piątek, 14 października 2022

Wizyta państwowa w Szwecji, wycieczka królowej Mathilde w Namur, groźby pod adresem Cathariny-Amalii + więcej!

Włochy

Na nowej oficjalnej stronie internetowej dynastii Savoy-Aosta (link), jednej z dwóch rodzin pretendendującej do tronu Włoch pojawiło się nowe zdjęcie obecnej głowy rodziny, księcia Aosty Aimone, jego żony, księżniczki Olgi, oraz trójki ich dzieci - księcia Umberto, księcia Amedeo i księżniczki Isabelli.Bhutan

13 października król Jigme Khesar, królowa Jetsun Pema, ich synek, książę Jigme Namgyel oraz królowa - babcia, królowa Kesang Choeden (babcia obecnego monarchy) odwiedzili nowo otwarty targ Kaja Throm w Paro. Został zainaugurowany wcześniej tego dnia przez Premiera jako przestrzeń rekreacyjna dla lokalnych mieszkańców, ze stoiskami z produktami od rolników, parkiem dla dzieci i sceną.

Belgia

13 października książę Gabriel wziął udział uroczystej inauguracji roku akademickiego w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli, na której obecni byli również: król Philippe, królowa Mathilde, książę Emmanuel, księżniczka Eleonore i król Albert. Zabrakło jedynie księżniczki Elisabeth, która kontynuuje studia na Oksfordzie, oraz królowej Paoli, której lekarze zalecili odpoczynek po niedawnym upadku.
Książę Gabriel jako najwyższy kadet roku poprowadził swój pluton i niósł proporzec, który wręczył mu król Philippe.Dzisiaj królowa Mathilde wybrała się w swoją piątą pieszą wycieczkę promującą ruch i dbanie o zdrowie psychiczne, w Namur i Assesse w prowincji Namur. Towarzyszyli jej podopieczni i przedstawiciele: Centrum Neuropsychiatrycznego Saint-Martin-Dave, które oferuje opiekę psychiatryczną osobom z zaburzeniami psychicznymi, Centre Carpe Diem de Jambes, wspierającego osoby z niepełnosprawnością intelektualną, oraz lokalnej służby zdrowia psychicznego.
Wycieczki są inicjatywą królowej z okazji jej zbliżających się 50. urodzin.

Hiszpania

12 października przypadało Święto Narodowe, upamiętniające hiszpańskie dziedzictwo na całym świecie. W głównych obchodach tego dnia w Madrycie, obejmujących paradę Sił Zbrojnych na Plaza de Lima, wzięli tradycyjnie udział: król Felipe, królowa Letizia i Infantka Sofia. Później para królewska wydała przyjęcie w Pałacu Królewskim.
Data 12 października jest bardzo ważna w Hiszpanii - przypada wtedy Dzień Hiszpańskich Sił Zbrojnych, a także Święta Matki Bożej z Pilar i Matki Bożej z Guadalupe, a także rocznica odkrycia przez Kolumba Ameryki.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dania

Po południu 11 października księżna Mary wręczyła nagrody CSR Awards.

11 października królowa Margrethe i księżniczka Benedikte wzięły udział w koncercie zorganizowanym z 300-lecia zamku Fredensborg.

12 października królowa wręczyła nagrodę Queen Ingrid's Research Award, a później otworzyła nowe muzeum Stevns Klint Experience.


Wielka Brytania

Koronacja króla Charlesa odbędzie się 6 maja 2023 w Westminster Abbey, niemal 70 lat po ostatniej koronacji brytyjskiego monarchy, i zostanie poprowadzona tradycyjnie przez Arcybiskupa Canterbury. Razem z królem koronowana zostanie królowa Camilla. Jak poinformowano, ceremonia będzie obejmowała wiele tradycyjnych elementów, ale zostanie dostosowana do czasów współczesnych i będzie odzwierciedleniem "dzisiejszej roli monarchy i spojrzenia w przyszłość".


Królowa Camilla 13 października odbyła swoje pierwsze samodzielne wyjście po śmierci teściowej - spotkała się z pracownikami udzielającymi pomocy ofiarom przemocy domowej na oddziale położniczym Chelsea and Westminster Hospital w Londynie. Królowa od dawna angażuje się w walkę z przemocą domową i w trakcie wczorajszego wyjścia spotkała się m.in. z założycielką Silver Line, infolinii dedykowanej ofiarom tego rodzaju przemocy, której jest patronką.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKról z kolei odsłonił swoją pierwszą tablicę pamiątkową jako monarcha, otwierając ponownie po remoncie muzeum Burrell Collection w Glasgow. Muzeum zostało po raz pierwszy otwarte przez królową Elizabeth II w 1983.Książę i księżna Walii wzięli udział w obchodach 10-lecia programu Coach Core zainaugurowanego przy pomocy ich fundacji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesKsiężniczka Eugenie opublikowała nowe/stare zdjęcie ze swojego ślubu z Jackiem Brooksbank.


