wtorek, 4 maja 2021

Dzień Pamięci, początek letniego rejsu, praca księżniczki Kako + więcej

Jordania

Królowa Rania 4 maja spotkała się w Ammanie z grupą właścicieli firm generujących małe dochody.

Belgia

30 kwietnia księżniczka Elisabeth wzięła udział w paradzie ku czci Nieznanego Żołnierza w Brukseli. Zgodnie z coroczną tradycją, Królewska Akademia Wojskowa, której księżniczka jest studentką od października ubiegłego roku, składa mu w ten sposób hołd.


3 maja królowa Mathilde wygłosiła przemówienie, rozpoczynając tym samym tegoroczną edycję Konkursu Muzycznego Królowej Elisabeth, którego jest patronką - w tym roku jest on skierowany do pianistów. Królowa życzyła zawodnikom powodzenia i obejrzała pierwsze zmagania online. Konkursy finałowe mają odbyć się w dniach 24-29 maja i będą transmitowane na żywo.Japonia

28 kwietnia Cesarz Naruhito i Cesarzowa Masako złożyli cyfrową wizytę w prefekturze Fukushima, w czasie której dowiedzieli się o postępujących pracach nad obudową miast zniszczonych przez wielkie trzęsienie ziemi i tsunami sprzed dziesięciu lat.30 kwietnia księżniczka Kako wirtualnie zobaczyła wystawę  53rd Naruhodo-Ten, na której zaprezentowano wynalazki z życia codziennego stworzone przez członkinie Japan Women Inventors Association.Jak poinformowała pod koniec kwietnia Agencja Dworu Imperialnego, 6 maja Kako rozpocznie pracę na pół etatu w Japońskiej Federacji Głuchych (Japanese Federation of the Deaf), gdzie będzie pracować przez najbliższy rok (do końca marca 2022, z możliwością przedłużenia). Księżniczka ma pracować trzy razy w tygodniu, jednocześnie wciąż wypełniając swoje oficjalne obowiązki. Z uwagi na pandemię na razie będzie to wyłącznie praca zdalna.
Wybór tej placówki w zasadzie nie powinien dziwić - księżna Kiko od lat jest zainteresowana sytuacją i kulturą osób głuchych w Japonii, a swoje zamiłowanie przelała na córki, Mako i Kako, które także biegle posługują się językiem migowym i wymiennie pojawiają się co roku na konkursie języka migowego.Norwegia

4 maja księżna Mette-Marit odwiedziła Aurora Verksted w Bærum; społeczność pracujących artystów z niepełnosprawnościami.
Niderlandy

Dzisiaj król Willem-Alexander i królowa Maxima byli obecni na corocznych obchodach Dnia Pamięci, ponownie na niemal pustym Placu Dam w Amsterdamie. Para królewska tradycyjnie złożyła wieniec pod Pomnikiem Narodowym, oddając hołd żołnierzom i cywilom, którzy zginęli w II wojnie światowej i innych konfliktach zbrojnych.


Wielka Brytania

2 maja Zara Tindall została zauważona na zawodach jeździeckich  Cirencester Park International Horse Trials razem z miesięcznym Lucasem, którego tym samym mogliśmy zobaczyć po raz pierwszy odkąd się urodził.
Jak dzisiaj podano do informacji, księżna Meghan napisała swoją pierwszą książkę dla dzieci, The Bench, poświęconą szczególnej więzi między ojcem a synem, którą przedstawiła na bazie własnych doświadczeń. Książeczka jest w zasadzie wierszem z ilustracjami Christiana Robinsona i ma trafić do sprzedaży 8 czerwca.Dania

3 maja księżna Mary odwiedziła obóz Jonstrup (Jonstruplejren) w Ballerup, gdzie żołnierze Straży Granicznej i personel Duńskiej Agencji Zarządzania Kryzysowego (Hjemmeværnet) łączą siły w walce z koronawirusem, by pomóc potrzebującym Duńczykom.

