sobota, 8 października 2022

Mathilde i Philippe w Nadrenii-Palatynacie, pierwszy dzień Marii-Alexandry w przedszkolu, 60-lecie UNICEF-u + więcej

Wielka Brytania

5 października, trzeciego dnia swojej podróży do Afryki, hrabina Wessex odwiedziła Rwandę, gdzie oddała hołd ofiarom ludobójstwa z 1994 roku w Kigali Memorial. Od kwietnia do lipca 1994 ekstremiści Hutu, jednej z trzech grup rdzennej ludności Rwandy, zamordowali, według różnych szacunków, od 500 000 do nawet 800 000 osób pochodzenia Tutsi.

Embed from Getty Images
Czwarty dzień wizyty hrabina spędziła ponownie w Demokratycznej Republice Konga. W stolicy, Kinszasie, wzięła udział w spotkaniu dotyczącym zapobiegania przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć oraz przyjęciu dla organizacji promujących prawa kobiet i dziewcząt. Wieczorem spotkała się z Prezydentem i Pierwszą Damą Demokratycznej Republiki Konga.
Sophie nie zakończyła jeszcze podróży. Zgodnie z doniesieniami, po wizycie w DRK udała się do Etiopii. Na ten moment nie pojawiły się jednak żadne zdjęcia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

6 października książę i księżna Walii jako baron i baronowa Carrickfergus złożyli wizytę w Irlandii Północnej. W Belfaście odwiedzili organizację PIPS - centrum pomocy dla młodych osób z myślami samobójczymi - a także otwarty w lipcu Trademarket, targ z jedzeniem, napojami i produktami od niezależnych dostawców dla lokalnej społeczności. Później, po raz pierwszy od czasu nadania im tytułów barona i baronowej Carrickfergus, udali się do miasta Carrickfergus, i odwiedzili organizację młodzieżową Carrick Connect wspierającą osoby doświadczające problemów emocjonalnych i społecznych.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Księżna Kate jako patronka angielskiej drużyny rugby przesłała wiadomość wideo z życzeniami powodzenia przed turniejem o Puchar Świata w Nowej Zelandii oraz pogratulowała zawodniczkom, które zostały wybrane do angielskiej reprezentacji.


7 października królowa Camilla wzięła udział w kolacji inaugurującej Braemar Literary Festival w Aberdeenshire.


Jordania

Drugiego i zarazem ostatniego dnia w Omanie król Abdullah, królowa Rania i książę Hussein odwiedzili Muzeum Narodowe oraz Królewski Teatr Operowy w Muskacie, podziwiając dzieła historii i sztuki Omanu oraz tradycyjnej kultury muzułmańskiej.

Szwecja

Rodzina księżniczki Madeleine ostatnio się powiększyła za sprawą kolejnego czworonożnego pupila. Do Teddy'ego dołączył 3-letni Hawańczyk Oreo, którego przygarnęli ze schroniska w Miami.


Rumunia

7 października Alina i Nicolas Medforth-Mills odprowadzili swoją córeczkę, niespełna dwuletnią Marię-Alexandrę, po raz pierwszy do przedszkola. Wybrali dla niej przedszkole Die Biene Maja w Bukareszcie.

Luksemburg

Książę Guillaume i księżna Stephanie 6 października wzięli udział w obchodach 10-lecia Business Club Luxemburg-Deutschland (BCLDE) w Berlinie. Dla księżnej było to pierwsze wyjście od czasu ogłoszenia drugiej ciąży pod koniec września.

Dania

Królowa Margrethe 5 października otworzyła wystawę w Pałacu Christiansborg prezentującą suknie wieczorowe, mundury, dekoracje kwiatowe czy nakrycia stołów z różnych królewskich przyjęć i bankietów. Na wystawie znalazły się m.in. suknia królowej z bankietu z okazji jej 60. urodzin czy suknia księżnej Mary m.in. z wręczenia nagród Bambi w 2014.

Księżniczka Benedikte otworzyła natomiast wystawę "Flora Danica - najdziksza rama świata" w muzeum Koldinghus.

