wtorek, 4 września 2018

Finanse zdetronizowanych

Często przy różnych okazjach pytacie nas, z czego utrzymują się członkowie zdetronizowanych rodzin królewskich i książęcych. Nadal widzimy ich na uroczystościach na zagranicznych dworach, a przecież piękne suknie od drogich projektantów słono kosztują. Dlatego też w dzisiejszym poście postaramy się wyjaśnić tę kwestię.
Przede wszystkim finanse członków rodzin królewskich to bardzo delikatna sprawa. O ile w przypadku panujących obywatele mają prawo domagać się wiedzy na ten temat, o tyle w przypadku zdetronizowanych żadnych sprawozdań się nie publikuje. Wszystko, co na ten temat wiemy, pochodzi albo od nich samych, albo też od wszystkowiedzących dziennikarzy. Jedyne, co wiemy na pewno, to to, że zdetronizowani royalsi utrzymują się sami.

Embed from Getty Images


Grecja

Greccy monarchowie może nie należeli do najbogatszych, jednak z pewnością nie klepali przysłowiowej biedy. Zdetronizowany król Konstantinos utrzymuje się z różnych inwestycji, jest także ponoć właścicielem nieruchomości komercyjnych.


W przypadku pary królewskiej na temat ich finansów można tak naprawdę jedynie spekulować, jako że ani Konstantinos, ani Anne-Marie nie odebrali edukacji, która dawałaby im możliwość ewentualnego zarobkowania. Jednak już w przypadku ich dzieci jest dużo prościej. Ich najstarszy syn, Pavlos pracował niegdyś jako konsultant inwestycyjny w Nowym Jorku oraz Londynie. Później znalazł zatrudnienie u teścia, Roberta Millera, i tam też prawdopodobnie pracuje po dziś dzień. Z kolei jego żona Marie-Chantal jest członkiem zarządu sklepów wolnocłowych należących do jej ojca,  a w 2000 założyła własną markę ubrań dla dzieci.Starsza siostra Pavlosa, Alexia, jeszcze przed ślubem była nauczycielką w szkole podstawowej w Londynie, a potem w szkole dla dzieci niepełnosprawnych w Barcelonie. Nie wiadomo, czym zajmuje się obecnie, ale na pewno na problemy finansowe nie narzeka, jako że jej mąż jest hiszpańskim architektem i żeglarzem, prezesem floty łodzi sportowej J80.

Embed from Getty Images

Trzeci spośród rodzeństwa, książę Nikolaos, przez jakiś czas pracował dla telewizji Fox, później także w biurze ojca, aby w końcu przenieść się do bankowości, ale obecnie pracuje prawdopodobnie jako fotograf. Jego żona, Tatiana, do 2010 była event planerką dla Diane von Fürstenberg, tuż przed ślubem zrezygnowała. Nie za wiele wiadomo na temat jej obecnej pracy. Kilka lat temu założyła firmę TRIA ETC zajmującą się produkcją eksluzywnych dodatków do ubrań, które nawiązują do tradycyjnych greckich wzorów. W 2016 wydała także swoją książkę "A Taste of Greece".

Embed from Getty Images

Księżniczka Theodora, młodsza córka Konstantinosa i Anne-Marie, wybrała natomiast karierę aktorską. Od 2011 występuje w "Modzie na sukces", grała też w różnych filmach, m.in. Little Boy z 2015. Najmłodszy z rodzeństwa, Philippos, podobnie jak ojciec i starsi bracia, jest finansistą. Pracuje w Nowym Jorku jako analityk funduszy hedgingowych.

Embed from Getty Images


Albania

Na temat pracy księcia Leki niewiele wiadomo. W 2007 rozpoczął pracę w biurze ówczesnego ministra spraw zagranicznych Albanii, Lulzima Bashy i wtedy też zaczął myśleć o karierze w dyplomacji. Po dwóch latach został zatrudniony w biurze ministra spraw wewnętrznych, by w końcu w 2012 stać się doradcą politycznym prezydenta Bujara Nishani, który pełnił ten urząd do ubiegłego roku. Od lipca 2017 prezydentem jest Ilir Meta, nie wiadomo, czy Leka jest jego doradcą politycznym, a jeśli nie, to czym obecnie się zajmuje. Jego żona Elia jest aktorką teatralną i filmową, wystąpiła także jako piosenkarka.
Rumunia

