piątek, 21 października 2022

Maxima w Tanzanii, Mathilde i Philippe w Brabancji Walońskiej, wywiad ze Stephanie i Guillaume'm + więcej

Szwecja

17 października książę Carl Philip i księżna Sofia pojawili się na gali fundacji księżnej, Project Playground.18 października księżniczka Victoria, książę Daniel, księżniczka Estelle i książę Oscar obejrzeli mecz tenisa w ramach Stockholm Open 2022.


Król Carl Gustaf i królowa Silvia wręczyli nagrodę muzyczną Birgit Nilsson.

19 października królowa Silvia stypendia fundacji Frimurare Barnhuset na badania naukowe nad zdrowiem i chorobami dzieci.

Księżniczka Victoria i książę Daniel odwiedzili Sąd Apelacyjny w Göteborg zainaugurowany 50 lat temu przez ojca księżniczki, jeszcze wówczas Następcę Tronu Szwecji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

20 października Następczyni Tronu uczestniczyła w corocznym spotkaniu WWF w Sztokholmie.

Królowa Silvia wręczyła dyplomy Majblomman uczniom, którzy sprzedali w tym roku najwięcej kwiatowych broszek fundacji. Królowa jest patronką fundacji i co roku wiosną kupuje pierwszą broszkę.

Księżna Sofia z kolei była obecna na ceremonii ukończenia Sophiahemmet w  Ratuszu.

Następczyni Tronu dzisiaj odwiedziła Tobias Registry w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska.

Księżniczka Madeleine tymczasem udała się do Nowego Jorku na spotkanie zarządu Childhood Foundation.

Belgia

19 października król Philippe i królowa Mathilde udali się z wizytą regionalną do prowincji Brabancja Walońska, gdzie odwiedzili firmę farmaceutyczną GSK, która opracowała pierwszą szczepionkę przeciwko malarii i ośrodek recepcyjny Fedasil w w Rixensart, dla nieletnich dziewcząt w ciąży lub młodych matek, a także przespacerowali się po miejscowości Braine-l’Alleud i spotkali się z mieszkańcami.

21 października Mathilde odwiedziła szkołę gastronomiczną Ter Groene Poorte w Brugii, gdzie miała okazję skosztować potraw przygotowanych przez uczniów.Jordania

Pojawiły się zdjęcia z pierwszego oficjalnego wyjścia Rajwy Al-Saif, która razem z księciem Husseinem i księciem Hassanem bin Talalem zobaczyła wystawę na Dworze Królewskim.Luksemburg

Opublikowano nową sesję zdjęciową z okazji 10. rocznicy ślubu księcia Guillaume'a i księżnej Stephanie autorstwa Sophie Margue.

17 października para obejrzała premierę filmu dokumentalnego "Vu Buedem, Bauzen a Biobaueren" w reżyserii Toma Alescha.

Stacja RTL wyemitowała wywiad z parą z okazji ich okrągłej rocznicy ślubu. Wspominali w nim swój ślub i spotkania z Luksemburczykami - jak powiedzieli chcieli cieszyć się swoim wielkim dniem z publicznością. Opowiadali, że nadal ważne jest dla nich utrzymywanie kontaktu z mieszkańcami Luksemburga, co starali się robić nawet w trakcie pandemii, odwiedzając osoby starsze z synkiem, Charlesem. Jak powiedziała Stephanie, poruszyło ich to, "jak bardzo samotność dotyka osoby starsze. Spojrzałam na Charlesa i pomyślałam... może to jest pomysł". Księżna wspominała również swoje początki w nowym kraju: "Czuję się tutaj jak w domu. Czułam się mile widziana i to zmotywowało mnie do nauki języka luksemburskiego. Spotykałam wielu ludzi i składałam wizyty. To był proces, ale zawsze pozytywny. Teraz z Charlesem odkrywam nowe rzeczy i place zabaw, którymi wcześniej nie byłam zainteresowana". Padło oczywiście pytanie o drugą ciążę - jak powiedział książę Guillaume, wiedzą, że podekscytowana jest nie tylko ich rodzina, ale też Luksemburczycy. "Jesteśmy bardzo szczęśliwi i to miłe, że wkrótce będziemy we czwórkę." Na pytanie o płeć dziecka, Stephanie odparła, że to będzie niespodzianka.

Hiszpania

Na koniec drugiego dnia wizyty państwowej w Niemczech król Felipe i królowa Letizia wydali przyjęcie zwrotne na cześć Pary Prezydenckiej.


