Już za dwa dni książę Georg Friedrich i księżna Sophie z Prus, tytularna Para Cesarska Niemiec, będą świętować 10. rocznicę ślubu kościelnego. Dzisiaj natomiast mija dziesięć lat od ceremonii cywilnej, więc to świetna okazja, by przedstawić historię ich miłości i przyjrzeć się bliżej uroczystościom ślubnym - zatrzymamy się jednak na koncercie przedślubnym. Drugą część znajdziecie na blogu w piątek, punktualnie o godzinie 12.00.
Za pomoc w przygotowaniu biografii księżnej Sophie bardzo dziękuję Albinie :)
Para młoda
Na początek poznajmy bliżej parę książęcą. Georg Friedrich Ferdinand urodził się 10 czerwca 1976 w Bremie jako jedyny syn pruskiego księcia Louisa Ferdinanda (juniora) i Donaty Castell-Rüdenhausen. Ma młodszą o półtora roku, niepełnosprawną intelektualnie siostrę, księżniczkę Cornelie-Cécile. Ich ojciec był synem księcia Louisa Ferdinanda seniora i Wielkiej Księżnej Kiry Kiriłłowny; prawnukiem ostatniego Cesarza Niemiec Wilhelma II i Wielkiego Księcia Meklemburgii Friedricha Franza III; praprawnukiem królowej Victorii oraz cara Aleksandra II.
Książę Louis Ferdinand junior zmarł 11 lipca 1977 w wieku 33 lat, kiedy Georg Friedrich miał roczek. "Był początkującym porucznikiem w rezerwie, został ciężko ranny w wypadku podczas manewrowania czołgiem i wkrótce później zmarł. Miałem wtedy rok. Bardzo za nim tęsknię", opowiadał wiele lat później książę (wywiad dla Stuttgarter Nachrichten, 19 czerwca 2017).
Jego matka, hrabianka Donata zu Castell-Rüdenhausen, w lutym 1991 wyszła ponownie za mąż za księcia Friedricha Augusta (syna dziedzicznego księcia Oldenburga Nikolausa), który, co ciekawe, wcześniej był żonaty z jej szwagierką, księżniczką Marie Cécile, starszą siostrą księcia Louisa Ferdinanda.
Georg Friedrich i Cornelie-Cécile swoje dzieciństwo spędzili w Fischerhude niedaleko Bremy (książę z rodziną przeprowadził się tutaj ponownie tuż przed narodzinami bliźniąt; od 2018 mieszka w Poczdamie), ale spędzał też czas na rodzinnym zamku Hohenzollernów. Obecnie, jako głowa rodziny, jest właścicielem dwóch trzecich zamku (pozostała część należy do księcia Karla Friedricha z dynastii Hohenzollern-Sigmaringen). "Walczyliśmy na miecze w zbrojowni, a zimą rzucaliśmy śnieżkami w autobus wahadłowy. Moja mama często z nami przyjeżdżała" - wspominał w wywiadzie (wywiad dla Stuttgarter Nachrichten, 19 czerwca 2017).
Książę uczył się najpierw Bremie i Oldenburgu, a następnie w Glenalmond College niedaleko szkockiego Perth, gdzie zdał egzaminy końcowe. Studiował ekonomię biznesu na uniwersytecie Technische Universität Bergakademie we Freimburgu i odbył dwuletnią służbę wojskową w oddziałach alpejskich Bundeswehry i w maju 2011 awansował do stopnia majora rezerwy. We wrześniu 1994 został głową rodziny i tytularnym pretendentem do tronu Niemiec po śmierci dziadka, księcia Louisa Ferdinanda seniora.
|
Gryffindor, Public domain, via Wikimedia Commons |
Sophie Johanna Marie przyszła na świat 7 marca 1978 we Frankfurcie jako czwarte z pięciorga dzieci i trzecia córka 8. księcia Isenburga Franza-Alexandra i jego żony, Christine von Saurma zu der Jeltsch, córki Johanna Franza von Saurma-Jeltsch i Karoline von Schaffgotsch. Ma dwóch braci i dwie siostry: najstarszego z rodzeństwa księcia Alexandra, obecnego 9. księcia Isenburga; Katharinę, obecnie żonę arcyksięcia Martina (wnuka ostatniego Cesarza Austro-Węgier Karla); starszą o pięć lat siostrę Isabelle, obecnie wdowę po 8. księciu Carlu zu Wied; i młodszego o rok brata Victora.
