niedziela, 27 marca 2022

Podróże do Irlandii i na Jamajkę + więcej

W mijającym tygodniu uwagę królewskich fanów przykuły przede wszystkim podróże. Książę i księżna Cambridge kontynuowali swoją podróż na Jamajce, natomiast książę Walii i księżna Kornwalii złożyli swoją szóstą oficjalną wizytę w Irlandii.

Embed from Getty ImagesZanim jednak książę Charles i księżna Camilla przybyli do Irlandii, 22 marca udali się z dwudniową wizytą do Irlandii Północnej. Jest to pierwsza z ich tegorocznych wizyt w ramach obchodów Platynowego Jubileuszu królowej, które odbędą w każdym zakątku Zjednoczonego Królestwa. Ich pierwszym przystankiem było Cookstown, miasto w hrabstwie Tyrone, które odwiedzili jako pierwsi członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Książę odwiedził także później XVII-wieczny dom Lissan House będący atrakcją turystyczną w hrabstwie Tyrone, w której spotkał się z osobami zaangażowanymi w pomoc na rzecz swojej społeczności  - w tym Andreę Cowan, która w czasie pandemii założyła lokalną organizację charytatywną Loughgall Hedgehog Rescue ratującą jeże. Miała ze sobą dwa z nich - Jill i Felixa, których uratowała jako pierwszych. Od tamtej pory pomogła około 300-400 tych zwierząt.


Drugi dzień w Irlandii Północnej para książęca rozpoczęła od wizyty na C.S. Lewis Square w Belfaście dedykowanej oczywiście urodzonemu w Belfaście twórcy Narnii, brytyjskiemu pisarzowi C.S. Lewisowi. C.S. Lewis Square z siedmioma posągami inspirowanymi postaciami z książek pisarza znajduje się niedaleko jego domu rodzinnego Little Lea.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Później rozdzielili się - książę otworzył po renowacji Grand Opera House oraz odwiedził hospicjum Marie Curie, upamiętniając Dzień Refleksji przypadający w 2. rocznicę wprowadzenia w Wielkiej Brytanii lockdownu; natomiast księżna udała się do biblioteki Holywood Arches Library, siedziby BBC Northern Ireland oraz Titanic Belfast, w którym nieco później książę Charles spotkał się z przedstawicielami lokalnych organizacji wspierających uchodźców z Ukrainy czy Syrii.

Embed from Getty Images

24 marca para książęca przybyła do Irlandii z dwudniową wizytą zagraniczną zorganizowaną z okazji Platynowego Jubileuszu monarchini, którą rozpoczęli od hrabstwa Waterford. Obejrzeli występ grupy rekonstrukcyjnej wikingów, spotkali się z pracownikami służb ratunkowych i medycznych, aby podziękować im za wzmożony wysiłek w czasie pandemii, a także odwiedzili muzeum Waterford Treasures: Medieval Museum, w którym zobaczyli artefakty związane z historią Wielkiej Brytanii. Następnie uczestniczyli w przyjęciu wydanym przez burmistrza, spotkali się z uchodźcami z Ukrainy oraz odwiedzili Waterford Crystal. Po południu książę odwiedził farmę Kil Mige Mogue, a księżna - stajnie irlandzkiego trenera koni Henry'ego de Bromheada.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Drugi dzień w Irlandii książę Charles i księżna Camilla spędzili w hrabstwie Tipperary, gdzie odwiedzili zamek w Cahir, jeden z największych i najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Irlandii. Kręcono w nim m.in. "Ostatni pojedynek" czy "Zielonego rycerza". Później udali się na lokalny targ oraz do Rock of Cashel, jednej z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w regionie. Zespół średniowiecznych budowli sakralno-obronnych jest związany z licznymi legendami. Przypuszcza się, że niegdyś mógł być ośrodkiem druidycznym, a później stał się siedzibą biskupów i królów Munsteru.

Embed from Getty Images

Podróż w Irlandii zakończyli przy dźwiękach irlandzkiej muzyki - w pobliskim centrum kultury Brú Ború, gdzie spróbowali swoich sił w irlandzkim tańcu.

Embed from Getty Images

**** **** **** **** ****

Tymczasem książę i księżna Cambridge 22 marca rozpoczęli drugi etap swojej podróży z okazji Platynowego Jubileuszu, na Jamajce. Jamajka jest trzecią pod względem wielkości wyspą na Karaibach oraz trzecim pod względem zaludnienia anglojęzycznym krajem w obu Amerykach - zamieszkuje ją 2,9 miliona ludzi. Jednym z jej symboli jest koliber czarnogłowy - gatunek ptaka z rodziny kolibrowatych występujący jedynie na tej wyspie. Z kolei za drzewo narodowe uważany jest endemiczny gatunek Hibiscus elatus, nazywany też 'Blue Mahoe'.

Embed from Getty Images

Jamajka jest monarchią konstytucyjną z królową jako głową państwa, choć coraz częściej podnoszone są głosy w sprawie ustanowienia jej republiką, tak jak uczynił Barbados w zeszłym roku. Przy okazji królewskich wizyt, podobnie jak w Belize, organizowane są protesty lokalnych mieszkańców - nie inaczej było tym razem.


Po powitaniu na lotnisku Kate i William spotkali się z gubernator generalnym Jamajki i jego małżonką.