Księżniczka Margareta, obecna głowa rodziny królewskiej, po ukończeniu studiów w 1974 pracowała na kilku uniwersytetach w dziedzinie socjologii medycznej oraz polityce zdrowia publicznego. Później uczestniczyła w międzynarodowym programie badawczym koordynowanym przez Światową Organizację Zdrowia, który skupiał się na opracowywaniu zaleceń dotyczących polityki zdrowotnej i prewencyjnych projektów pilotażowych. W latach 1979-1986 pracowała w różnych agencjach Organizacji Narodów Zjednoczonych, w tym także we Włoszech. W 1986 dołączyła do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa, w którym pracowała przez następne trzy lata. Z pracy zrezygnowała w 1989, wtedy też przeniosła się do Genewy i zaczęła przygotowywać się do swojej roli jako przyszłej głowy rodziny. Obecnie rodzina królewska utrzymuje się prawdopodobnie ze zwróconych im posiadłości królewskich, jednak koszty ich oficjalnych aktywności oraz utrzymania Pałacu Elisabeta pokrywa rząd.

worldroyalfamily.blogspot.com

Mąż księżniczki Margarety, Radu Duda, jeszcze przed ślubem pracował jako arterapeuta w sierocińcach, pracował także przez krótki okres jako aktor. Obecnie pełni oficjalne obowiązki, jest też autorem kilku książek, m. in. o rodzinie królewskiej: "Anne of Romania: A War, an Exile, a Life", "Michael of Romania: A Tribute" czy "The Elisabeta Palace".

romaniaregala.ro

Druga z córek króla Mihai'a i królowej Anne, Elena, w latach 70. ubiegłego wieku przez krótki okres uczyła niepełnosprawne dzieci w Londynie, po czym rozpoczęła dwuletni kurs renowacji dzieł sztuki, po którym rozpoczęła pracę w firmie zajmującej się renowacją dzieł sztuki. Obecnie razem ze starszą siostrą od czasu do czasu pełni oficjalne obowiązki.

noblesseetroyautes.com

Trzecia z sióstr, Irina, nie pełni publicznych obowiązków (choć pojawia się na rodzinnych uroczystościach). W latach 70. rozpoczęła pracę jako rzeczoznawca w domu aukcyjnym Christie's w Genewie. Obecnie mieszka w USA, gdzie kilka lat temu razem z drugim mężem została skazana za organizowanie nielegalnych walk kogutów.

Księżniczki Maria i Sofia podczas pogrzebu królowej Anne w 2016 - newmyroyals.com

Sofia jest fotografką, jej zdjęcia były wystawiane we Francji czy Rumunii, wzięła także udział w Royal Bridges Art Exhibition w Dubaju w zeszłym roku. Od czasu do czasu pełni również publiczne obowiązki.

Zdjęcie autorstwa Sofii - romaniaregala.ro

Najmłodsza z sióstr, Maria, przez krótki czas pracowała w dziale opieki nad dziećmi. Później zajmowała się public relations w prywatnych firmach w Nowym Jorku, a następnie prywatnym doradztwem w Meksyku, zanim w 2015 ostatecznie przeniosła się do Rumunii i zaczęła pełnić oficjalne obowiązki.

romaniaregala.ro


Niemcy


Książę Georg Friedrich i księżna Sophie - adelswelt.de

Praprawnuk ostatniego Cesarza Niemiec, Wilhelma II, książę Georg Friedrich, jest biznesemenem. Pracuje w firmie specjalizującej się w pomocy uniwersytetom we wprowadzaniu ich innowacyjnych projektów na rynek. Jest także właścicielem 2/3 zamku Hohenzollern, a także półwyspu Prinzeninsel na jeziorze Großer Plöner See. W ubiegłym roku założył firmę piwowarską Kgl. Preußische Biermanufactur i wprowadził na rynek własne piwo "Preussens". Z kolei jego żona Sophie, urodzona jako księżniczka Isenburga, pracuje w firmie oferującej usługi konsultingowe. Jej brat, obecny książę Isenburga Alexander, jest z wykształcenia ekonomistą, natomiast szwagierka, księżna Isenburga Sarah, jest lekarzem, specjalistką w dziedzinie chirurgii plastycznej i estetycznej.

