środa, 4 stycznia 2023

Bankiet i przyjęcia noworoczne w Danii

 Po dwóch latach przerwy wróciły tradycyjne przyjęcia noworoczne w Danii, organizowane od wieków przez duńską rodzinę królewską w pierwszych dniach stycznia.
Duńska rodzina królewska jako pierwsza z europejskich monarchii wraca do swoich obowiązków w Nowym Roku. Już 1 stycznia królowa Margrethe wydaje tradycyjny bankiet noworoczny w Pałacu Christiana VII na terenie Amalienborg w Kopenhadze dla przedstawicieli rządu, przewodniczącego Parlamentu, przedstawicieli Dworu Królewskiego i innych zaproszonych gości. Obecna jest cała rodzina królewska - w tym roku zabrakło jedynie księżnej Marie, która została w Paryżu z chorym Henrikiem.Bankiet noworoczny jest najbardziej wystawny ze wszystkich trzech przyjęć noworocznych na duńskim Dworze Królewskim. Obowiązującym dress code'm jest white tie, co oznacza, że panie poza długimi sukniami zakładają tiary. Królowa Margrethe tego wieczoru powtórzyła swoją stylizację ze swojego jubileuszowego bankietu we wrześniu zeszłego roku - niebieską suknię i Pearl Poiré Tiara.

Embed from Getty Images


Księżna Mary założyła bladoniebieską suknię ozdobioną perłami od Lasse Spangenberga, w której zachwyciła w ubiegłym roku, pozując do oficjalnych zdjęć z okazji swoich 50. urodzin, i Danish Ruby Parure.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Natomiast księżniczka Benedikte miała na sobie czerwoną suknię i Sayn-Wittgenstein-Berleburg Fringe Tiara.

Sam bankiet odbywa się za zamkniętymi drzwiami, ale Dwór Królewski jak zwykle opublikował zdjęcia przygotowanej na ten wieczór Sali Rycerskiej.
Początki tego wydarzenia sięgają XVIII wieku. Po raz ostatni bankiet miał miejsce w 2020.

3 stycznia (a nie jak zwykle następnego dnia) królowa Margrethe wydała drugie przyjęcie noworoczne - najpierw w Pałacu Christiana VII dla sędziów Sądu Najwyższego, oficerów Den Kongelige Livgarde i pułku Gwardii Husarskiej, a następnie w Pałacu Christiansborg dla przedstawicieli korpusu dyplomatycznego. W obu przyjęciach wzięli udział książę Frederik i księżna Mary.

Królowa Margrethe zadebiutowała w nowej bordowej sukni, która została jej podarowana przez Stowarzyszenie Rzemieślników z Kopenhagi z okazji złotego jubileuszu panowania w zeszłym roku. Zastąpiła dotychczasową, granatową suknię, którą monarchini od 25 lat nosiła na przyjęciach noworocznych.


Kongehuset ©

Księżna Mary pojawiła się w szarej sukni od Julie Fagerholt, którą miała na sobie już kilkukrotnie.

4 stycznia w Pałacu Christiansborg odbyło się trzecie, ostatnie przyjęcie noworoczne dla oficerów Sił Zbrojnych, przedstawicieli Agencji Zarządzania Kryzysowego oraz innych organizacji objętych królewskim patronatem. Królowa Margrethe przybyła na miejsce karetą z 1840 roku. Ponownie w przyjęciu wzięli udział książę Frederik i księżna Mary.
Księżna Mary ubrała suknię projektu Lasse Spangenberga, którą ma w swojej szafie od 2017.

3 komentarze:

 1. Nareszcie Małgorzata założyła coś innego. Ta granatowa suknia była okropna, bordowa jest troszkę lepsza.
  Mary jak zawsze zachwycająco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brakowało mi bankietów noworocznych w Danii księżna Mary jak zwykle prezentowała się pięknie
  Nieobecność księżnej Marie pewnie nasili plotki o kłopotach w duńskiej rodzinie królewskiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam, że Marie nie było, bo Henrik jest chory i została z nim.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.