12 października, kolejnego dnia podróży po Afryce, hrabina Wessex odwiedziła Etiopię, gdzie w rezydencji brytyjskiego Wysokiego Komisarza przeczytała wpisy w księdze kondolencyjnej wyłożonej po śmierci królowej Elizabeth.
Jeszcze tego samego dnia wylądowała w Malawi, czwartym kraju, który odwiedziła w trakcie trwającej od 3 października podróży. Na miejscu wzięła udział w przyjęciu w Sunbird Waterfront Hotel, świętującym sukces programu eliminującego jaglicę, chorobę oczu prowadzącą do ślepoty w krajach rozwijających się.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

13 października, jedenastego dnia podróży, spotkała się z osobami, które przeszły operację oczu dzięki organizacji Sightsavers, odwiedziła Maganga Halth Centre oraz wzięła udział w obchodach Światowego Dnia Wzroku w Salimie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po południu spotkała się z Prezydentem Malawi, któremu wręczyła list z gratulacjami od króla Charlesa z okazji wyeliminowania jaglicy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Dwunastego dnia podróży odwiedziła szpital Kamuzu Central Hospital, gdzie spotkała się z personelem medycznym i pacjentami po operacji usunięcia zaćmy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Japonia

11 października księżna Kiko jako patronka Imperial Gift Foundation Boshi-Aiiku-kai odwiedziła centrum Katarian i Ishikawa Old Museum w mieście Katagami w prefekturze Akita.


Luksemburg

Z okazji zbliżającej się 10. rocznicy ślubu książę Guillaume i księżna Stephanie udzielili wywiadu luksemburskiemu magazynowi Télécran.Księżna Stephanie odwiedziła RehaZenter w Kirchberg, oferujący rehabilitację pacjentom po wypadkach.


Szwecja / Niderlandy

Z okazji Światowego Dnia Dziewczynki księżniczka Madeleine opublikowała zdjęcie swoich córek, Leonore i Adrienne z Florydy

Pierwszy dzień wizyty państwowej króla Willema-Alexandra i królowej Maximy w Szwecji zakończył się tradycyjnie bankietem. Królowa Niderlandów założyła suknię od Jana Taminiau, którą nosiła trzy lata temu podczas wizyty w Indiach, oraz Stuart Tiarę w kolejnej wersji. Królowa Silvia zdecydowała się na różową suknię i dawno nie widzianą Braganza Tiarę, księżniczka Victoria wybrała fioletową suknię na jedno ramię i Napoleonic Amethyst Tiarę wraz z kolczykami i broszkami z kompletu, natomiast księżna Sofia miała na sobie zieloną suknię z odkrytymi ramionami i swoją ślubną tiarę w wersji ze szmaragdami.
W trakcie wieczoru zarówno król Willem-Alexander, jak i król Carl Gustaf wygłosili swoje przemówienie. Drugi z panów przez pomyłkę powiedział, że księżniczka Victoria jest dumna z bycia "babcią" księżniczki Cathariny-Amalii :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDrugi dzień wizyty pary królewskiej Niderlandów w Szwecji rozpoczął się od spotkania z dyrektorami niderlandzkich i szwedzkich firm w Grand Hotelu razem ze szwedzką parą królewską i przyjęcia dla niderlandzkiej społeczności w Szwecji. Później goście razem z resztą szwedzkiej rodziny królewskiej - parą królewską, Następczynią Tronu z mężem, księciem Carlem Philipem i księżną Sofią - uczestniczyli w lunchu w Ratuszu. Po południu obie pary królewskie udały się w krótki rejs elektrycznym wodolotem do firmy energetycznej Stockholm Exergi AB oraz odwiedziły innowacyjne laboratorium SciLifeLab.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Wieczorem król Willem-Alexander i królowa Maxima zorganizowali koncert zwrotny niderlandzkiego skrzypka Tima Kliphuisa na cześć szwedzkiej pary królewskiej. Pojawili się również: księżniczka Victoria, książę Daniel, książę Carl Philip i księżna Sofia.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesTrzeciego i ostatniego dnia wizyty państwowej obie pary królewskie udały się do Goteborga, gdzie odwiedziły Lindholmen Science Park, wzięły udział w lunchu wydanym przez władze regionu oraz odwiedziły port w Goteborgu i firmę Volvo, aby dowiedzieć się więcej o zielonej transformacji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Na koniec wizyty odbyła się konferencja prasowa z udziałem króla Willema-Alexandra i królowej Maximy. Para królewska przyznała na niej, że ich córka, księżniczka Catharina-Amalia musiała wyprowadzić się z akademika z powodu pogróżek. Księżniczka wróciła do domu w Hadze i stamtąd codziennie musi dojeżdżać na zajęcia na Uniwersytecie Amsterdamskim, gdzie we wrześniu zaczęła studia. W ostatnich tygodniach z powodu gróźb ze strony mafii narkotykowej trzeba było wzmocnić ochronę - Amalia nie może swobodnie się poruszać poza Pałacem z powodu ryzyka ataku lub porwania. Jej rodzice mają jednak nadzieję, że podjęte środki bezpieczeństwa są tylko tymczasowe. Wyraźnie poruszona królowa powiedziała, że ma to poważne konsekwencje i jest bardzo trudne dla księżniczki, która przez to nie może prowadzić normalnego życia, jak inni studenci. Dodała jednak, że dzielnie znosi całą sytuację.

