poniedziałek, 26 grudnia 2016

"Nie mogę w to uwierzyć!", "Fantastyczne!", "Jakie to przykre..." - czyli o czym było głośno w 2016 roku

Wspólnie z Martą postanowiłyśmy zmodyfikować tegoroczne Podsumowanie roku i podzieliłyśmy je na kilka postów, które będziecie mogli przeczytać w tym tygodniu. Z tego powodu nie będzie typowej notki z aktualnościami. Najnowsze informacje na temat rodzin królewskich znajdziecie na innych blogach bądź Twitterze, z kolei tutaj na początku stycznia pojawią się ewentualne zaległości z Albanii, Liechtensteinu czy innych monarchii pozaeuropejskich.

Tymczasem zapraszamy do pierwszej notki z podsumowaniem - o czym było głośno w mijającym roku?
George w żłobku

Początek roku to dla George'a pierwszy dzień w żłobku Westacre Montessori School Nursery w Norfolk. 6 stycznia Pałac opublikował zdjęcia, które wykonała dumna mama.

twitter.com

Jesienią do przedszkola w Londynie zaczęła także uczęszczać księżniczka Leonore, jednak nie pojawiły się żadne zdjęcia.

Testament królowej Fabioli

2 lutego podano do publicznej wiadomości, że zmarła 14 miesięcy wcześniej królowa Fabiola przekazała cały majątek na rzecz Funduszu Pomocy Królowej, który pomaga Belgom w potrzebie. Jednak 37 bratanków i siostrzeńców zmarłej ma wątpliwości, czy rzeczywiście była to jej ostatnia wola. Twierdzą, że ciotka na pewno zostawiłaby im coś w spadku.

pinterest.com

Nieszczęścia chodzą parami... albo trójkami

Ten rok nie zaczął się dobrze dla holenderskiej rodziny królewskiej. Podczas ferii zimowych w Lech księżniczka Alexia złamała kość udową i musiała przejść operację. Na szczęście, wszystko poszło dobrze i kilka dni później mogła wrócić do domu.

newmyroyals.com

Latem Maxima doznała wstrząsu mózgu, a księżniczka Amalia skręciła nogę w kostce. Wkrótce jednak obie doszły do siebie i mogły zapozować do letnich zdjęć.

worldroyalfamily.blogspot.com

Emerytura księcia Henrika

Ten rok to także ciąg dalszy emerytury księcia Henrika. Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez duńską gazetę Avisen z lutym, 62% ankietowanych opowiedziało się za zmniejszeniem apanaży księcia w związku z jego przejściem na emeryturę. W kwietniu Dwór Królewski poinformował także, że książę postanowił zrezygnować z tytułu Księcia-małżonka.


people.com

Komunia w Luksemburgu

28 maja do I Komunii Świętej przystąpił Noah.

twitter.com

Witamy na Twitterze

21 czerwca królowa po raz drugi wysłała Tweeta! Chciała w ten sposób podziękować za wszystkie życzenia, które otrzymała w związku ze swoimi 90. urodzinami.

royal.uk

Pałac udostępnił także zdjęcie Elżbiety, kiedy go wysyłała.

twitter.com

Jej wnuk Harry nie chciał być gorszy i pod koniec wakacji wysłał swojego pierwszego Tweeta. 21 sierpnia złożył życzenia urodzinowe Usain Boltowi.

twitter.com

Potem tweetował jeszcze kilkukrotnie, życząc powodzenia brytyjskim paraolimpijczykom.

W czasie swojej podróży po Kanadzie, a dokładniej w czasie wizyty w biurze telegraficznym, książę i księżna Cambridge także wysłali swojego pierwszego, krótkiego tweeta.

twitter. com

Abdykacja w Japonii

W lipcu świat obiegła sensacyjna wiadomość - cesarz Akihito zamierza abdykować! Byłaby to pierwsza taka sytuacja od dwustu lat, kiedy to ustąpił cesarz Kokaku. Komunikat Dworu Cesarskiego zaprzeczający pogłoskom nie rozwiał wszystkich wątpliwości, wobec czego głos musiał zabrać sam zainteresowany. W specjalnym przemówieniu na początku sierpnia powiedział, że jest gotów, aby ustąpić, za przyczynę podając swój podeszły wiek (cesarz 23 grudnia skończył 83 lata) i problemy zdrowotne.

wikipedia.org

Oczywiście, abdykacja nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Formalnie rzecz biorąc, przy obecnie istniejącym prawie, jest niemożliwa. Musiałyby zostać wprowadzone zmiany zatwierdzone przez parlament. O takich jednak nie chcą słyszeć nacjonaliści i część konserwatystów. Co na to społeczeństwo? Według badań opinii publicznej z lipca, większość opowiada się za legalizacją abdykacji.

