wtorek, 5 lutego 2019

The Meiji Tiara


The Meiji Tiara lub The Meiji Scroll Tiara jest jedną z najstarszych, jeśli nie najstarszą tiarą wciąż używaną przez członkinie japońskiej rodziny imperialnej.

thecourtjeweller.com


Początkowa historia tiary pozostaje owiana tajemnicę, nie znamy bowiem ani dokładnej daty jej powstania ani nazwiska jubilera, choć mówi się, że mógł to być projekt francuskiej firmy Chaumet założonej w 1780 przez oficjalnego jubilera Cesarza Napoleona, Marie-Étienne Nitota, a diadem, o którym mowa, mógł zostać stworzony w latach 80. XIX wieku. Pierwszą Cesarzową, która nosiła tę tiarę, była Cesarzowa Shōken, małżonka Cesarza Mutsuhito, pośmiertnie nazwanego Meiji, stąd też nazwa tiary.

Embed from Getty Images

Japonia w erze Meiji, obejmującej prawie całe panowanie Cesarza Meiji, przeszła prawdziwą rewolucję polityczną, społeczną i przemysłową, stając się jedną z największych potęg na arenie światowej. To właśnie ten Cesarz otworzył kraj na Zachód, co było widoczne także w modzie. Cesarzowa zaczęła nosić inspirowane stylem zachodnim suknie dworskie oraz tiary, niebędące wówczas częścią tradycyjnych strojów damskich. Prawdopodobnie dlatego powstała Meiji Scroll Tiara, już od pierwszego spojrzenia widać w niej wpływy europejskie.

Cesarzowa Shōken - tiara-mania.com

Tiara jest w całości wykonana z diamentów, które w podstawie tworzą zwoje, od których tiara wzięła swoją drugą nazwę, Meiji Scroll Tiara. Na szczycie każdego zwoju znajdują się pojedyncze diamenty przeplatane z gwiazdami w stylu Cesarzowej Sisi, które można usunąć i zamienić na większe diamenty lub nosić bez żadnych "dodatków". Gwiazdy można nosić także jako broszki.

Po lewej Cesarzowa Shōken, po prawej Cesarzowa Teimei - orderofsplendor.blogspot.com

Po śmierci Cesarza Meiji w 1912 Cesarzowa Shōken przekazała tiarę kolejnej Cesarzowej, Teimei, dlatego też tiara po dziś dzień może być noszona tylko przez Cesarzowe Japonii. Cesarzowa nosiła ją m.in. pozując do oficjalnej fotografii w latach 20. XX wieku.

Embed from Getty Images

W 1926 tron obejmuje Cesarz Shōwa (Hirohito), a jego żona, Cesarzowa Kōjun (Nagako) zyskała prawo do noszenia Meiji Tiara. Podobnie jak teściowa pozowała w niej do oficjalnego portretu w 1933 (zdjęcie powyżej). Prawdopodobnie nakazała trwale usunąć gwiazdy, bo od jej czasów tiarę widzieliśmy tylko w wersji z diamentami albo bez żadnych ozdób.

Embed from Getty Images

Cesarzowa wybierała tę tiarę na rozmaite okazje - w 1971 na bankiet przy okazji wizyty państwowej w Wielkiej Brytanii (powyżej), a w 1975 podczas wizyty w USA (poniżej po lewej).

orderofsplendor.blogspot.com

Następnie tiara przez niemal trzydzieści lat zdobiła głowę Cesarzowej Michiko, która, podobnie jak poprzedniczki, po raz pierwszy założyła ją w 1990 do oficjalnego portretu. Później nosiła ją w 1993 podczas ślubu księcia Naruhito i księżnej Masako, w 1996 podczas wizyty państwowej w Hiszpanii i w tym samym roku także podczas bankietu na cześć króla Alberta, królowej Paoli i ówczesnego księcia Philippe'a z Belgii.

Embed from Getty Images

royalwatcherblog.com

tumblr

Niestety, w 2012 obecna Cesarzowa przestała nosić tiary z powodu bólów głowy i karku, więc od tamtego okresu Meiji Scroll Tiara nie była widziana. Już wkrótce jednak powinna zabłysnąć ponownie na głowie kolejnej Cesarzowej, Masako. Jeśli pójdzie w ślady poprzedniczek, założy ją w już w trakcie pozowania do pierwszych oficjalnych zdjęć po objęciu przez jej męża tronu.

4 komentarze:

 1. Oby bo jest prześliczna.Może to być projekt Chaumet,bo przypomina mi jedną z luksemburskich tiar tego jubilera,ale jest znacznie bogatsza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tiara ladna, ale myślę że to wielka szkoda że japońskie księżniczki nie noszą tradycyjnych strojów plus ozdób na głowie podobnych do tiar ale także nawiązujących do ich tradycyji i kultury. To by było piękne, dodatkowo takie stroje śliczne podkreślają azjatycką urodę i taka niesamowitą łagodność i szlachetność. Przecież japońskia kultura jest naprawdę piękna i nie powinno wzorować się na europejskiej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie podoba mi sie w wersji z gwiazdami, jest zbyt wysoka, a ja zdecydowanie bardziej wole tiary "rozłożyste"

  OdpowiedzUsuń
 4. Wersja z diamentami jest piękna, wersja z gwiazdami mniej mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.