środa, 4 maja 2022

Mathilde i Philippe w Grecji, Haakon i Mette-Marit w Szwecji + więcej

Serbia

Książę Philip dwa dni po tym, jak został tytularnym dziedzicznym księciem Serbii, razem z żoną Danicą, odwiedził mauzoleum rodziny królewskiej w kościele St George's Church w Oplenac, w którym pochowani są m.in.: jego dziadkowie, ostatni król Jugosławii Peter II i królowa Alexandra, prapradziadek, król Peter I, czy założyciel dynastii Karadziordziewiciów Karađorđe.

 


Monako

30 kwietnia książę Albert, księżna Charlene, księżniczka Gabriellą, książę Jacques i Louis Ducruet pojawili się na wyścigach samochodowych mistrzostw Formuły E Monaco ePrix. Para książęca wręczyła nagrody zwycięzcom.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Hiszpania

3 maja królowa Sofia udała się do Toledo na ceremonię rozdania nagród Europa Nostra i Hispania Nostra. Królowa jest honorową przewodniczącą Hispania Nostra.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


4 maja królowa Letizia jako honorowa przewodnicząca Królewskiej Rady Powierniczej ds. Niepełnosprawności przewodniczyła 30. posiedzeniu Rady i wręczyła Nagrody Królowej Letizii 2021, które mają na celu promowanie praw osób niepełnosprawnych, włączenia społecznego i równych szans.
W czasie ceremonii miała miejsce zabawna sytuacja - okazało się, że jedna z laureatek Nagrody, Inmaculada Vivas Tesón, która otrzymała Specjalne Wyróżnienie za Kulturę Włączającą za swoją pracę zawodową z osobami niepełnosprawnymi i pracę badawczą w dziedzinie przestrzegania praw osób niepełnosprawnych, ma na sobie taką samą sukienkę z sieci Mango co królowa :) Obie panie zareagowały na to śmiechem.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Belgia

2 maja król Philippe i królowa Mathilde rozpoczęli trzydniową wizytę państwową w Grecji - ich pierwszą po pandemii. Jak powiedziała dziennikarzom królowa, jest to jej druga wizyta w Grecji - po raz pierwszy odwiedziła ten kraj osiemnaście lat temu jeszcze jako księżna, kiedy razem z Philippe'm dopingowała Belgów startujących w Igrzyskach Olimpijskich w Atenach.
Po przylocie para królewska złożyła wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza, została przyjęta w Pałacu Prezydenckim (dawnym Pałacu Królewskim) przez Prezydent Grecji i jej partnera oraz spotkała się z Premierem i jego małżonką. Później rozdzielili się - król spotkał się z przedstawicielami rządu i burmistrzem Aten, a królowa w tym czasie odwiedziła organizacją Smile of the Child działającą w obszarze opieki i ochrony dzieci. Smile of the Child współpracuje z Child Focus, której Mathilde jest honorową przewodniczącą. Dzieci były bardzo zainteresowane - jedno z nich zapytało na przykład, czy ma ochroniarzy, na co Mathilde odparła, że zawsze jej towarzyszą i dodała: "Nazywam ich swoimi aniołami stróżami". Powiedziała też, że jej synowie uwielbiają piłkę nożną, a ona sama także lubi uprawiać sport. "Gram w tenisa, jeżdżę na rowerze i dużo spaceruję".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDzień zakończył się "bankietem" wydanym przez Prezydent Grecji w Pałacu Prezydenckim (choć w przeciwieństwie do tradycyjnego bankietu nie obowiązywał strój wieczorowy). Królowa jako jedna z nielicznych zaproszonych pań miała na sobie długą suknię greckiego projektanta Christosa Costarellosa, a we włosach, zamiast tiary - broszkę podarowaną królowej Fabioli przez króla Badouina.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Drugi dzień rozpoczęli od wizyty w centrum Adama zajmującym się społeczno-gospodarczą integracją uchodźców. Następnie zwiedzili Świątynię Posejdona na Sunionie, wzniesionej w latach 444-440 p.n.e. Prowadzone są tutaj badania archeologiczne z udziałem belgijskich archeologów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesZobaczyli także najstarszy znany na świecie teatr antyczny w Thorikos i spotkali się z belgijskimi i greckimi naukowcami na wydarzeniu zatytułowanym "Łączenie przeszłości i przyszłości - wpływ nowych technologii na archeologię i ochronę dziedzictwa".