Książę i księżna Isenburga - pinterest


Hanower

Rodzina książęca z Hanoweru utrzymuje się prawdopodobnie z książęcych posiadłości i swoich majątków ziemskich. W 2004 Ernst August senior przepisał niemieckie rezydencje należące do rodziny, w tym zamek Marienburg, na synów. Część zamku Marienburg jest udostępniona zwiedzającym, można tu też zorganizować śluby czy przyjęcia. Ernst August jr przez kilka lat pracował w banku w Londynie, zanim nie przeniósł się na stałe do Hanoweru na początku tego roku. Jego żona Ekaterina jest rosyjską projektantką, a szwagierka, Alessandra, modelką. Nie wiadomo, czym na co dzień zajmuje się jego młodszy brat, książę Christian.

hola.com


Saksonia-Coburg-Gotha

Podobnie jak w przypadku hanowerskiej rodziny książęcej, rodzina Sachsen-Coburg-Gotha utrzymuje się z rodzinnych majątków i nieruchomości, do których zaliczają się zamek Callenberg w Koburgu czy zamek Greinburg w Grein w Austrii. Najstarsza córka obecnej głowy rodu księcia Andreasa, księżniczka Stephanie pracuje jako fizjoterapeutka zwierząt, z kolei jej mąż, Jan Stahl, jest inżynierem. Dziedziczny Książę Sachsen-Coburg-Gotha Hubertus do 2006 roku po ukończeniu studiów pracował jako prawnik, najpier w sądzie, a później w kancelarii prawniczej. W 2007 zaczął pracować jako bankier w nowojorskim biurze Deutsche Bank Securities i kontynuował pracę aż do 2011, kiedy razem z żoną przeniósł się z Nowego Jorku do Koburga, gdzie obecnie mieszkają. Od stycznia 2012 zasiada w zarządzie rodzinnej fundacji. Jego żona, Kelly jest bankierem inwestycyjnym. Najmłodszy z rodzeństwa, książę Alexander, pracuje w administracji leśnej w Greinburg w Austrii.

Książę Hubertus i księżna Kelly - bunte.de


Francja

Zmarły w styczniu 2019 hrabia Paryża Henri, pretendent do tronu Francji z linii orleańskiej, był niegdyś oficerem wojskowym, w latach 1959-1962 pracował w Sekretariacie Generalnym ds. Narodowej Obrony i Bezpieczeństwa. Później został instruktorem wojskowym, a w latach 70. ubiegłego wieku powrócił do życia "w cywilu" i pracował w public relations w szwajcarskiej firmie inwestycyjnej. Dał się też poznać jako pisarz oraz malarz, stworzył również własną markę perfum.

la-couronne.org

Najstarsza z piątki dzieci Henri'ego (z których dwójka jest upośledzona umysłowo, więc nie będziemy się nimi w tym poście zajmować), księżniczka Marie po skończonych studiach poświęciła się pracy na rzecz dzieci o specjalnych potrzebach, w 1981 wyjechała do Brazylii, aby pomagać potrzebującym opieki dzieciom w fawelach, a po powrocie do Europy pracowała przez chwilę w katolickim czasopiśmie. W 1989 wyszła za mąż za księcia Gundakara z Liechtensteinu, dalekiego kuzyna obecnego księcia Liechtensteinu Hansa-Adama II, stając się księżną.

pinterest

Książę Vendôme Jean, obecny hrabia Paryża, przez 10 lat pracował jako konsultant w firmach Lazard i Deloitte oraz banku Groupe Banque Populaire. W 1999 został kierownikiem Thiérache Forest Group, a w 2007 założył własną firmę Avenir & Patrimoine Conseil, w ramach której organizuje imprezy i konferencje we Francji oraz za granicą, aby pokazać związki między jego rodziną a francuskim dziedzictwem. W 2010 został wybrany administratorem Comité des Forêts, a w 2011 administratorem muzeum Louis-Philippe we francuskim Eu. Rok później objął stanowisko dyrektora Stowarzyszenia Przyjaciół tego samego muzeum. Z kolei jego żona Philomena jeszcze przed ślubem pracowała jako dyrektor wykonawczy we francuskiej firmie górnictwa przemysłowego.

