wtorek, 5 listopada 2019

Wieści z Tajlandii, książki kucharskie, dokument "Prince Charles: Inside the Duchy of Cornwall", suknia Anne-Marie na wystawie + więcej


Bhutan

Jak co miesiąc wydano tradycyjną kartkę z kalendarza. Od jakiegoś czasu niestety nie zawsze widzimy w niej nowe zdjęcie naszej królewskiej trójki, ale tym razem użyto do niej wyjątkowej nowej fotografii małego księcia ubranego w kimono. Jak czytamy w opisie kartki, zdjęcie zostało wykonane w ostatnim czasie w Japonii, do której książę Jigme Namgyel udał się z rodzicami na intronizację Cesarza Naruhito. Kimono jest prezentem dla niego od nowej Pary Cesarskiej.
Jak zwykle, kartkę możecie pobrać w dowolnym rozmiarze TUTAJ. Jak Wam się podoba?

yellow.bt
Holandia

31 października królowa Maxima uczestniczyła w ceremonii wręczenia nagrody Prix de Rome Visual Art 2019 w Stedelijk Museum w Amsterdamie. Nagroda ma na celu odkrycie utalentowanych artystów oraz promowanie ich rozwoju.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

Wczoraj królowa Maxima wręczyła nagrodę Prince Bernhard Culture Fund Prize w towarzystwie księżniczki Beatrix.

Embed from Getty Images

© Robin Utrecht

© Jorrit Lousberg

© Jorrit Lousberg

Dziś królowa Maxima otworzyła 9. edycję "Pensioen3daagse", które potrwa przez trzy dni. Jego celem jest zwiększenie powszechnej wiedzy na temat emerytur.

© Valerie Kuypers

© Valerie Kuypers

© Valerie Kuypers

newmyroyals.com


Grecja

Królowa Anne-Marie i książę Nikolaos zobaczyli wystawę "Greek Fashion – 100 inspirational and creative years" w centrum kultury Hellenic Cosmos. Wśród 100 wystawionych kreacji znalazła się jedna należąca do królowej: żółta, muślinowa suknia od greckiego projektanta Jeana Dessèsa, którą miała na sobie m.in. w trakcie sesji zdjęciowej dla magazynu LIFE w październiku 1966. Została uszyta dla królowej na ślub holenderskiej księżniczki Beatrix i Clausa von Amsberga w marcu 1966. Suknia została odkryta w szafie w Pałacu Królewskim Tatoi w 2005 przez konserwator tkanin Tatianę Koussoulou z Ministerstwa Kultury i Sportu. To pierwszy raz, kiedy przedmiot z Pałacu Tatoi został zaprezentowany szerszej publiczności.


Malezja

W ostatnim czasie do sprzedaży trafiły dwie królewskie książki kucharskie. Pierwsza z nich, "Air Tangan Tengku Puan Pahang: Manisan Tradisional Pahang" została napisana przez obecną królową Malezji Azizah Aminah i zawiera przepisy na tradycyjne malezyjskie potrawy ze stanu Pahang, z którego pochodzi jej mąż, król Abdullah, i którego jest Sułtanem. Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej, na której możemy kupić publikacje królowej, Azizah Aminah, jako trzecia córka poprzedniego Sułtana Johoru Ibrahima Ismaila, "od najmłodszych lat miała okazję kierować przygotowaniami uczt i bankietów dla pałacowych gości", co sprawiło, że pokochała gotowanie. Do dzisiaj, spośród wielu innych zainteresowań, jej największą pasją jest właśnie gotowanie. Co ciekawe, dla królowej bynajmniej nie jest to pierwsza publikacja. W 2005, w czasie, kiedy była jeszcze księżną koronną stanu Pahang, wydała swoją pierwszą książkę kucharską, "Airtangan Tengku Puan Pahang Masakan Tradisional Pahang", która wkrótce została wyprzedana. Obecnie można kupić poprawione i zrewidowane wydanie.
Całość zysków ze sprzedaży obu pozycji jest przekazywana fundacji pod patronatem królowej, Tunku Azizah Fertility Foundation (TAFF), która na początku października świętowała 15-lecie istnienia. Fundacja wspiera bezpłodne pary starające się o dziecko m.in. przez finansowanie zabiegów in vitro. Dla pary królewskiej Malezji, ta kwestia jest z pewnością bliska ich sercu, sami zmierzyli się z tego typu trudnościami, o dziecko starali się przez prawie dziesięć lat (w końcu doczekali się ich sześciorga), o czym królowa wspominała w trakcie swojego przemówienia podczas obchodów 15. rocznicy założenia fundacji.

