sobota, 4 czerwca 2022

Epsom Derby, letni rejs królowej Margrethe, pierwsze samodzielne wyjście Jigme Namgyela + więcej

Szwecja

2 czerwca król Carl Gustaf i księżniczka Victoria byli obecni na otwarciu Stockholm +50. Stokcholm + 60 to wydarzenie zorganizowane przez ONZ z okazji 50. rocznicy pierwszej konferencji ONZ poświęconej ochronie środowiska - Konferencji Sztokholmskiej w 1972.Dzisiaj król Carl Gustaf i królowa Silvia wzięli udział w uroczystościach z okazji 500-lecia Szwedzkiej Marynarki Wojennej w Ratuszu w Sztokholmie.

Japonia

3 czerwca księżniczka Kako pojawiła się na 69. ceremonii wręczenia nagrody Sankei Children's Book Award. Księżniczka ścięła ostatnio włosy - jak Wam się podoba w nowej fryzurze?

Belgia

31 maja król Philippe i królowa Mathilde wydali lunch w Pałacu Laeken dla jury Konkursu Muzycznego im. Królowej Elisabeth. Obecny był również książę Laurent.1 czerwca królowa Mathilde pojawiła się na trzecim finale Konkursu Muzycznego dla wiolonczelistów.


2 czerwca wzięła udział w obchodach 75-lecia Belgijskiego Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych (BAPS) w Leuven. Stowarzyszenie, które zrzesza ludzi zainteresowanych rozwojem i praktycznym zastosowaniem psychologii, jest z pewnością bliskie sercu królowej, która sama, już po ślubie, studiowała psychologię.

Wieczorem Mathilde pojawiła się na kolejnym finale - tym razem w towarzystwie młodszej córki, księżniczki Eleonore. Księżniczka obecna była jednak tylko na połowie koncertu z uwagi na zbliżające się egzaminy.


Dania

Królowa Margrethe kontynuowała swój coroczny letni rejs na pokładzie Dannebrog. Wieczorem 1 czerwca, po wizycie w Helsingør, jacht popłynął dalej, na wyspę Anhalt...

... gdzie następnego dnia monarchini została powitana przez burmistrza, dowiedziała się więcej o projekcie ochrony wybrzeża, udała się na pustynię, została poczęstowana kawą przez lokalną rodzinę, a na koniec spotkała się z mieszkańcami i wysłuchała piosenki przygotowanej dla niej przez uczniów szkoły Anholt.

3 czerwca przypłynęła do Aarhus, ostatniego przystanku rejsu, gdzie zorganizowano specjalne uroczystości z okazji jej złotego jubileuszu panowania przypadającego w tym roku. Po powitaniu na nabrzeżu królowa z burmistrzem wsiedli do powozu i przejechali ulicami miasta do Ratusza na oficjalny lunch. Na miejscu monarchini spotkała się również z członkami Rady Miejskiej i pozdrowiła zgromadzone tłumy Duńczyków z balkonu.

Popołudniowy program obejmował natomiast wizyty na Wydziale Biologii Molekularnej na Uniwersytecie Aarhus, w projekcie dla lokalnej społeczności - Generationernes Hus, w którym mieści się przedszkole, dom opieki dla osób starszych i centrum dla rodzin z dziećmi, organizacji wolontariackiej ReThinkers powstałej w 2017, kiedy Aarhus pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury, oraz w porcie w Aarhus, gdzie królowa usłyszała więcej o bioróżnorodności i zielonej energii.

Wieczorem odbyła się kolacja wydana w Lighthouse - najwyższym budynku w Danii. W jej trakcie czterej darczyńcy - Fundacja Sallinga, Fundacja Holcha Povlsena, Systematic i LINDBERG OPTIK - przekazali monarchini specjalny prezent z okazji jej złotego jubileuszu panowania. Prezent to darowizna w wysokości 40 milionów duńskich koron na renowację i zabezpieczenie na przyszłość Pałacu Marselisborg, aby nadal służył jako oficjalna letnia rezydencja rodziny królewskiej w Aarhus, a ogrody zamkowe służyły lokalnym mieszkańcom i społecznościom. Renowacja ma rozpocząć się późnym latem 2023 roku i obejmie: optymalizację energetyczną zamku, nowy miedziany dach, nowe iglice i okna oraz renowację schodów ogrodowych.
Galerię zdjęć z wczorajszego dnia znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej rodziny królewskiej tutaj.

2 czerwca księżna Marie otworzyła nową kuchnię i jadalnię Duńskiego Domu Studenckiego (Det danske Studenterhus) w Paryżu, którego jest patronką.

3 czerwca odbył się długo wyczekiwany ślub cywilny księcia Gustava, 7. księcia Sayn-Wittgenstein-Berleburg (syna księżniczki Benedikte) i jego wieloletniej partnerki Cariny Axelsson na zamku Berleburg. Nie pojawiły się zdjęcia, ale zgodnie z doniesieniami, skromną ceremonię zorganizowano o godzinie 15.00 z udziałem kilkudziesięciu gości - w tym księcia Frederika i księżnej Mary. Królowa Margrethe, ciocia pana młodego, nie mogła być obecna z uwagi na trwający rejs.
W niedawno udzielonym wywiadzie magazynowi Billed Bladet, para opowiadała m.in. że kolacja weselna zostanie zorganizowana w wyremontowanej Anesalen na zamku - po raz pierwszy od 100 lat. Narzeczeni zapozowali również do nowych zdjęć.Ich ślub kościelny odbędzie się dzisiaj na zamku Berleburg. Na ten moment mamy zdjęcia pierwszych gości - obecni są m.in. dziedziczny książę Hubertus i dziedziczna księżna Kelly z Sachsen-Coburg und Gotha - i na tej podstawie już wiemy, że obowiązują tiary i suknie wieczorowe.Bhutan

4 czerwca królowa Jetsun Pema skończyła 32 lata. Z tej okazji opublikowano jej nowe, piękne zdjęcie.

