26 gru 2015

Sobota z monarchią: Rosyjska Rodzina Carska

Zapraszamy Was do przeczytania kolejnej notki z serii Sobota z monarchią.

***Herb Imperium Rosyjskiego/ wikipedia.org


Ostatnimi carami Rosji byli członkowie dynastii Romanowów. Pierwszym znanym przedstawicielem był Michał I. Od czasu jego koronacji (1613 rok) do zamordowania ostatniego cara przez bolszewików (1918 rok) dynastia ta rządziła niepodzielnie. Najbardziej znani władcy z tego rodu to: Piotr I, Katarzyna II, Aleksander I i Mikołaj II.
Rodzina jest spokrewniona m.in. z Duńską Rodziną Królewską, Holenderską Rodziną Królewską, Pruską Rodziną Królewską, Grecką Rodziną Królewską i Luksemburską Rodziną Wielkoksiążęcą.


angelfire.com

Ostatni car Rosji, Mikołaj II wstąpił na tron w 1894. Jego panowanie objęło m.in. okres I wojny światowej, Paniki na Chodynce, czy Rewolucji Lutowej.

Koronacja Mikołaja II/ sscnet.ucla.edu

W czasie swych rządów powołał Dumę Państwową (rosyjski parlament).

Car podczas otwarcia I Dumy Państwowej w 1906r./ wikipedia.org

Na skutek Rewolucji Lutowej został zmuszony do abdykacji. Zrzekł się tronu w swoim imieniu i w imieniu swojego syna, carewicza Aleksego. Nowym władcą miał zostać brat Mikołaja, Michał. On jednak tronu nie przyjął.

Wielki Książę Michał Aleksandrowicz

W lipcu 1918 bolszewicy podjęli decyzję o zabiciu rodziny carskiej, ponieważ zagrażali oni planom rewolucyjnym Lenina. 16 lipca 1918 w piwnicy w Jekaterynburgu car Mikołaj II, jego żona Aleksandra oraz ich dzieci: Olga, Tatiana, Maria, Anastazja i Aleksy zostali zamordowani. Ciała odnaleziono w 1991, pochowano ich siedem lat później.

Rodzina Carska w 1915r./ thewildreed.blogspot.com

Cała rodzina to Święci Kościoła Prawosławnego.

pinterest.comObecnie jest dwóch pretendentów do rosyjskiego tronu. Jednym z nich jest Wielka Księżna Maria Władimirowna.
 
themoscowtimes.com

Urodziła się w 23 grudnia 1953r. w Madrycie. Jest córką Wielkiego Księcia Władimira Kiryłłowicza (prawnuka Cara Aleksandra II) i księżniczki Leonidy Mukhrani (pół Gruzinki, pół Polki). Jej rodzicami chrzestnymi są: królowa Ioanna z Bułgarii oraz książę Nicolae z Rumunii.
Edukację pobierała w Madrycie i Paryżu. Studiowała rosyjską historię i literaturę na Uniwersytecie Oksfordzkim.

russianlegitimist.com

W 1969 jej ojciec oficjalnie ogłosił ją swoją następczynią. Kobiety mogą dziedziczyć tron rosyjski, pod warunkiem, że w najbliższej rodzinie nie ma mężczyzn.
Nie wszyscy zgodzili się jednak z postanowieniem Władimira Kiriłłowicza, ponieważ wg. niektórych monarchistów, zawarł on małżeństwo niedynastyczne (Leonida była wcześniej żoną amerykańskiego przedsiębiorcy, z którym się rozwiodła i miała córkę, Helen). W tej sytuacji nie wszyscy uznali Marię za prawowitą dziedziczkę tronu.

Wielka Księżna z matką/ russianlegitimist.com

22 września 1976 poślubiła księcia pruskiego, Franza Wilhelma (oboje byli zresztą kuzynami). Po ślubie książę przeszedł na prawosławie, otrzymał tytuł wielkiego księcia Rosji i przyjął imię Michał Pawłowicz.

Ślub Marii i Franz'a/ russianlegitimist.com

Para ma jednego syna:
 • Jerzego Michajłowicza (ur. 13 marca 1981), obecnego Następcę Tronu.

Mały Jerzy w ramionach cioci Sofíi :)/ russianlegitimist.com

Maria rozwiodła się z mężem w 1985, będąc z nim w separacji od trzech lat. Po rozwodzie Michał Pawłowicz powrócił do swojego niemieckiego imienia i tytułów.

russianlegitimist.com

Wielka Księżna mieszka obecnie w Madrycie, ale często odwiedza Rosję. Mówi biegle po rosyjsku, angielsku, hiszpańsku i francusku. Ponadto rozumie również niemiecki, włoski i arabski.
Przyjaźni się z Bułgarską Rodziną Carską i Hiszpańską Rodziną Królewską, choć w 2014r. oficjalnie skrytykowała decyzję Króla Juan'a Carlos'a o abdykacji.

angelfire.com
W 1992 wielka księżna została głową rodu Romanowów. Ma poparcie Kościoła Prawosławnego. Na co dzień używa tytułu "wielkiej księżnej". chociaż powinna być tytułowana jako Caryca Maria I. Od kilku lat (bezskutecznie) składa roszczenia do polskiego tronu.
 
russianorthodoxchurch.ws


Następcą Wielkiej Księżnej jest jej jedyny syn, Jerzy. Jako syn niemieckiego księcia i rosyjskiej księżniczki posiada predykat Jego Cesarskiej i Królewskiej Wysokości, a także zajmuje miejsce w sukcesji do niemieckiego tronu. 
Jego ojcem chrzestnym jest Król Kontantinos II z Grecji.