New Straits Times / nst.com.my

Twitter

cheminahsayang.com


Dania

W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się także o kolejnej królewskiej książce kulinarnej. Dziś do sprzedaży trafiła książka współtworzona przez księżną Marie, "Mad Med Respekt" ("Jedzenie z Szacunkiem"), która zwraca uwagę na kwestię marnowania żywności. Znajduje się w niej w sumie 80 przepisów na potrawy dla całych rodzin oparte na składnikach i resztkach, które Duńczycy często wyrzucają, a do tego pomysły na przekąski, śniadania czy desery oraz wskazówki dla gospodarstw domowych, jak nie marnować żywności. Księżna napisała wstęp do książki, a także zamieściła w niej cztery swoje przepisy. Od każdego sprzedanego egzemplarza zostanie wygenerowana darowizna na rzecz DanChurchAid pod patronatem księżnej, organizacji walczącej z ubóstwem i głodem na świecie.
Dzisiaj księżna wzięła udział w premierze książki.

arnoldbusck.dk

Post udostępniony przez DET DANSKE KONGEHUS (@detdanskekongehus)


31 października księżna Mary wręczyła nagrody FSR-Danish Auditors Awards.

newmyroyals.com

© Carsten Lundager
W zeszłym tygodniu księżna odwiedziła szkołę Vibenshus.

newmyroyals.com

Książę Frederik i księżna Mary odwiedzili Muzeum Sztuki Brandts w Odense. Do miasta przybyli w związku z coroczną ceremonią wręczenia swoich nagród Kronprinsparrets Priser.


Tego samego dnia wieczorem uczestniczyli w próbie generalnej.


Poniżej możecie obejrzeć fragmenty ceremonii i spotkanie pary książęcej z laureatami nagrody.
2 listopada książę Frederik i księżna Mary wręczyli swoje nagrody.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com
3 listopada księżna Mary z Christianem i Josephine pojawili się na corocznym Hubertus Hunt.5 listopada księżna Mary wspólnie ze swoją fundacją odwiedziła Høng Efterskole.

© Steen Brogaard

© Steen Brogaard

© Steen Brogaard

© Steen Brogaard

Królowa Małgorzata wręczyła dzisiaj nagrodę Ebbe Muncks Hæderspris 2019.

© Ritzau Scanpix


Wielka Brytania

31 października księżna Kornwalii wydała przyjęcie dla zwycięzców konkursu pisarskiego Queen's Commonwealth Essay Competition 2019.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


W ubiegłym tygoniu księżna Meghan złożyła niezapowiedzianą wizytę w piekarni Luminary Bakery, aby razem z nimi świętować otwarcie nowej siedziby w Londynie. Luminary Bakery ma na celu wzmocnienie pozycji najbardziej upośledzonych społecznie i ekonomicznie kobiet w Wielkiej Brytanii poprzez programy szkoleniowe, dzięki którym mogą nauczyć się pieczenia na profesjonalnym poziomie. Po raz pierwszy Meghan odwiedziła piekarnię na początku roku i musiała być pod wrażeniem pracy, jaką wykonują, skoro przedstawiła ją w redagowanym przez siebie wrześniowym numerze brytyjskiego Vogue'a.
Earlier this week The Duchess of Sussex visited the women of @LuminaryBakery as they celebrated the opening of their new location. It was a special moment to acknowledge the spirit of Luminary and their remarkable business model that opens its arms to women from vulnerable circumstances (be it abuse, poverty, trafficking, marginalisation) and equips them with the job skills and confidence to succeed. Having sat down with @luminarybakery at their flagship location earlier this year and from that inspiring visit choosing to feature them as #ForcesForChange in the September issue of @britishvogue, Her Royal Highness was proud to be invited to attend the launch of their second bakery. This addition will enable the organisation to provide services, support and mentoring for four times the number of women. Luminary Bakery - a sustainable grassroots organisation in the heart of London - is a beautiful example of community and uplifting those during hardship for the greater good. If you find yourself in the area, please visit and support the women of @LuminaryBakery to enjoy their delicious baked goods and to see the impactful work they’re doing. Video © SussexRoyal
Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)31 października ITV wyemitowało drugą, ostatnią część dokumentu "Prince Charles: Inside the Duchy of Cornwall".

2 listopada książę Harry przybył z krótką wizytą do Japonii na finał odbywających się tam mistrzostw świata w rugby. Najpierw odwiedził nowe centrum treningowe Para Arena, gdzie spotkał się z paraolimpijczykami.


