Jak się ubrać na uroczystość? To pytanie, które tak często zadają sobie kobiety, współcześnie towarzyszy i mężczyznom. Tym bardziej, gdy trzeba się elegancko pokazać na przyjęciu, wziąć udział w gali, czy właściwie dobrać garderobę na spotkanie. Według starego przysłowia: "jak cię widzą, tak cię piszą". W protokole dyplomatycznym właściwe ubranie to- można by rzec- abecadło. Niestaranność, niedopatrzenie, wpadki, czy narażanie się na śmieszność poprzez wygląd to akurat taki typ gaf, które bolą najbardziej i najdłużej.
Należy wyróżnić kilka rodzajów uroczystości, które narzucają konkretny typ ubioru. Można je dla ułatwienia sprowadzić do trzech grup:
- oficjalna wizyta i spotkanie, koktajl, lampka wina; gala, koncert, bal w teatrze, czy operze, na które należy się wybrać w nieco bardziej eleganckim stroju niż na co dzień;
- uroczystości, w wypadku których na zaproszeniu brak stosownej informacji. W takim przypadku, jeśli pozwala nam na to czas, warto zadzwonić do organizatorów i upewnić się, jaki jest obowiązujący strój. Pozwoli to uniknąć możliwego blamażu.
Na oficjalnych zaproszeniach na bankiety, obiady, czy bale najczęściej można spotkać angielskie zwroty "white tie" albo "black tie". Z zasady white tie odnosi się do wytwornego stroju noszonego za dnia, zaś black tie określa najbardziej elegancką garderobę, noszoną po zmroku. W obu przypadkach są to szykowne i eleganckie typy ubioru.
White tie- to u mężczyzny frak
Black Tie- to u mężczyzny smoking
"WHITE TIE" |
"BLACK TIE" |
Kobiety w zasadzie mają większą dowolność. w pierwszym przypadku mogą wybierać między krótką sukienką, suknią koktajlową, a długą suknią, natomiast w drugim właściwsza będzie wytworniejsza suknia balowa. Gdy jednak na oficjalnym zaproszeniu znajduje się adnotacja "krótka sukienka" nie należy uważać, że chodzi o czarną mini, ale traktować to jako przesłanie, że właściwym będzie założenie sukienki sięgającej kolan. Jeśli pojawi się napis "ordery" i jeśli się takie posiada, oczywiście należy je przypiąć.Gdy na zaproszeniach nie ma wzmianki o stroju, a nie mamy czasu na upewnienie się co do tego, jaki ubiór obowiązuje, należy wziąć raczej pod uwagę, że będzie to zwykły ubiór formalny. Tradycyjną praktyką jest, że o konieczności włożenia bardziej eleganckiego stroju bezwzględnie należy gościa powiadomić.
DRESS CODE- czyli jak to odkodować?
- "lounge suit" (garnitur i krawat)
- "tenue de ville" (to styl buisness dress, czyli elegancji biznesowy)
- "planters" (biała koszula z długim rękawem, krawat i ciemne spodnie)
- "shirt and tie" (koszula i krawat, kolory nie grają roli)
- "island casual" (koszula hawajska i spodnie w kolorze khaki)
- "bush shirt" (koszula z długim lub krótkim rękawem z ozdobnym zakończeniem lub wyszywana, noszona na zewnątrz, nie wetknięta w spodnie)
- "tuxedo" oraz "smoking jacket" (to samo co black tie)
- "red sea rig" oraz "gulf rig" lub "schooner rig" (frak bez marynarki)
- "dinner jacket" (smoking z ciemną albo jasną marynarką)
Kilka uniwersalnych zasad, które należy mieć na uwadze:
- Panie do długiej sukni oraz sukni balowej bezwzględnie powinny zakładać buty na wysokim obcasie.
- Kapelusze panie mogą zakładać na przyjęcia ogrodowe, ale nie po 17.00.
- Długie rękawiczki- panie nie zdejmują ich podczas powitań, czy tańca, ale koniecznie przed zasiadaniem do posiłku.
- Makijaż- przed południem bardziej dyskretny i stonowany; wieczorem może być wyrazisty i odważniejszy.
- Koniecznie trzeba się liczyć z miejscowymi zwyczajami, które mogą być nieco bardziej odmienne niż te, które znamy.
