybyła do Afryki, gdzie pogratulowała zwycięstwa pływakowi Terence'owi Parkinowi, wspierającemu jej fundację.

therealmyroyals.com


Francja

Trudne chwile po niedawnej śmierci hrabiego Paryża Henri'ego (VII), orleańskiego pretendenta do tronu Francji, rozjaśniły narodziny księżniczki Marie-Amélie Béatrice Felecitas d’Orléans, drugiego dziecka i pierwszej córeczki hrabiego i hrabiny Dreux, księcia François i księżnej Teresy, która przyszła na świat 8 lutego w Palma de Mallorca w Hiszpanii. Jej ojciec, książę François, jest kuzynem pierwszego stopnia obecnego hrabiego Paryża Jeana, drugim synem i najmłodszym z czwórki dzieci księcia Michela d'Orleans, hrabiego Évreux, młodszego brata zmarłego hrabiego Henri'ego. W lipcu 2014 poślubił młodszą o dwa lata Teresę von Einsiedel. Para ma już synka, księcia Philippe'a, urodzonego w maju 2017.
Jak napisał dumny tata, zamieszczając poniższe zdjęcie córeczki, jej narodziny są "najlepszym prezentem na moje urodziny", które przypadały dwa dni później.***

Wyniki ankiety

Miejsce 3

Księżna Meghan nr 2 - 116/279 głosów, 41,6%Miejsce 2

Księżna Mary nr 17 - 124/279 głosów, 44,4%Miejsce 1

Księżniczka Victoria nr 1 - 136/279 głosów, 48,7%


7 komentarzy:

 1. Zdjęcia par książęcych z Norwegii i Szwecji są świetne widać że mają ze sobą dobry kontakt
  Ciekawe czy ktos z NRK będzie wspierał skoczków na MS w narciarstwie klasycznym?
  Podróż Harrego i Meghan zapowiada się ciekawie chociaż chciałabym żeby następnym razem odwiedzili jakaś europejską monarchie czy nie byłoby ciekawie zobaczyć Meghan np z Letizia?
  Kate bardzo ładnie prezentowała się na BAFTA chociaż mam wrażenie że księżna Mary miała kiedyś bardzo podobną

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że obecność NRK w Seefeld przynajmniej przez kilka dni jest całkiem prawdopodobna.
   Co do podróży Meghan, to też bardzo chciałabym ją zobaczyć w towarzystwie członkiń innych rodzin królewskich, ale na to przyjdzie jeszcze czas :)
   Księżna Mary z tego co kojarzę ma sporo sukni o podobnym kroju, osobiście suknia Kate przypomina mi te dwie:
   https://i.dailymail.co.uk/i/pix/2016/07/03/01/35E5EFFC00000578-3671929-image-m-43_1467506448654.jpg
   https://66.media.tumblr.com/4aca317704059f6ea7dd515c187da84e/tumblr_opupo0NOsp1u6zusoo1_500.jpg

   Usuń
  2. Na tę chwilę norweska agenda jest zapowiedziana do 16 lutego, a mistrzostwa rozpoczynają się 20 lutego, więc może jeszcze zostanie to zapowiedziane. Z innych sportowych wydarzeń już zapowiedziano udział paty królewskiej na obchodach 25-lecia zimowej olimpiady i paraolimpiady w Lillehammer oraz na pewno jak co roku rodzina pojawi się na zawodach narciarskich w Oslo-Holmenkollen 8-10 marca.

   Usuń
 2. Jak dla mnie stylizacja roku już jest wybrana.Trudno mi sobie wyobrazić,żeby coś przebiło eteryczną suknię Catherine.
  Ujęcia z Tajlandii zapierają dech w piersi.Nicolas i Alina mają bajkową podróż poślubną.
  Jaka szkoda,że Meghan nie spotka się z Lalą Salmą:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Suknia ksieznej Kate piękna ala sama księzna nadal bez swojej znakomitej formy.
  Książe Harry będzie znakomitym ojcem to widać gdyż jest miłym, ciepłym człowiekiem a styl bycia i światopogląd amerykańskiej zony wyzwoli w nim wszystkie najlepsze cechy.Tak sądzę i jestem ciekawa jak to sie rozwinie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Księżniczka Madeleine pięknie się prezentowała szczególnie na gali jak się mówi "ładnemu wszystkim ładnie",królowa Sylwia również bardzo elegancko .:) DW

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy Harry będzie dobrym ojcem. Raczej wątpliwa rzecz biorąc pod uwagę, że wdał się w wujka Edwarda Windsora byłego króla i ma ewidentnie charakter dziadka Philipa. Może teraz kieruje się dobrymi wartościami, ale przedtem nie zawsze tak bywało.
  Sukienka Mad mi się nie podoba, za to bardzo ładnie wyglądała. Piękne błękitne oczy.
  Miło widzieć razem szwedzką i norweską rodzinę królewską, widać, że świetnie czują się w swoim towarzystwie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.