czwartek, 15 marca 2018

Królowa Grecji Olga - zaręczyny, ślub i zniknięcie


Czas na kolejną, czwartą już, część cyklu o królowej Grecji Oldze (poprzednie posty tradycyjnie znajdziecie tutaj bądź po kliknięciu w obrazek po prawej stronie bloga). Skoro już poznaliśmy duńskiego księcia Wilhelma i dowiedzieliśmy się, jak został wybrany na króla Greków Jerzego, pora przedstawić, w jaki sposób drogi jego i rosyjskiej wielkiej księżnej się ze sobą splotły, dając początek nowej rodzinie królewskiej.

FacebookW drodze do Aten książę Wilhelm zatrzymał się na dworze cara Rosji Aleksandra II, stryja Olgi, aby podziękować mu za wsparcie podczas wyborów na króla, i według jednej z wersji właśnie podczas tego pobytu w 1863 17-letni król i 12-letnia wówczas wielka księżna mieli się poznać. Według innej wersji, ich pierwsze spotkanie miało miejsce w kwietniu 1867 podczas ślubu duńskiej księżniczki Dagmar (od ślubu Marii Fiodorowny), młodszej siostry króla Jerzego, i rosyjskiego wielkiego księcia Aleksandra Aleksandrowicza, późniejszego cara Aleksandra III, a dokładniej podczas jednego z przyjęć na cześć nowożeńców zorganizowanego w Pałacu w Pawłowsku, rezydencji ojca wielkiej księżnej Olgi, wielkiego księcia Konstantego.
Podczas wizyty w Pawłowsku zaintrygowany Jerzy zauważył, że zza zasłon dyskretnie obserwuje go jasnowłosa nastolatka o owalnej buzi. Była to wielka księżna Olga Konstantynowna. Wkrótce potem Jerzy polubił dziewczynkę i zgodził się z siostrą, że oto poznał swoją przyszłą żonę.*

Księżniczka Dagmar i wielki książę Aleksander Aleksandrowicz - gettyimages.com

Początkowo wielki książę Konstanty nie chciał słyszeć o małżeństwie córki i młodego króla Grecji, uważając, że 15-letnia wielka księżna jest za młoda. Poza tym, niepokoiła go myśl o rozstaniu i wyjeździe córki do odległego kraju. Z kolei matka, wielka księżna Aleksandra, podeszła do zaręczyn o wiele bardziej entuzjastycznie niż jej mąż. Olga, wprawdzie zakochana w przystojnym młodzieńcu, była jednak zdenerwowana myślą o opuszczeniu Rosji. Z kolei członkowie carskiej rodziny, dowiedziawszy się o rozkwitającym pomiędzy Olgą a Jerzym uczuciem i słysząc argument wielkiego księcia Konstantego, zauważyli, że jego córka nie zawsze będzie za młoda na małżeństwo. Ostatecznie zdecydowano poczekać z zaręczynami do 16. urodzin Olgi. Do tego momentu miała kontynuować naukę.

pinterest

Olga i Jerzy pobrali się 27 października 1867 w kaplicy Pałacu Zimowego w Petersburgu. Ślub został przyjęty z entuzjazmem wśród Greków, nie tylko ze względów religijnych (Jerzy zdecydował się pozostać przy luteranizmie, a małżeństwo z wyznającą - podobnie jak większość Greków - prawosławie Olgą dawało pewność, że następni władcy także będą wychowywani w obrządku prawosławnym), ale również czysto politycznych: odtąd sojusznikiem Grecji miało być potężne Imperium Rosyjskie.
Carska panna młoda miała na sobie srebrną suknię z wykończonym gronostajami trenem, w jej włosach zaś cudownie połyskiwały brylanty.* 
Po pięciu dniach świętowania ślubu, nowożeńcy spędzili kilka dni swojego miesiąca miodowego w Pałacu Ropsha na południowy wschód od Petersburga oraz w Carskim Siole, po czym 9 listopada wyruszli w podróż do Grecji. Młodziutką królową witały w nowej Ojczyźnie rozentuzjazmowane tłumy, jednak nie wszystko układało się pomyślnie. Pewnego dnia młoda królowa nagle zniknęła.


*Fragmenty książki "Niezwykłę kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji" J.P. Gelardi
Źródło: J.P. Gelardi "Niezwykłe kobiety Romanowów. Od świetności do rewolucji", wikipedia.org

5 komentarzy:

 1. Kończyć w takim miejscu! Teraz nie mogę się doczekać kolejnej części.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. To bardzo "złośliwe" zakończenie.:P

   Usuń
  2. Zgadzam się z Wami - czekam na kolejna część, bo "Pewnego dnia młoda królowa nagle zniknęła." bardzo mnie zaintrygowało.

   Usuń
 2. Cliffhanger jak w porządnym amerykańskim serialu już nie mogę doczekać się kolejnej części
  Miałam przyjemność zwiedzać Pałac Zimowy i Carskie Sioło piękne pałace a w erze świetności carów z pewnością zachwycały jeszcze bardziej

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.