Rozwód Marthy Louise i Ari'ego Behna

Sierpień przywitał nas dwoma sensacyjnymi informacjami. Księżniczka Martha Louise i Ari Behn ogłosili, że się rozwodzą. Informacja spadła jak grom z jasnego nieba, nic bowiem nie wskazywało na jakiekolwiek nieporozumienia pomiędzy małżonkami, którzy 24 maja świętowali 14. rocznicę ślubu. Doczekali się trójki dzieci: Maud Angeliki, Leah Isodory i Emmy Tallulah.

popsugar.com

Córki pary mają pozostać w swoich szkołach, a rodzice wspólnie będą sprawować nad nimi opiekę. Księżniczka ma zamieszkać w Lommedalen i zachowa posiadłość "Bloksbjerg" w Hanko. Ari Behn zamieszka w sąsiedztwie.
W oficjalnym oświadczeniu możemy przeczytać: "Czujemy się winni, ponieważ nie jesteśmy już w stanie tworzyć bezpiecznej przystani, na którą zasługują nasze dzieci. Ale mamy nadzieję i wierzymy, że uda nam się utrzymać przyjaźń." Poprosili również o uszanowanie prywatności rodziny, zwłaszcza córek, w tym trudnym dla nich okresie.

newmyroyals.com

Rozstanie księżniczki Beatrice i Dave'a Clarka

Drugą sensacją sierpnia było zakończenie związku księżniczki Beatrice i jej długoletniego chłopaka, Dave'a Clarka, nie długo wyczekiwanymi zaręczynami, ale rozstaniem. Informacja była równie szokująca co dwie poprzednie. Według doniesień, para wspólnie podjęła tę decyzję i pozostaną przyjaciółmi. Rodzina królewska miała być zszokowana ich zerwaniem. Wciąż nie wiadomo, co było tego przyczyną, choć media przypuszczają, że chodziło o kwestię małżeństwa.

people.com

Kolejna część afery korupcyjnej w Hiszpanii

W lutym Infantka Cristina została zmuszona do wzięcia przymusowego niepłatnego urlopu w Fundacji La Caixa z powodu zarzutów w sprawie afery korupcyjnej. 22 czerwca Infantka, jej mąż i pozostali oskarżeni uczestniczyli w ostatniej rozprawie przed wydaniem wyroku, co miało nastąpić 19 października. W ostatniej chwili datę jednak zmieniono z przyczyn bliżej nieznanych. Mamy go poznać dopiero przed końcem marca przyszłego roku.

ecestaticos.com

Problemy zdrowotne royalsów

W drugiej połowie roku royalsi nie cieszyli się niestety zbyt dobrym zdrowiem... a przynajmniej nie wszyscy.

Początek września okazał się nieprzyjemny dla Infantki Eleny, która spadła z konia na terenie Pałacu Zarzuela i zraniła się w nadgarstek, po czym została przewieziona do szpitala. Obrażenia nie były jednak poważne i kilka dni później mogła go opuścić.

royalisticism.blogspot.com
newmyroyals.com

Z kolei 1 października księżniczka Beatrix przeszła operację w Franciscus/Vlietland Hospital w Schiedam, w czasie której w prawym kolanie umieszczono protezę. Operacja zakończyła się sukcesem i po kilku dniach w szpitalu księżniczka mogła już wrócić do domu, aby rozpocząć rehabilitację. W 2005 podobny zabieg przeprowadzono na lewym kolanie.


newmyroyals.com

14 października Małgorzata II wydała specjalne przyjęcie dla Olimpijczyjów i Paraolimpijczyków, na którym pojawiła się prawie całą duńska rodzina królewska, poza następcą tronu. Okazało się, że książę dzień wcześniej doznał urazu w odcinku szyjnym kręgosłupa podczas skakania na trampolinie i z tego powodu nie mógł uczestniczyć w przyjęciu. W wydanym oświadczeniu napisał, że jest mu z tego powodu przykro, tym bardziej, że sam śledził ich zmagania w Rio de Janeiro.

wikipedia.org

Najpoważniejszy problem zdrowotny dotknął jednak księżniczki Christiny. 13 października Szwedzki Dwór Królewski ogłosił, że siostra króla Karola Gustawa, cierpi na przewlekłą białaczkę. Poinformowano, że jesienią rozpocznie leczenie, ale na razie czuje się dobrze. W związku z tym ograniczyła swoje królewskie obowiązki, poprosiła również media o uszanowanie prywatności.