Embed from Getty Images
Ostatnim punktem programu na ten dzień był koncert Belgijskiej Orkiestry Narodowej w Muzeum Akropolu zorganizowany przez króla Philippe'a i królowej Mathilde na cześć Prezydent Grecji i jej partnera.

Embed from Getty ImagesTrzeci i ostatni dzień wizyty w Grecji Philippe i Mathilde spędzili na niewielkiej niezamieszkanej wyspie Revithoussa w Zatoce Sarońskiej, gdzie odwiedzili terminal LNG - jedyny terminal ciekłego gazu ziemnego w Grecji.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDania

2 maja księżna Marie odwiedziła szpital padaczkowy Filadelfia w Dianalund, który obchodził 125. rocznicę powstania. Księżna od 2013 jest patronką Stowarzyszenia Padaczkowego (Epilepsiforeningen).

3 maja królowa Margrethe wydała kolację na cześć Premiera Indii przebywającego z wizytą w Danii. Obecni byli na niej książę Frederik i księżna Mary.

4 maja książę Henrik skończył 13 lat. Z tej okazji Dwór Królewski opublikował jego nowe zdjęcia.

Królowa Margrethe tego dnia otworzyła oficjalnie tegoroczny, jubileuszowy sezon letnich rejsów na Dannebrog. W tym roku mija 90 lat od czasu pierwszego rejsu duńskiej rodziny królewskiej tym jachtem. W swój pierwszy w tym roku rejs królowa tradycyjnie udała się w kierunku miasta Helsingør, gdzie po południu przywitali ją mieszkańcy i salwy armatnie wystrzelone z zamku Kronborg.

Wielka Brytania

12 maja stacja BBC wyemituje konkurs cukierniczy "The Jubilee Pudding: 70 Years in the Baking" zorganizowany przez Big Jubilee Lunch oraz Fortnum & Mason z okazji Platynowego Jubileuszu królowej. Jurorkami konkursu na najlepszy pudding zostały księżna Kornwalii i Mary Berry.

Jak donoszą media, 28 kwietnia w kaplicy Pałacu św. Jakuba w Londynie odbył się chrzest Sienny Elizabeth Mapelli Mozzi, córki księżniczki Beatrice i Edoarda Mapelli Mozzi. Ceremonia była całkowicie prywatna i nie pojawiły się z niej zdjęcia. Obecni byli rodzice księżniczki, książę i księżna Yorku, mama Edoarda i przyjaciele pary, zabrakło natomiast królowej.2 maja księżniczka Charlotte skończyła 7 lat. Pałac Kensington opublikował z tej okazji jej trzy nowe zdjęcia wykonane w miniony weekend w Norfolk przez księżną Kate. Do jednego z nich księżniczka pozowała z pupilem rodziny książęcej, Orlą. Jak donosi Daily Mail, słowo to pochodzi z języka celtyckiego i oznacza "złotą księżniczkę".3 maja księżna Kornwalii udała się do Manchesteru, gdzie zobaczyła wystawę "I Am" przed Biblioteką Publiczną z fotografiami osób, które doświadczyły przemocy domowej wykonanymi przez Allie Crewe. Wystawę będzie można podziwiać przez cały maj w różnych lokalizacjach Manchesteru w ramach SICK! Festival przedstawiającego zdrowie psychiczne i fizyczne poprzez sztukę. Allie Crewe współpracuje z organizacją SafeLives walczącą z przemocą domową, której księżna jest patronką od 2020.

