2 cze 2017

Król bez kraju, kraj bez króla - król Grecji Konstantinos

Dokładnie 720 lat temu odbyła się koronacja Wacława II na króla Czech; 597 lat temu król Anglii Henryk V poślubił Katarzynę de Valois, córkę francuskiego króla Karola VI; 170 lat temu podczas ślubu w kościele św. Piotra wykonano po raz pierwszy doskonale Nam znany Marsz Weselny Mendelssohna-Bartholdy'ego; 100 lat temu Brazylia wypowiedziała Niemcom wojnę; 81 lat temu zakończyła się wojna włosko-abisyńska, w wyniku której Etiopia została włączona do Włoch, a ostatni Cesarz, Hajle Syllasje I, udał się na emigrację. Wreszcie, 71 lat temu Włosi w referendum znieśli monarchię i ustanowili kraj republiką, a 64 lata temu odbyła się koronacja królowej Elżbiety. To tylko niektóre z obszernej listy wydarzeń z dnia 2 czerwca. W dzisiejszym poście jednak nie będziemy się zajmować żadnym z nich, interesują Nas bowiem narodziny księcia dokładnie 77 lat temu w Atenach.

alchetron.com


Dokładnie 77 lat temu, 2 czerwca 1940 w willi Psychiko na północy Aten Następca Tronu Grecji Paul i jego żona Frederica po raz drugi zostali rodzicami - na świat przyszedł ich jedyny syn Konstantinos. Jako bratanek ówczesnego króla Jerzego II zajmował drugie miejsce w linii sukcesji do tronu Grecji. Wkrótce po jego narodzinach rodzina królewska opuściła udała się na Kretę, gdzie zastała ich inwazja nazistów. Groziło im uwięzienie przez niemiecką armię, dlatego król Jerzy II kazał bratu uciec z żoną i dziećmi do Aleksandrii, a on razem z armią grecką, brytyjską, australijską oraz nowozelandzką walczył w bitwie o Kretę. Z Aleksandrii książę Paul i księżna Frederica przenieśli do Kapsztadu, gdzie w maju 1942, mniej więcej rok po ucieczce z Grecji, na świat przyszła jego młodsza siostra, księżniczka Irene. Rodzina mieszkała w Grooteschuur House, rezydencji ówczesnego premiera RPA, Jana Christiana Smutsa. Pierwszymi wspomnieniami przyszłego monarchy są trzymanie za rękę premiera i ściganie krowy po zadbanych rabatach kwiatowych oraz trawnikach. Ostatnie lata wygnania książę z rodzicami i siostrami ponownie spędził w Aleksandrii, gdzie Konstantinos płynnie nauczył się mówić w języku arabskim i często rozmawiał z zatrudnionymi pracownikami.

Rodzina z powrotem w Psychiko, 1947 - gettyimages.com

W 1946 po przeprowadzonym referendum zdecydowano przywrócić monarchię i rodzina królewska mogła wrócić z wygnania. Niestety, król Jerzy II niedługo cieszył się z powrotu, rok później zmarł, a ponieważ nie miał dzieci, tron objął jego młoszy brat, książę Paul. Siedmioletni Konstantinos został następcą tronu.

W 1949 został posłany do szkoły z internatem Anavryta High School w Atenach inspirowanej placówką oświatową stworzoną przez Kurta Hahna, niemieckiego pedagoga. Co ciekawe, rodzice sami wybrali 14 chłopców, z którymi ich syn uczęszczał do jednej klasy. Jeden z uczniów tej szkoły wspominał księcia jako "dobrego chłopaka", który "dawał z siebie wszystko na boisku". Rzeczywiście, młody następca tronu uwielbiał i nadal uwielbia sport; w szkole świetnie grał w hokeja czy siatkówkę oraz osiągał wysokie wyniki w skokach wzwyż. Swoich sił próbował także w... teatrze. Musiał być dobry także i w tym, nie bez powodu zagrał Marka Antoniusza w dramacie Szekspira "Juliusz Cezar". Do tej pory pamięta większość swoich kwestii. Po latach Konstantinos wspominał, że w szkole podobało mu się nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, z których większość stała się jego przyjaciółmi na całe życie. Obecnie spotyka się ze swoimi klasowymi kolegami na corocznych zjazdach. 