Instagram/hrhprincesshaya

17 listopada księżniczka Haya z Jordanii wzięła udział w 90-kilometrowym marszu w Dubaju, aby zebrać pieniądze dla dwóch fundacji: Al Jalila w Dubaju oraz Tkiyet Um Ali w Jordanii. I nie znalazłaby się na tej liście gdyby nie fakt, że po przejściu 45 km doznała kontuzji kolana. Nie mogła dalej kontynuować spaceru, z czego była bardzo zła, jak poinformowała za pośrednictwem swojego Instagrama.

royalcentral.co.uk

Na przełomie listopada i grudnia księżna Mette-Marit zachorowała na lekkie zapalenie płuc, w związku z czym nie mogła towarzyszyć księciu Haakonowi podczas zaplanowanej wizyty w Nowym Jorku. Zgodnie z zaleceniami lekarzy została w domu, jednak wkrótce wróciła już do pełnienia oficjalnych obowiązków.

japandailypress.com

Najlepszym zdrowiem nie cieszyła się także Cesarzowa Michiko, u której w połowie grudnia zdiagnozowano ciężkie zapalenie oskrzeli. Cesarzowa została zmuszona od odwołania części swoich obowiązków i pozostania w Pałacu Cesarskim. Według doniesień lokalnych mediów, na kaszel uskarżała się już w listopadzie i przeszła badanie rentgenowskie, które jednak nie wykazało żadnych nieprawidłowości.

ibtimes.com

Jak doskonale pamiętamy, królowa Elżbieta i książę Edynburga odłożyli o jeden dzień swój coroczny wyjazd do Sandringham. Jak poinformował Pałac, oboje są dość poważnie przeziębieni, dlatego też w tym roku zdecydowali udać się do Norfolk na Boże Narodzenie nie jak zwykle pociągiem, ale helikopterem. Książę Filip wkrótce poczuł się lepiej, mógł więc uczestniczyć w bożonarodzeniowym nabożeństwie, jednak bez żony, która wciąż zmaga się z przeziębieniem.

23 grudnia z kolei dotarła do Nas niepokojąca wiadomość ze Szwecji - królowa Silvia podczas wieczornego koncertu dostała zawrotów głowy i została odwieziona do szpitala Karolinka University Hospital przez księżniczkę Madeleine, która została z nią przez całą noc. Pałac potwierdził tę informację w wigilijny poranek, nie podał jednak, jak czuje się czuje królowa. Jednak jej stan musiał ulec poprawie, bowiem w Boże Narodzenie wróciła do domu.

newmyroyals.com

Tuż przed świętami przeziębiła się także norweska królowa Sonja. Z tego też powodu zabrakło jej na bożonarodzeniowej mszy.

royalcourt.no
Cour grand - ducale

Święta w szpitalu spędził także Wielki Książę Jean, który zmaga się z zapaleniem oskrzeli. Jego stan uległ już poprawie, ale pozostanie pod nadzorem lekarzy jeszcze kilka dni.

Tuż przed końcem roku w szpitalu po upadku, który spowodował pęknięcie odcinka szyjnego kręgosłupa, znalazła się królowa Paola. Jak poinformował Pałac, uraz nie spowodował żadnych powikłań neurologicznych, ale królowa podda się rehabilitacji przez następnych kilka miesięcy.

monarchie.be

Mamy nadzieję, że wkrótce wszyscy wymienieni wyżej członkowie rodzin królewskich wrócą - jeśli jeszcze nie wrócili - do pełni sił, a w przyszłym roku zarówno oni, jak i pozostali royalsi będą cieszyć się lepszym zdrowiem.

Kuzyn królowej... gejem?

We wrześniu kuzyn brytyjskiej monarchini, lord Ivar Mountbatten w rozmowie z Daily Mail ujawnił, że jest homoseksualistą. W tej sytuacji jest pierwszym członkiem dalszej rodziny królewskiej, który przyznał się do swojej orientacji seksualnej. Przez 16 lat był żonaty z Penelope Thompson, z którą ma trzy córki. Rozwiedli się w 2011. Ivar Mountbatten jest prapraprawnukiem królowej Wiktorii, jest więc spokrewniony nie tylko z Elżbietą II, ale także jej mężem. Ponadto jest ojcem chrzestnym Louise Windsor, córki hrabiego i hrabiny Wessex.

mirror.co.uk

Jak nie Beatrice, to chociaż Eugenie

Część królewskich fanów była rozczarowana doniesieniami o zakończeniu związku księżniczki Beatrice i Dave'a Clarka, liczyli bowiem na happy end w postaci kolejnego hucznego ślubu. Wkrótce jednak media donosiły, że kolejny królewski ślub jednak się odbędzie i to już w 2017 roku, przed ołtarzem nie stanie jednak księżniczka Beatrice, ale jej młodsza siostra, Eugenie.

express.co.uk

We wrześniu razem ze swoim chłopakiem, Jack'iem Brooksbankiem zostali zauważeni na lotnisku w Szkocji, gdzie spędzili weekend w towarzystwie babci Eugenie, królowej Elżbiety. Oczywiście wzbudziło to powszechne zainteresowanie, podejrzewano bowiem, że to właśnie wtedy młodzi poprosili monarchinię o zgodę na ślub. Niedługo potem głos zabrał rzecznik Sarah Ferguson, matki niedoszłej "panny młodej" i powiedział, że informacje "absolutnie nie są prawdą". Plotki jednak powróciły kilka miesięcy później i ponownie zostały zdementowane.

