czwartek, 2 września 2021

Jak rodziny królewskie spędziły wakacje? - narodziny, zaręczyny, początek roku szkolnego + więcej

 Tak jak zapowiadałam, wraz z końcem wakacji wracają posty z bieżących wydarzeń. Na początek jednak zajmiemy się najważniejszymi wydarzeniami ostatnich kilku tygodni - a jest o czym pisać.

Hanower

Książę Ernst August senior swoje wakacje spędził w Hiszpanii. Najpierw zauważono go na Ibizie, a później z młodszym synem, księciem Christianem, i jego rodziną na Formenterze. Christian i Alessandra zabrali bliźnięta, Nicolasa i Sofię, które w lipcu skończyły roczek, na ich pierwsze wakacje na plaży. Jak widzimy na zdjęciach, książę Ernst August był zachwycony, mogąc się bawić z nimi w morzu. Szkoda tylko, że przez konflikt ze starszym synem, nie ma zamiaru (albo możliwości) spędzać podobnych chwil ze starszymi wnukami...
Całej piątce towarzyszyli mama i jeden z braci Alessandry.
1 września księżna Ekaterina położyła kamień węgielny pod budowę nowego szpitala położniczego DIAKOVERE Henrike w Hanowerze spółki DIAKOVERE. Spółka ma już dwa szpitale w regionie Hanoweru, Friederikenstift i Henriettenstift (w tym drugim szpitalu przyszły na świat dzieci Ekateriny i Ernsta Augusta jr, Elisabeth i Welf August). Teraz szpitale mają połączyć się w jeden, a księżna objęła go swoim patronatem, kontynuując hanowerską tradycję. Friederikenstift został nazwany na cześć królowej Hanoweru Friederike, a Henriettenstift został założony przez królową Marie.
Księżnej towarzyszył mąż.


Jak się okazuje, to pierwsze wyjście Ekateriny po porodzie. Bunte donosi, że księżna w lipcu urodziła drugą córeczkę! Dziewczynka otrzymała imię Eleonora i dołączyła do starszego rodzeństwa: 3-letniej Elisabeth i 2-letniego Welfa Augusta.Rumunia

Pierwsze wakacje nad morzem spędziła także 9-miesięczna Maria-Alexandra, córka Aliny i Nicolasa Medforth-Mills. Rodzina wybrała się na weekend do Konstancy nad Morzem Czarnym i udzieliła wywiadu magazynowi Point de Vue. Czy tylko ja nie mogę uwierzyć, że Maria-Alexandra jest już taka duża?

15 sierpnia trójka wzięła udział w nabożeństwie z okazji Zaśnięcia Bogurodzicy. Alina i jej córeczka, a także księżniczka Maria (ciocia Nicolasa) obchodziły tego dnia imieniny.

Maria-Alexandra ma już za sobą także pierwszą podróż samolotem (a właściwie odrzutowcem).

Na początku sierpnia Alina opublikowała zdjęcie z córeczką z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, który przypada w dniach 1-7 sierpnia. W opublikowanym wpisie zachęcała do karmienia piersią.


Liechtenstein

Po niedawnym pogrzebie księżnej Marie, mamy radośniejsze nowiny. 17 lipca ogłoszono zaręczyny księcia Josefa Emmanuela z Liechtensteinu, syna księcia Nikolausa i księżniczki Margarethy z Luksemburga, z Marią Claudią Echavarria Suarez, urodzoną w Kolumbii. Jej matka, Evelia Suarez, jest właścicielką butiku Casa Chiqui w Kartagenie, a sama Maria Claudia razem z przyjaciółką, Isabellą Behrens, założyła własną firmę konsultingową dla latynoamerykańskich marek Sí Collective.
To nie jedyny ślub na horyzoncie w rodzinie. Dwie starsze siostry księcia Josefa Emmanuela, Maria Anunciata i Maria Astrid także są już zaręczone, a ich śluby kościelne mają odbyć się jeszcze w tym miesiącu.
Poniżej książę z siostrami i Maria Claudia z matką.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Niemcy