Dzisiaj książę Henrik skończył 12 lat. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował jego nowe zdjęcia autorstwa dumnej mamy, księżnej Marie.


Tymczasem królowa Margrethe, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, rozpoczęła swój letni rejs Królewskim Jachtem Dannebrog. Tegoroczny rejs obejmie podróż do Jutlandii Południowej, gdzie królowa weźmie udział w przesuniętych z ubiegłego roku uroczystościach z okazji 100-lecia złączenia Danii i południowej Jutlandii. W połowie lipca przypłynie na Wyspy Owcze, a później dotrze na Grenlandię. Wracając do Kopenhgi pod koniec lata ma odwiedzić kolejno gminy Thisted, Esbjerg i Fanø, gdzie zakończy sezon 1 września.
Już kilka dni temu Dwór Królewski udostępnił archiwalne zdjęcia z poprzednich rejsów Dannebrog.

Hiszpania

Para królewska z Leonor i Sofią w ostatnią niedzielę zobaczyli spektakl w Teatrze Królewskim w Madrycie, okazując tym samym wsparcie pogrążonemu w kryzysie sektorowi kultury.


19 komentarzy:

 1. "złożyli cyfrową wizytę" - brzmi bardzo fajnie :) Można odnieść wrażenie, że Kako siedzi za daleko od ekranu i jest jej trochę niewygodnie.

  Mam pytanie odnośnie Meghan: dlaczego na okładce podpisała się jako "Meghan, The Duchess of Sussex"? Rozumiem, że Harry i Meghan swoich tytułów nie zostali pozbawieni, ale w pierwotnym zamyśle mieli starać się z nich nie korzystać (a jeśli już to bez "The", które w oryginalnej wersji robi różnicę), wręcz sami podkreślali, że teraz są "po prostu Harry/Meghan". Pytam na poważnie, bez złośliwości czy hejtu. Tyle innych sytuacji z tytułami, choć czasem skomplikowanych, nie budzi wątpliwości, ale tutaj według mnie stworzyła się jakaś dziwna niejednoznaczna sytuacja.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Harry i Meghan w dalszym ciagu sa Ksiaze i Ksiezna. To nie tych tytulow zabrania sie im uzywac. HRH Jego/ Jej Krolewska Wysokosc to tego sie zrzekli! Dwa rozne tytuly!!

   Usuń
  2. Z tego co przeczytałam wydaje mi , że straciła jedynie tytuł Jej Królewska Mość Księżna Sussex, natomiast pozostały im obojgu tytuły Księżnej i Księcia Sussex i dlatego bez uszczerbku dla siebie, że żeruje na nienalażnym jej tutyle uzywa takiego, ktore jej sie nalezy.

   Usuń
  3. Do ANONIMOWY6 MAJA 2021 14:27 - predykat i tytuł to co innego. Poza tym nie ma sensu krzyczeć.

   Usuń
 2. Oni nie chcą i chcą być royalsami jednocześnie - odnoszę takie wrażenie, nie jestem za tym, aby ich piętnować, są poważniejsze problemy na świecie, obiektywnie patrząc dla mnie sprawa jest jasna: podejmujesz decyzję (jakąkolwiek), to zachowuj się i czyń tak, aby ją potwierdzić; dlaczego Meghan jeszcze nazywa się księżną, już nie pełni funkcji i nie pracuje dla monarchii, skoro tytuł to tylko tytuł, to bądź odważna i przestań go podkreślać i zacznij budować swoją pozycję bez tytułu, skoro podjęli taką decyzję i po roku ją potwierdzili, to znaczy, że wiedzą co robią, chcą wolności i to im odpowiada, to mogliby się przestawić na Meghan i Harry, czyżby bali się, że bez tytułu nie zawojują świata? A może chcą jeszcze zaznaczyć związki z rodziną - dla mnie odciąć się/odłączyć to całkowicie a nie na pół gwizdka, poza tym spróbowaliby naprawić stosunki z członkami BRK a potrafią podpisać i jechać na skromnym tytule,dostrzegam sprzeczności, które razem tworzą dziwną ocenę tej dwójki, zresztą to ich życie, oni sami niby niczego nie chcą, ale chcą, żeby inni postrzegali ich jako księcia i księżną i na tej kontrowersji jadą i zarabiają, same inicjatywy, działania są pozytywne, ale otoczka zwracania uwagi na siebie drażni, szczególnie wywiad