7 października królowa wręczyła Międzynarodowy Złoty Medal Nielsa Bohra holenderskiej profesor Ewine van Dishoeck.

Księżna Mary uczestniczyła w przyjęciu zorganizowanym z okazji 60-lecia duńskiego UNICEF-u.

Książę Joachim był w tym tygodniu w Danii i rozmawiał z królową Margrethe w Pałacu Fredensborg. Jak informuje serwis B.T., oboje chcą w spokoju uzgodnić czekające rodzinę królewską zmiany.


Hiszpania

6 października królowa Letizia wzięła udział w ceremonii objęcia stanowiska nauczyciela akademickiego w Królewskiej Akademii Inżynierii w Madrycie przez Elenę Garcíę Armadę i Anę Conesę Cegarrę. Królowa jest zaangażowana w projekt "Kobiety i inżynieria", zachęcający kobiety do podejmowania nauki i pracy w dziedzinie inżynierii.

Embed from Getty Images


7 października król Felipe i królowa Letizia przyjęli na audiencji hiszpańskie reprezentacje piłki wodnej mężczyzn i kobiet, które w tym roku zdobyły tytuły mistrzów świata i mistrzyń Europy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Japonia / Bhutan

Wieczorem 3 października księżniczka Sonam Dechen, przyrodnia siostra króla Jigme Khesara, przebywająca z kilkudniową wizytą w Tokio, spotkała się z Cesarzem Naruhito, Cesarzową Masako i ich córką, księżniczką Aiko, w ich rezydencji.
5 października księżniczka w imieniu ojca, króla Jigme Singye, przyjęła nagrodę Blue Planet, która wręczana jest osobom lub organizacjom za wysiłki w celu rozwiązania globalnych problemów środowiskowych. Na ceremonii pojawili się również książę Fumihito i księżna Kiko. 6 października Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako wzięli udział w obchodach 150. rocznicy zainaugurowania w Japonii pierwszej linii kolejowej.
Pojawił się kalendarz na przyszły rok z rodziną cesarską, a wraz z nim nowe zdjęcie rodziny Następcy Tronu.Niderlandy

6 października królowa Maxima zobaczyła wystawę "Kòrsou – Curaçao. Głosy przeszłości, ludzie teraźniejszości" poświęconą historii, kulturze i społeczności wyspy Curaçao w Archiwum Narodowym w Hadze.


Monako

Księżna Charlene spotkała się z 'Wonder Mums', Alice i Alexią, które wezmą udział w rajdzie Rallye Aicha des Gazelles 2023, wspierając fundację księżnej.


Belgia

Po południu 5 października, drugiego dnia wizyty w niemieckiej Nadrenii-Palatynacie, król Philippe i królowa Mathilde odwiedzili firmę chemiczną BASF, jednego z największych inwestorów zagranicznych w Belgii, a następnie winnicę Von Winning. Nadrenia-Palatynat jest największym producentem wina w Niemczech.
Trzeci i ostatni dzień wizyty w Niemczech obejmował: rejs statkiem po rzece Ren z Sankt Goar do Boppard, w trakcie którego para królewska rozmawiała o suszy, wpływie zmian klimatycznych na żeglugę oraz zrównoważonym rozwoju, i spotkanie robocze w Twierdzy Ehrenbreitstein w Koblencji poświęcone międzyregionalnej współpracy w dziedzinie energetyki i wsparcia dla osób najbardziej dotkniętych kryzysem zdrowotnym.


3 komentarze:

 1. Nie mogę się jakoś przyzwyczaić że Kate jest księżną Walii
  Psiaki Madleine urocze
  Mam nadzieję że Joachim i Małgorzata II dojdą do porozumienia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie mogę się do tego przyzwyczaić. "Duchess of Cambridge" bardzo mi pasowało do Kate niż "Princess of Wales".

   Usuń
 2. Sophie zasługuje na wielkie uznanie za swoją cichą pracę.
  Wizyta Matyldy i Filipa w Niemczech miała o wiele bardziej turystyczny charakter niż to zwykle bywa.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.