poniedziałek, 18 marca 2019

Dzień św. Patryka, chrzciny Leny Tindall, Mathilde na koncercie, obiad w Pałacu Tōgū + więcej


Francja

Zaległości zaczynamy od zaskakującej, radosnej nowiny - książę Jean Christophe Napoleon Bonaparte, potomek sławnego Cesarza Francuzów Napoleona Bonapartego, zaręczył się z hrabiną Olympią von und zu Arco-Zinnebergg, siostrzenicą księcia Lorenza z Belgii. Para spotykała się od kilku lat, w 2011 pojawiły się nawet pogłoski o ich zaręczynach, ale jednak się nie potwierdziły. Jean-Christophe oświadczył się wybrance w styczniu tego roku w Szwajcarii. Data ślubu nie została na razie podana.

Książę Jean-Christophe ma 32 lata i jest synem księcia Charlesa Napoleona i księżniczki sycylijskiej Beatrice (starszej siostry obecnego księcia Castro Carlo), a od 1997 uznawany za tytularnego Cesarza Francuzów. Jego wybranką jest 31-letnia trzecia córka arcyksiężniczki Marii Beatrice z Austrii, starszej siostry arcyksięcia Lorenza (męża księżniczki Astrid z Belgii), i hrabiego Ripranda Arco-Zinneberg, prawnuka ostatniego króla Bawarii Ludwiga III. Poza tym, stosunkowo niewiele na jej temat wiadomo. W 2012 ukończyła Uniwersytet Yale.


Holandia

15 i 16 marca, jak co roku, rodzina królewska aktywnie wzięła udział w obchodach NLdoet, największym w Holandii wydarzeniu promującym wolontariat.
18 marca księżniczka Beatrix i księżna Mabel były obecne na wręczeniu nagrody Prince Friso Engineering Award.

PPE Agency

PPE Agency

PPE Agency


Japonia

15 marca książę Hisahito ukończył szkołę podstawową Ochanomizu University Elementary School w Tokio. 12-letni książę, obecnie trzeci w kolejce do tronu, jako pierwszy członek rodziny imperialnej po II wojnie światowej nie uczęszczał i nie ukończył szkoły Gakushuin. W tradycyjnym eseju z okazji ukończenia szkoły książę wspominał lata w niej spędzone i aktywności, w których brał udział, jak poszukiwanie ziół i drzew czy prowadzenie badań w prowincjach w Tokio. W notatce dołączonej do eseju Hisahito napisał "Żyjemy pośród natury". Jak podała Agencja Dworu Imperialnego, w czasie nauki w Ochanomizu University Elementary School książę opiekował się szkolnymi królikami i kwietnikami. Wcześniej w tym miesiącu razem ze szkolnymi kolegami udał się także na szkolną wycieczkę do prefektury Nagano, gdzie brał udział w zajęciach z garncarstwa.
W kwietniu książę przekroczy próg szkoły Ochanomizu University Junior High School.

Twitter

Twitter

Twitter

16 marca książę razem z rodzicami został zauważony w drodze do Pałacu Imperialnego na spotkanie z Parą Cesarską w związku z ukończeniem szkoły.

Twitter

Twitter

Twitter

Sayako Kuroda, córka Cesarza Akihito, 15 marca wzięła udział w ceremonii Jingu-ni-Hohei-no-gi  w świątyni shintoistycznej Ise Jingū w prefekturze Mie, gdzie jako członek specjalnego poselstwa powiadomiła boginię Amaterasu o zbliżającej się abdykacji i ofiarowała dary.

Jiji

Cesarz Akihito i Cesarzowa Michiko byli obecni na turnieju sztuk walki zorganizowanym przez Agencję Dworu Imperialnego z okazji 30-lecia panowania Akihito.

Twitter

Twitter

Twitter

14 marca Para Cesarska spotkała się z laureatami Medical Achievement Awards.

Jiji

17 marca książę Naruhito i księżna Masako wraz z parą książęcą Akishino i państwem Kuroda wydali w Pałacu Togu na terenie Akasaka Estate lunch z okazji zbliżającego się diamentowanego jubileuszu małżeństwa Cesarza i Cesarzowej, którą będą obchodzić 10 kwietnia. Para została zauważona w drodze do Pałacu. Wśród 50 zaproszonych gości znalazła się również księżniczka Nobuko oraz niedawni nowożeńcy, Ayako i Kei Moriya.

Twitter

Twitter

Twitter18 marca rodzina cesarska była obecna na specjalnym przedstawieniu dworskiej muzyki i tańców Gagaku z okazji 30-lecia panowania Cesarza Akihito.

asahi.com

asahi.com

asahi.com

asahi.com


Wielka Brytania

17 marca książę i księżna Cambridge tradycyjnie włączyli się w obchody Dnia św. Patryka.

