niedziela, 8 stycznia 2023

Pogrzeb Papieża Benedykta, król Konstantinos w szpitalu, zamieszanie w Szwecji + więcej

 Watykan / Hiszpania / Belgia / Włochy / Liechtenstein

5 stycznia na Placu św. Piotra w Watykanie odbył się pogrzeb zmarłego 31 grudnia 2022 Emerytowanego Papieża Benedykta XVI. Z uwagi na fakt, że nie był on urzędującą głową państwa, uroczystość nie miała charakteru państwowego, a oficjalne delegacje wysłano jedynie z Włoch i Niemiec (Ojczyzny Benedykta XVI). Wśród gości znaleźli się jednak: królowa Sofia z Hiszpanii, król Philippe i królowa Mathilde z Belgii, księżna Wenecji Clotilde z córką, księżniczką Vittorią oraz książę Stefan z Liechtensteinu (daleki kuzyn księcia Hansa-Adama i Ambasador Liechtensteinu w Watykanie).
Mszy pogrzebowej byłej Głowy Kościoła Katolickiego przewodniczył urzędujący Papież, co miało miejsce po raz pierwszy w historii.

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
6 stycznia w Hiszpanii przypadało coroczne święto wojskowe, Pascua Militar. Król Felipe i królowa Letizia przewodniczyli głównym obchodom w Pałacu Królewskim w Madrycie. Święto ustanowił król Carlos III z okazji odzyskania Mahón, stolicy Minorki, z rąk Anglików, 6 stycznia 1782.
Na uwagę zasługuje nowa biżuteria królowej - pierścionek, który według doniesień jest prezentem od króla Felipe.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesSerbia

5 stycznia książę Alexander i księżna Katherine wydali coroczne przyjęcie bożonarodzeniowe w Białym Pałacu w Belgradzie, w trakcie którego rozdali prezenty świąteczne chorym dzieciom.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Książę Mihailo i księżna Ljubica udzielili przedświątecznego wywiadu serbskiemu wydaniu Hello! i razem z córkami, Nataliją i Isidorą, zapozowali do sesji zdjęciowej. Jak powiedzieli, grudzień i styczeń to najszczęśliwszy okres w ich rodzinie, nie tylko z powodu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia (które w Kościele prawosławnym zaczyna się 6 stycznia) i Nowego Roku, ale też urodzin księcia Mihailo 15 grudnia i urodzin księżniczki Nataliji 26 grudnia. Opowiedzieli też o relacjach między córkami - jak przyznała księżna, obie się uwielbiają. Natalija zawsze po powrocie z przedszkola najpierw wita się z Isidorą i "nieustannie ją rozśmiesza", a Isidorze podoba się wszystko, co robi jej starsza siostra. Z kolei książę Mihailo powiedział: "Dla mnie Isidora bardzo przypomina Nataliję, gdy była dzieckiem, chociaż różnią się temperamentem. Natalia zawsze była sobą, gdy coś jej nie pasowało, każdy kto był w pobliżu szybko się o tym przekonał, natomiast Isidora jest bardzo spokojnym dzieckiem". Ujawnili też, że imię drugiej córki wybrali wspólnie z Nataliją, która po długiej batalii (bo najpierw chciała nazwać siostrzyczkę Elsą, po bohaterce swojej ulubionej bajki) zaproponowała Isidorę.Monako

4 stycznia książę Albert, księżna Charlene i księżniczka Caroline byli obecni na pogrzebie emerytowanego Arcybiskupa Monako Bernarda Barsiego, który udzielił im ślubu kościelnego w 2011.

Pojawiły się plotki, że Charlotte Casiraghi spodziewa się trzeciego dziecka, drugiego jej i jej męża Dimitri'ego Rassama. Podobno ma nadzieję na dziewczynkę, ale płeć dziecka nie jest jeszcze znana.


Wirtembergia

Książę Philipp, trzeci syn księcia Wirtembergii Carla, i księżna Marie-Caroline (młodsza siostra księżnej Sophie z Liechtensteinu) zdecydowali się na separację po 32 latach małżeństwa. Para już od kilku lat żyła osobno po tym, jak księżna odkryła romans męża. Mają razem czwórkę dzieci i jedną wnuczkę, córkę księżnej Sophie i Maximiliena d'Andigne.


Szwecja

W ostatnim czasie, poza biografią Harry'ego, kontrowersje wzbudziła także wypowiedź króla Carla Gustafa, który w dokumencie o trzech ostatnich szwedzkich królach "Sveriges sista kungar" stacji SVT ponownie zabrał głos w sprawie zmian w linii sukcesji. Zmiany wprowadzono w 1980 po narodzinach księcia Carla Philipa i w ich wyniku książę przestał być Następcą Tronu na rzecz starszej siostry, księżniczki Victorii. Król w dokumencie powiedział, że nie uważa, by decyzja o pozbawieniu jego syna tytułu, który należał mu się w chwili narodzin, była sprawiedliwa (co stwierdzał już wcześniej przy kilku innych okazjach). Jego wypowiedź odebrano jednak jako krytykę księżniczki Victorii, w związku z czym król wydał oświadczenie o następującej treści: 

