sobota, 9 lutego 2019

Księżna Ljubica i książę Mihailo: "Wszystko jest podporządkowane Nataliji"


Wciąż nie mamy zdjęć urodzonej przeszło miesiąc temu, 26 grudnia 2018, Nataliji, córeczki księcia Mihailo i księżnej Ljubici z Serbii, ale za to młoda mama udzieliła pierwszego wywiadu po przyjściu na świat dziewczynki serbskiemu magazynowi Gloria.

Dalibor Danilović - gloria.rsOdkąd dostali swoją córeczkę, Nataliję, pod koniec 2018 roku, księżna Ljubica i książę Mihailo z powodzeniem opanowali pierwsze lekcje rodzicielstwa, potwierdzając, że Oplenac było idealnym miejscem na wychowywanie dzieci.

Serbska para książęca, książę Mihailo Karađorđević (33) i księżna Ljubica (29) zostali rodzicami 26 grudnia, kiedy ich córka Natalija przyszła na świat. Poród był prostszy i szybszy niż księżna się spodziewała i w rozmowie z Glorią zdradziła, jak jej mąż przeciął pępowinę, cały czas przy niej siedział i dlaczego nie mieli jeszcze urządzonego pokoiku dla dziecka.

Dalibor Danilović - gloria.rs

Chwila, w której po raz pierwszy zobaczyłam Nataliję, była niezapomniana, to było coś, co zmieniło mnie na zawsze. Wzięłam ją w ramiona minutę albo dwie po tym, jak przyszła na świat i ten wir emocji jest trudny do opisania. Wtedy uświadomiłam sobie znaczenie powiedzenia, że narodziło się dziecko i matka.

Na oddziale położniczym zawsze była blisko dziecka. Trzymanie i całowanie córki księżna opisuje jako fenomenalne doświadczenie.

Szczególnie się cieszę, że Mihailo był przy narodzinach, przeciął pępowinę. Czekał i był spokojny w bardzo stresującej sytuacji. Cały czas był punktem wsparcia. Razem cieszyliśmy się magią tamtych pierwszych minut po narodzinach Nataliji.


Dalibor Danilović - gloria.rs

Mała księżniczka jest zdeterminowanym i silnym dzieckiem.

Już pokazuje charakter, wie, czego chce i nie waha się nas o tym powiadomić. Jest spokojna, dobra, wchodzimy w rutynę, która pasuje nam i jej. Oczywiście nocne pobudki są wyzwaniem, ale od samego początku dzieliliśmy się obowiązkami i udało nam się tak bardzo, jakbyśmy spali. Najważniejszą rzeczą jest, że Natalija dobrze się rozwija, jest szczęśliwa i zdrowa, wtedy łatwiej jest znieść brak snu.

Natychmiast z oddziału położniczego zabrali córkę do swojego domu w Topoli i była już z rodzicami na pierwszym spacerze w Oplenac.

Topola jest wspaniałym miejscem do życia, idealnym dla dorastających dzieci, otoczone naturą i historią. Jedyną rzeczą, której chcielibyśmy w najbliższej przyszłości, to więcej atrakcji, zwłaszcza dla dzieci. Chcieliśmy wnieść nasz wkład w to środowisko i we wrześniu zorganizowaliśmy Dziecięcy Festiwal w Oplenac. Uczestniczyło w nim około 600 dzieci, które jeździły konno i uczyły się o ich opiece, strzelały z łuku, brały udział w zajęciach artystycznych. Dzieci miały wspaniały czas i mamy nadzieję, że ten festiwal stanie się tradycją, którą wkrótce Natalija będzie mogła się cieszyć.


Dalibor Danilović - gloria.rs

Tata i córka już mają wyjątkową relację.

Mihailo jest bardzo oddanym ojcem, w równym stopniu uczestniczącym w obowiązkach względem dziecka i uważam, że to dobra podstawa dla jakości relacji między tą dwójką. Jest także niezwykle kreatywną osobą i wierzę, że to zamiłowanie do twórczości przejdzie ostatecznie na Nataliję. To wspaniałe, gdy rodzice mogą dzielić swoje pasje z dziećmi, więc już nie mogę się doczekać, aby mieć okazję do zapoznania [Nataliji - przyp. Blue Blood] z końmi i nauki jazdy, podczas gdy Mihailo będzie uczył ją rysować, ćwiczyć, robić rzeczy z drewna i nie tylko.

Jest szczęśliwa, że ich suczka rasy Samojed Akira, jest bardzo delikatna i uważna w stosunku do nowego członka rodziny.

Dalibor Danilović - gloria.rs

Uwielbia czołgać się blisko łóżeczka albo fotela, kiedy Natalija je i nie mam żadnych wątpliwości, że kiedy zacznie raczkować, staną się najlepszymi przyjaciółmi. To ważne, by dzieci dorastały ze zwierzętami, aby nauczyły się odpowiedzialności, empatii od dzieciństwa, a życie ze zwierzętami pozytywnie wpływa na odporność dziecka. Eksperci zalecają, aby przez pierwsze sześć miesięcy dziecko było w pokoju rodziców, więc stosujemy się do tej rady. Naszym celem było stworzenie pokoju, w którym Natalija przebywa, stymulującego dla niej, oczywiście zgodnie z jej wiekiem i potrzebami. Okazało się, że dobrze reaguje na muzykę klasyczną, od razu się uspokaja, więc często gramy piosenki, które lubimy.


5 komentarzy:

 1. Mam nadzieję,że wkrótce pojawią się zdjęcia Nataliji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liczę od razu na całą sesję :) Może z następnym wywiadem?

   Usuń
 2. To zdjęcie Mihailo całującego stópkę córeczki jest słodkie, też nie mogę się doczekać pierwszych zdjęć Nataliji!
  PS: Do kalendarza dopiszcie 60 rocznicę ślubu króla Alberta i królowej Paoli 4 lipca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny wywiad też czekam na zdjęcia rodziny

  OdpowiedzUsuń
 4. Madeleine i Chris 5.rocznicę ślubu obchodzili w ubiegłym roku.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.