Embed from Getty Images


Później księżna odwiedziła organizację Emmaus, gdzie uczestniczyła w Big Lunch przed oficjalnymi obchodami Platynowego Jubileuszu królowej i zobaczyła przygotowania do Big Jubilee Lunch. Organizacja wspiera osoby bezdomne, a księżna odwiedziła także jej sklep charytatywny, w którym co ciekawe kupiła kubek upamiętniający srebrny jubileusz teściowej. Jak zdradziła, ma całą kolekcję takich pamiątek :)

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


4 maja księżna Cambridge wręczyła nagrodę Queen Elizabeth II Award for British Design.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesSzwecja / Norwegia

29 kwietnia król Carl Gustaf i królowa Silvia wydali kolację Sverigemiddag w Pałacu Królewskim dla przedstawicieli szwedzkich prowincji i osób zasłużonych w lokalnych społecznościach. Obecni byli również książę Carl Philip i księżna Sofia.Tego samego dnia księżniczka Madeleine wzięła udział w spotkaniu organizacji SWEA w Miami zrzeszającej Szwedki i szwedzkojęzyczne kobiety żyjące za granicą.


30 kwietnia rodzina królewska wzięła udział w oficjalnych uroczystościach z okazji 76. urodzin króla Carla Gustafa przypadających tego dnia. Na dziedzińcu królowi tradycyjnie towarzyszył książę Carl Philip, a reszta rodziny oglądała uroczystości z okna.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images4 maja królowa Silvia wręczyła stypendia swojego Funduszu Jubileuszowego (Drottning Silvias Jubileumsfond) w Pałacu Królewskim.

2 maja książę Haakon i księżna Mette-Marit rozpoczęli trzydniową oficjalną wizytę w Szwecji. Do Sztokholmu przylecieli już w weekend i zatrzymali się u księżniczki Victorii i księcia Daniela w Pałacu Haga. Wizytę oficjalnie rozpoczęli od sesji zdjęciowej przed Pałacem, po której cała czwórka udała się do Instytutu Karolinska na sympozjum, na którym książę Haakon i księżniczka Victoria wygłosili swoje przemówienia. Później odwiedzili bibliotekę dla najmłodszych w Kulturhuset, spotkali się z resztą rodziny królewskiej i wzięli udział w lunchu wydanym przez króla Carla Gustafa w Pałacu Królewskim. Po południu Następca Tronu i Następczyni Tronu z mężem spotkali się z przedstawicielami norweskich i szwedzkich firm.
Zapytana przez dziennikarzy Victoria, jak opisałaby księżną Mette-Marit odparła, że jest "niesamowicie ciepła, autentyczna i opiekuńcza". Księżna Mette-Marit w odpowiedzi opisała przyjaciółkę jako "fantastycznie miłą osobę, którą bardzo cenię" i dodała: "Jestem niesamowicie szczęśliwa, że mamy tak dobrą, bliską i ciepłą relację. Zrobiłyśmy razem tak wiele, podróżowałyśmy i mamy wiele ekscytujących doświadczeń razem". Powiedziała też, że cieszy się ich bliskimi relacjami również ze względu na córkę, księżniczkę Ingrid Alexandrę, która w przyszłości będzie mogła zwrócić się do cioci (i zarazem matki chrzestnej) o pomoc. "Jesteśmy za to wdzięczni po prostu", mówiła Mette-Marit.
Wieczorem odbyło się przyjęcie zorganizowane przez księcia Haakona i księżną Mette-Marit.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesDrugiego dnia wizyty książę Haakon, księżniczka Victoria i książę Daniel wzięli udział w sympozjum na temat zrównoważonego rozwoju i energii odnawialnej. Później udali się na kolejne sympozjum, dotyczące przyszłości oceanów i zrównoważonego rozwoju, w Królewskiej Akademii Nauk, na którym dołączyła do nich księżna Mette-Marit. Cała czwórka odwiedziła następnie Fryshuset oferujące różnego rodzaju aktywności dla młodych ludzi. Fryshuset działa na rzecz zmiany społecznej i pozytywnego rozwoju młodych ludzi. W trakcie wizyty książę Haakon sprawdził się w grze w koszykówkę, po której obie pary książęce zostały zaproszone na lunch przygotowany przez podopiecznych organizacji.
Po lunchu odwiedzili razem organizację Norrsken Foundation wspierającą firmy i organizacje, które wywierają pozytywny wpływ na społeczności, a później Następca Tronu i Następczyni Tronu z mężem odwiedzili także centrum kulturalne Space i Stockholm Surfboard Club. Jak poinformowano, księżna Mette-Marit musiała odwołać swój udział w części programu z uwagi na stan zdrowia.
Dzień zakończył się prywatną kolacją w Pałacu Haga.