Tego lata zaręczył się także książę August Frederik Sayn-Wittgenstein-Berleburg, młodszy z dwóch synów księcia Ludwiga Ferdinanda (kuzyn pierwszego stopnia poprzedniego księcia Sayn-Wittgenstein-Berleburg Richarda, męża księżniczki Benedikte). Książę na co dzień jest aktorem i scenarzystą (wcielił się m.in. w rolę dziedzicznego księcia Hesji Georga Donatusa w serialu The Crown). Jego wybranka to pochodząca z Austrii, a mieszkająca w Berlinie Mia Rohla, podkasterka, menedżerka ds public relations w firmie Podimo i modelka. Jej rodzicami są Martin Rohle i Madeleine Strauss, prawnuczka słynnego kompozytora Richarda Straussa.
Ślub planowany jest latem przyszłego roku.

Embed from Getty Images

16 sierpnia dziedziczny książę Leiningen Ferdinand i dziedziczna księżna Viktoria Luise zostali po raz drugi rodzicami. We Frankfurcie nad Menem księżna urodziła drugą córkę, Feodorę. Dziewczynka została nazwana na cześć księżniczki Feodory (przyrodniej siostry królowej Victorii), jej wnuczki, a swojej prapraprababki, księżniczki Feodory (żony 5. księcia Leiningen Emicha). Jest też potomkinią królowej Victorii i jej przyrodniego brata, 3. księcia Leiningen Karla. Dołączyła do urodzonej w lutym ubiegłego roku starszej siostry, Alexandry Ehrengard.Włochy

Nieco wcześniej, bo 3 sierpnia rodzicami zostali książę Joachim Napoléon Murat, syn 8. księcia Murat i 7. księcia di Pontecorvo (potomek Joachima Napoleona, Króla Neapolu, Wielkiego Księcia Bergu i 1. księcia Murat oraz księżniczki Caroline, jednej z sióstr Cesarza Napoleona), i jego żona, księżna Yasmine. Na świat przyszło ich pierwsze dziecko - syn nazwany na cześć ojca Joachim. Poniżej jego pierwsze zdjęcia.
Ślub księcia i Yasmine Briki odbył się w marcu tego roku w Paryżu.


Luksemburg

Kilka dni temu Dwór Wielkoksiążęcy udostępnił oficjalne zdjęcia z wakacji rodziny wielkoksiążęcej, która zebrała się w komplecie w Cabasson. Poza Wielkim Księciem Henri'm i Wielką Księżną Marią Teresą, do zdjęć pozowali więc także: dziedziczny książę Guillaume i dziedziczna księżna Stephanie z synkiem Charlesem; książę Felix i księżna Claire z Amalią i Liamem; książę Louis z narzeczoną, Scarlett-Lauren Sirgue, oraz synami, Gabrielem i Noahem; książę Sebastien i księżniczka Alexandra.


Niderlandy / Hiszpania

16 lipca król Willem-Alexander i królowa Maxima z córkami zapozowali do corocznej letniej sesji zdjęciowej w ogrodach Pałacu Huis ten Bosch.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

W poniedziałek, 30 sierpnia, księżniczka Alexia rozpoczęła naukę w UWC Atlantic College w Walii, idąc w ślady taty, który ukończył szkołę w 1985. Poza nim, absolwentkami college'u jest także księżniczka Raiyah z Jordanii (najmłodsza córka królowej Noor i króla Husseina) i dobrze Wam znana księżniczka Elisabeth.
Razem z Alexią naukę w UWC Atlantic College zaczęła także księżniczka Leonor. Udostępniono zdjęcia ze wzruszającego pożegnania rodziny z lotniska, a później także samej Leonor już na miejscu.
Niestety, w przypadku księżniczki Alexii dysponujemy tylko jednym zdjęciem, wykonanym jeszcze przed wylotem.Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Dania

Nieco wcześniej, 16 sierpnia, naukę w nowej szkole rozpoczął książę Christian. Jego wybór padł na prywatną szkołę z internatem Herlufsholm w Næstved, założonej w 1565 dla duńskiej szlachty na miejscu dawnego klasztoru benedyktynów z XII wieku.