Prince Jean de France Twitter

Najmłodszy z rodzeństwa, książę Eudes po ukończeniu studiów pracował w luksusowych hotelach, najpierw Sheraton, później InterContinental, zanim objął stanowisko kierownika ds. rozwoju społecznego w przedsiębiorstwie Sanef zarządzającym francuskimi autostradami. Od 2011 jest (był?) dyrektorem generalnym winnicy Château de Fargues, prowadzi także działalność rolniczą  i zarządza centrum turystycznym w Landach.

wikipedia.org

Drugi z pretendentów do tronu Francji, książę Louis Alphonse czy też książę Anjou, jak większość członków zdetronizowanych rodzin królewskich czy książęcych, został bankierem. Przez trzy lata pracował dla BNP Paribas w Madrycie, a następnie został międzynarodowym wiceprezesem Banco Occidental de Descuento (BOD), którego właścicielem jest jego teść, Víctor Vargas. Jego żona, María Margarita, od 2004 księżna Anjou, ukończyła studia pedagogiczne i przed ślubem brała udział w zawodach jeździeckich. Nie znalazłam informacji na temat jej obecnej pracy.

Twitter


Serbia

Sytuacja finansowa serbskiej rodziny królewskiej jest bardziej tajemnicza. Rodzina utrzymuje się obecnie ze zwróconych im w 2001 królewskich posiadłości i prywatnych majątków, w skład których wliczają się przede wszystkim dwie główne rezydencje: Pałac Królewski oraz Biały Pałac wchodzące w skład w kompleksu rezydencji Royal Compound wybudowanych dla rodziny w Belgradzie w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Obie są otwarte dla zwiedzających.

royalfamily.org

Nie znalazłam szczegółowych informacji na temat źródeł utrzymania rodziny przed rokiem 2001. Wiadomo na pewno, że sytuacja finansowa rodziny tuż po zrzuceniu jej z tronu nie jawiła się w jasnych barwach, skoro obecny pretendent do tronu, książę Alexander został oddany na wychowanie babce ze strony matki, Aspasii Manos. Po ukończeniu szkół służył w brytyjskiej armii jako oficer do 1972 i z tego się utrzymywał, później zajął się biznesem.

Książę Peter - royalfamily.org

Tytularny Dziedziczny Książę Jugosławii, książę Peter, najstarszy syn Alexandra i jego pierwszej żony,  pracuje w dziedzinie projektowania graficznego oraz kierowania sztuką w Londynie i Nowym Jorku. Jego młodszy brat, książę Philip, jest finansistą, pracuje obecnie w instytucji zarządzającej aktywami w Londynie. Jego żona Danica, podobnie jak szwagier, zajmuje się projektowaniem graficznym oraz komunikacją wizualną. Najmłodszy z rodzeństwa, książę Alexander aktualnie pracuje w internetowym obszarze wydawniczym w Kalifornii.

Książę Alexander - royalfamily.org


Bułgaria

Ostatni car (król) Bułgarii Simeon II po obaleniu monarchii i wygnaniu ukończył studia prawnicze i administrację biznesową, po czym zajął się biznesem. Przez trzynaście lat pełnił funkcję prezesa hiszpańskiego oddziału Thomson (Technicolor SA), francuskiej korporacji telewizyjnej. Był także doradcą w sektorze bankowym, hotelarskim, elektronicznym czy gastronomicznym. Po upadku komunizmu w Bułgarii rodzina królewska odzyskała swoje majątki, z których obecnie się utrzymuje. W 2001, już po powrocie do kraju, były car utworzył partię polityczną znaną obecnie pod nazwą Narodowy Ruch na rzecz Stabilności i Rozwoju (NDSV), z ramienia tej partii car jako jedyny zdetronizowany monarcha w Europie odzyskał władzę w kraju - w tym samym roku został Premierem i pełnił ten urząd do 2005. Po przegranych wyborach w 2009 zrezygnował jednak ze stanowiska przewodniczącego partii i aktualnie nie pełni w niej żadnej funkcji. W październiku 2014 wydał swoją autobiografię napisaną w języku francuskim, "Simeon II de Bulgarie, un destin singulier".

radicalroyalist.blogspot.com

Najstarszy syn Simeona II, książę Kardam skończył agronomię i prawdopodobnie pracował w zawodzie do swojej śmierci w 2015. Jego żona Miriam jest z zawodu historykiem oraz genealogiem. Kolejny z rodzeństwa, książę Kyril w latach 1991-2001 pracował jako ekspert ds. bankowości w firmie zarządzającej aktywami Lehman Brothers w Londynie i Nowym Jorku. Obecnie jest dyrektorem wykonawczym w Allocation and Southern European Equities. W latach 1997-2001 był ponadto doradcą ekonomicznym Prezydenta Bułgarii. Jego żona Rosario niegdyś pracowała jako modelka, choć z wykształcenia jest profesorem historii sztuki. Nie znalazłam informacji na temat jej aktualnego zajęcia.

