sobota, 28 sierpnia 2021

Aktualizacja: Pogrzeb księżnej Liechtensteinu Marie

Dzisiaj o godzinie 14 w Katedrze w Vaduz rozpoczął się pogrzeb księżnej Liechtensteinu Marie, która zmarła tydzień wcześniej w wyniku doznanego udaru mózgu w wieku 81 lat.

Embed from Getty Images


Księżna Marie zmarła w Grabs w Szwajcarii. Trumnę z jej ciałem przewieziono do Liechtensteinu we wtorek, 24 sierpnia, gdzie spoczęła w zamkowej kaplicy, a dwa dni później, przeniesiono ją do Katedry św. Floryna w Vaduz – tej samej, w której 54 lata temu odbył się jej ślub z księciem Hansem-Adamem. W procesji z zamku do Katedry wziął udział książę wraz z najstarszym synem, księciem Aloisem, jego żoną i dziećmi.


Ze względów bezpieczeństwa nie opublikowano listy zaproszonych gości. Wiadomo, że obecna była rodzina zmarłej księżnej – z sześciorga rodzeństwa Marie wciąż żyją jej trzy siostry: starsza Eleonore oraz dwie młodsze, Aglaë i Elisabeth – rodzeństwo księcia Hansa-Adama (książę Philipp, książę Nikolaus i księżniczka Nora z rodzinami), rodzice dziedzicznej księżnej Sophie, książę Max i księżna Elisabeth z Bawarii, politycy (przedstawiciele rządu i parlamentu, burmistrzowie, byli Premierzy i byli przewodniczący Parlamentu), a także przyjaciele rodziny książęcej – w sumie około 300 osób. Mimo że był to pogrzeb państwowy, nie zaproszono wszystkich rodzin królewskich czy książęcych – pojawiła się jedynie królowa Sofia, księżniczka Caroline z Monako oraz książę Guillaume i księżna Sibilla z Luksemburga (młodszy brat Wielkiego Księcia Henri’ego z żoną).

Już wcześniej poinformowano, że w nabożeństwie w Katedrze będą mogli wziąć udział tylko zaproszeni goście – i tak nie dla wszystkich wystarczyło miejsca. Część osób musiała zostać ulokowana w pobliskim Ratuszu, gdzie oglądali transmisję. Wszyscy uczestnicy pogrzebu musieli posiadać certyfikat COVID-owy – zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu, wyzdrowieniu lub negatywny wynik testu. Stąd też na nabożeństwie nie było konieczności zachowywania dystansu (w małej Katedrze przy takiej liczbie gości i tak byłoby to niemożliwe) i zakładania maseczek.


Na mszę pogrzebową jako ostatnia przybyła najbliższa rodzina zmarłej księżnej: najpierw jej wnuczęta, a następnie dzieci z małżonkami. Na samym końcu książę Alois, księżna Sophie i książę Hans-Adam. Zajęli trzy pierwsze rzędy po prawej stronie Katedry (patrząc od wejścia).Na początku, jeszcze przed rozpoczęciem mszy, głos zabrał proboszcz Katedry św. Floryna Michael Wimmer, który przywitał gości i wyjaśnił przedsięwzięte środki ostrożności w związku z pandemią (wymagany certyfikat, ale bez konieczności zachowywania dystansu i noszenia maseczek).

Nabożeństwo poprowadził arcybiskup Wolfgang Haas i biskup Feldkirch Benno Elbs. Kazanie wygłosił natomiast prałat Leo Maasburg, przyjaciel rodziny książęcej, który mówił o działalności charytatywnej księżnej Marie. Oprawę muzyczną zapewnił chór Vaduz oraz Orkiestra Symfoniczna Liechtensteinu Vaduz Harmoniemusik.


Niemal wszystkie wnuki zmarłej wzięły czynny udział w pogrzebie. Książę Joseph Wenzel przeczytał pierwsze czytanie, słowa psalmu – Lukas von Lattorff (najstarszy syn księżniczki Tatjany, a drugie czytanie prawdopodobnie jego siostra, Marie von Lattorff. Później modlitwy za zmarłą przeczytali kolejno: książę Georg, książę Alfons (syn księcia Maximiliana), Elisabeth von Lattorff (najstarsza córka księżniczki Tatjany), książę Moritz, jedna z córek księżniczki Tatjany, książę Benedikt i Sophie, najmłodsza córka Tatjany. Książę Alfons powiedział, że jego babcia „poświęciła swoje życie rodzinie, która zawsze była dla niej źródłem radości”.Trumna z ciałem księżnej została przykryta żółto-czerwoną flagą rodziny książęcej Liechtensteinu, a nad nią ustawiono zdjęcie księżnej udekorowane białymi kwiatami. Wokół ułożono wieńce – z czerwonych róż od księcia Hansa-Adama, cztery duże od dzieci, Aloisa, Maximiliana, Constantina i Tatjany; a piętnaście małych w kształcie serc od wnuków.Mimo że był to pogrzeb państwowy, transmitowany online i w lokalnej telewizji, pogrążonej w żałobie rodzinie zapewniono względną prywatność. Kamery niemal przez całą uroczystość były skierowane na Katedrę od strony wejścia, na księży odprawiających nabożeństwo i wnuczęta zmarłej zabierające głos, a nie na samych żałobników. Uczestnicy pogrzebu pokazani byli dwa razy w ciągu trwania transmisji – na samym początku i na końcu, gdy rodzina opuszczała Katedrę, towarzysząc księżnej w jej ostatniej podróży.