Embed from Getty Images
Jordania

12 października królowa Rania odwiedziła biuro aplikacji mobilnej Makesy, wspierającej lokalnych rzemieślników.


**** **** **** ****

Kochani! Właśnie dzisiaj niepostrzeżenie mija kolejny rok naszej wspólnej przygody - Blue Blood świętuje swoje 8. urodziny! Jak zawsze z zaskoczeniem i wzruszeniem spoglądam w kalendarz i przypominam sobie, jak wiele wydarzeń - zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych - śledziliśmy tutaj wspólnie. Nie zawsze było to łatwe zadanie - czasem trudno było za nimi wszystkimi nadążyć, a jeszcze trudniej opisać. Tym bardziej dziękuję Wam, że byliście tutaj ze mną, z dziewczynami i gośćmi, którzy wspólnymi siłami stworzyli te 2058 opublikowanych w tej chwili postów. Dziękuję dziewczynom - blogerkom i autorkom tego oraz innych blogów - oraz wszystkim innym osobom, które wniosły swój wkład w rozwój tego bloga - czy to poprzez napisane posty, udzielone wsparcie, czy też pozostawiony po sobie w inny sposób ślad. Dziękuję Wam, drodzy Czytelnicy, za każde wejście (a jest ich prawie 4 miliony!), każdy komentarz i każdą wiadomość. Dziękuję za wszystkie miłe słowa, propozycje i pytania, które do mnie kierowaliście. Naprawdę wiele dla mnie znaczą, choć nie zawsze miałam czas czy możliwość, by na nie wszystkie odpowiedzieć. Bardzo się cieszę się, że jesteście częścią tego bloga i mam nadzieję, że nadal będziemy razem świętować kolejne sukcesy i śledzić kolejne wydarzenia w królewskim świecie.

5 komentarzy:

 1. Gratulacje z okazji 8 urodzin Blue Blood to moim zdaniem najlepszy królewski blog zaglądam tu codziennie i mam nadzieję że będę zaglądać przez kolejnych 8 lat 🥳
  Nie mogę doczekać się koronacji w Wielkiej Brytanii liczę na wielu gości z rodzin królewskich 😊
  Zarówno na bankiecie jak i na koncercie w Szwecji najbardziej podobała mi się księżna Sofia 😍

  OdpowiedzUsuń
 2. Najserdeczniejsze gratulacje z okazji 8 rocznicy narodzin bloga. Blue Blood to mój ulubiony i właściwie jedyny blog, do którego regularnie codziennie zaglądam. Walnie przyczynił się do rosnącego z mojej strony zainteresowania monarchią. Wszystkiego najlepszego!

  OdpowiedzUsuń
 3. GRATULUJĘ! Bardzo się cieszę, że blog jest nadal prowadzony, podczas gdy wiele innych upadło. Tutaj wciąż widać zywe zainteresowanie monarchiami.
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 4. Wielkie gratulacje! Byłam, jestem i będę z Wami!!!

  Stephanie pięknie wygląda.

  Podobały mi się fioletowa i biała suknia Victorii - kolory doskonale pasowały do jej urody.

  Szkoda mi Amalii, musi żyć w wielkim stresie, nie zasługuje na to i tym bardziej przykro, że spotyka ją to tylko dlatego, że jest następczynią tronu.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.