"Jesienią, w trakcie dwóch wywiadów, otrzymałem pytania o zmianę w linii sukcesji w 1980 na korzyść pierworodnego dziecka - bez względu na płeć. Podzieliłem się wówczas swoimi przemyśleniami na temat utraty przez księcia Carla Philipa z mocą wsteczną pozycji Następcy Tronu w związku ze zmianą Konstytucji. Głęboko mnie zabolało, gdy usłyszałem komentarze sugerujące, że nie wspieram mojej córki, księżniczki Victorii jako Następczyni Tronu Szwecji. Dlatego chcę wyraźnie powiedzieć, że moje wypowiedzi w wywiadzie nie powinny być interpretowane jako krytyka sukcesji tronu przez kobiety albo księżniczki Victorii. Dziedziczenie tronu przez kobiety jest dla mnie oczywistością. Księżniczka jest moją następczynią. Jest niezwykłym atutem dla mnie, mojej rodziny i naszego kraju. Jestem dumny z niej i jej niestrudzonej pracy dla Szwecji."

8 stycznia król Carl Gustaf, królowa Silvia i księżniczka Victoria wrócili do obowiązków po świąteczno-noworocznej przerwie i wzięli udział w dwudniowej konferencji na temat bezpieczeństwa w Sälen.Grecja

Zgodnie z doniesieniami mediów, król Konstantinos trafił do szpitala w Atenach po doznanym udarze mózgu i jest w "krytycznym, ale stabilnym stanie". W szpitalu czuwają przy nim: królowa Anne-Marie, cała piątka ich dzieci, oraz siostry króla, królowa Sofia i księżniczka Irene. Według dziennikarzy, jest przytomny i nie przebywa już na oddziale intensywnej terapii, choć ma problemy z oddychaniem. W ciągu ostatnich kilku lat był kilkukrotnie hospitalizowany z różnych powodów.
Dania

Jak podają duńskie media, książę Joachim i księżna Marie święta spędzili z dziećmi w Wietnamie. Książę podobno od dawna chciał pokazać dzieciom kraj ich dziadka, a podróż początkowo była planowana w 2020, ale z dobrze znanych powodów została odłożona.


Dzisiaj opublikowano nowe zdjęcia księcia Vincenta i księżniczki Josephine wykonane przez Jensa Rosenfeldta z okazji ich 12. urodzin.

7 stycznia królowa Margrethe obejrzała spektakl "Et tysk liv" w teatrze Skuespilhuset w Kopenhadze, po którym pogratulowała aktorce Kirsten Olesen 50-lecia jej pracy na scenie.


Tajlandia

W wydanym dzisiaj kolejnym oświadczeniu dotyczącym stanu księżniczki Bajrakitiyabhy Pałac potwierdził, że księżniczka do tej pory nie odzyskała przytomności, jednak jako przyczynę podał ostrą arytmię serca, a nie pęknięcie tętniaka, które zgodnie z doniesieniami miało doprowadzić do śmierci mózgu. W dalszym ciągu nie potwierdzono oficjalnie jej zgonu.
Wczoraj księżniczkę w szpitalu odwiedził jej ojciec, król Maha Vajiralongkorn, wraz z żoną, królową Suthidą.5 komentarzy:

 1. Postrzeganie słów króla jako krytykę Victorii to chyba nadinterpretacja. Carl Philip urodził się już po rozpoczęciu działań na rzecz zmiany sukcesji, a jeszcze przed oficjalnym wprowadzeniem przepisów w życie - w efekcie najpierw został następcą, a później mu ten tytuł odebrano. Po prostu wyszło niefortunnie.

  Paradoksalnie w dzisiejszych czasach bycie dalej niż bliżej w sukcesji to wcale nie takie złe rozwiązanie - możliwości praktycznie te same, a wolność i prywatność nieporównywalnie większa. Ciekawe, co na to sami zainteresowani (nie wiem, czy się kiedyś o tym wypowiadali). Czy Victoria wolałaby być siostrą następcy tronu/króla i mieć życie jak np. Madeleine (albo Anna w UK), albo czy Carl Philip wolałby być następcą tronu, widząc, jak to wygląda od środka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, dla mnie to też jest nadinterpretacja. Niestety ani Victoria, ani Carl Philip z tego co mi wiadomo nigdy się w tej sprawie nie wypowiadali, ale nie wydaje mi się, by którekolwiek z nich miało żal o wprowadzone zmiany czy problem z akceptacją swojej sytuacji. Książę miał wtedy zaledwie kilka miesięcy, więc nic z tego nie pamięta i dorastał już ze świadomością, że to Victoria zastąpi ojca. Tak jak powiedział król, wydaje się, że akceptuje swoją obecną rolę i nigdy nie było w tej kwestii nieporozumień między Vickan a Carlem Philipem.

   Usuń
 2. Charlotte na ślubnym zdjęciu to wykapana babcia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat Carl Philip jest idealnym przykładem dobrego "zastępcy". Wydaje mi się, że słowa króla zostały nadmiernie rozbuchane, w ogóle nie miał na myśli to, że Victoria jest złą następczynią, ale że ta decyzja była niezgodna z zasadą prawo nie działa wstecz. W Szwecji potrzebują jakiejś kontrowersji, chyba zapatrzyli się za bardzo na brk:)
  Mam nadzieję, że wieść z Monako się potwierdzi.
  Oby stan króla Konstantinosa się poprawił.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi też wydaje się, że Carl Philip dobrze odnajduje się w swojej roli. Przynajmniej nie jest kolejnym niezadowonym młodszym synem :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.