wtorek, 18 października 2022

Letizia i Felipe w Niemczech, kampania na rzecz Lekarzy Bez Granic, pierwsze wyjście Rajwy + więcej

Niderlandy

 Tuż po wizycie państwowej w Szwecji królowa Maxima poleciała do Waszyngtonu, gdzie jako Specjalna Wysłanniczka Sekretarza Generalnego ONZ ds. Finansowania Włączającego wzięła udział w corocznym spotkaniu International Monetary Fund i Banku Światowego.Z kolei wczoraj wylądowała w Tanzanii z trzydniową wizytą w tej samej roli.

Embed from Getty Images

Drugiego dnia wizyty, w Kilimandżaro spotkała się z osobami z niewielką działalnością gospodarczą, z którymi rozmawiała o dostępie do usług cyfrowych i ubezpieczeniu oferowanym przez ACRE Africa, a także z kobietami korzystającymi z programu MomCare, który pomaga kobietom ciężarnym i młodym matkom płacić za opiekę medyczną.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDania

15 października książę Christian obchodził 17. urodziny. Oficjalne zdjęcie udostępnione przez Dwór Królewski wykonał jeden z jego kolegów.

Poinformowano, że przełożone jubileuszowe przyjęcie w Ratuszu w Kopenhadze z okazji 50-lecia panowania królowej Margrethe odbędzie się 12 listopada. Przyjęcie początkowo planowano w styczniu, później zostało przesunięte na wrzesień, ale wtedy również zostało odłożone z powodu śmierci królowej Elizabeth II.


Księżna Carina Sayn-Wittgenstein-Berleburg otworzyła plac zamku Bad Berleburg dla uczestników spotkania "Attelage de Tradition Meeting", którzy przybyli na miejsce zabytkowymi powozami.


Wielka Brytania

Królowa Camilla 16 października pojawiła się na wyścigach konnych British Champions Day na torze wyścigowym Ascot i wręczyła nagrodę zwycięzcy.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Opublikowano nowe zdjęcie królowej z niektórymi z 1000 misiów Paddington, które złożono w hołdzie zmarłej królowej Elizabeth. Misie zostały już zebrane spod królewskich rezydencji i aktualnie są dokładnie szorowane i czyszczone zanim trafią do swoich nowych właścicieli - małych podopiecznych organizacji Barnardo's. W 2016 patronat nad tą organizacją królowa Elizabeth przekazała obecnej królowej Camilli.
Fotografię wykonał Chris Jackson 13 października, w dniu 64. rocznicy wydania pierwszej książki z misiem Paddingtonem jako głównym bohaterem.

17 października wręczyła nagrodę literacką Booker Prize 2022. Na ceremonię przybyła w towarzystwie siostry, Annabel Elliot.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dzisiaj para królewska odwiedziła organizację Project Zero wspierającą młodych ludzi.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Szwecja

Miniony weekend księżniczka Victoria i książę Daniel z Estelle i Oscarem spędzili na Olandii, gdzie pomagali w zbieraniu jabłek w Solliden. Autorką udostępnionych zdjęć jest Następczyni Tronu.

18 października król Carl Gustaf i Następczyni Tronu wzięli udział w spotkaniu z nowym rządem.


Z kolei królowa Silvia i księżna Sofia wręczyły nagrodę Child10 Prize w Bibliotece Bernadotte w Pałacu Królewskim.


Rumunia

15 października rodzina królewska wzięła udział w obchodach 100. rocznicy koronacji króla Ferdinanda i królowej Marie. Księżniczka Margareta, prawnuczka pary, razem z mężem i młodszą siostrą Sofią uczestniczyła w uroczystościach w Katedrze w Alba Iulia w okręgu Alba, gdzie sto lat temu miała miejsce koronacja...

...natomiast Nicolae i Alina Medforth-Mills pojawili się na nabożeństwie w Katedrze w Curtea de Argeș, gdzie pochowana jest para królewska oraz inni członkowie rumuńskiej rodziny królewskiej (m.in. dziadkowie Nicolae, król Mihai i królowa Anne).


Luksemburg

Książę Guillaume i księżna Stephanie odebrali pamiątkowe znaczki wydane z okazji ich 10. rocznicy ślubu, która przypada w tym tygodniu. Wykorzystano do nich nowe zdjęcie pary.


15 października wielki książę Henri, wielka księżna Maria Teresa, książę Felix, książę Louis i księżniczka Alexandra byli obecni na zbiórce pieniędzy na wsparcie ofiar gwałtów wojennych. Zbiórkę zorganizowało w w Biarritz stowarzyszenie wielkiej księżnej, Stand Speak Rise Up!


Norwegia

W dniach 13-16 października królowa Sonja odbyła czterodniową wizytę roboczą w Minnesocie w USA, w trakcie której spotkała się z gubernatorem stanu, otworzyła nowe archiwum z materiałami dotyczącymi norweskich imigrantów w t. Olaf College oraz otworzyła Norway House w Minneapolis.

Księżna Mette-Marit przyjęła na audiencji w Skaugum sekretarz generalną Lekarzy Bez Granic. Księżna została patronką tegorocznej kampanii telewizyjnej, w trakcie której zbierane będą fundusze na rzecz organizacji, i w nagranym przemówieniu zachęcała do zaangażowania się.


