sobota, 25 września 2021

Aktualizacja 2: Ślub księcia Noto Jaime i Lady Charlotte Lindesay-Bethune

Pierwszy z zaplanowanych na dzisiejszy dzień królewskich ślubów rozpoczął się o godzinie 11.30. W Katedrze Santa Maria Nuova w Monreale na Sycylii pobrali się książę Noto Jaime i Lady Charlotte Lindesay-Bethune.
Pan młody przybył na miejsce o godzinie 11. Pół godziny po nim pod kościół przyjechała odkryta kareta z panną młodą i jej ojcem, 16. hrabią Lindsay.


Ślubu parze udzielił niemiecki kardynał diakon Gerhard Ludwig Müller. Uroczystość poprowadzono w czterech językach: angielskim, włoskim, hiszpańskim oraz łacińskim. Przysięgę małżeńską książę Jaime i Lady Charlotte złożyli w języku angielskim. Tutaj znajdziecie krótkie nagranie z wnętrza Katedry.

Lady Charlotte po ślubie przysługuje tytuł Jej Królewskiej Wysokości Księżnej Charlotte Burbon-Sycylijskiej, Księżnej Noto.

Panna młoda na tę okazję wybrała z zabudowanym koronkowym dekoltem od nieznanego projektanta oraz niezidentyfikowaną diamentowo-perłową tiarę (być może należącą do jej rodziny).

Po nabożeństwie książę i nowa księżna Noto wsiedli do odkrytej karety i udali się na przyjęcie na swoją cześć w Pałacu Królewskim w Palermo (Palazzo dei Normanni), dawnej rezydencji królów Sycylii, uważanej za najstarszą królewską rezydencję w Europie. Para dostała specjalną zgodę na organizację przyjęcia weselnego w tym Pałacu od Sycylijskiego Zgromadzenia Regionalnego, które ma w nim swoją siedzibę. Dziewięćdziesiąt lat temu w Palermo odbył się ślub pradziadków księcia Jaime, hrabiego Paryża Henri'ego (VI; dziadka obecnego hrabiego Paryża Jeana) i księżniczki Isabelle Orléans-Braganza (prawnuczki ostatniego Cesarza Brazylii Pedra II).


Obecna była rodzina młodej pary, a także: księżna Carla z Bułgarii z synem, księciem Mirko (synowa i wnuk ostatniego cara Bułgarii Simeona II), książę Maximilian Hugo Windisch-Graetz (najstarszy z trójki dzieci księcia Windisch-Graetz Mariana Hugo i arcyksiężniczki Sophie z Austrii; jego matka wzięła udział w ślubie księżniczki Marie-Astrid w Toskanii - klik) oraz przedstawiciele hiszpańskiej (książę Huéscar Fernando Fitz-James oraz jego młodszy brat, hrabia Osorno Carlos Fitz-James, z żonami) i włoskiej rodziny arystokratycznej.
Dzień wcześniej odbyło się prywatne przyjęcie w Palazzo Alliata di Pietratagliata; Pałacu wybudowanym w XV wieku przez rodzinę Termine, który jest jedną z atrakcji turystycznych stolicy Sycylii.Książę Noto Jaime jest najstarszym z siedmiorga dzieci księcia Kalabrii Pedra (jednego z dwóch pretendentów do tronu Królestwa Obojga Sycylii) i jego żony Sofii Landaluce y Melgarejo. Urodził się 26 czerwca 1992 w Madrycie. Ukończył studia prawnicze. Jego wybranką jest Lady Charlotte Lindesay-Bethune, urodzona 12 maja 1993 najmłodsza córka szkockiego biznesmena i polityka Jamesa Lindesay-Bethune, 16. hrabiego Lindsay, i jego żony Diany Mary Chamberlayne-Macdonald. Ma dwie starsze siostry, starszego brata i brata bliźniaka. Studiowała język arabski i perski na Uniwersytecie w Oksfordzie, który ukończyła w 2015. Pracuje w Citibank w Londynie.
Zaręczyny pary ogłoszono 15 maja 2020.


W poniedziałek pojawiły się kolejne zdjęcia z przyjęcia weselnego w Pałacu Królewskim w Palermo, opublikowano także oficjalne zdjęcia pary książęcej Noto. Jak Wam się podobają?


bbbbbb

11 komentarzy:

 1. Kim są ci ludzie? Pytam bez złośliwości, jednak nie orientuję się w rodzinie Burbonów i po prostu trudno mi się zorientować kim są dla innych royalsów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książę Pedro (ojciec księcia Jaime) jest potomkiem przedostatniego króla Obojga Sycylii Ferdinanda II. Ze strony ojca jest:
   - prawnukiem Marii de las Mercedes (najstarszej córki króla Hiszpanii Alfonsa XII)
   - wnukiem księcia Kalabrii Alfonsa (który co ciekawe był Następcą Tronu Hiszpanii do narodzin swojego kuzyna, księcia Alfonsa, syna króla Alfonsa XIII w 1907)
   - prawnukiem austriackiej arcyksiężniczki Marii Anny, córki ostatniego księcia cieszyńskiego Friedricha Habsburga i księżniczki Isabelli Croÿ
   - i wnukiem księżniczki Alicii Burbon-Parmeńskiej - wnuczki ostatniego księcia Parmy Roberta i tym samym kuzynki pierwszego stopnia cara Bułgarii Borysa III (ojca ostatniego cara Simeona II). Księżniczka Alicia była też nieco dalszą kuzynką Wielkiego Księcia Jeana, ostatniego Następcy Tronu Austro-Węgier Ottona i królowej Rumunii Anne).

   Natomiast ze strony matki, księżniczki Anne Orléans, jest:
   - wnukiem hrabiego Paryża Henri'ego (dziadka obecnego hrabiego Paryża Jeana), który był praprawnukiem króla Francji Louisa Philippe'a I
   - wnukiem księżniczki Isabelle Orléans-Braganza i tym samym prawnukiem księcia Pedra de Alcântara Orléans-Braganza, który z kolei był wnukiem ostatniego Cesarza Brazylii Pedra II.

   Mam nadzieję, że w miarę jasno to rozpisałam :)

   Usuń
  2. Dziękuję

   Usuń
 2. Tegoroczny wrzesień upływa pod znakiem królewskich ślubów, już bardzo dawno tyle ich nie było.
  Suknia ładna, elegancka, tiara skromna - Charlotte wyglądała bardzo dobrze, ale bez efektu wow.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobrze. W dzisiejszych czasach już tak wielu jest tak bardzo zafiksowanych na punkcie tego "efektu wow", że to określenie traci pierwotną wyjątkowość i znaczenie.

   Usuń
 3. Ależ mieli szczęście mogąc brać ślub w katedrze w Monreale - to jest miejsce zapierające dech w piersiach!

  OdpowiedzUsuń
 4. Na zdjęciu rodziców pana młodego jest tylko jego matka a mężczyzna obok na nie jest książę Kalabrii Pedro.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna tiara Panny Młodej ❤️ ale to coś na głowie matki pana młodego wygląda nieco dziwnie 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To hiszpańska mantyla (księżna Kalabrii Sofia jest z pochodzenia Hiszpanką)

   Usuń
  2. Dziękuję za informację 😀

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.