wtorek, 6 września 2022

Srebrny i rubinowy jubileusz panowania królowej Margrethe

Już w najbliższy weekend w Danii zaplanowano przesunięte ze stycznia uroczystości 50-lecia panowania królowej Margrethe. Przyjrzyjmy się obchodom jej dwóch poprzednich jubileuszy, aby zobaczyć, czego możemy się na nich spodziewać.Srebrny jubileusz


W styczniu 1997 królowa Margrethe świętowała 25. rocznicę swojego wstąpienia na tron. Był to dla niej szczególny jubileusz z uwagi na fakt, że jej ojciec, król Frederik IX, zmarł na trzy miesiące przed swoim srebrnym jubileuszem panowania.

Embed from Getty Images

Duńska monarchini ma wyjątkowego pecha do uroczystości, bo większość jej jubileuszy przyćmiły inne wydarzenia. 5 stycznia 1997 zmarł książę Bertil ze Szwecji, młodszy brat królowej Ingrid i tym samym wuj jubilatki. Duńska rodzina królewska była obecna na jego pogrzebie w Sztokholmie 13 stycznia, a zaraz po nim wróciła do Kopenhagi, by zdążyć na jubileuszowe uroczystości zaplanowane następnego dnia - poranne nabożeństwo oraz wieczorną galę w Teatrze Królewskim. Była na nich obecna najbliższa rodzina królowej - książę Henrik, książę Frederik, książę Joachim z pierwszą żoną, wówczas księżną Alexandrą, królowa Ingrid, księżniczka Benedikte, król Konstantinos i królowa Anne-Marie, książę Pavlos i księżna Marie-Chantal, księżniczka Alexia i książę Nikolaos z Grecji.Rankiem 15 stycznia monarchini razem z najbliższą rodziną pojawiła się na balkonie Pałacu Amalienborg, by pozdrowić zebranych Duńczyków, a następnie przejechała ulicami miasta na przyjęcie w Ratuszu.

Embed from Getty Images

Dzień zakończył się bankietem w Pałacu Christiansborg z udziałem zagranicznych gości. Zaproszeni zostali jedynie najbliżsi przyjaciele i krewni monarchini: król Harald i królowa Sonja z synem, księciem Haakonem z Norwegii (oraz szwedzka rodzina królewska, ale ona z uwagi na żałobę po księciu Bertilu, była nieobecna), królowa Ingrid, księżniczka Benedikte z mężem, księciem Richardem Sayn-Wittgenstein-Berleburg oraz dziećmi, księciem Gustavem, księżniczką Alexandrą i księżniczką Nathalie, oraz królowa Anne-Marie z królem Konstantinosem, księciem Pavlosem, księżną Marie-Chantal i księciem Nikolaosem. 

Rubinowy jubileusz


Piętnaście lat później, w styczniu 2012 królowa świętowała 40-lecie swojego panowania. Uroczystości rozpoczęły się już 10 stycznia od przyjęcia w duńskim Parlamencie Folketinget, w którym wzięła udział cała rodzina królewska (za wyjątkiem księżnej Marie, będącej wówczas w zaawansowanej ciąży z księżniczką Atheną) oraz popołudniowej konferencji prasowej w Pałacu Christiana IX z udziałem królowej.

Embed from Getty Images

Następnego dnia natomiast rodzina królewska pojawiła się na otwarciu dwóch jubileuszowych wystaw we Frederiksborgu oraz Muzeum Amalienborg. Na jednej z nich królowa, z pomocą księcia Christiana, odsłoniła swój nowy portret z następcami, księciem Frederikiem i księciem Christianem.
14 stycznia królowa Margrethe i książę Henrik oraz jej siostry, księżniczka Benedikte i królowa Anne-Marie z mężami złożyły wieńce na grobie króla Frederika IX i królowej Ingrid w Katedrze w Roskilde. Obecne były także ich dzieci, a najstarsi synowie sióstr - książę Frederik, książę Gustav i książę Pavlos - również złożyli wieńce.