Pierwsze zdjęcie Jerzego z matką/ pinterest.com

Jerzy pierwsze lata życia spędził we Francji. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Paryżu. Później wraz z matką przeniósł się do Hiszpanii, gdzie mieszkali u przyrodniej siostry Marii, Helen Kirby. Tam ukończył szkołę dla dzieci dyplomatów, a następnie poszedł w ślady matki i rozpoczął studia na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Pracował w strukturach Wspólnot Europejskich.

russianlegitimist.com


9 kwietnia 1998r. złożył wymaganą prawem przysięgę dynastyczną, przyjął godność i tytuły cesarzewicza.

russianlegitimist.com

Jerzy od kilku lat jest związany z córką włoskiego ambasadora w Belgii, Roberto Bettarini'ego- Rebeccą Bettarini. Obecnie jest ona ambasadorką dobrej woli w Fundacji Cesarskiej, założonej przez Marię i Jerzego.

imperialfoundation.com

Jeśli para się pobierze, Rebecca najprawdopodobniej zostanie pierwszą w historii Rosji małżonką przyszłego "Cara", która będzie pochodzić "z ludu". Będzie też musiała przyjąć prawosławie i nowe imię.

theroyalforums.com 
Drugim pretendentem do tronu Rosji jest Książę Dymitr Romanowicz. Jest on obecnie najstarszym przedstawicielem dynastii Romanowów i potomkiem Cara Mikołaja I.


dailystormer.com

Przyszedł na świat 17 maja 1926r. jako drugi syn Księcia Romana Piotrowicza i Hrabianki Prascowii Cheremetowej. Jego starszy brat, Mikołaj, zmarł w 2014r. Jako że nie miał on synów, pretendentem do tronu został Dymitr.

Książę Mikołaj Romanowicz/ royalticism.com

Naukę pobierał we Francji, Włoszech i Egipcie. Do 1993r. pracował w Danske Bank w Danii.

2seecrimea.com

Był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Johanna von Kauffmann. Pobrali się 21 stycznia 1959r. Johanna zmarła w 1989r., a 28 lipca 1993r. Dymitr poślubił Dorrit Revetlow. Był to pierwszy ślub członka Rodziny Carskiej w Rosji, od czasu upadku monarchii. Dorrit jest obecnie znana jako Księżna Teodora Aleksiejewna.

Dymitr i Teodora/ gettyimages.com


Dymitr nie ma dzieci z żadnego z dwóch małżeństw. Po jego śmierci kolejnym pretendentem do tronu zostanie Książę Andrzej Andrzejewicz (wnuk cioteczny Cara Mikołaja II).

editionlocal.com

Książę angażuje się w działalność charytatywną. Uczestniczy też w ważnych wydarzeniach w Rosji, jednak jest dużo mniej popularny od Wielkiej Księżnej Marii.

gettyimages.com
 
Kilka lat temu mówiło się, że Rosja chce powrotu do monarchii. Podobno pomysł ten aprobował sam Prezydent Władimir Putin. Pozycja i popularność Marii Władimirownej w Rosji jest faktycznie olbrzymia i zdecydowanie "przyćmiewa" Dymitra Romanowicza.
Nie od dziś też wiadomo, że Maria jest w przyjacielskich relacjach z obecnym Prezydentem. Ostatnio mówi się, że Putin jest za tym, aby po zakończeniu swojej kariery politycznej zastąpiła go właśnie Maria, jako caryca. Są to oczywiście tylko pogłoski i nie wiemy jak jest faktycznie.
W jednym z wywiadów udzielonych w 2013r. Wielka Księżna powiedziała, że jeżeli naród rosyjski będzie chciał powrotu monarchii, to ona i jej syn będą gotowi na wypełnienie swoich obowiązków względem państwa.A Wy kogo widzielibyście na tronie rosyjskim? Odpowiedzcie w ankiecie po prawej stronie.
Iza & Larissa

Źródło: russianlegitimist.com, theroyalforums.com, wikipedia.org, madmonarchist.blogspot.com

4 komentarze:

 1. Ciekawe, czy kiedykolwiek jakiś kraj, który wcześniej był monarchią, powróci do tego ustroju.

  OdpowiedzUsuń
 2. uważam, że historia rosyjskiej rodziny carskiej jest jedną z najbardziej fascynujących ze wszystkich rk. szkoda tylko, że zakończyła się w taki sposób.

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście uważam, że monarchia jest jednym z najlepszych ustrojów. Ale nie ta, jak np. w UuK, a prawdziwawdziwa monarchia z dużym zakresem władzy. Szczególnie kiedy następcy przygotowani są do swojej roli od urodzenia i są rozsądnymi ludźmi, którzy potrafią otaczać się jeszcze lepszymi politykami.Podsumowując historię ludzkości - wychodziliśmy na tym lepiej niż na demokracji. Sądzę, że powrót monarchii do Europy byłby dobrym ruchem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Katarzyna I nie była z ludu?

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.