Belgia

Kilka dni temu poinformowano, że od października księżniczka Elisabeth rozpocznie 3-letnie studia na kierunku "Historia i polityka" na Lincoln College na Uniwersytecie w Oksfordzie. Księżniczka zdała egzaminy wstępne. Poinformowano jednak, że regularnie będzie wracać do Belgii i nadal będzie wypełniać oficjalne obowiązki - jak informują media, "sama, z Jego Królewską Mością Królem lub rodziną".
Jak pewnie pamiętacie, tuż przed tegorocznym Świętem Narodowym księżniczka ukończyła roczną naukę w Królewskiej Akademii Wojskowej w Brukseli.


1 września z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego opublikowano nowe zdjęcie księżniczki Elisabeth, księcia Gabriela, księcia Emmanuela i księżniczki Eleonore wraz z życzeniami powodzenia dla wracających po wakacyjnej przerwie uczniów, ich rodziców i nauczycieli.Niestety, następnego dnia poinformowano, że "jedno z młodszych dzieci" króla Philippe'a i królowej Mathilde uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. W związku z tym cała rodzina poddała się kwarantannie. Odwołano wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyjścia pary królewskiej. Oznacza to też, że królowa opuści zaplanowany na piątek pogrzeb swojego stryja, Henri'ego d'Udekem d'Acoz, który zmarł w wieku 87 lat.20 sierpnia książę Gabriel obchodził swoje 18. urodziny. Z tej okazji Pałac opublikował jego trzy nowe oficjalne zdjęcia, a także szereg innych z ostatnich 18 lat. Jednocześnie poinformowano, że zdał maturę w prywatnej szkole International School of Brussels i jeszcze w tym roku, po przejściu szkolenia przygotowawczego, rozpocznie naukę w National Mathematics & Science College w Coventry w Anglii. College przygotowuje do studiowania jednego z przedmiotów STEM: nauki, technologii, inżynierii lub matematyce.


Grecja

30 sierpnia 75. urodziny obchodziła królowa Anne-Marie. Dzień spędziła w Porto Heli w otoczeniu rodziny: z Danii przyleciała księżniczka Benedikte, a na wakacjach w Grecji przebywają też księżniczka Theodora i Matthew Kumar oraz książę Philippos i księżna Nina. Nie zabrakło także księcia Nikolaosa i księżnej Tatiany, którzy wykonali zdjęcia udostępnione wieczorem w mediach społecznościowych duńskiej rodziny królewskiej.
Rankiem natomiast Dwór wydał nowe, oficjalne zdjęcie królowej autorstwa duńskiej fotograf Heidi Lundsgaard.

Szwecja

Następnego dnia, 31 sierpnia, przypadały 4. urodziny księcia Gabriela. Poniżej jego nowe oficjalne zdjęcie:

Jordania

Z kolei królowa Rania świętowała 51. urodziny. Pojawiły się jej cztery nowe zdjęcia:
30 sierpnia królowa i król Abdullah wydali przyjęcie w Pałacu Al Husseiniya dla tegorocznych maturzystów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na egzaminie Tawjihi (albo Al-Tawjihi) kończącym naukę szkolną w Jordanii i Pakistanie.


Bhutan

19 sierpnia król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema ze starszym synkiem, księciem Jigme Namgyelem, pojawili się na Paradzie 77. grupy Rekrutów Królewskiej Armii Bhutanu w centrum treningowym w Tencholing w dystrykcie Wangdue Phodrang w centralnej części kraju. Wydarzenie było kamieniem milowym w historii bhutańskiego wojska, bo wśród rekrutów po raz pierwszy znalazły się kobiety. Para zwieńczyła roczne szkolenie 151 mężczyzn i 150 kobiet w centrum treningowym. Teraz rekruci zostaną oddelegowani do różnych jednostek Królewskiej Armii Bhutanu w całym kraju.