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

Kensington Palace Twitter

therealmyroyals.com
Ostatniego dnia zawodów Festiwalu Cheltenham na trybunach pojawili się Zara i Mike Tindall oraz Autumn i Peter Phillips.Poinformowano, że Lady Davina Windsor i Gary Lewis rozwodzą się po 14 latach małżeństwa. Lady Davina jest córką księcia i księżnej Gloucester.
16 marca książę William odwiedził Cardiff.

Książę Harry natomiast był obecny na Mountbatten Festival of Music.
16 marca w kościele St Nicholas Church w hrabstwie Gloucestershire odbyły się chrzciny Leny Elizabeth Tindall, drugiej córeczki Zary i Mike'a Tindall'ów, której ojcem chrzestnym został książę Harry.

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

dailymail.co.uk

17 marca książę Walii przybył na lotnisko w St. Lucia na oficjalną wizytę razem z księżną Kornwalii po Karaibach. Po przybyciu książę wręczył nagrodę Commonwealth Point of Light Award.


Grecja

W związku z atakiem terrorystycznym w Christchurch, w którym zginęło 49 osób, swoje kondolencje złożył m.in. książę Pavlos.

Księżna Tatiana pojawiła się na DIHAD - Dubai International Humanitarian Aid & Development Conference, która w tym roku odbywa się pod hasłem "People On The Move" i wygłosiła przemówienie jako przedstawicielka i wiceprzewodnicząca Lemon Tree Trust w zakresie rozwoju. Lemon Tree Trust jest organizacją wspierającą inicjatywy ogrodnicze wśród uchodźców jako sposób na ich zjednoczenie i przywrócenie godności, celu i tożsamości kulturowej.
Belgia

Królowa Mathilde 15 marca odwiedziła DVC Heilig Hart, ośrodku dla dzieci i dorosłych z upośledzeniem umysłowym.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com15 marca królowa Mathilde uczestniczyła w koncercie Klara Festival 2019.

Belgian Royal Palace Twitter

newmyroyals.com


Monako

Książę Albert obchodził 61. urodziny, z których Charlene opublikowała później zdjęcia.
Post udostępniony przez HSH Princess Charlene (@hshprincesscharlene)

17 marca księżna opublikowała również zdjęcie bliźniąt z życzeniami z okazji Dnia Św. Patryka.
Post udostępniony przez HSH Princess Charlene (@hshprincesscharlene)


Szwecja

Victoria i Daniel z dziećmi weekend spędzili na Mistrzostwach Świata w Biathlonie w Östersund.

therealmyroyals.com


Tajlandia

Księżniczka Sirivannari Nariratana, córka króla Mahy Vajiralongkorna zaprezentowała swoją kolekcję ubrań "Sirivannari and S'Homme Spring/Summer 2019" w Royal Paragon Hall w galerii Siam Paragon w Bangkoku.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com


Dania

Księżna Mary dzisiaj pojawiła się na inauguracji "Green Challenge".

therealmyroyals.com

therealmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

17 marca królowa Małgorzata i książę Frederik rozpoczęli swoją wspólną oficjalną wizytę w Argentynie. Królowa po przybyciu do Buenos Aires zwiedziła miasto i uczestniczyła w przyjęciu w Ambasadzie Danii.

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

newmyroyals.com

W związku z 75. urodzinami księżniczki Benedikte 29 kwietnia aktualnie powstaje jej biografia autorstwa Anny Sophie Krag.
15 marca królowa Małgorzata wydała przyjęcie dyplomatyczne dla nowych ambasadorów.

newmyroyals.com

newmyroyals.com


***

Wyniki ostatniej ankiety nie są wielkim zaskoczeniem - stylizacją lutego została kreacja królowej Letizii, zdobywając 73,4% głosów.7 komentarzy:

 1. Czy Fred nie jest w Argentynie z matką ?
  Mabel wygląda super jak na swoje możliwości.
  Estelle jest słodka.
  Biedna Meghan nie starczyło rąk, żeby złapać się za bebzon. Szkoda, że nie pokazali twarzy małej Leny. Kate i William wspaniali

  OdpowiedzUsuń
 2. Księżna Mabel bardzo skromnie, ale elegancko i pięknie !
  Chrzest Leny odbył się 17-tego, wskazuje m.in na to, że kościół ten nie funkcjonuje w sobotę i dzieci księżniczki Anny spędziły(16.03)na Festiwalu Cheltenham.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według moich informacji 16 marca, wszyscy piszą o sobocie, chociaż informację podano dopiero w niedzielę wieczorem. A Festiwal w Cheltenham zakończył się w piątek 15-ego :)

   Usuń
 3. Olympia wydała mi się znajoma,a to dlatego,że jest bardzo podobna do swoich belgijskich kuzynów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy Zara jest znowu w ciąży? Bo tak trzyma się za brzuch.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie, a przynajmniej nie wydano żadnego oświadczenia. Po prostu wiał wiatr i Zara zapobiegawczo trzymała płaszcz, żeby nie odsłonić za dużo

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.