Książę Kyrill i księżna Rosario na ślubie księżniczki Victorii i księcia Daniela - antena3.com

Kolejny z synów cara i jego żony, książę Kubrat jako ciekawy wyjątek w dzisiejszym poście nie związał swojej kariery ani z biznesem, ani z bankowością. Został chirurgiem. W latach 1997-2003 pracował w Międzynarodowej Klinice Ruber w Madrycie, później do roku 2006 był ordynatorem oddziału jelita grubego oraz dyrektorem zespołu ds. zarządzania w szpitalu San Camillo w Madrycie. Obecnie jest członkiem rady doradczej w szpitalu Tokuda w Sofii i pracuje jako konsultant w madryckim szpitalu. Jego żona Carla María stworzyła własną linię kosmetyków Carla Bulgaria Roses Beauty, której jest prezesem.

Książę Kubrat i księżna Carla - pinterest

Czwarty, najmłodszy syn carskiej pary, książę Konstantin-Assen pracuje obecnie w banku Barclays Bank, wcześniej był dyrektorem banku Rothschild. Nie wiadomo, czym zajmuje się jego żona.
Na temat zajęcia zarobkowego najmłodszej z rodzeństwa, księżniczki Kaliny, nie wiadomo właściwie nic. Księżniczka w przeciwieństwie do braci nigdy nie studiowała. Jej mąż, Antonio "Kitín" Muñoz jest hiszpańskim nawigatorem, naukowcem i odkrywcą socjologicznym, a także Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF-u i konsulem honorowym Maroka, w którym mieszka razem z rodziną.


Embed from Getty Images

14 komentarzy:

 1. Preussensa to bym się napiła :)

  Z kolei Viktor Hohenlohe utrzymuje się z gospodarki leśnej. Też ciekawe zajęcie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Domyślam się,że trudno było znaleźć jakiekolwiek informacje o finansach Włoskiej Rodziny Królewskiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Włoską Rodziną Królewską jest o tyle trudniej, że tam jest dwóch pretendentów do tronu, a oprócz tego kilku innych do mniejszych księstw i rzeczywiście trudno znaleźć informacje, z czego rzeczywiście się utrzymują

   Usuń
 3. Książę Emmanuele Filiberto przez lata pracował dla włoskiej telewizji. Można tutaj wspomnieć o bawarskiej rodzinie Wittelsbachów, będących właścicielami browaru. Ciekawe, że koszty aktywności publicznej i utrzymania pałacu pokrywa w Rumunii rząd. W kraju będącym republiką- nieco to dziwi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie.Mogliby wreszcie ogłosić Rumunię monarchią,bo nie widzę większej różnicy między nią a innymi panującymi- korzystają z posiadłości,wypełniają oficjalne obowiązki pokrywane przez państwo,przyjmują delegacje itp.
   Nigdy jakoś nie zastanawiałam się,z czego się utrzymują zdetronizowane dynastie.Większość informacji jest dla mnie nowością.

   Usuń
 4. Bardzo interesujący post.
  Szkoda, że pomijana jest ogromna cesarska rodzina Habsburgów...

  OdpowiedzUsuń
 5. Posiadają tytuły pomimo tego że są zdetronizowani?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, nie ma jakiegoś "odbierania" tytułów po detronizacji, chociaż czasami tytułuje się ich od nazwy kraju, np. Konstantinos z Grecji, Leka z Albanii, bez podawania tytułów. Dokładniej tę kwestię wyjaśniałam w tym poście ---> https://blueblood-royals.blogspot.com/2018/06/jak-to-jest-z-tymi-tytuami.html

   Usuń
 6. Ciekawy post!
  To bardzo ciekawy temat. Szkoda, że nie wiadomo z czego żyje młodszy książę Hanoveru.
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy post aż chętnie go przeczytałem całego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Większość z nich nie wygląda na nieszczęśliwych. Detronizacja służy ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesujące wiadomości. Warto było przeczytać ten post.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy artykuł. Wiadomości warte przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny zbiór informacji , dzięki !

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.