Trzeci i ostatni dzień wizyty w Niemczech para królewska rozpoczęła od wizyty na Targach Książki we Frankfurcie i spotkania z hiszpańskimi wystawcami. Później zobaczyli wystawę "El Prado en las calles" przedstawiającą wybrane arcydzieła Muzeum Prado w Madrycie i rozdzielili się - król udał się do Europejskiego Banku Centralnego, a królowa do Instytutu Cervantesa, gdzie na koniec wizyty dołączył do niej Felipe.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Niderlandy

19 października, drugiego dnia wizyty w Tanzanii, królowa Maxima spotkała się z Prezydent Tanzanii Samią Suluhu Hassan, a także z prezesem Banku Tanzanii, ministrem finansów oraz ministrem informacji, komunikacji i technologii. Następnie spotkała się z uczestnikami Generation Equality Forum, a na koniec z przedstawicielami firm fintech.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wirtembergia

Księżna Amélie z Wirtembergii, młodsza siostra obecnego księcia Wirtembergii Wilhelma, zaręczyła się z baronem Franzem-Ferdinandem von Feilitzsch. Księżna urodziła się 12 marca 1996 jako drugie z trójki dzieci i starsza z dwóch córek księcia Friedricha (najstarszego syna zmarłego w tym roku księcia Wirtembergii Carla i księżnej Diane) i jego żony, księżnej Wilhelmine, znanej pod swoim ostatnim imieniem, Marie.Japonia

20 października Emerytowana Cesarzowa Michiko obchodziła 88. urodziny. Z tej okazji tradycyjnie pojawiła się nowa sesja zdjęciowa z Emerytowanym Cesarzem Akihito.


Monako

Księżna Charlene jako przewodnicząca Towarzystwa Ochrony Zwierząt (SPA) w Monako odwiedziła nowe schronisko.


Pojawiło się nowe zdjęcie Gabrielli i Jacquesa.


Rosja

Dzisiaj o godzinie 10:32 księżna Victoria Romanowna i wielki książę Jerzy Michajłowicz powitali na świecie swoje pierwsze dziecko - syna, który otrzymał imię Aleksander Georgiewicz na cześć księcia Aleksandra Newskiego. Chłopiec w chwili narodzin ważył 2,7 kg.


6 komentarzy:

 1. Stephanie i Guilaume to taka sympatyczna para miło patrzeć jak z uśmiechem opowiadają o swojej rodzinie

  OdpowiedzUsuń
 2. Komentarz mi się nie dodał, więc piszę jeszcze raz.

  O zaręczynach Amelie wiadomo już od kilku tygodni. Pisałam o tym na blogu.

  Zdrówka dla Aleksandra! Niech się chowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo aktywności ze strony rojalsów ze Szwecji, w sumie jak zawsze, ale fajnie że są tak aktywni. Wiktoria pięknie wyglądała w tym jasnoniebieskim garniturze. Husajn chyba kontynuuje rodzinną tradycję pod kątem wyboru wyższej żony, bo Rajwa jest od niego ciut wyższa na obcasach, tak jak Rania od Abdullaha :D W sumie to dlaczego tytuł Victorii to "Her Grace" a nie "Her Imperial Highness"? Wiem, że to chyba małżeństwo morganatyczne, ale czemu jego matka wielka księżna nie zniosła tej zasady, kiedy syn się ożenił? Pozdrawiam was bardzo dziewczyny i spóźnione wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy bloga :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie. Wielka księżna Maria Władimirowna uznaje się za głowę rosyjskiej rodziny carskiej, zgodnie z prawem Romanowów (choć nie wszyscy to uznają). Gdyby przyznała synowej tytuł "Jej Cesarskiej Wysokości wielkiej księżnej", która zgodnie z tym prawem pochodzi "z ludu", niejako zniosłaby to prawo i podkopała tym samym swoje roszczenia do tronu. Z tego co słyszałam Jerzy i Victoria tak długo zwlekali ze ślubem, bo Maria Władimirowna miała nadzieję, że uda jej się jakoś obejść to prawo i uznać małżeństwo syna za ważne, a nie morganatyczne - ale tak się nie stało.

   Usuń
 4. Jestem pod wrażeniem aktywności i zaangażowania członków rodziny królewskiej Szwecji. Bardzo często pojawiają się na wydarzeniach i wizytują różne instytucje (tu chyba najczęściej Victoria).
  Para królewska Hiszpanii miała bardzo bogaty program pobytu w Niemczech.
  Miło zobaczyć narzeczoną Husseina w czasie pierwszego wyjścia. Z ciekawością czekam na następne.
  Najlepsze życzenia dla jubilatów: cesarzowej Michiko oraz Stephanie i Guillaume.
  Mam problem z tytułami. Wydawało mi się, że córka księcia, zwłaszcza panna, nosi tytuł księżniczki a nie księżnej (chodzi mi o wspomnianą tutaj Amélie z Wirtembergii). Ale któż ogarnie te zawiłe niekiedy zasady w świecie arystokratów.
  No i wspaniała wiadomość – narodziny Aleksandra Georgiewicza. Czekam na pierwszą oficjalną fotografię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, córka księcia to księżniczka, natomiast w niektórych niemieckich księstwach, w WIrtembergii czy Bawarii, zamiast tytułów "Princess" córki otrzymują tytuł "Duchess", który przetłumaczyłam właśnie jako "księżna". Pewnie prościej byłoby ją tytułować mimo wszystko księżniczką, tak jak to zrobiła Albina, ale kiedy kilka lat temu opisywałam ślub kuzynki Amelie, Sophie z Wirtembergii, tytułowałam ją jako "księżną" i teraz wolałam się trzymać jednej wersji. Nie mam pojęcia, skąd się wziął ten wyjątek, ale sięga daleko wstecz. Co ciekawe, późniejsza Cesarzowa Sisi urodziła się właśnie jako "Duchess"

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.