poniedziałek, 21 marca 2022

Konferencja prasowa księżniczki Aiko, Dzień św. Patryka, Festiwal Cheltenham + więcej

Egipt

Ostatnio król Fouad II, na co dzień mieszkający w Genewie, razem z rodziną: księciem Mohammedem Ali'm, księżną Noal Zaher i księżniczką Fawzią Latifą, odwiedził Egipt. 7 marca rodzina została zauważona na głównej ulicy Kairu, Al-Muizz Street.
Odwiedzili też klub sportowy Al Gezira.

10 marca rodzina udała się w rejs po Nilu (na poniższych zdjęciach akurat książę Mohammed Ali i księżna Noal Zaher z przyjaciółmi).

16 marca król odwiedził Pałac Abdeen, dawną rezydencję rodziny królewskiej, w której przyszedł na świat 70 lat temu.
Nie zabrakło też wizyty w Gizie - więcej zdjęć zamieściła na swoim Instagramie księżniczka Fawzia tutaj.


Wielka Brytania

17 marca książę i księżna Cambridge wzięli udział w obchodach Dnia św. Patryka.


Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


15 marca rozpoczął się coroczny Cheltenham Festival, na którym przez kolejne dni pojawiali się Zara i Mike Tindall.

Embed from Getty Images
 
Embed from Getty Images

Na drugim oraz trzecim dniu zawodów 16 i 17 marca obecna była również księżniczka Anne.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Ostatniego dnia zawodów 18 marca pojawiły się księżniczka Anne i Zara Tindall.

Embed from Getty Images16 marca królowa wręczyła Queen's Gold Medal for Poetry poetce z Gujany, Grace Nichols.


Księżniczki Beatrice i Eugenie wraz z mężami zostały zauważone na zawodach Formuły 1 Grand Prix Bahrajnu.


Belgia


15 marca królowa Mathilde pojawiła się na przedstawieniu tanecznym "C(H)OEURS" w Operze w Antwerpii.

Embed from Getty Images

Wcześniej tego dnia wzięła udział w dyskusji z ekspertami samopoczucia psychicznego osób starszych.


17 marca uczestniczyła w dyskusji na temat wpływu pandemii na samopoczucie psychiczne młodych ludzi.


18 marca spotkała się z kobietami z Limburgii, z którymi rozmawiała o pozycji kobiet w społeczeństwie i wyzwaniach, przed którymi stoją. Po południu razem z mężem spotkała się z kolejną grupą kobiet z różnych sektorów. Oba spotkania odbyły się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet.
Jak poinformowano, król Philippe i królowa Mathilde zdecydowali się zaoferować mieszkanie trzem rodzinom uchodźców z Ukrainy. Jak donoszą media, zostaną one zakwaterowane w dwóch mieszkaniach/apartamentach należących do belgijskiej rodziny królewskiej.


20 marca król Philippe i księżniczka Elisabeth odwiedzili Strepy-Bracquegnies w Walonii, w której kilka godzin wcześniej doszło do tragicznego zdarzenia - samochód wjechał w grupę osób bawiących się na festynie. Zginęło co najmniej 6 osób, a 37 zostało rannych. Na ten moment nie wiadomo, czy był to wypadek czy atak terrorystyczny. Król z córką przekazał swoje wyrazy współczucia rodzinom poszkodowanych oraz podziękował służbom ratunkowym.


Jordania

7 marca w rezydencji zmarłego w zeszłym roku księcia Muhammada bin Talala (młodszego brata króla Husseina) odbył się ślub jego adoptowanej córki, Samithy Al Fayez, z synem byłego Premiera Jordanii Zaidem Al Raifai. Obecny był na nim Następca Tronu książę Hussein.


Królowa Rania opublikowała nowe zdjęcie z dziećmi, Iman, Salmą i Hashemem, i swoją mamą, Ilham Yassin, składając wszystkim mamom życzenia z okazji Dnia Matki.Luksemburg

Dzisiaj księżna Claire świętuje swoje 37. urodziny. Dwór Wielkoksiążęcy opublikował z tej okazji jej dwa nowe zdjęcia.


W sieci pojawiły się trzy kolejne z tej samej sesji zdjęciowej, w tym dwa z Amalią.Norwegia

17 marca książę Haakon i księżna Mette-Marit odwiedzili dwa centra, Mangfoldshuset i Mortensrud w Oslo, w których organizowane są różnorodne zajęcia integracyjne dla ludzi różnych narodowości - w ich okolicy mieszka wielu imigrantów.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images


Hanower

16 marca książę Christian i księżna Alessandra obchodzili 4. rocznicę ślubu. Z tej okazji księżna opublikowała na swoim Instagramie nowe zakulisowe zdjęcie z ich pierwszego tańca podczas przyjęcia weselnego w Muzeum Pedro de Osma w Limie (nagranie obejrzycie tutaj).Hiszpania

17 marca król Felipe i królowa Letizia wydali lunch dla Prezydenta i Pierwszej Damy Mauretanii w Pałacu Zarzuela.


