niedziela, 30 grudnia 2018

Pożegnania 2018 + wyniki ankiety


Obok wielu radosnych wydarzeń, 2018 roku byliśmy też niestety świadkami znacznie bardziej przygnębiających. Zanim przedstawimy Wam, w tym roku sporą, gromadkę narodzonych w ostatnich miesiącach królewskich dzieci, przyjrzyjmy się - po raz ostatni - tym, których pożegnaliśmy już na zawsze.

pinterest
2 stycznia 2018 w Paryżu zmarł książę Sauryavong Savang, najmłodszy i najdłużej żyjący syn króla Laosu Savang Vatthany. W 1965 ożenił się z księżniczką Dalavan, z którą miał czworo dzieci: Sthirę Sauryavong, Dayavanta Sauryavonga, Balavanta Sauryavonga i Krishnajinę Sauryavong. W 1975 kilka miesięcy po przejęciu w Laosie władzy przez siły komunistyczne musiał uciekać z kraju do Tajlandii, a następnie przeprowadził się do Paryża, gdzie pracował w fabryce Renault. Miał 81 lat.

Twitter


13 stycznia w wieku 86 lat odeszła księżna Marie-Charlotte von Quadt zu Wykradt und Isny. Przyszła na świat 30 maja 1931 w Monachium jako księżniczka bawarska, córka księcia Albrechta z Bawarii (syna ostatniego księcia koronnego Bawarii Rupprechta) i jego żony Marii. Miała starszą siostrę bliźniaczkę, Marie Gabrielle, i dwóch młodszych braci, Franza, obecnego księcia Bawarii, i Maxa (ojca księżnej Sophie z Liechtensteinu). 1 września 1955 wyszła za mąż za księcia von Quadt zu Wykradt und Isny Paula, z którym doczekała się czwórki dzieci: księcia Alexandra, hrabiny Marii-Anny, hrabiny Marii Georginy i hrabiego Bertrama, oraz ośmiorga wnucząt. Owdowiała w 2011.

koeniglicherbeobachter.blogspot.com


13 lutego o godzinie 23.18 w Pałacu Fredensborg otoczony żoną i synami ze światem pożegnał się 83-letni książę Henrik, mąż królowej Danii Małgorzaty. Książę rozchorował się podczas swojego styczniowego pobytu w Egipcie, a po wykonaniu badań w Kopenhadze zdiagnozowano u niego łagodnego guza w lewym płucu. Niestety, kilka dni później jego stan znacząco się pogorszył, dlatego też książę Frederik przerwał swój pobyt w Korei Południowej (do której udał się w związku z Zimowymi Igrzyskami) i wrócił do Danii.

Książę Henrik urodził się 11 czerwca 1934 we Francji jako syn hrabiego André de Laborde de Monpezat. 10 czerwca 1967 w Kopenhadze poślubił ówczesną Następczynię Tronu Danii Margrethe, a po śmierci teścia w styczniu 1972 został pierwszym w historii księciem-małżonkiem duńskiego monarchy. Doczekali się dwóch synów i ośmiorga wnucząt. Jako doświadczony winiarz wyprodukował własne wino w swojej francuskiej posiadłości, a także opublikował wiele swoich wierszy. Wycofał się z pełnienia oficjalnych obowiązków na początku stycznia 2016.

Jego pogrzeb z udziałem tylko najbliższej rodziny i przyjaciół odbył się 20 lutego. Zgodnie z ostatnią wolą księcia, jego ciało zostało skremowane, a prochy podzielone na dwie części, z których jedną wrzucono do morza, a drugą pochowano w ogrodzie Pałacu Fredensborg.