Po zakończeniu nabożeństwa, Arcybiskup odmówił nad trumną księżnej modlitwę. Następnie harcerze zabrali wieńce, a członkowie Straży Pożarnej Vaduz wynieśli trumnę na miejsce ostatniego spoczynku. W pochówku uczestniczyła już tylko rodzina, reszta gości została w tym czasie w Katedrze. W jego trakcie zagrano marsz pogrzebowy, hymn narodowy Liechtensteinu „Oben am jungen Rhein” (do którego melodię zaczerpnięto z hymnu Wielkiej Brytanii) oraz „Requiem d-moll” Mozarta.

Księżna Marie spoczęła w pobliskiej krypcie, w której pochowani są zmarli członkowie rodziny książęcej, w tym rodzice księcia Hansa-Adama, książę Franz Joseph i księżna Gina. Jako ostatnia spoczęła tutaj została księżna Ilona, żona księcia Constantina (wnuka księcia Alfreda i tym samym dalekiego stryja księcia Hansa-Adama; a także olimpijczyka, o którym Wam niedawno wspominałam) w 2019. Krypta jest otwarta dla szerszej publiczności raz w roku, 1 listopada.

Poza harcerzami i członkami Straży Pożarnej, w pogrzeb zaangażowane było Stowarzyszenie Strojów Ludowych oraz Stowarzyszenie Studentów Rheinmark.

Po pogrzebie goście zostali zaproszeni do Ogrodu Różanego na zamku Vaduz na poczęstunek wydany przez księcia Hansa-Adama.


Sporą galerię zdjęć z uroczystości znajdziecie TUTAJ. Poniżej natomiast możecie raz jeszcze obejrzeć całą uroczystość. Zachęcam też do zapoznania się z biografią księżnej tutaj.
13 komentarzy:

 1. Przeczytałam "pogrzeb księżnej Mary" i miałam zawał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to oryginalny tytuł też może komuś niestety skojarzyć się z księżną Danii (tyle że inną). PS dzięki za live'a (choć szkoda, że tak smutnego) - zastanawiam się, kiedy ostatnio był rok, gdy zmarło aż dwoje małżonków monarchów w Europie?

   Usuń
  2. Uznałam, że wszyscy wiedzą, że zmarła księżna Liechtensteinu, nie księżna Danii, dlatego nie dodawałam państwa w tytule... Co do pytania, niestety nie wiem, ale na pewno nie w tym wieku. Może w zeszłym, ale tego też nie byłabym pewna

   Usuń
 2. mimo wszystko kondolencje dla rodziny wielkoksiążęcej. To przykre, że księżna zmarła i to nagle, bo przez udar

  OdpowiedzUsuń
 3. Wyrazy współczucia dla rodziny książęcej

  OdpowiedzUsuń
 4. W Princely Crypt at Vaduz Cathedral pochowanych jest już ponad 30 osób od czasu jego "powołania" jako nowego miejsca pochówku rodziny książęcej z Liechtensteinu. Pierwsza osoba została pochowana tam w 1944 r., a następnie została tam pochowana księżna Elsa w 1947 r. Jej mąż, tak jak wcześniejsi władcy byli grzebani w byłym klasztorze we Vranovie w Czechach). Listę pochowanych osób można znaleźć tutaj: https://www.nettyroyal.nl/churches/the-liechtenstein-vault-in-vaduz. Natomiast jak wygląda z zewnątrz i jak wyglądają grobowce księcia Franza Josepha II i księżnej Giny można obejrzeć pod tym linkiem: http://www.unofficialroyalty.com/royal-burial-sites/liechtenstein-burial-sites/

  OdpowiedzUsuń
 5. Rozumiem, że liczba gości została ograniczona znacznie, ale dziwi mnie to, że nie pojawił się nikt z Luksemburga. Przecież siostra Wielkiego Księcia, księżniczka Margaretha jest żoną szwagra zmarłej, księcia Nikolausa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Był książę Guillaume (brat Wielkiego Księcia Henri'ego) i księżna Sibilla.

   Usuń
  2. KAROLINA JOANNA Księżniczka Margaretha wraz z mężem była na pogrzebie, tutaj są zdjęcia: https://www.vaterland.li/fotogalerie/beerdigung-fuerstin-marie-in-vaduz;cme14344,2175204

   Usuń
  3. W pierwszym poście z Instagrama wyżej też jest zdjęcie księcia Nikolausa i księżniczki Margarethy ;)

   Usuń
 6. Zawsze jest przykro, gdy ktoś umiera. Dobra relacja z pogrzebu.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.