W trakcie ostatniego wyjścia książę Haakon potwierdził krążące od jakiegoś czasu plotki o rozmowach dotyczących odebrania tytułu księżniczce Marcie Louise. Rozmowy w tej sprawie pomiędzy królem Haraldem, księciem Haakonem i księżniczką zainicjowano po tym, jak Norwegowie zaczęli krytykować księżniczkę za promowanie swoim tytułem działalności narzeczonego, szamana Dureka Verretta, który twierdzi, że jego medaliony są w stanie wyleczyć nowotwór czy COVID-19.
Jak powiedział Następca Tronu, jest to trudna sytuacja, bo polubili Dureka i chcą go powitać w rodzinie, ale jednocześnie "czuję wielką odpowiedzialność za instytucję [monarchii]. Musimy o tym porozmawiać i znaleźć rozwiązanie. I to właśnie staramy się teraz robić, aby znaleźć dobrą drogę naprzód [...]."


Tymczasem Martha Louise z córkami, Maud Angelicą, Leah Isadorą i Emmą Tallulah Behn oraz narzeczonym pojawiła się na premierze telewizyjnego show "Powerwomen Norge" przedstawiającego codzienne życie pięciu norweskich kobiet, w tym Leah.


Włochy

Nowa strona internetowa księcia Aosty Aimone, o której wspominałam w poprzednim poście, najwidoczniej nie spodobała się drugiemu z pretendentów do włoskiego tronu, księciu Vittorio Emanuele (synowi ostatniego króla Włoch). W obszernym liście do kuzyna nawołuje do jedności rodziny, ale jednocześnie podkreśla, że to jego król Umberto uważał za prawowitego spadkobiercę. Pomiędzy pretendentami od lat toczy się w tej kwestii konflikt, o czym więcej przeczytacie w tym poście.


Jordania

Dzisiaj książę Hussein z narzeczoną, Rajwą Al-Saif oraz stryjem ojca, księciem Hassanem bin Talalem zobaczyli wystawę poświęconą Haszymitom. Dla Rajwy było to pierwsze oficjalne wyjście.
Na ten moment mamy tylko nagranie.

Belgia

16 października król Philippe i królowa Mathilde wzięli udział w nabożeństwie z okazji 150-lecia klasztoru benedyktynów Maredsous Abbey w Maredsous w Walonii.

17 października królowa wzięła udział w szóstej pieszej wycieczce z okazji swoich 50. urodzin w prowincji Hainaut w Walonii. Tym razem towarzyszyli jej podopieczni dwóch organizacji - La Porte Ouverte, oferującej schronienie młodzieży z problemami psychicznymi, La Pommeraie wspierającej osoby niepełnosprawne - oraz uczniowie szkoły podstawowej L’Arc-en-ciel oferującej kształcenie specjalne.

18 października odbyła z kolei wycieczkę rowerową przez Pelt, Hechtel, Lommel, Balen i Leopoldsburg w Limburgii razem z: członkami klubu kolarskiego De Bokkerijders, uczestnikami projektu „Rap op Stap” organizacji Horizont i młodzieżą.


Japonia

16 października księżniczka Kako uczestniczyła w wydarzeniu dotyczącym praw kobiet i dziewcząt "Girls Messe 2022 - Community Action Challenge 100 Award and B-P Award Ceremony" zorganizowaną przez Japońską Federację Skautek w Tokio.Hiszpania

Po południu 16 października król Felipe i królowa Letizia wylecieli z Madrytu do Berlina na trzydniową wizytę państwową w Niemczech.
Po przybyciu na miejsce spotkali się z Hiszpanami mieszkającymi w Niemczech w Ambasadzie Hiszpanii w Berlinie.

Embed from Getty Images


17 października para królewska została oficjalnie powitana przez Prezydenta i Pierwszą Damę Niemiec w Pałacu Bellevue. Później goście tradycyjnie złożyli wieniec w Nowym Odwachu, upamiętniając ofiary wojny i tyranii. Król Felipe odwiedził też Instytut Fritza Habera oraz spotkał się z kanclerzem Niemiec.
Dzień zakończył się bankietem wydanym w Pałacu Bellevure przez Parę Prezydencką. Królowa pojawiła się w czerwonej sukni Stelli McCartney, w której zadebiutowała na kolacji z okazji 50. urodzin króla Willema-Alexandra.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzisiejszy poranek królowa Letizia spędziła w towarzystwie Pierwszej Damy, odwiedzając wystawę czasową w muzeum sztuki PalaisPopulaire, na której znalazły się dzieła wypożyczone z hiszpańskiego muzeum Helga de Alvear w Cáceres‎. Później dołączyła do króla Felipe na spotkaniu w Ratuszu z władzami Berlina i sesji zdjęciowej przy Bramie Brandenburskiej. Po południu razem z Parą Prezydencką byli obecni na otwarciu Targów Książki we Frankfurcie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
1 komentarz:

  1. Letizia wyglądała obłędnie w tej czerwonej sukni. Liczyłam na tiarę, ale niestety chyba już dłużej na baknietach w krajach nie-monarchiach nie zakłada się tiar. Zdetronizowane rodziny królewskie od dawna mają tendencję do skręcania w stronę celebrytów, ale dzieje się to też w panujących rodzinach. Martha Louise z rodziną jest tego jaskrawym przykładem. Generalnie jestem przeciwko odbieraniu nadanych tytułów, ale w tym przypadku zdecydowany ruch Małgorzat

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.