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni chcą być royalsami, którzy nie chcą być royalsami, innymi słowy, chcą być znani z tego, że nie chcą być znani.

   Usuń
  2. Dobrze powiedziane, zgadzam się w 100%

   Usuń
  3. "chcą być znani z tego, że nie chcą być znani" - rozbawiło mnie to :D no niestety Meghan i Harry robią wszystko, żeby się do nich zrazić. Szkoda, bo tyle osób ich lubiło na początku (w tym ja), a później tyle mimo wszystko podziwiało za decyzję o odłączeniu się od BRK i chęć bycia niezależnymi, ale teraz już ewidentnie widać, że to wszystko to niestety tylko chęć uniknięcia etykiety i ograniczeń, bo z innych przywilejów nie rezygnują.

   Usuń
  4. Nie do końca jednak tak jest, zawsze będa częścia rodziny i jej jako takiej sie nie wyrzekli, natomiast zrzekli sie pełnienia obowiązków z tytułu tej przynależności i tym samym zrezygnowali z wynagrodzenia jakie przysługiwalo za tę pracę. Tytuły Księżna i Książe Sussex nie zostały im odebrane o ile się nie myle i używaja ich prawnie i nie mozna ich pomawiac o chytrość czy nieuczciwość.

   Usuń
  5. Do Unknown - częścią rodziny jako Meghan i Harry ta para jest i nikt tego nie kwestionuje. Ludzie zwracają uwagę na aspekt etyczny tej sytuacji - rezygnujesz z obowiązków wynikających z pewnej funkcji, bądź uczciwy i zrezygnuj również z przywilejów. Monarchia ich ograniczała, żyli jak w pułapce, więc odeszli - rozumiem. Tylko dlaczego nosić potem tytuł będący kwintensencją tej pułapki i ograniczeń?

   Usuń
  6. Tak wiem być może zostanie to odebrane jako hejt, ale dla mnie oni nie są już royalsami. Chcieli wolności niech ją mają, ale royalsami nie są. Ich decyzja. Ja będąc autorką bloga wogóle nie zamieszczałabym wiadomości o nich. Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastko. Ludzie koło 40stki powinni to rozumieć.

   Usuń
  7. W pełni się zgadzam

   Usuń
 3. Widać, że Kako się angażuje w swoją pracę. Dobrze, że znalazła tak ważną dziedzinę, która ją interesuje. W miętowym kostiumie wygląda bardzo wiosennie.
  W czerwonej pelerynie królowa wygląda po królewsku. Cudownie, że odbędzie się rejs - znak jakiegoś powrotu do tego, co było.
  Obchody Dnia Pamięci są jeszcze bardziej ponure i poważne bez udziału publiczności.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rejs królowej Małgorzaty to super sprawa, sama chciałabym odbyć podobny rejs do kilku krajów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, miło i nam bo będziemy mieli znowu więcej atrakcji.

   Usuń
 5. Czy będzie jakiś post nt. postrzelenia niedźwiedzia w Rumunii? Myślę, że to ważne info.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno, ale niestety nie wiem kiedy, bo na razie zupełnie nie mam na to czasu

   Usuń
  2. OK, dzięki za odpowiedź :)

   Usuń
 6. Piękne zdjęcia urodzinowe księcia Henrika z Danii.
  Dobrze, że Księżniczka angażuje się w tak ważne kwestie.
  Też bym chciała pojechać w rejs, jak Królowa Małgorzata :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.