Twitter


23 lutego w godzinach popołudniowych w luksusowym hotelu "Intercontinental" we Frankfurcie nad Menem doszło do nieszczęśliwego wypadku. 39-letni książę Carlos von Hohenzollern wypadł z balkonu na 21. piętrze o godzinie 14.40 i zginął na miejscu. Policja wszczęła śledztwo, a rzecznik w rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że wyklucza się wypadek. Wszystko wskazuje na to, że książę popełnił samobójstwo.
Książę Carlos Patrick Godehard, syn księcia Godeharda von Hohenzollern i Heide Hansen,  w 2014 został skazany za defraudację i od tamtego czasu przebywał w więzieniu, które miał opuścić w lipcu tego roku. W feralny piątek dostał akurat przepustkę.

bunte.de


18 marca w Sistrans w Tyrolu w Austrii zmarła księżniczka Mathilde z Saksonii. Urodziła się 17 stycznia 1936 jako piąte, najmłodsze dziecko margrabiego Miśni Friedricha Christiana, drugiego syna ostatniego króla Saksonii Friedricha Augusta III, i jego żony księżniczki Elisabeth Helene Thurn und Taxis. W 1968 poślubiła księcia Johannesa Heinricha Saxe-Coburg-Gotha. Rok później powitali na świecie jedyne dziecko, syna, księcia Johannesa, który zginął w wypadku narciarskim w 1987. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1993.
Kilka miesięcy później, 10 sierpnia w Bad Wiessee, dokładnie miesiąc przed 90. urodzinami, na wieki zasnęła jej starsza siostra, księżniczka Maria Josefa z Saksonii, urodzona 10 września 1928 w Bad Wörishofen jako drugie dziecko margrabiego Miśni Friedricha Christiana i jego żony księżniczki Elisabeth Helene Thurn und Taxis. Ukończyła studia dziennikarskie i fotograficzne i pracowała m.in. dla magazynu "Style". W 1956 urodziła nieślubne dziecko, księżniczkę Marie Christine. Nigdy nie wyszła za mąż.

Księżniczka Maria Josefa - markgraf-von-meissen.de


5 maja po długiej chorobie pożegnaliśmy księcia Isenburga Franza Alexandra, ojca księcia Alexandra (który stał się tym samym nowym księciem Isenburga) oraz księżnej Sophie z Prus (żony księcia Georg'a Friedrich'a). Książę urodził się 22 lipca 1943 w niemieckim Birstein jako jedyny syn i trzecie z czworga dzieci ówczesnego księcia Isenburga Franza Ferdinanda i jego żony, Iriny Tołstoj, pochodzącej z rosyjskiej rodziny arystokratycznej (wśród jej przodków znajdziemy m.in. słynnego powieściopisarza Lwa Tołstoja). W grudniu 1956, po śmierci 55-letniego ojca, został tytularnym księciem Isenburga i głową rodziny. 3 stycznia 1968 poślubił starszą od niego o dwa lata Christine Elisabeth, córkę hrabiego Achatiusa von Saurma-Jeltsch. Doczekali się razem piątki dzieci i gromadki wnucząt. Ostatnich osiem lat życia razem z żoną spędził w Monachium. Został pochowany 19 maja w rodzinnej krypcie w Birstein. Miał 75 lat.

gala.de


Już kilka dni później, 9 maja w godzinach popołudniowych, także w Niemczech, doszło do wypadku samochodowego na drodze pomiędzy Ebenweiler i Fronhofen. Samochód osobowy, którym kierował książę Friedrich, tytularny Następca Tronu Wirtembergii, próbując wyprzedzić ciężarówkę, zderzył się z autem jadącym z naprzeciwka. Książę zginął na miejscu.
Friedrich Philipp Carl Franz Maria przyszedł na świat 1 sierpnia 1961 jako syn obecnego księcia Wirtembergii Carla i jego żony, księżniczki Diany Orleańskiej. 11 listopada 1993 ożenił się z Wilhelminą Marią zu Wied. Osierocił trójkę ich dzieci: 23-letniego księcia Wilhelma (który objął po nim tytuł Następcy Tronu Wirtembergii), 22-letnią księżną Marie Amelie i 20-letnią Sophie-Dorotheę.