Nowa dziewczyna księcia Harry'ego


express.co.uk

Brytyjskiego księcia łączono z wieloma kobietami - media po prostu znudziły się jego statusem singla i wynajdywały mu kolejne kandydatki na żony. Kiedy w październiku ni stąd, ni zowąd, dziennikarze podali informację o jego rzekomym związku z Amerykanką, aktorką i rozwódką Meghan Markle, zrobił się z tego niezły zamęt. Mimo że nie pojawiło się ani jedno wspólne zdjęcie pary, wszyscy zaczęli o tym pisać. Pewnie większość z Nas myślała, że to kolejna plotka. Dopiero na początku listopada okazało się, jak bardzo byliśmy w błędzie.

twitter.com

8 listopada Pałac Kensington umieścił takie oto oświadczenie, w którym czytamy między innymi, że: "Jego dziewczyna Meghan Markle, spotkała się z falą nadużycia i nękania" oraz że "Książę Harry martwi się o bezpieczeństwo Pani Markle i jest głęboko rozczarowany, że nie był w stanie jej ochronić."

Jednak na pierwsze wspólne zdjęcie pary musieliśmy poczekać. Dopiero w połowie grudnia fotografom The Sun udało się zrobić pierwsze zdjęcie, kiedy wybrali się do jednego z londyńskich teatrów.

twitter.com

Patronaty królowej Elżbiety

Brytyjska moarchini skończyła w tym roku 90 lat, nic więc dziwnego, że postanowiła nieco zwolnić. Mimo pierwszych pogłosek o tym, że zamierza oddać część ze swoich ponad 600 patronatów, które pojawiły się już na początku tego roku, oficjalny komunikat w tej sprawie został wydany w połowie grudnia. Elżbieta II postanowiła przekazać 25 patronatów młodszym członkom rodziny.

Order dla Mette-Marit

Król Harald V postanowił uhonorować księżną Mette-Marit za jej działalność i pracę dla Norwegii i 20 grudnia odznaczył ją łańcuchem Wielkiego Krzyża Królewskiego Norweskiego Orderu Św. Olafa, który jest najwyższym odznaczeniem Norwegii ustanowionym w 1847 roku.

twitter.com

Tragedia Zary i Mike'a Tindall


hellomagazine.com

Pod koniec listopada ogłoszono, że wnuczka królowej Elżbiety, Zara i jej mąż Mike Tindall spodziewają się narodzin drugiego dziecka wiosną przyszłego roku. Niestety, ich szczęście nie trwało długo. Tuż przed Świętami Zara poroniła. Ich rzecznik poprosił o uszanowanie prywatności rodziny w tym trudnym dla nich okresie.

Zara i Mike pobrali się w lipcu 2011 i mają już córeczkę, Mię, która w styczniu skończy trzy lata.

10 komentarzy:

 1. Dopiero w tym podsumowaniu widać, ile było w tym roku smutnych lub zaskakujących wydarzeń. Trochę się nazbierało

  OdpowiedzUsuń
 2. Fred i trampolina zasłużyli na szczególne wyróżnienie :) Niecodziennie Pałac przyznaję, że prawie 50-letni facet zrobił sobie krzywdę skacząc na trampolinie ;D

  OdpowiedzUsuń
 3. najbardziej zaskoczyła mnie wiadomość o związku Harrego :)
  a sytuacja Zary, cóż to bardzo przykre :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj córka Żary chyba w styczniu skończy 3 lata. Zara była w zaawansowanej ciąży na chrzcie Georgia w 2013 roku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, rzeczywiście. Jak te dzieci szybko rosną! Już poprawiam :)

   Usuń
 5. Brakuje mi w tej notce royal babies 2016 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następna notka będzie poświęcona wyłącznie im:)Zapraszam jutro i pozdrawiam!

   Usuń
 6. Brawo, bardzo dobrze zrobione podsumowanie liczę oczywiście na następne części.Koniec roku rzeczywiście okazał się niezbyt dobry dla wielu członów rodzin królewskich, mam nadzieję że w 2017 te dobre wiadomości będą zdecydowanie przeważały

  OdpowiedzUsuń
 7. świetnie,że tak podzieliłyście podsumowanie,jest bardziej czytelne.
  To okropne jak dużo było przeziębień,problemów ze zdrowiem,ale miejmy nadzieję,że w następnym roku wszyscy będą sie cieszyć dobrym zdrowiem.
  Najbardziej wstrząsnęła mną wiadomość ,że Zara straciła dziecko.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.