poniedziałek, 15 maja 2023

Garden Party w Pałacu Laeken, wizyty w Wietnamie i Chorwacji + więcej

Dzisiaj pierwsza część zaległych wydarzeń z poprzedniego tygodnia. Z powodu braku czasu opiszę tylko te najważniejsze wyjścia, wizyty i wydarzenia.

Niderlandy

W dniach 9-10 maja król Willem-Alexander i królowa Maxima złożyli dwudniową wizytę regionalną na Wyspach Zachodniofryzyjskich będących częścią archipelagu Wysp Fryzyjskich. Pierwszego dnia wizyty odwiedzili gminy Texel (gdzie udali się m.in. na farmę owiec), Vlieland i Terschelling, natomiast drugi dzień wizyty kontynuowali w Terschelling, a później przenieśli się do Ameland.

Luksemburg

10 maja książę Charles obchodził swoje 3. urodziny. Z tej okazji Dwór Wielkoksiążęcy opublikował nową rodzinną sesję zdjęciową wykonaną w rezydencji księcia Guillaume'a i księżnej Stephanie na zamku Fischbach.


Hiszpania

W dniach 9-10 maja królowa Letizia złożyła dwudniową wizytę w Zagrzebiu w Chorwacji, gdzie wzięła udział w konferencji na temat zapobiegania otyłości zorganizowanej wspólnie przez Europejskie Biuro WHO i Pierwszą Damę Chorwacji. Pierwszego dnia królowa wzięła udział w kolacji wydanej przez Pierwszą Damę dla uczestników konferencji w Pałacu Prezydenckim.


Drugiego dnia wizyty królowa wzięła udział w konferencji jako Specjalna Ambasadorka FAO ds. Żywienia i wygłosiła przemówienie. Później odwiedziła także Chorwacki Teatr Narodowy i spotkała się z dyrektorem Europejskiego Biura Regionalnego WHO.
Belgia

9 maja królowa Mathilde rozpoczęła 3-dniową wizytę roboczą w Wietnamie jako honorowa przewodnicząca belgijskiego oddziału UNICEF-u. Misja, która początkowo miała odbyć się w 2020, ale była kilkukrotnie przekładana, koncentrowała się na pracy UNICEF-u mającej na celu zlikwidowanie luk edukacyjnych i zwiększenie szans dla dzieci i młodzieży w najtrudniejszej sytuacji na obszarach wiejskich. Pierwszego dnia wizyty w Hanoi królowa spotkała się z Prezydentem Wietnamu oraz ministrem edukacji.
Drugiego dnia wizyty królowa przeniosła się do prowincji Lào Cai, gdzie odwiedziła przedszkole Ham Rong i dwujęzyczną szkołę podstawową.Trzeci i zarazem ostatni dzień w Wietnamie kontynuowała w Lào Cai. Odwiedziła klub dla matek w wiosce Hang Lao Chai, w którym uczą się gotować zdrowe posiłki dla swoich dzieci i otrzymują porady zdrowotne w czasie ciąży i po porodzie. W Wietnamie wciąż 30% dzieci poniżej 5. roku życia cierpi na karłowatość spowodowaną niedożywieniem. Później odwiedziła także lokalny targ, zwracając uwagę na wdrażanie Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, których jest rzeczniczką. Na koniec spotkała się z uczniami szkoły podstawowej i liceum Hau Thao, z którymi rozmawiała o ich samopoczuciu psychicznym.

13 maja była już z powrotem w Brukseli, gdzie razem z królem Philippe'm w ogrodach ich rezydencji Pałacu Laeken wydała Garden Party z okazji przypadającej w lipcu 10. rocznicy jego wstąpienia na tron. Na Garden Party pojawili się też: książę Gabriel, książę Emmanuel, księżniczka Eleonore, księżniczka Astrid i arcyksiążę Lorenz, książę Laurent i księżna Claire. Na przyjęcie zaproszono 600 zasłużonych Belgów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.