Hello Japan! 👋🏻🇯🇵 • The Duke of Sussex has arrived in Japan ahead of today’s Rugby World Cup 2019 Final. First stop is a visit to the new Para Arena training centre, a fully accessible venue to provide equal opportunities to the local community. The Duke met with local Paralympic hopefuls as they participated in training sessions including wheelchair rugby, boccia, and powerlifting. This was especially meaningful to His Royal Highness, who five years ago founded @WeAreInvictusGames - which uses the power of sport to inspire recovery and support rehabilitation of wounded veterans who have physical or mental injuries. Japan is the first-ever country to host two Paralympic Games! Next year Tokyo will welcome over 4,000 athletes from around the world, creating a huge opportunity to help celebrate and promote diversity. Thank you for the warm welcome, and good luck with all the training and preparation! We look forward to seeing you all compete in the @Tokyo2020 Paralympic Games next year! • 日本の皆さん、こんにちは!👋🏻🇯🇵 • サセックス公爵殿下は、本日のラグビーワールドカップ2019決勝戦を観戦するために来日しました。 観戦に先立って日本財団パラアリーナを視察しました。この施設は、パラリンピック競技普及の環境改善と地域社会に平等な機会を提供する目的で建設され、すべてがユニバーサルデザインで作られています。 殿下は、パラリンピックに向けてトレーニングに励む日本の車いすラグビー、ボッチャ、パワーリフティングの選手らと交流しました。スポーツの力を利用し、身体・精神的な怪我を負った退役軍人の支援と回復を促す@WeAreInvictusGamesを5年前に設立した殿下にとって、今回の視察は思い入れが深いものでした。 日本は世界で初めて2度目のパラリンピックを開催することになる国です。東京は来年、世界中から4,000人以上のアスリートを迎えます。多様性を祝い、促進する大きなチャンスとなることでしょう! 皆様の温かい歓迎を心より感謝します。トレーニング、頑張ってください!来年の@Tokyo2020パラリンピックで皆様の雄姿を拝見するのを楽しみにしています Photo © SussexRoyal/PA
Post udostępniony przez The Duke and Duchess of Sussex (@sussexroyal)


Później obejrzał finałowy mecz pomiędzy Anglią a RPA razem z księciem Fumihito, księżną Kiko i księciem Albertem z Monako. Po zakończonym meczu pogratulował południowoafrykańskiej drużynie wygranej.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk


Hiszpania

4 listopada król Felipe i królowa Letizia z córkami przybyli do Barcelony na obchody 10-lecia Fundacji Księżniczki Girony i połączone z nimi rozdanie nagród tejże fundacji.

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el ReyWieczorem cała czwórka pojawiła się na uroczystej ceremonii wręczenia nagród Księżniczki Girony, którego dokonała po raz pierwszy księżniczka Leonor i wygłosiła przemówienie.

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey


Embed from Getty Images5 listopada król Felipe, królowa Letizia, Leonor i Sofia pojawili się na konferencji "El talento atrae al talento" zorganizowanej z okazji 10-lecia Fundacji Księżniczki Girony.

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey

Casa de S.M. el Rey


Embed from Getty Images


Szwecja

Sofia i Carl Philip udzielili wywiadu SVT, w którym rozmawiali o swojej nowej kampanii #nejtillnäthat i innych inicjatywach, nad którymi pracują w celu walki z nienawiścią w Internecie.


Sofia pojawiła się na imprezie z okazji Halloween w centrum Project Playground w Hallonbergen.


3 listopada księżniczka Madeleine pojawiła się na obchodach 10-lecia Szwedzkiego Kościoła na Florydzie.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com
Norwegia

Na imprezie z okazji Halloween bawili się książę Haakon i księżna Mette-Marit. Przebrali się za Richie'go i Margot Tenenbaum, postaci z filmu "The Royal Tenenbaums" (Genialny klan) z 2001 roku.Post udostępniony przez H.K.H Mette-Marit (@crownprincessmm)

4 listopada król Carl Gustaf i królowa Silvia wydali przyjęcie dyplomatyczne dla nowo mianowanych Ambasadorów. Obecni byli również księżniczka Victoria i książę Daniel.

newmyroyals.com


Luksemburg

2 listopada rodzina wielkoksiążęca - Wielki Książę Henri, książę Felix i księżna Claire nieoczekiwanie z dwójką swoich pociech, Amalią i Liamem, oraz książę Louis i książę Guillaume pojawili się na mszy ku czci zmarłych członków rodziny.

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

© Cour grand-ducale / Sophie Margue

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Monako

Charlene i Albert z dziećmi przylecieli na kilka dni do Japonii, gdzie odbywały się mistrzostwa świata w rugby. Cała czwórka obejrzała mecz pomiędzy Anglią a RPA.


Para książęca zabrała także dzieci do jednej z lokalnych szkół.