spiegel.de


9 czerwca w wyniku poważnego upadku z konia w wieku 41 lat zginął książę Sachsen-Weimer-Eisenach Georg-Constantin. Do wypadku doszło krótko po godzinie 21 w pobliżu Pałacu Apethorpe w Apethorpe w Northamptonshire  w Anglii. Według ustaleń policji nic nie wskazuje na udział osób trzecich, był to po prostu nieszczęśliwy wypadek.
Książę urodził się w Monachium 14 kwietnia 1977 jako drugie dziecko księcia Sachsen-Weimer-Eisenach Wilhelma Ernsta i jego ówczesnej żony Evy Kovarcz. W sierpniu 2015 odbył się jego ślub z Brytyjką Olivią Rachelle Page, której oświadczył się właśnie w Pałacu Apethorpe. Nie doczekali się dzieci, więc jego obowiązki jako głowy rodu przejmie kuzynka, księżniczka Leonie.

bunte.de


Późnym popołudniem 19 czerwca w Sorgenfri Slot, do którego przeniosła się trzy lata temu, a wcześniej spędziła dzieciństwo, w otoczeniu najbliższych krewnych odeszła księżniczka Elisabeth. Miała 83 lata.
Urodziła się 8 maja 1935 jako najstarsze z trójki dzieci i jedyna córka księcia Knuda (najmłodszego syna króla Christiana X, dziadka królowej Małgorzaty) i księżniczki Caroline-Mathilde. Jako jedyna z rodzeństwa zachowała miejsce w linii sukcesji do tronu (w chwili śmierci zajmowała ostatnie). Przez lata lojalnie wypełniała królewskie obowiązki, godząc je z pracą dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych w latach 1956-2001. Przez wiele lat pracowała w duńskich ambasadach za granicą, po raz pierwszy w Waszyngtonie w latach 1973-1976. Nigdy nie wyszła za mąż, choć przez wiele lat pozostawała w związku z producentem filmowym Clausem Hermansenem aż do jego śmierci w 1997. Została pochowana obok niego w Kongens Lyngby.

kongehuset.dk


W drugiej połowie czerwca ze światem pożegnała się również księżniczka Lavinia-Mata-'o Taone, kuzynka pierwszego stopnia obecnego króla Tongi Tupou VI. Pałac potwierdził to zwięzłym oświadczeniem 27 czerwca, dodając, że zmarła w Auckland w Nowej Zelandii, gdzie mieszkała przez wiele lat. 29 czerwca jej ciało zostało przewiezione do Tongi, gdzie następnego dnia odbył się jej pogrzeb w miejscowości Tokomololo.
Księżniczka urodziła się jako czwarte z sześciorga dzieci księcia Tu’ipelehakei księżniczki Melenaite Tuku’aho. Wspólnym przodkiem jej i obecnego króla Tongi była królowa Sālote Tupou III, która dla obojga była babką. Księżniczka wyszła za mąż za lorda Ma’afu Tukui'aulahi i miała z nim dwoje dzieci, syna Tevita ‘Unga Ma'afu, i córkę Fangaake Veikune. Doczekali się także wnucząt.
Miała 66 lat.

Księżniczka w 2006 - matangitonga.to


7 lipca w wieku 92 lat w swoim domu we francuskiej miejscowości Neuilly-sur-Seine świat opuścił książę Michel Bourbon-Parma, młodszy brat królowej Anne. Urodził się 4 marca 1926 w Paryżu jako drugi syn i trzecie z czworga dzieci księcia Bourbon-Parmy René i jego żony Margrethe, duńskiej księżniczki. W wieku 17 lat wstąpił do Armii Stanów Zjednoczonych i brał udział w operacji 'Jedburgh'. Po uwolnieniu Francji z niemieckiej okupacji został wysłany do Indochin, gdzie trwały walki z wietnamskim ruchem oporu. Wkrótce pojmano go i więziono przez 11 miesięcy. Za swoją służbę został kawalerem Legii Honorowej, odznaczony także Krzyżem Militarnym i Krzyżem Wojennym. W wieku 20 lat zakończył służbę w wojsku i został kierowcą wyścigowym, następnie pracował w firmie produkującej nadmuchiwaną łódź gumową Zodiac. W 1951 ożenił się z księżniczką Yolande de Broglie-Revel. Rozwiedli się w 1999. Cztery lata później jego drugą żoną została księżniczka Maria Pia Savoy, córka ostatniego króla Włoch Umberto II. Miał pięcioro dzieci z pierwszego małżeństwa, z którego przeżyło go dwóch synów i córka, a także urodzoną w 1977 nieślubną córkę Amélie z romansu z Laure Le Bourgeois. Doczekał się czternaściorga wnucząt i jednej prawnuczki.