Rodzina Sophie ze strony matki to przede wszystkim rody szlacheckie i arystokratyczne przewijające się przez historię Śląska. Do jej przodków mieszkających na tych terenach należeli m.in. Oppersdorffowie czy Promnitzowie. W 11. pokoleniu jest potomkinią Piastów legnicko-brzeskich.
Księżniczka wraz z rodzeństwem wychowywała się na rodzinnym zamku Birstein w Hesji i uczyła się w pobliskich szkołach w Birstein i Fuldzie. Później wyjechała do szkoły z internatem Kloster Wald, gdzie zdała maturę oraz egzamin zawodowy z krawiectwa. Ukończyła administrację biznesową na Uniwersytecie Albrechta i Ludwiga we Fryburgu oraz Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie.
Love Story
Niewiele wiemy na temat znajomości pary przed ślubem. W wywiadzie w 2017 książę Georg Friedrich mówił, że znają się od dzieciństwa - ich matki były przyjaciółkami. "Nasze drogi przecinały się raz za razem. W domu mamy zdjęcie, na którym siedzimy naprzeciw siebie w brodziku, kiedy mamy dwa i trzy lata", opowiadał (wywiad dla Stuttgarter Nachrichten, 19 czerwca 2017). Wiele lat później spotkali się ponownie w Berlinie, gdzie oboje pracowali (książę w firmie pomagającej naukowcom wprowadzać innowacyjne produkty na rynek, a księżniczka jako ekonomistka w firmie doradzającej organizacjom non-profit), i zaczęli się spotykać. 21 stycznia 2011 ogłoszono ich zaręczyny.
Ślub cywilny
25 sierpnia 2011 w Ratuszu w Poczdamie Georg Friedrich i Sophie wzięli ślub cywilny, którego udzielił im burmistrz miasta, Jann Jakobs. Data ceremonii do ostatniej chwili trzymana była w tajemnicy, a zaproszeni zostali jedynie najbliżsi pary: rodzice, siostra księcia i rodzeństwo księżniczki z rodzinami; w sumie około 20 osób.
Zaraz po uroczystości nowożeńcy udali się do królewskiej winnicy na wzgórzu Klausberg (Königlicher Weinberg am Klausberg) w zachodniej części parki Sanssouci, gdzie zasadzili jabłoń "Kaiser Wilhelm".
Panna młoda miała na sobie tiulową sukienkę i satynową marynarkę od Wolfganga Joopa.
Zdjęcia znajdziecie
tutaj.
Dzień przed ślubem
W przededniu ślubu kościelnego, 26 sierpnia, odbyła się próba generalna w kościele. Rankiem 25 sierpnia unosił się nieprzyjemny zapach kwasu masłowego po tym, jak nieznani sprawcy obrzucili kościół butelką z tą substancją, ale na szczęście do następnego dnia zdążył już wywietrzeć. Rzeczniczka rodziny Hohenzollernów Michaela Blankart nazwała incydent "głupim dowcipem" i zapewniała, że narzeczeni nie dali się nim zdenerwować.