Wczoraj księżna opublikowała nowe zdjęcia Jacques'a i Gabrielli.
Post udostępniony przez HSH Princess Charlene (@hshprincesscharlene)


Tajlandia

Tymczasem w Tajlandii w ostatnim czasie także sporo się dzieje. W czasie, kiedy byliśmy zajęci intronizacją w Japonii, król Maha Vajiralongkorn odebrał swojej oficjalnej "kochance", Sineenat Wongvajirapakdi, wszystkie tytuły, które przyznał jej zaledwie kilka miesięcy wcześniej (w tym tytuł "Królewskiej Szlachetnej Małżonki") oraz wojskowe i królewskie odznaczenia. Jako powód podano "nieposłuszeństwo wobec króla i królowej". Sineenat knuła przeciwko oficjalnej, czwartej małżonce Mahy, królowej Suthidzie, i próbowała podnieść się do "tej samej rangi co królowa". Według krążących informacji, Sineenat nie była zadowolona z decyzji Mahy Vajiralongkorna, by uczynić królową właśnie Suthidę; uważała, że sama powinna nią być.
Sineenat otrzymała tytuł "Królewskiej Szlachetnej Małżonki" w lipcu tego roku, został on wówczas przyznany po raz pierwszy od niemal wieku. Maha Vajiralongkorn przyznał się tym samym do poligamii, jako że jego małżonką wciąż jest Suthida na Ayudhya. Jeszcze do lat 20. ubiegłego wieku poligamia tajskiego władcy nie była niczym dziwnym, niemniej odkąd kraj stał się monarchią konstytucyjną w 1932 żaden król się jej nie dopuścił. Ojciec Mahy, zmarły trzy lata temu król Bhumibol Adulyadej, miał tylko jedną żonę, królową Sirikit.
Dla przypomnienia, Maha Vajiralongkorn, od 2016 król Tajlandii, na kilka dni przed swoją majową koronacją podał do publicznej wiadomości, że po raz czwarty się ożenił. Jego wybranką była dotychczasowa kochanka, generał Suthida na Ayudhya, i to ona stała się nową królową Tajlandii.
Obecna sytuacja Sineenat jest bardzo niepewna, na razie straciła tylko tytuły i wypadła z łaski króla, ale niewykluczone, że zostanie oskarżona za obrazę majestatu, za które grozi wieloletnie więzienie.
Zaledwie kilka dni później, król Maha Vajiralongkorn zwolnił sześciu urzędników za poważne przewienienia, które miały zaszkodzić służbie królewskiej, i w następnym tygodniu kolejnych czterech za "wyjątkowo złe przewinienia", "cudzołóstwo", w tym dwóch oficerów wojskowych za "niestosowne do swoich stopni i tytułów zachowanie".

Król Maha z Sineenat - bbc.comKilka dni po pozbawieniu Sineenat wszystkich tytułów, król Maha i królowa Suthida pojawili się na koncercie hiszpańskiego śpiewaka José Carrerasa w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Tańca i Muzyki w Bangkoku.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

6 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się pomysł z książką Królowej Malezji. Miło, że połączyła pasje z działaniem charytatywnym, z którym jest związana przez wcześniejsze osobiste doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Biedna czwarta żona króla Mahy.
  Leonore w tym roku poczyniła wiele kroków na drodze do roli królowej. Zaprezentowała się jako inteligentna, utalentowana, skromna, urocza młoda kobieta. Trudno uwierzyć, że ma dopiero 14 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

   Usuń
 3. Księżna Mary pięknie wyglądała na rozdaniu nagród.
  Urocze są te nowe zdjęcia bliźniaków z Monako.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, czy Amalia będzie kiedyś panować w Luksemburgu. Na razie się na to zanosi.

  Piękne stroje Letizii i Mary na rozdaniach nagród.

  Leonor będzie śliczną kobietą.

  Bardzo podoba mi się inicjatywa Marie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Amalia jest przesłodka i ma ślicznego pieska. Natomiast twarz Liama nie jest zbyt widoczna, ale też wygląda na uroczego.
  Bardzo fajny pomysł na Halloween Mette - Marit i Haakona.
  Szkoda, że u nas nie ma tak jak w Wielkiej Brytanii takich darmowych kursów nie tylko dla kobiet, ale i dla mężczyzn, czy chociażby jakiegoś drobnego dofinansowania. Za większość trzeba słono zapłacić.
  Carl Filip i Sofia powinni się zgadać z Harrym i Meghan i założyć fundację "Celebryci wśród rodziny królewskiej". Przykre jest to, że ośmieszają swoje dwory nawet jeśli mają więcej swobody niż rodzeństwo.
  Fred w okularach ? To ciekawe. Całkiem twarzowo.
  A Leonore znowu wytresowana do wypowiedzi. Nie wiem kto pisze jej te wypowiedzi, ale na pewno nie ta sama osoba, co jej ojcu, dlatego, że król wypada autentycznie, a ona wprost przeciwnie. Robią jej tym wielką szkodę.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.