18 marca para królewska pojawiła się na nabożeństwie upamiętniającym 21 ofiar z galicyjskiego statku rybackiego "Villa De Pitanxo", który zatonął 15 lutego u wybrzeży Nowej Fundlandii w Kanadzie. Ceremonia odbyła się w mieście Marín w galicyjskiej prowincji Pontevedra.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

21 marca wręczyli nagrody Innovation & Design Awards.

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

Monako

17 marca książę Albert z Jacquesem i Gabriellą wziął udział w obchodach Dnia św. Patryka w Bibliotece Irlandzkiej im. Księżnej Grace w Monako. Cała trójka ma irlandzkie korzenie dzięki dziadkom księżnej Grace, którzy wyemigrowali z Irlandii do USA w drugiej połowie XIX wieku.


Niderlandy

16 marca królowa Maxima odwiedziła Punkt Pomocy Humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy w Amsterdamie.18 marca królowa uruchomiła nową stronę internetową www.refugeehelp.nl w Rijswijk, na której uchodźcy z Ukrainy mogą znaleźć przydatne informacje na temat swojego pobytu w Niderlandach w swoim ojczystym języku.

Dania

16 marca królowa Margrethe wzięła udział w paradzie Dronningens Ur Królewskiej Straży Honorowej.
Japonia

17 marca odbyła się pierwsza konferencja prasowa księżniczki Aiko. Na początku półgodzinnego spotkania ze zgromadzonymi dziennikarzami odniosła się do silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło prefektury Fukushima i Miyagi w północno-wschodniej Japonii o magnitudzie 7,4 w 9-stopniowej skali Richtera. W wyniku trzęsienia, do którego doszło 11 lat po najsilniejszym odnotowanym w Japonii trzęsieniu ziemi i wywołanym przez niego ogromnym tsunami, cztery osoby zginęły, a ponad 100 innych zostało rannych. "Przekazuję najgłębsze współczucie członkom rodzin pogrążonych w żałobie, a także tym, którzy doznali szkód w wyniku klęski żywiołowej", powiedziała.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, zobowiązała się "zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby pomóc Cesarzowi i Cesarzowej, a także innym członkom rodziny cesarskiej" w wypełnianiu ich obowiązków. Podziękowała jednocześnie wszystkim, którzy do tej pory ją wspierali i złożyli życzenia urodzinowe. Powiedziała też, że jej rodzice zawsze są blisko niej i zawsze ją wspierają "bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajduję".
Została też zapytana o niedawny ślub kuzynki, księżniczki Mako. Odmówiła komentarza na temat tego, że nie odbyły się tradycyjne uroczystości ślubne, a o samej Mako powiedziała: "Była dla mnie jak niezawodna starsza siostra i zawsze będę pamiętała z wdzięcznością, jak była dla mnie przyjazna i miła. Jako jej kuzynka modlę się, aby była szczęśliwa przez wiele lat. Padło też pytanie o jej własny ślub w przyszłości, na które odpowiedziała, że to wciąż dla niej odległa perspektywa i nie myślała o tym. Idealny związek byłby dla niej taki, w którym oboje "uśmiechaliby się, będąc razem".
Zwyczajowo pierwsza konferencja prasowa członka rodziny cesarskiej odbywa się tuż po osiągnięciu pełnoletniości w wieku 20 lat, ale w przypadku księżniczki Aiko, która 20 lat skończyła w grudniu ubiegłego roku, konferencję zdecydowano się przesunąć z uwagi na jej studia. Zaplanowano ją więc w czasie wiosennej przerwy. Księżniczka studiuje obecnie język i literaturę japońską na drugim roku na Uniwersytecie Gakushuin.


Tego samego dnia książę Hisahito ukończył gimnazjum Ochanomizu University Junior High School. Na ceremonii towarzyszyli mu rodzice, książę Fumihito i księżna Kiko. Później razem z mamą udał się na spotkanie przygotowawcze dla uczniów liceum Tsukuba University High School, do którego zacznie uczęszczać w kwietniu, po wiosennej przerwie. Książę złamał tym samym tradycję rodziny cesarskiej, której członkowie do tej pory uczęszczali do szkoły średniej Uniwersytetu Gakushuin.
Szwecja

18 marca księżniczka Victoria odwiedziła szkołę jeździecką Strömsholm, gdzie rozmawiała z uczniami, nauczycielami i pracownikami.Wieczorem 19 marca księżniczka pojawiła się na gali w hotelu Clarion z okazji 100-lecia Szwedzkiego Narodowego Związku Studentów (SFS), zrzeszającej związki studenckie działające na szwedzkich uniwersytetach i w szkołach wyższych.

2 komentarze:

  1. Victoria wyglądała fenomenalnie.
    Godne uznania decyzja Matyldy i Filipa

    OdpowiedzUsuń
  2. Victoria wygladala bardzo ladnie.

    Mathilde wyglada mlodziej w spietych wlosach, moim zdaniem :)

    OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych, takich jak nazwa użytkownika czy adres e-mail, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu oraz do celów statystycznych.