Embed from Getty Images

Później królowa z mężem przejechała ulicami Kopenhagi na przyjęcie w Ratuszu, na które, poza rodziną monarchini, zaproszeni zostali także przyjaciele ze szwedzkiej i norweskiej rodziny królewskiej: król Carl Gustaf i królowa Silvia (księżniczka Victoria nie pojawiła się z uwagi na zaawansowaną ciążę z księżniczką Estelle) oraz król Harald i królowa Sonja. Po przyjęciu monarchii z mężem pozdrowiła Duńczyków z balkonu Ratusza.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Wieczorem odbył się koncert w Sali Koncertowej DR Koncerthuset. Oprócz królowej i jej męża, obecni byli również: książę Frederik, księżna Mary, książę Joachim z synami, księciem Nikolai’em i księciem Felixem (pojawiła się także jego była żona, hrabina Alexandra), księżniczka Benedikte z mężem, księciem Richardem, królowa Anne-Marie i król Konstantinos, pary królewskie Szwecji i Norwegii, książę Gustav z Cariną Axelsson, księżniczki Alexandra i Nathalie z mężami, książę Pavlos i księżna Marie-Chantal, księżniczka Theodora (która pożyczyła od cioci, królowej Margrethe, turkusową tiarę, Turquoise Daisy Bandeau) i książę Philippos. Księżna Mary, królowa Silvia i królowa Sonja założyły suknie, które już wcześniej nosiły.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Drugi dzień obchodów 15 stycznia rozpoczął się od posiedzenia Rady Stanu z udziałem królowej, księcia Henrika, księcia Frederika i księżnej Mary. Dla monarchini było to 500. posiedzenie Rady Stanu z jej udziałem. W południe miała miejsce uroczysta zmiana warty na dziedzińcu Amalienborg, którą duńska rodzina królewska wraz z gośćmi obejrzała z balkonu - na jednym królowa z mężem, na drugim jej synowie z żonami (także księżna Marie) i dziećmi, na kolejnym jej siostry z mężami i dziećmi, a na ostatnim zaproszone głowy krajów nordyckich: pary królewskie Szwecji i Norwegii oraz Prezydenci Finlandii i Islandii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Po zmianie warty goście zostali zaproszeni na lunch, a następnie udali się do kościoła w Pałacu Christiansborg na nabożeństwo. Do całej grupy dołączyli książę Haakon i księżna Mette-Marit, którzy przyjechali z księciem Frederikiem i księżną Mary, a także czwórka starszych wnucząt królowej - książę Nikolai, książę Felix, książę Christian i księżniczka Isabella. Dzieci miały przygotowane miejsca za rodzicami, obok króla Konstantinosa, ale księżniczka Isabella wolała usiąść z rodzicami, których cały czas przytulała :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesObchody zakończyły się wieczornym bankietem w Pałacu Christiansborg. W menu znalazły się głównie dania kuchni francuskiej: terrina rybna i jajka mimoza z endywią na przystawkę, polędwica i Pommes Anna z zielonym groszkiem i sosem bordoskim, a także tarta serowa i jubileuszowy tort. W trakcie kolacji swoje przemówienia wygłosili: książę Henrik, który powitał gości i powiedział m.in.: “Droga królowo, droga żono, droga Daisy! Jestem pierwszym człowiekiem w Królestwie, który Cię podziwia, a dzisiejszego wieczoru także pierwszym, który Ci gratuluje w imieniu całego kraju”, Premier Danii oraz sama królowa, która podziękowała wszystkim za udzielane przez 40 lat wsparcie. Zwracając się do “drogiego Henri’ego”, powiedziała: “byłeś przy mnie i byłeś dla mnie zachętą i inspiracją w pracy, którą wykonujemy. Ten dzień to zarówno Twój, jak i mój jubileusz.” Do synów i ich małżonek powiedziała natomiast, że są dla niej wsparciem i jest dumna ze sposobu, w jaki reprezentują Danię.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Nie obyło się bez wpadek. Podobno król Harald nadepnął na brzeg sukni królowej Sonji, ale na szczęście nie wyrządził większej szkody ;) Z pewnością pamiętacie też zimne spojrzenie księżnej Mary po tym, jak ówczesny Prezydent Finlandii wpatrywał się w jej biust.

Embed from Getty Images

Złoty jubileusz


Po dwóch latach od ostatniego jubileuszu (80. urodzin, które jak dobrze pamiętamy odbyły się w mocno okrojonej formie), królowa świętuje po raz kolejny. Część uroczystości miała miejsce w styczniu, ale te, na które z największą niecierpliwością czekają królewscy fani, zostały przełożone na wrzesień.

Embed from Getty Images

W południe 10 września odbędzie się uroczysta zmiana warty na dziedzińcu Amalienborg, którą monarchini z resztą rodziny obejrzy z balkonu. Później udadzą się do Ratusza na kolejne uroczystości i jubileuszowy lunch. Dzień zakończy tradycyjnie gala w Teatrze Królewskim.

Embed from Getty Images

Na 11 września zaplanowano natomiast nabożeństwo dziękczynne w Katedrze w Kopenhadze, lunch na jachcie Dannebrog oraz - wisienka na torcie - bankiet w Pałacu Christiansborg z przedstawicielami zagranicznych rodzin królewskich. Wzorem poprzednich jubileuszy, zaproszone zostały jedynie grecka oraz skandynawskie rodziny królewskie. Potwierdzono obecność króla Haralda i królowej Sonji oraz króla Carla Gustafa i królowej Silvii.

Embed from Getty Images

Źródła: 
The Royal Forums: link 1, link 2, link 3
The Royal Watcher: link 1, link 2, link 3

3 komentarze:

  1. Małgorzata zawsze zakładała Pearl Poire na jubileusz, ciekawe, czy dochowa tradycji.
    Ciekawa jestem, czy na koncert panie założą tiary. Obecnie zakładanie tiar zostało ograniczone do bankietów white tie i ślubów, kiedyś było tego znacznie więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kolejny jubileusz królowej został przyćmiony przez inne wydarzenie. Królowa Małgorzata nie ma szczęścia do jubileuszy.

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.