środa, 6 listopada 2019

18. urodziny księżniczki Élisabeth


25 października księżna Brabancji Élisabeth obchodziła swoje 18. urodziny. Z tej okazji już kilka dni wcześniej opublikowano kilka nowych zdjęć wykonanych przez Michela Gronembergera na zamku Laeken.

Michel Gronemberger PhotographeMichel Gronemberger Photographe

Michel Gronemberger Photographe

W dniu urodzin zorganizowano specjalną uroczystość z udziałem rodziny, członków rządu, nauczycieli księżniczki, pracowników i małych pacjentów ze szpitala dziecięcego Princess Elisabeth Hospital, nazwanego na jej cześć, który oficjalnie otworzyła w czasie swojego pierwszego wyjścia w 2011; oraz 80 rówieśników księżniczki, urodzonych w tym samym miesiącu i roku co ona.


Belgian Monarchy

W trakcie uroczystości księżna Brabancji została odznaczona Wielką Wstęgą Orderu Leopolda, najwyższym i najstarszym orderem Królestwa Belgii nazwanym na cześć jej pierwszego króla Leopolda I.

Belgian Monarchy

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Order przyznawany jest zarówno Belgom, jak i cudzoziemcom (odznaczeni nim zostali m.in.: król Willem-Alexander i królowa Maxima, Cesarzowa Masako, król Abdullah i królowa Rania, a z Polaków m.in. Lech Wałęsa czy obecna Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda) za szczególne zasługi dla kraju, zdobyte w służbie cywilnej lub wojskowej na lądzie i na morzu. Order posiada pięć klas: Wielką Wstęgę, Wielkiego Oficera, Komandora, Oficera i Kawalera.

Belgian Monarchy

Zarówno król Philippe, jak i księżniczka Elisabeth zabrali głos. Król w swoim przemówieniu mówił m.in.: "Droga Elisabeth, Twoja mama i ja bardzo się cieszymy, mając Cię za córkę. Jesteśmy z Ciebie dumni."
Przemówienie Elisabeth postanowiłam Wam przetłumaczyć.

Wasze Królewskie Mości,
Drodzy goście,
Panie i Panowie,

Cieszę się, mogąc tutaj świętować z Wami moje osiemnaste urodziny. Zawsze będę pamiętać ten wyjątkowy moment.

Embed from Getty Images

W ciągu ostatnich osiemnastu lat doświadczyłam wielu wzbogacających chwil. Uczyniły mnie tym, kim jestem dzisiaj. Ukończenie osiemnastu lat jest przejściem do dorosłości. Chwilą, w której zastanawiam się nad wszystkim, co otrzymałam, i nad wszystkimi możliwościami, które mi zaoferowano. Teraz czuję tylko wdzięczność.

Przede wszystkim mojej rodzinie. Zawsze byli tutaj, aby mnie wspierać i zachęcać. Razem tworzymy silny zespół - oczywiście, szczególnie myślę o moich braciach i siostrze, Gabrielu, Emmanuelu i Eléonore. Dziękuję mamo, że zawsze tutaj jesteś i słuchasz. Dziękuję tato za zaufanie. Wiem, że zawsze mogę na Ciebie liczyć.

Belgian Monarchy

Chcę również podziękować moim nauczycielom. Miło Was tutaj dzisiaj widzieć. Wasza wiedza i zaraźliwy entuzjazm poszerzyły moje spojrzenie na świat i otworzyły drogę ku sztuce, muzyce i sportowi.

Cieszę się też, że szpital Księżniczki Elisabeth, z którym łączy mnie szczególna więź, jest tu dzisiaj z niektórymi pacjentami.

Embed from Getty Images

Dziękuję również tym z Was, którzy tak jak ja obchodzą w tym roku osiemnaste urodziny. Dziękuję za wspaniałe przesłania, które tu dzisiaj przynieśliście i za wszystkie inne świadectwa, które otrzymałam. Pokazują bardzo jasny obraz rzeczywistości, a także promieniują dużą mądrością. Podzielam Waszą troskę o przyszłość, w szczególności o klimat, i fakt, że musimy znaleźć zjednoczoną odpowiedź. Wierzę w przyszłość - ponieważ widzę, jak bardzo moje pokolenie jest w to zaangażowane. Dzielę z Wami tę samą nadzieję i dołączę do Was, aby coś zmienić.

Embed from Getty Images

Osiemnaście lat... Krok, który podejmuję z wielkim optymizmem. Zdaję sobie sprawę, że wciąż muszę się wiele nauczyć. Skupię się na tym w nadchodzących latach: starając się lepiej zrozumieć świat i pomagając go ulepszać, dając z siebie wszystko.


Belgia może na mnie liczyć.


W czasie przemówienia Elisabeth, królowa Mathilde z trudem powstrzymywała wzruszenie.

Embed from Getty Images

Myślę, że nie przesadzę pisząc, że wszyscy obecni byli z księżniczki dumni.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po godzinnej ceremonii księżniczka zapozowała do oficjalnych zdjęć: ze swoimi rówieśnikami, artystami występującymi w trakcie uroczystości, rodzicami, rodzeństwem, dziadkami i pozostałymi członkami rodziny. Autorem tych fotografii jest Bas Bogaerts,

Embed from Getty Images


Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy

Bas Bogaerts / Belgian Monarchy8 komentarzy:

 1. Księżniczka Elisabeth wyrosła na piękną kobietę.
  Te uroczystości były wspaniałe i widać, że rodzina Elisabeth bardzo Ją wspiera.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uroczystość była piękna, wzruszająca i godna. Elżbieta wypadła po prostu idealnie - spokojna, opanowana, dostojna, pewna siebie, jakby w ogóle się nie denerwowała wystąpieniem. Natomiast rodzice z trudem powstrzymywali łzy dumy.
  Można tylko żałować, że obyło się bez tiar:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Rośnie nam pokolenie przyszłych królowych, pięknych, mądrych i otwartych: Elisabeth, Ingrid, Leonore, mała Estelle...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniałe królowe wspaniałymi królowymi, ale pomyślcie co to będzie z książętami małżonkami i ich pozycją. Filip z UK i Henrik z Danii dość ciężko to przeżywali...

   Usuń
  2. A Daniel ze Szwecji?

   Usuń
  3. Daniel nie pochodzi z arystokracji, wiec raczej nie miał królewskich ambicji. Na jakas wielka karierę w zadnej dziedzinie także raczej chyba nie mogl liczyc. Wydaje się być zadowolony z obecnej pozycji i pracy charytatywnej. Widac tez, ze to on, w sumie prosty chłopak, jest w tym związku silniejszy psychicznie i daje ogromne wsparcie i sile Victorii.
   Ale faktycznie, wydaje się, ze mężczyznom trudniej jest zyc u boku zony królowej niż paniom u boku krolow, inna mentalnosc

   Usuń
 4. Dodac trzeba Katarzynę Amalię z Holandii oraz, jezeli nic sie nie zmieni - mała amalia z Luxemburga.
  W 1005 zgadzam sie ze zdaniem KarolinyJoanny!

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna ceremonia widać na twarzy rodziców ogromną dumę z przyszłej królowej
  Też żałuję że nie było okazji zobaczenia Elżbiety w tiarze ale mam nadzieję że teraz będziemy ją widywac na oficjalnych bankietach swoją drogą ciekawe którą tiare wybierze jako pierwszą?

  OdpowiedzUsuń

Prosimy o wyrażanie swoich opinii w sposób uprzejmy i kulturalny. Wszelkie wulgarne i obraźliwe komentarze są niedozwolone i będą niezwłocznie usuwane. Dziękujemy.

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.