Wieczorem miał miejsce koncert charytatywny w Konzerthaus w Berlinie (tym samym, w którym na początku tego lata odbył się koncert przy okazji wizyty państwowej Willema-Alexandra i Maximy w Niemczech). W czasie koncertu zbierano fundusze dla Fundacji Księżnej Kiry z Prus (Prinzessin Kira von Preußen Stiftung), założonej w 1952 przez dziadków księcia Georga Friedricha, Wielką Księżną Kirę Kiriłłownę i księcia Louisa Ferdinanda. Fundacja wspiera dzieci i młodzież z ubogich rodzin, a jej pierwszym projektem (realizowanym do dzisiaj) było stworzenie ośrodka rekreacyjnego na zamku Hohenzollern, w którym dzieci i młodzież z rodzin szczególnie dotkniętych wojną mogą spędzać wakacje. Obecnie przewodniczącą fundacji jest księżna Sophie.
Poniżej rodzice i rodzeństwo panny młodej:
Na koncert zaproszono większość (jeśli nie wszystkich) gości, którzy pojawili się następnego dnia na ślubie kościelnym - niestety dysponujemy zdjęciami tylko niektórych z nich.
Poniżej książę Hassan bin Talal z Jordanii (następca poprzedniego króla Jordanii Husseina przez większość jego panowania) i jego żona, księżna Sarvath.
Poniżej: księżna Elisabeth z Bawarii (młodsza siostra księżnej Sophie z Liechtensteinu) z mężem, Danielem Terbergerem; książę Julius Eduard z Anhalt z żoną Corinną; Georg Habsburg (najmłodszy syn ostatniego Następcy Tronu Austro-Węgier Otta) i jego żona, księżna Eilika z Oldenburga, oraz starsza siostra, Gabriela Habsburg; a także hrabia Björn Bernadotte af Wisborg (prawnuk króla Gustafa V) z żoną Sandrą:
Książę Hubertus i księżna Kelly Sachsen-Coburg und Gotha; książę Karl Friedrich Hohenzollern z żoną Kathariną "Niną" Hohenzollern; książę Stephan z Lippe z żoną Marią; księżniczka Marie Louise (daleka kuzynka pana młodego jako prawnuczka Wilhelma II; córka księcia Wilhelma Victora) z mężem Rudolfem; oraz książę Johann Georg Hohenzollern (szwagier króla Carla Gustafa, mąż księżniczki Birgitty ze Szwecji; zmarł w 2016):
Obecny był także książę Laurent z Belgii, ale podobno spóźnił się godzinę.
Ciąg dalszy nastąpi
**** **** **** ****
Dzisiaj 20. rocznicę ślubu obchodzą książę Haakon i księżna Mette-Marit. Z tej okazji księżna opublikowała na swoim koncie na Instagramie nowe zdjęcie.
Rocznicę ślubu (11.) świętują dzisiaj także książę Nikolaos i księżna Tatiana z Grecji. Księżna podzieliła się nowym/starym zdjęciem z przyjęcia weselnego.
Super ciekawy ślubny post, dzięki!
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post! Ostatnio mamy prawdziwy wysyp rocznic :) co do treści, to fascynuje mnie, że w przeciwieńśtwie do obecnie panujących monarchii niemieckojęzyczna arystokracja wciąż żeni się z osobami utytułowanymi. Ciekawa sprawa.
OdpowiedzUsuńPS Czy Albina nie zastanawiałą się kiedyś nad własnym blogiem o niemieckich royalsach? Wiele o tym wie i na pewno mogłaby tą wiedzą zachwycać - i to o wiele bardziej niż inni, który posiłkują się tylko łatwo dostępnymi źródłami. Kojarzę blog o Górnym Śląsku, ale czasem mam wrażenie, że jest zbyt niedoceniany i trochę pomijany :(. Pozdrawiam :)
Oooo dziękuję bardzo!
UsuńCo do drugiej części twojej wypowiedzi... może kiedyś założę. Jeśli to zrobię, będzie się składał w większości z postów tematycznych.
Arystokracja niemiecka to rzeczywiście niezgłębiona kopalnia. I tak Georg Friedrich i Sophie są jedną z najpopularniejszych par.
OdpowiedzUsuńSophie postawiła na skromny, dziewczęcy styl i wyglądała bardzo ładnie.
Super post :) Piękne rocznice.
OdpowiedzUsuń