środa, 18 października 2017

Szczegóły ceremonii pogrzebowych w Tajlandii


Jak już Wam wspominałyśmy, październik w tym roku jest i będzie bardzo różnorodny jeśli chodzi o królewskie wydarzenia. Pierwsza połowa miesiąca to oczywiście ślub w Serbii i pełen przepychu jubileusz Sułtana Brunei, jednak druga połowa października upłynie pod znakiem ceremonii pogrzebowych zmarłego rok temu króla Bhumibola Adulyadeja w Tajlandii. Przypomnijmy, że oficjalne ceremonie odbędą się w dniach 25-29 października z główną uroczystością zapowiedzianą na czwartek, 26 października.

Twitter


Powoli swoją obecność 26 października zaczynają zapowiadać królewscy goście z zagranicy. Na dzień dzisiejszy lista gości prezentuje się tak:

Królowa Mathilde z Belgii 
Królowa Maxima z Holandii
Książę Haakon z Norwegii
Książę Fumihito i księżna Kiko z Japonii (26-27 października)
Król Jigme Khesar i królowa Jetsun Pema z Bhutanu (25-27 października)

Pełną listę gości postaramy się zamieścić tuż przed uroczystościami.

Twitter

7 października o godzinie 11 czasu tajlandzkiego miała miejsce pierwsza próba przed Królewską Procesją.

Thai PBS Twitter

Thai PBS Twitter

Thai PBS Twitter

Druga próba miała miejsce 15 października i odbyła się z udziałem księżniczki Mahy Chakri Sirindhorn oraz księżniczki Sirivannavari, córki króla Mahy.

Twitter

Twitter

Twitter

5 października po raz ostatni przed zamknięciem Sali Tronowej Pałacu poddani mogli oddać hoł spoczywającemu tam królowi. O północy sala została zamknięta, aby zacząć przygotowania do uroczystości. Tłumów oczywiście nie brakowało.

Facebook

Tego samego dnia królowa Tshering Yangdon, królowa Sangay Choden, księżniczka Dechen Yangzom i księżniczka Euphelma Choden wpisały się do księgi kondolencyjnej w Sali Tronowej w Bangkoku. 

Facebook

Facebook

Facebook

Już na początku października rzecznik rządu Sansern Kaewkamnerd poinformował, że mediom nie wolno transmitować relacji z ceremonii pogrzebowych na żywo za pośrednictwem mediów społecznościowych, a także odmówiono im wstępu na próbę generalną 21 października z udziałem księżniczki Mahy Chakri Sirindhorn. Oficjalną transmisję poprowadzi stacja The Television Pool of Thailand. Także publiczności, która zgromadzi się na głównych uroczystościach 26 października, zabroniono udostępniania nagrań czy zdjęć z kremacji na Facebook'u.

englishnews.thaipbs.or.th

Podczas pięciodniowych uroczystości odbędzie się w sumie sześć procesji z użyciem królewskich rydwanów i palankinów (rodzaj dawnego transportu w postaci krytego krzesła). Jeden z rydwanów, Maha Phichai Ratcharot, przeszedł niedawno renowację. Jego pokaźne rozmiary (mierzy 18 metrów długości, 11.2 metra wysokości oraz 4.8 metra szerokości, a waży 13.7 ton) powodują, że będzie go pchało aż 216 mężczyzn. W sumie był już używany 25 razy, ostatnio w 2012 podczas kremacji księżniczki Bejaratany, kuzynki pierwszego stopnia zmarłego króla.Jednak zaciekawienie budzi inny pojazd, który zostanie użyty podczas trzeciej procesji. Chodzi mianowicie o królewską karocę, Rajarot Puen Yai, którą publiczność zobaczy na żywo po raz pierwszy od 67 lat. Karoca jest używana tylko podczas kremacji królów albo innych wysoko postawionych rangą członków rodziny królewskiej, którzy pełnili jakąś militarną funkcję. Ostatni raz użyto jej w 1950 podczas kremacji króla Anandy Mahidola (Ramy VIII).

nationmultimedia.com

Rajarot Puen Yai, podobnie jak rydwan Maha Phichai Ratcharot, został niedawno odnowiony i wyposażony w dodatkowe trzecie koło, które ma zwiększyć jego wytrzymałość i zapewnić utrzymanie równowagi. Karoca jest dużo mniejsza niż rydwan, ale jej rozmiary - 7 metrów długości oraz 1.85 metra wysokości - oraz waga - 1000 kilogramów - i tak robią spore wrażenie. Aby ją pchnąć, potrzebnych będzie około 40 mężczyzn.