Z drugą żoną - pinterest


20 lipca w wieku 83 lat ze światem pożegnała się arcyksiężna Maria z Austrii.
Maria Aloisia Josephine Consolata Immaculata Benedicta Theresia Antonia Johanna Carla Conrada Leonharda przyszła na świat 6 listopada 1935 jako pierwsze dziecko 8. księcia Löwenstein-Wertheim-Rosenberg Karla i jego żony Caroliny. Przez swoją matkę była kuzynką drugiego stopnia królowej Paoli z Belgii (ich pradziadkiem jest hrabia Enrico Vittore Felice Rignon). W 1956 księżniczka poślubiła arcyksięcia Josepha Arpada z Austrii, czwarte dziecko i najstarszego syna arcyksięcia Josepha Francisa i arcyksiężnej Anny. Doczekali się ośmiorga dzieci, z których jeden syn nie przeżył dzieciństwa, i sporej gromadki wnucząt. Owdowiała w kwietniu ubiegłego roku.

pinterest


Rankiem 23 lipca w swojej willi Silberburg w Hechingen zmarł książę Carl Gregor Mecklenburg-Strelitz.  Urodził się 14 marca 1933 jako czwarte, najmłodsze dziecko księcia Meklemburgii-Strelitz Georga i jego pierwszej żony Iriny. Rodzina mieszkała początkowo na zamku Remplin aż do pożaru w 1940, następnie przenieśli się do jednej z dzielnic Berlina, a potem do Sigmaringen. Książę studiował na Uniwersytecie w Tübingen, na którym uzyskał tytuł doktora z historii sztuki. Najpierw pracował jako asystent profesora na wydziale historii sztuki w szkole w Stuttgarcie, a następnie w 1974 został dyrektorem muzeum i pełnił tę funkcję aż do przejścia na emeryturę.
W 1965 ożenił się z księżniczką Marią Margarethe Hohenzollern, córką księcia Franza Josepha i wnuczką księcia Hohenzollern Wilhelma. Nie mieli razem dzieci. Owdowiał w 2006.
Miał 85 lat.

mecklenburg-strelitz.org


15 listopada w Wiedniu w wieku 88 lat na wieki zasnął książę Alexander, 8. książę Schönburg-Hartenstein. Urodził się 8 stycznia 1930 jako trzeci syn ówczesnego dziedzica tytułu Schönburg-Hartenstein, późniejszego 5. księcia Schönburg-Hartenstein Alexandra i jego żony Agathe. W 1950 poślubił księżniczkę Margarethe zu Windisch-Graetz, z którą doczekał się czwórki dzieci, dwóch synów i dwie córki, a także gromadki wnucząt. W 1992, po śmierci bezdzietnego starszego brata Hieronymusa, 7. księcia Schönburg-Hartenstein, został 8. księciem Schönburg-Hartenstein.

tag24.de


21 listopada w wieku 94 lat odeszła księżniczka Maria del Carmen z Królestwa Obojga Sycylii, ciotka obecnego księcia Castro Carlo, pretendenta do tronu Obojga Sycylii. Przyszła na świat jako jedyna córka i pierwsze z dwojga dzieci księcia Castro Rainieri i jego żony, a zarazem kuzynki, Marii Caroliny Zamoyskiej, najmłodszej córki polskiego arystokraty hrabiefo Andrzeja Przemysława Zamojskiego. Księżniczka Maria del Carmen, w przeciwieństwie do młodszego o dwa lata brata (zmarłego w 2008 księcia Castro Ferdinando, ojca księcia Carlo), nigdy nie wyszła za mąż i nie doczekała się dzieci.

