sobota, 2 marca 2019

Wystawa "Celestial Choreography"


Wczoraj późnym popołudniem członkowie greckiej i duńskiej rodziny królewskiej pojawili się na otwarciu wystawy fotograficznej księcia Nikolaosa, "Celestial Choreography" w Rundetaarn w Kopenhadze.

FacebookTym razem Nikolaos wybrał do niej 38 zdjęć przedstawiających "niebiańską choreografię", co jest dosłownym tłumaczeniem tytułu wystawy. Jak czytamy na oficjalnej stronie księcia, odkąd został fotografem, jego inspiracją jest gracja natury i światła. Prezentowane dzieła zapierających dech w piersiach widoków, które uchwycił w swojej Ojczyźnie, celowo pokazują inny aspekt niż niebiesko-białe motywy Cyklad. Książę dzięki swojej pasji bada związek światła albo jego braku z niebem. Jak sam przyznaje, "greckie światło naturalnie kieruje moje oczy ku niebu, które natura wykorzystuje jako swoje płótno, by wytworzyć jedne z najpiękniejszych dzieł sztuki, jakie kiedykolwiek człowiek może ujrzeć."

PPE Agency

Dla księcia to kolejna wystawa fotograficzna po ubiegłorocznym sukcesie "Phos: A Journey of Light" w The Hellenic Museum w Melbourne, ale pierwsza w Danii. Zadebiutował w listopadzie 2015, wtedy kilka jego zdjęć znalazło się na wystawie w domu aukcyjnym Christie's w Londynie, nie była to jednak jego "samodzielna" wystawa.

PPE Agency

Nikolaos drukuje swoje zdjęcia na różnych materiałach, zarówno tych tradycyjnych, jak i bardziej nowatorskich. Wśród tych ostatnich znajdują się tablice z białego marmuru pochodzącego z greckiej wyspy Tasos. To sprawia, że te prace pozostają bliskie sercu księcia - obrazy Grecji na greckiej ziemi, na jej marmurze - a jednocześnie są tak imponujące. Książę stał się pionierem tej techniki.

PPE Agency

Przy okazji wystawy książę Nikolaos opowie więcej o tej technice i swoich dziełach podczas "Tower Talk" w Rundetaarn's Library Hall we wtorek, 5 marca o godzinie 17.00. Rozmowę poprowadzi Michael Bjørn Nellemann z Det Obelske Familiefond, jednego z partnerów wystawy.

Zwiedzający mogą oglądać wystawę do 31 marca.

PPE Agency

PPE Agency

Tego wieczoru księcia wspierała nie tylko żona, księżna Tatiana, oraz jej mama, która przybyła do Kopenhagi już kilka dni wcześniej, ale także rodzina: królowa Anne-Marie, księżniczka Alexia, książę Frederik, księżna Mary oraz księżniczka Benedikte z córką Alexandrą i wnuczką, hrabiną Ingrid.

PPE Agency

PPE Agency

PPE Agency


3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście niewiarygodne pejzaże nieba.Zafascynował mnie druk na marmurze -oryginalny pomysł.
  Miło,że pojawiła się również rodzina z Danii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Prace księcia Nikoalosa robią wrażenie:)
  Stylizacja Mary bardzo udana, mimo koloru butów.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.