Znamy także plan uroczystości pogrzebowych.

Twitter

Środa, 25 października

17:30 - w Sali Tronowej (Dusit Maha Phasat Throne Hall), gdzie przez ostatni rok spoczywało ciało zmarłego króla, odbędzie się ostatnie nocne czuwanie.

Czwartek, 26 października

7:00 - poranne nabożeństwa oraz śniadanie

9:00 - 11:30 - z Sali Tronowej ruszy procesja do Królewskiego Krematorium na placu Sanam Luang. Mają też wyruszyć dwie inne, krótsze procesje zmierzające w tę samą stronę, trwające po pół godziny.

16:45 - popołudnowe nabożeństwo

17:30 - król Maha Vajiralongkorn dokona symbolicznej kremacji. 3. Batalion, 1. Pułk Piechoty oraz 1. Batalion Artylerii w imieniu Królewskich Sił Zbrojnych Tajlandii oddadzą zmarłemu monarsze ostatnie honory.

22:00 - właściwa kremacja, a następnie festiwale z okazji rozpoczęcia oficjalnej żałoby (m.in. pokaz marionetkowy czy koncert muzyczny)

Piątek, 27 października

6:00 - festiwale kończące oficjalny okres żałobny

7:00 - usunięcie prochów z Królewskiego Krematorium

10:00 - procesja powrotna, urna z prochami zostanie przeniesiona z powrotem do Sali Tronowej

Sobota, 28 października

17:30 - nabożeństwo żałobne

Niedziela, 29 października

10:00 - 10:35 - procesja z Sali Tronowej Dusit Maha Phasat Throne Hall do Sali Tronowej Chakri Maha Prasat Throne Hall

16:00 - 17:40 - urna z prochami zostanie przeniesiona na Królewski Cmentarz, a następnie do dwóch klasztorów, Wat Rajabopidh i Wat Bovoranives, ostatnie nabożeństwo żałobne.

Twitter

Zaraz po zakończeniu kremacji Królewskie Krematorium zostanie rozebrane, aby nie przypominać Tajom o pogrzebie. Dniem wolnym od pracy ma być jedynie 26 października.

Odbiegając nieco od tematu, książę Dipangkorn Rasmijotithe, syn króla Mahy, uczestniczył ostatnio w projekcie "Wolontariusz od Serca" przeprowadzonym w Niemczech.

Twitter

Twitter

Twitter

Twitter

Zachęcamy także do przeczytania biografii króla Bhumibola Adulyadeja KLIK, do której link znajdziecie także w polecanym poście października po lewej stronie bloga.


Źródło: englishnews.thaipbs.or.th, wikipedia.org, nationmultimedia.com

6 komentarzy:

 1. W zasadzie dobrze,że zakazano transmisji na Facebooku. Jest to znak szacunku i normalne zachowanie norm. Pamiętam jaki skandal wywołały selfie polityków na pogrzebie Mandeli .

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawie zapowiadają się te uroczystości, na pewno zrobią wielkie wrażenie

  OdpowiedzUsuń
 3. To będzie pogrzeb z rozmachem. Tajowie w bardzo wieloraki sposób żegnają swego króla.
  Jestem ciekawa czy na pogrzebie pojawi się ktoś z Danii?
  ania_l royal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dzisiaj potwierdzono obecność księcia Frederika

   Usuń
  2. Dziś potwierdzono, że Danię będzie reprezentował książę Frederick

   Usuń
  3. Dzięki za odpowiedź dziewczyny :)
   ania_l royal

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.