Real Casa di Borbone Twitter


***

Wyniki ostatniej ankiety

Miejsce 3.

Królowa Letizia nr 1 - 13/46 głosów, 28,3%

Miejsce 2.

Księżniczka Madeleine nr 2 - 17/46 głosów, 37%Miejsce 1.

Księżna Sofia nr 11 - 23/46 głosów, 50%


11 komentarzy:

 1. Właściwie wszystkie zgony zdarzyly się w pierwszej połowie roku bo aż 13 na 2 w listopadzie. Ale o ile niektórzy wiek i wogole każdy na ogół wie że wkrótce to nastąpi tak w Niemczech w tym roku to masakra to nie jest wiek ale niestety zdarza się nawet wśród bogatych i krolewskich

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczególnie poruszające są oczywiście te zgony w wypadkach,czy co gorsza w samobójstwach.Pewnie jednak 2018 zapamiętamy głównie jako odejście księcia Henrika.

  OdpowiedzUsuń
 3. Śmierć to zawsze przykra wieść.
  Dziewczyny życzę Wam, aby w przyszłym Roku Wasz blog był tak samo świetny jak do tej pory (na chwilę obecną mój ulubiony, a najlepsze, że nieco ponad rok temu przed świętami trafiłam na niego zupełnym przypadkiem i nie żałuję). Życzę też, aby atmosfera na blogu nie popsuła się tak jak miało to miejsce na blogu o rodzinie z Cambrdige i, że nie wpuścicie tutaj niejakiej pani Doroty, która na wszystkich wylewa swoje żale za nieudane życie.
  Mam tylko pytanie, bo z tego co zdążyłam się zorientować prowadzicie już bloga od 3 lat, czy macie może jakieś archiwum gdzie mogłabym sobie zobaczyć wszystkie posty z lat 2015 i 2016, bo zeszły cały przeczytała, ale trochę się naszukałam ;) .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękujemy za miłe słowa i życzenia, również życzymy wszystkiego dobrego w Nowym Roku :)
   Co do "starych postów", to z łatwością można je znaleźć, archiwum jest po lewej stronie bloga, tuż nad "Popularnymi Postami" wystarczy kliknąć w odpowiedni rok (gwoli ścisłości, blog ma już cztery lata). Dla ułatwienia podaję link z postami z 2016, później wystarczy zamienić w nim liczbę 2016 na 2015 - https://blueblood-royals.blogspot.com/2016/

   Usuń
  2. Dziękuję i przepraszam za niedopatrzenie.

   Usuń
 4. Zauważyłam błąd przy księciu Isenburga, jest napisane Saurma. Powinno być Saurma-Jeltsch. Takie jest właściwe nazwisko rodu mamy księżnej Sophie :)

  Wszystkich zgonów było 16, licząc Elisabeth, daleką kuzynkę księcia Liechtensteinu. Teraz patrzę na bok i aż się zdziwiłam - nie wiedziałam o księżniczce Aurelii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Informacja potwierdzona: w przyszłym roku polska para prezydencka złoży wizyty państwowe w Belgii i Holandii! ;) https://www.tvp.info/40639568/szczerski-2019-r-to-bedzie-rok-poglebiania-relacji-polskoamerykanskich

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wyczytałam w tym tekście nie będą to wizyty państwowe, a jedynie wizyty związane z obchodami rocznic, ale zawsze coś ;)

   Usuń
 6. Do kalendarza na przyszły rok dopisałabym 15.urodziny księżniczki Ingrid Alexandry i 35.urodziny księcia Harry'ego

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mi było smutno po śmierci księcia Henrika. W ogóle to był smutny człowiek, mam wrażenie, że czuł się bardzo niedoceniony w Danii...

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.