Tymczasem jej starszy synek, 6-letni Następca Tronu książę Jigme Namgyel, zaliczył dzisiaj swoje pierwsze samodzielne wyjście. Otworzył centrum edukacyjne nazwane na swoją cześć Jigme Namgyel Wangchuck Super FabLab (SFL) w TechPark w Thimphu oraz sieć FabLab. Centrum JNW SFL jest dopiero trzecią tego typu placówką na świecie, a sieć SFL w Bhutanie składa się z trzech innych placówek FabLab zlokalizowanych w różnych częściach kraju. Zarówno centrum, jak i sieć SFL jest jedną z szeregu królewskich inicjatyw wspierających kulturę kreatywności i innowacyjności.


Wielka Brytania

Tymczasem na Wyspach Brytyjskich ciąg dalszy obchodów Platynowego Jubileuszu królowej Elizabeth. Dzisiaj w programie znalazły się wyścigi konne Epsom Derby. Sama monarchini, jak wiadomo wielka miłośniczka koni i wyścigów konnych, niestety nie mogła być na nich obecna, ale jak poinformował Pałac, śledziła wyścigi w telewizji na zamku Windsor. Na miejscu reprezentowała ją księżniczka Anne, a towarzyszyli jej mąż, Timothy Laurence, Zara i Mike Tindall oraz Peter Phillips, który pojawił się w towarzystwie swojej partnerki, Lindsay Wallace.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Jeszcze przed wyścigami opublikowano krótkie nagranie królowej z jej końmi. Filmik nakręcono w kwietniu tego roku, kiedy królowa spędzała swoje urodziny w Sandringham.Z kolei książę i księżna Cambridge oraz hrabia i hrabina Wessex wyruszyli w swoje podróże regionalne, by świętować Platynowy Jubileusz razem z Brytyjczykami. Para książęca, którym nieoczekiwanie towarzyszyli George i Charlotte, udała się do Walii, gdzie na zamku Cardiff wzięli udział w popołudniowym koncercie Platinum Celebration Concert i spotkali się z wykonawcami oraz mieszkańcami. W trakcie rozmowy księżna zdradziła, że George uczy się grać na gitarze, a Charlotte - na fortepianie.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Hrabia i hrabina Wessex dzień spędzili w Irlandii Północnej. Najpierw odwiedzili Belfast, gdzie spotkali się z mieszkańcami i wzięli udział w zorganizowanych tematycznych obchodach Platynowego Jubileuszu, a później udali się do Bangor, które w tym roku z okazji jubileuszu zyskało status miasta.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Z kolei książę Michael z Kentu razem z żoną dołączyli do mieszkańców Windsoru na Windsor Platinum Jubilee Party na Long Walk.


Wczoraj po południu księżna Catherine złożyła prywatną wizytę w szpitalu dziecięcym Evelina London, którego jest patronką, aby świętować Platynowy Jubileusz z małymi pacjentami, ich rodzinami i personelem, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach na ulicach Londynu.Fotograf Hugo Rittson Thomas opublikował nowe/stare zdjęcia królowej z okazji jej Platynowego Jubileuszu. Wykonał je w czasie oficjalnej sesji zdjęciowej na zamku Windsor w 2015 z okazji 90. urodzin monarchini, które świętowała kilka miesięcy później.Dzisiejszy, trzeci z czterech dni obchodów, zakończy się wieczornym koncertem "Platinum Party at the Palace" na ustawionej pod Pałacem Buckingham scenie (dla fanów rodziny królewskiej, którzy przybyli do Londynu na uroczystości, jest to chyba lokalizacja najgorsza z możliwych). Koncert rozpocznie się o godzinie 21:00 czasu polskiego, więc obie pary powinny zdążyć na niego dotrzeć. Relację z tego wydarzenia znajdziecie na blogu jutro.

6 komentarzy:

 1. Aż zdębiałam, gdy przeczytałam, że sześciolatek miał swoje pierwsze samodzielne wyjście i do tego taki rezolutny, śmiały, to zupełnie inna kultura, tu w Europie samodzielne wyjście 6-latka to raczej niemożliwe, z rodzicem/ani, lub samemu w okolicach 16-18 roku życia a tam już 6-latek jest angażowany.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zaskoczyło samodzielne wyjście księcia Jigme. Jaki On był tym wszystkim zainteresowany i skoncentrowany.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze wyjście Jigme w wieku 6 lat a ja myślałam że tylko w Monako tak wcześnie rozpoczynają królewskie obowiązki 😉 mam nadzieję że pojawi się sporo zdjęć ze ślubu Gustava i Cariny jestem bardzo ciekawa stylizacji Mary

  OdpowiedzUsuń
 4. Jetsun jak zawsze piękna

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ten luz królowej Małgorzaty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo cieszy ślub Gustava i Cariny.

  Książę Laurent chyba schudł.

  Eleonore jest bardzo podobna do mamy.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.