usslittlerock.org

Jednak na następcę tronu Grecji czekały także królewskie obowiązki. Po szkole książę uczęszczał dodatkowo do trzech akademii - armii, marynarki i lotnictwa, a w każdy weekend odbywał szkolenie wojskowe. W dniu swoich 18. urodzin złożył przysięgę lojalności siłom zbrojnym.
W 1960 podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie zdobył dla Grecji pierwszy złoty medal od 1912 roku - w żeglarstwie, jako sternik na "Nereusie". Jego starsza siostra, królowa Sofia, była członkiem załogi zastępczej, ale trenowała do tych Igrzysk tak samo intensywnie jak jej brat. W Grecji na przyszłego króla czekali jego rodacy, którzy zgotowali wracającemu z Włoch zespołowi gorące powitanie. 

unofficialroyalty.com

Wkrótce później Konstantinos ukończył prawo na Uniwersytecie Ateńskim i wyjechał do USA, aby zobaczyć obiekty wojskowe i militarne. Jego rodzice dbali także o właściwe przygotowanie go do przyszłych obowiązków, więc zabierali go ze sobą na oficjalne wizyty zagraniczne (na jednej z nich poznał przyszłą żonę WIĘCEJ) oraz udzielali lekcji dyplomacji. Podczas jednej z nich, kiedy spotkał Prezydenta Jugosławii Tito, został przez niego wyzwany do gry w szachy i w czasie trzeciej, decydującej gry, prawie z nim wygrał. Jego ojciec jednak, siedzący z nimi przy stoliku, kopnął go pod stołem, aby dać do zrozumienia, że musi przegrać. 6 marca 1964 Konstantinos objął tron po śmierci ojca i musiał sprawdzić, jak wiele zapamiętał z jego lekcji.

gettyimages.com

We wrześniu tego samego roku odbył się jego ślub księżniczką Anne-Marie. Ich pierwsze dziecko, córka, księżniczka Alexia, urodziła się rok później w lipcu w domu "Mon Repos" na wyspie Korfu, gdzie w 1921 na świat przyszedł także książę Edynburga. Ostatecznie doczekali się pięciorga dzieci; Pavlosa, Nikolaosa, Theodory i Philipposa. W wywiadzie, jakiego Konstantinos udzielił w kwietniu 2002, został zapytany, czy wychowywanie dzieci w rodzinie królewskiej jest bardzo trudne, na co odparł: "Myślę, że powinniśmy robić dokładnie to, co wszyscy inni; dać im kochającą rodzinę i stanowcze wychowanie (...). Pokaż im, co jest możliwe w życiu i pozwól im samym wybierać, co chcą ze sobą zrobić."

pinterest.com

Rządy w Grecji nie należą do najłatwiejszych, jak przekonało się wielu przodków Konstantinosa, a wkrótce po objęciu władzy także on sam. W lipcu 1965 zdymisjonował premiera Georgiosa Papandreou, wywołując kryzys konstytucyjny. W końcu, dwa lata i pięciu premierów później, król rozpisał wybory, które miały odbyć się w maju 1967. Przewidywano, że partia Papandreu je wygra, ale nie będzie miała większości, więc muusiałaby połączyć siły ze Zjednoczoną Demokratyczną Lewicą – EDA - która, jak podejrzewano, była częścią nielegalnej Komunistycznej Partii Grecji. Obawy te doprowadziły do zamachu stanu 21 kwietnia 1967 przeprowadzonego przez prawicową grupę oficerów pod dowództwem Papandreu. Władzę przejęła junta czarnych wojskowych, a w kraju zapanowała dyktatura. W czasie wizyty w USA Konstantinos miał powiedzieć "21 kwietnia to najgorszy dzień mojego życia". W grudniu 1967 próbował obalić juntę i przywrócić demokrację, ale plan się nie powiódł. Dalsze działania mogły doprowadzić do rozlewu krwi, dlatego rodzina królewska udała się na emigrację do Rzymu. Wszystkie te wydarzenia i trudny okres, przez jaki wówczas przechodzili spowodowały niestety, że będąca wówczas w ciąży królowa Anne-Marie poroniła.