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesTrzeci dzień wizyty książę Haakon, księżniczka Victoria i książę Daniel spędzili w Goteborgu, gdzie wzięli udział w sympozjum na temat energii odnawialnej w Lindholmen Science Park, które zakończyło się panelem dyskusyjnym. Później odwiedzili Laboratorium Dynamiki Morskiej, uczestniczyli w lunchu wydanym przez gubernator regionu Västra Götaland i odwiedzili statek badawczy Skagerak. Ostatnim punktem programu było przyjęcie w centrum konferencyjnym Norway's House.
W Goteborgu miała im towarzyszyć księżna Mette-Marit, ale jej obecność w ostatniej chwili odwołano.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

6 komentarzy:

 1. Charlene ,bardzo zmarowanie wyglada..smytna zmeczona ...
  Kate jakos mo ta suknia do nie pasuje kompletnie.Charotta coraz podobnieksza do babci Diany i prababci Elzbiety kombo mix😉

  OdpowiedzUsuń
 2. Decyzja Petera o rezygnacji z sukcesji była szokująca, ale jak nad tym myślę, to bardziej widoczny i związany z Serbią jest Philip, od kilku lat wraz z rodziną najczęściej się pojawia na wydarzeniach, na których powinien być następca tronu. Może ta decyzja ostatecznie wyjdzie im na dobre.
  Kiedyś podobna sytuacja z takimi samymi sukienkami zdarzyła się księżnej Mary.
  Niezwykle ciepła i urocza wizyta szwedzko-norweska. Szkoda, że Mette-Marit nie mogła uczestniczyć w całości, ale i tak jestem pełna podziwu, że mimo choroby jest w stanie podróżować i podejmować tyle obowiązków.
  Piękne kreacje Matyldy z Grecji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Co się dzieje z księżną Charlene?
  Aga

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powoli wraca do zdrowia i sądząc po tym, że odbyła już swoje pierwsze publiczne wyjście po powrocie do Monako ma się lepiej

   Usuń
 4. Kilka ładnych stylizacji rzuciło mi się w oczy: suknia Mathilde z bankietu i potem ta różowa, strój Kate z wręczenia nagród.

  Zabawna sytuacja z suknią Letizii. Od razu przypomniało mi się, jak Maxima i Mathilde założyły bardzo podobne płaszcze w pepitkę na wspólne wyjście :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wstyd się przyznać, ale nawet nie miałam pojęcia o istnieniu księcia Petera, niemniej dobrze, że zrezygnował, bo był całkowicie niewidoczny w Serbii, w przeciwieństwie do księcia Philipa. Piękne stroje Matyldy w Grecji, zwłaszcza jej kreacja z bankietu, bardzo ciekawy pomysł z broszką we włosach, jeszcze nie widziałam, żeby ktoś tak nosił. Oby Charlene już wyzdrowiała, chociaż muszę przyznać, że na zdjęciach wydaje mi się nieco nieobecna, a ożywia się tylko w kontakcie z dziećmi. Bardzo ważny temat wystawy, którą odwiedziła Camilla, dobrze, że tego typu sprawy znajdują zainteresowanie i wsparcie rodziny królewskiej. Kate jak zwykle pięknie wyglądała. Fajnie znowu zobaczyć razem rojalsów ze Skandynawii, widać, że są bardzo blisko. To musi być trudne dla Mette Maritt, biorąc pod uwagę jej chorobę, ale dobrze wiedzieć, że Ingrid zawsze będzie mieć oparcie również w Victorii.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.