27 sierpnia królowa Jetsun Pema otworzyła zakłady gospodarki odpadami w jednym z 9 nowych obiektów w Thimphu. Wydarzenie jest częścią rządowego programu Waste Management Flagship Program uruchomionego w celu osiągnięcia do 2030 roku Zero Waste Bhutan. W ramach programu stopniowo wdrażane są segregacja, zbiórka, transport, przetwarzanie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów w całym kraju.
Zakłady gospodarki odpadami obejmują: 9 centrów wydawania odpadów, 9 elektrycznych pojazdów do zbiórki odpadów oraz 25 punktów zbiórki odpadów na terenie całego Thimphu. Uruchomiono także specjalną stronę internetową Zero Waste Bhutan.
Jak wiadomo, królowa znaczną część swojej działalności poświęca kwestii ochrony środowiska. Jest patronką Zero Waste Bhutan, który sama zainaugurowała w 2019, regularnie bierze też udział w obchodach Światowego Dnia Środowiska. W zeszłym roku podczas wydarzeń zorganizowanych tego dnia zainaugurowała cztery narodowe projekty koncentrujące się na środowisku.


**** **** **** ****

O najnowszych doniesieniach w sprawie ślubu księżniczki Mako i Kei Komuro w kolejnym poście.

11 komentarzy:

 1. Ile newsów! :D Gabrysiu, jak znajdujesz czas na opisanie tego wszystkiego? To musi być bardzo czasochłonne (a przecież ledwo co były obszerne posty tematyczne).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wbrew pozorom posty z aktualnościami są mniej czasochłonne niż tematyczne - ten zajął mi jakieś dwa dni, choć część wydarzeń opisywałam wcześniej, w trakcie lata. Korzystam z ostatnich tygodni wakacji :)

   Usuń
 2. Będzie szansa na zdjęcia ze ślubów księżniczek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że tak, tym bardziej, że ze ślubu cywilnego Marii Anunciaty pojawiło się zdjęcie (co prawda tylko jedno, ale zawsze coś). W każdym razie bardzo na to liczę, ale zobaczymy :)

   Usuń
 3. Sporo się działo
  Piękne sesje zdjęciowe z Belgii Holandii o Luksemburga
  Do tego zaręczyny wspaniałe nowiny
  A wczoraj Klinikę Transplantologii w Zabrzu odwiedziła księżna Yorku 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wydaje się wam, że Nina jest w ciąży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo pomyślałam, ale to na razie tylko jedno zdjęcie, więc nie nastawiałabym się za bardzo ;)

   Usuń
 5. Rodzą się dzieci, młodzi zaczynają studia - cudownie czytać takie posty.
  A propos Ernesta Augusta i jego wnuków - podobne uczucie mam, gdy patrzę na piękne zdjęcia Nicholasa z Marią-Alexandrą. Przypominam sobie, że istnieje jego druga córka, która nie ma szans na relację z ojcem. Bardzo to smutne i skomplikowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Nicolasa wciąż mam nadzieję, że widują się od czasu do czasu, skoro w końcu uznał ją za swoją córkę. Mam też nadzieję, że Maria-Alexandra ma albo będzie miała okazję poznać swoją przyrodnią siostrę.

   Usuń
  2. Myślę, że nie ma sensu po raz kolejny pod postem o Marii czy Alinie pisać o drugiej córce Nicolasa. Tym bardziej, że tym razem newsy tu są konkretnie o małej Marii - jej podróży, jej imieninach, więc nawiązywanie do innych osób, ich zachowań czy relacji to off topic.

   Usuń
 6. Ale się działo :) u mnie tez teraz wiele się dzieje, szukam pracy, rozpoczęłam wiele nowych "projektów".

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.