Z dwójką najstarszych dzieci w Rzymie, 1968 - pinterest.com

Dyktatura wojskowa w Grecji trwała aż do 1974, kiedy to juntę skompromitowała próba aneksji Cypru. W grudniu tego samego roku odbyło się historyczne wręcz referendum, które zdecydowało o przyszłości rodziny królewskiej. Królowi nie pozwolono powrócić do kraju na kampanię; żadna partia go nie reprezentowała, ale otrzymał ponad 30% poparcia, co osłodziło gorycz obalenia monarchii. Rodzina królewska ponownie musiała udać się emigrację, tym razem do Anglii.

W 1994 rząd grecki uchwalił ustawę, która odebrała królowi i jego rodzinie obywatelstwo, a ich majątek przeszedł na własność państwa. Dopiero w 2002 zdecydowano się wypłacić królowi odszkodowanie, które monarcha przeznaczył na utworzenie Fundacji Królowej Anne-Marie. Celem fundacji stało się wsparcie Greków doświadczonych klęskami żywiołowymi. Jednak do powrotu do Ojczyzny wiodła jeszcze długa, 11-letnia droga.

Rodzina w komplecie. Chrzciny księcia Philipposa, 1986 - pinterest.com

Tylko dwoje najstarszych dzieci pary królewskiej, Alexia i Pavlos, urodziło się w Grecji, ale byli zbyt mali, by pamiętać okres dzieciństwa spędzony w Ojczyźnie. Konstantinos nie chciał, aby jego dzieci zapomniały o swoich korzeniach, dlatego też razem z królową Anne-Marie oraz Grekami mieszkającymi w Londynie w 1980 założył grecką szkołę, The Hellenic College of London, pierwszą od 120 lat oferującą dwujęzyczną grecko - brytyjską edukację. Para królewska angażuje się w jej działalność do dzisiaj. Oprócz tego, król jest patronem oraz prezesem Okrągłego Stołu - światowej organizacji szkół powiązanych z zasadami edukacyjnymi Kurta Hahna, w końcu sam do jednej z nich kiedyś uczęszczał - a także Honorowym Członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

pinterest.com

Mimo swoich 77 lat, król wciąż realizuje swoje pasje - żegluje, słucha muzyki klasycznej, spędza czas z gromadką wnucząt i razem z rodziną odwiedza swoje ulubione miejsca w Ojczyźnie, do której powrócił w 2013. Jednym słowem, prowadzi życie zgoła inne od tego, jakiego spodziewalibyśmy się po królu.


Źródło: greekroyalfamily.gr, wikipedia.org, cnn.com

4 komentarze:

 1. Wielka szkoda że monarchia została wygnana, myślę że byli by w obecnych czasach bardzo popularni. Swoją drogą to najbardziej uśmiechnieta rodzina królewska

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna notatka!
  Dziewczyny mam kila pytań odnośnie listów. Ile czeklyscie na odpowiedź od ksiecia aleberta z Belgii? I czy poprosilyscie o zdj? Czy wiecie może czy Belgia odpowiada na listy do ksiazniczki Astrid?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o Alberta to możesz liczyć na odpowiedź w ciągu 3 - 4 tygodni.
   O zdjęcie nie prosiłam. Co do Księżniczki Astrid to niestety nie mam pojęcia, bo jeszcze nie pisałam. Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.