- Należy mieć też wzgląd na odpowiednie barwy: "Brytyjski protokół monarszy wskazuje kolory, których zaproszone kobiety powinny unikać, by nie konkurować z królową (to, jaki kolor się wybierze jest istotne zwłaszcza, gdy wybieramy się z wizytą do Azji. Choćby w Chinach biel jest uznawana za kolor żałoby, zaś w krajach muzułmańskich zieleń ściśle wiąże się z wiarą).
- Ostrożnie z biżuterią u panów! Może ona się sprowadzać do obrączki, czy rodowego sygnetu, zegarka i spinek do mankietu.
- Do smokingu- białe szelki, czarne spodnie i skarpetki, czarne lakierki.
- Koszule męskie- inne wkłada się do fraka, a inne do smokingu; koszule z krótkim rękawem należy wyrzucić z szafy, bo są one po prostu nieeleganckie.
- Para powinna zwrócić uwagę na to, jak prezentuje się wspólnie.
- Należy wziąć pod uwagę porę dnia, miejsce i okoliczności, a także właściwie dobrać garderobę do własnej sylwetki.
W 2011 roku Barack Obama z małżonką spotkali się z królową, księciem Filipem oraz księżną i księciem Cambridge w Pałacu Buckingham. Michelle Obamie oberwało się za to, że ubrała się "jak na bal maturalny", w różowe bolerko. Zresztą pani Obamie sporo kłopotu przyprawił potężny wiatr, gdy wraz z mężem oraz królową Elżbietą II i księciem Filipem robili sobie zdjęcie przed pałacem Buckingham.
Bardzo poważne faux pas popełnił w 2005 roku wiceprezydent USA Dick Cheney. Został skrytykowany po obu stronach Atlantyku za strój, w jakim pojawił się na obchodach 60. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Uroczystość odbywała się zimą, więc faktycznie było zimno. Praktycznie wszystkie ważne osobistości pojawiły się wtedy w czarnych płaszczach, wystarczająco ciepłych i eleganckich. Cheney jednak postanowił wystąpić w ubraniu- można by rzec- bardziej przydatnym na górską wyprawę na Alasce. Włożył wysokie, brązowe buty i długą kurtkę puchową z białym futerkiem wokół kaptura, a do tego czapkę.
Podczas regulowanego protokołem dyplomatycznym spotkania cesarza Japonii z Premierem Rzeczypospolitej Polskiej w lipcu 2002 roku, żona Leszka Millera włożyła różowo-białą jedwabną sukienkę z napisami po angielsku: "romance", "pink", "love" i "sexy". Pani Aleksandra witając się z cesarzem i cesarzową nie przejmowała się tym zanadto, choć przecież cesarz zna angielski.
Szpilki
Buty te są szalenie eleganckie, podkreślają kobiecość i styl. Bez nich nie można się pokazać w sukni balowej, ale na co dzień bardzo utrudniają poruszanie się. Włożone na garden party lub inne przyjęcie stojące może oznaczać nie tylko zmęczenie, ale szybką kontuzję. Szpilki mogą nawet utknąć w kostce brukowej, pewne problemy miały z tym m.in:księżna Mary, czy księżna Kate.
Zmęczenie
Przed wizytą i formalnym spotkaniem należy trochę wypocząć, aby w sytuacji, gdy nadmiar obowiązków przewyższa możliwości fizyczne, nie paść ofiarą zmęczenia albo wybitnie usypiającego mówcy. A lista takich przypadków jest długa. Przysypiał i były prezydent Bronisław Komorowski, na przykład podczas wizyty pary książęcej z Luksemburga w Warszawie w 2014 roku, gdy zaproszono gości na koncert fortepianowy w Łazienkach Królewskich. Wtedy pomagała mu z sennością walczyć pierwsza dama, dyskretnie dając znaki i obdarzając męża dowcipnym spojrzeniem.
(Łukasz Walewski, "Przywitaj się z Królową")
O tak, dress code bywa kłopotliwy. Jak dotąd najbardziej zapadła mi w pamięć królowa Rania, która na jednym z królewskich ślubów pojawiła się w długiej spódnicy, mimo że pozostałe panie miały na sobie kostiumy o długości do kolan.
OdpowiedzUsuńTam jest chyba błąd. Black tie to dlugie lub krotkie sukienki (dowolnosc) natomiast white tie to długie suknie.
OdpowiedzUsuń