Embed from Getty Images


Później udali się do Trench Town na przedmieścia Kingston, gdzie spotkali się z mieszkańcami oraz sportowcami z Jamajki - piłkarzem Leonem Bailey i urodzonym na Jamajce angielskim piłkarzem Raheema Sterlinga z klubu Manchester City, którzy zaprosili księcia do rozegrania krótkiego meczu. Spotkali się też z jamajską drużyną bobslejową. Na koniec wieczoru odwiedzili Trench Town Culture Yard and Museum - muzeum powstałe w dawnym domu Boba Marley'a, który urodził się na Jamajce. Jak dobrze wiecie, wyspa jest kolebką muzyki reggae, a para książęca miała okazję zagrać na bongosach.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Plan na piąty dzień podróży i zarazem drugi na Jamajce obejmował spotkanie z Premierem Jamajki Andrew Holnessem, który od lat jest znany jako zagorzały republikanin, i jego żoną. Tak jak wspominałam, po tym, jak w ubiegłym roku Barbados zastąpił monarchię republiką, coraz bardziej prawdopodobne jest, że Jamajka również zdecyduje się na ten krok. Jak informują media, możliwe, że przygotowania do zmiany ustroju rozpoczną się zaraz po zakończonej wizycie Kate i Williama tak, by wprowadzić je jeszcze w tym roku. W rozmowie z książęcą parą Premier nawiązał do tych doniesień: "Są tutaj kwestie, które, jak wiecie, są nierozwiązane, ale Wasza obecność daje nam możliwość umieszczenia tych problemów w kontekście, na pierwszym miejscu i do rozwiązania ich najlepiej jak potrafimy. Ale Jamajka jest, jak widać, krajem dumnym ze swojej historii i bardzo dumnym z tego, co osiągnęliśmy. Idziemy dalej i zamierzamy spełnić nasze prawdziwe ambicje i przeznaczenie, aby stać się niezależnym, rozwiniętym, dobrze prosperującym krajem."

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Następnym punktem programu była wizyta w Shortwood Teachers’ College w Kingston poświęcona edukacji wczesnoszkolnej - to jak wiadomo domena głównie księżnej, więc książę z właściwym sobie poczuciem humoru ustąpił jej miejsca. Para rozmawiała z uczniami, nauczycielami i pracownikami placówki o metodach nauczania oraz wczesnych latach życia dziecka. W trakcie wizyty księżna wygłosiła przemówienie.

Embed from Getty Images


Później odwiedzili szpital Spanish Town Hospital, który świętuje w tym roku swoje 70-lecie, i rozmawiali z pracownikami na temat ich doświadczeń z pandemii.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Dzień zakończył się kolacją wydaną przez gubernatora generalnego Jamajki. W swoim przemówieniu książę Cambridge mówił o swoim głębokim smutku z powodu odrażającej historii niewolnictwa na wyspie: "Zdecydowanie zgadzam się z moim ojcem, księciem Walii, który powiedział na Barbadosie w zeszłym roku, że przerażające okrucieństwo niewolnictwa na zawsze plami naszą historię." Dodał też, że to "nie powinno się nigdy wydarzyć".

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images
Szóstego dnia podróży i zarazem ostatniego na Jamajce książę William i księżna Catherine wzięli udział w paradzie wojskowej dla personelu, który niedawno ukończył szkolenie oficerskie Karaibskiej Akademii Wojskowej. Opuścili je tym samym Land Roverem, którym podróżowali królowa i książę Edynburga w czasie swoich wizyt na Jamajce, m.in. w 1953.
Później odbyło się przyjęcie dla oficerów, którzy ukończyli szkolenie - ostatni punkt planu wizyty na Jamajce.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty ImagesPo paradzie i przyjęciu para została pożegnana na lotnisku i odleciała na Bahamy - ostatniego państwa, które odwiedzili w trakcie tej podróży. Zwróćcie uwagę na broszkę księżnej w kształcie kolibra czarnogłowego, symbolu Jamajki - pożyczyła ją od królowej, która otrzymała ją w czasie swojej wizyty na wyspie w ramach obchodów swojego złotego jubileuszu panowania w 2002.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


**** **** **** **** ****

23 marca królowa zobaczyła wystawę emaliowanych i porcelanowych ręcznie zdobionych archiwalnych naczyń z firmy Halcyon Days, która obchodzi w tym roku swoje 70-lecie. Wystawę zorganizowano w White Drawing Room na zamku Windsor, a monarchini mogła na niej zobaczyć m.in. najwcześniejsze dzieła firmy stworzone w latach 50. minionego stulecia. Pokazano jej także tradycyjne techniki zdobienia naczyń stosowane od pokoleń.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


**** **** **** **** ****

23 marca księżniczka Eugenie obchodziła swoje 32. urodziny. Dzień spędziła prywatnie z mężem i synkiem Augustem na spacerze w parku, z którego zamieściła później zdjęcie, dziękując wszystkim za złożone życzenia.

4 komentarze:

 1. Stoje Kate na Bahama zdecydowanie najtrafniejsze , choć sukienka z przyjęcia u gebernatora jest tez bardzo udana:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Garderoba księżnej podczas całej podróży fenomenalna. Cieszy mnie przede wszystkim biżuteria pożyczona od Królowej - ciekawa broszka z kolibrem i kolczyki oraz bransoletka z szmaragdami. Królowa nosiła je rzadko albo wcale, więc cudownie, że zyskały nowe życie.
  Media mówią tylko o protestach, ale wrażenia z powitania przez mieszkańców, entuzjazm tłumów mówią zupełnie coś innego. Jak zawsze politycy chcą coś ugrać. Obecnie królowa nie kosztuje prawie nic Jamajki (poza wizytami królewskimi), bo jej dwór utrzymuje Wielka Brytania. Natomiast po przejściu na republikę będą musieli płacić za prezydenta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tłumy to ci, którzy są fanami rodziny królewskiej. Nic dziwnego, że są rozentuzjazmowani.

   Usuń
 3. Kate miała piękne stylizacje tej podróży.

  Camilla też zawsze ma ładne stroje, nie pamiętam żadnej jej wpadki.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.